Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#28729
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007

Quote

Stai linistit ca nici eu nici Caustiq n-avem securea de razboi in mina. Doar discutam.
Nu-mi fac griji de voi.

Quote

Ion-am plecat in nici o cruciada, n-am securea in mina (sa va fereasca sfintul sa ma vedeti pe mine plecata in cruciada ),  n-am avut nici o experienta cutremuratoare la MISA. N-am crezut ca Grieg e vreun mare jmeker, n-am crezut ca MISA e slavarea mea sau a omenirii. Si nici nu m-a transformat MISA in curva.
Nu aduna merele cu perele ca o sa iti iasa cu virgula.
Experienta mea cutremuratoare, careia i-am pus capat intimplator in aceeasi perioada in care am terminat-o cu MISA a fost de alta factura si ar fi avut loc si daca n-as fi dat de MISA.
Pai ziceai de recunoscut, eu asta am inteles, ca din cauza MISA ai ajuns la divort si ai suferit mult. Probabil o anumita persoana s-a transformat in prietenul bun al lui Shreck.  Nici noi, astia suferinzii cu state vechi la curs nu am fost cine stie ce mutanti, doar niste believeri .

Quote

Primul pas e sa constientizezi care sint sechelele alea, sa le identifici. Sa vorbesti, cum o faci aici, pina una alta, cu oameni care au trecut prin chestii similare.  Deja verbalizatul ajuta o gramada.
Care sechele sint alea cu care crezi tu ca ai ramas? Chiar sint sechele? Din ce ai zis pina acum pe aici nu pari a fi ramas cu sechele.
O reteta universal valabila nu cred insa ca exista nici in cazul asta.
Exact asta incerc, in sfarsit s-a deschis usa. Imi dau palaria jos si zic : ”Buna seara!”.
Multumesc de compliment, adevarat este ca ma simt bine in pielea mea, dar insist sa spun ca sunt niste alterari mai subtile. Ma simt uscat sufleteste, de exemplu. Dar nu continui pentru ca trebuie sa fac o introspectie serioasa inainte.

#28730
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postdislexicdistopia, on 10th November 2009, 23:30, said:

Pai ziceai de recunoscut, eu asta am inteles, ca din cauza MISA ai ajuns la divort si ai suferit mult.
N-ai inteles bine in ceea ce priveste cauza divortului.

#28731
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Scuze atunci, e vorba de niste experiente personale si nu trebuia sa ma bag, mai ales ca am citit in yogaesoteric cum te faceau si cum argumentau inversunarea ta. Cred ca am dat cu stangu-n dreptul. Trebuia sa zic ca ai vazut pe pielea celor apropiati care e influenta misa si apoi ai cunoscut persoane imorale de acolo.

#28732
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
@vasuki

La faza cu "victimele indoctrinarii", tind sa ii dau dreptate Ceciliei. Pentru ca, asa cum a spus si ea, e o reactie in lant.

"Vanatoarea de vrajitoare" sa zicem ca se aplica in cazul cursantilor si cursantelor de rand, care "ie baieti buni si fete bune, are si iei si iele dreptul la o meserie onorabila (medic, avocat etc.)".

Dar cu instructoarele ce ne facem? Unde se sfarseste indoctrinarea si unde incepe discernamantul, responsabilitatea? Ca sunt eu indoctrinata, e una, dar ca ma apuc si "scolesc" fete naive "dupa chipul si asemanarea mea", e alta. Cine sa isi asume responsabilitatea pentru aceste lucruri? Bivolaru, Stoian? Niciodata.

Stii si tu cum functioneaza vinculele, nu?

Cumnata mea rade acum de unele lucruri pe care le-a crezut cand era cursanta. Rade si nu-i vine sa creada ca, totusi, nu a ajuns si ea sa faca videochat sau alte minuni, desi i s-a propus acest lucru.

Asadar, deja nu mai vorbim de cursanti de rand, ci de propagatori ai ideologiei MISA.

#28733
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postgigel de hohenþolãrn, on 11th November 2009, 00:03, said:

pânã la urmã io n-am înþeles o chestie, ãsta e topic de frecat menta or ba
întrebãri concrete
1. e vreun misan pe aici?
2. dacã da, sã-mi spunã ºi mie cum se integreazã cu absolutu când bea chiº? adicã care e mecanismu? explicat bãbeºte dacã se poate.
mulþumesc


#28734
caustiq

caustiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.04.2008
Hehe! De cate dejavu-uri am parte in ultima vreme!!
Lucreaza masonii la matrice, probabil.

View Postdislexicdistopia, on 8th November 2009, 18:59, said:

Cioc-cioc, sunt fostul coleg de banca si de curs de yoga al unuia dintre forumistii activi pe acest topic... Filolog ... tutun (din pacate, acesta in exces, dar am renuntat la idiotul obicei acum doua luni, sper sa nu ma reapuc)...(Dau in poezie usor si-mi place sa fiu melodramatic, e usor. Sper sa nu cadeti in capcana asta.) ...
Am avut coleg de banca si de curs, filolog, fumator de la un moment dat, care da in poezie si imi parea cam melodramatic ...
Sa nu-mi zici ca tu esti acela (tat tvam asi adica)?! Daca o tinem tot asa trebuie sa facem un topic special...
Tata intreg? Sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca.

View Postdislexicdistopia, on 8th November 2009, 18:59, said:

...Dar, doar atat. Se poate mai mult?
Bineinteles.

View Postdislexicdistopia, on 10th November 2009, 22:47, said:

.....
Revin cu intrebarea de la inceput, poate e cineva in masura sa raspunda: cum scap de sechelele a 8 ani pretrecuti la cursul MISA? Au trecut 10 ani de cand m-am lasat si tot nu ma simt .. vindecat, impacat, motivat.
De ce ai venit la curs?
Ce ai cautat?
Ce ai gasit?
Ce te-a tinut atatia ani?
Cu ce te-a ajutat?

De ce nu te simti impacat, vindecat, motivat? Ce-ti lipseste acum? Cum ar fi daca ai avea asta, iti poti inchipui?
La ce sechele te referi? Cum/ce ai facut de le mai ai dupa aproape 10 ani?

Nu stiu daca o sa pot sa-ti raspund dar chiar ma gandeam sa povestesc cateva lucruri pe care le-am inteles si le-am trait in ultima vreme ... asa, ca la asociatia yoghinilor anonimi.
Dar tre sa mai rumeg un pic, zice Ceci.
Calitatea unei comunicari e data nu de ce spui ci de ce inteleg cei carora te adresezi.
Si daca nici Cecilica, dupa atata timp de forumit, nu ma intelege inseamna ca tre sa ma mai reglez un pic.

#28735
dislexicdistopia

dislexicdistopia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 12.02.2007
Direct ca intotdeauna! Multumesc de felicitari, nu te grabi, o sa afli cand se profileaza :D. Mda, ar trebui sa ne facem forumul nostru, aici suntem eclectici. Da, dupa 10 ani nu am scapat de idei, stari, griji, neincredere, procese psihice avand in centru acea experienta... Asta sunt eu, ce sa-i fac... Poate am plecat prea devreme de acolo si tu ai plecat exact cand trebuia.

#28736
caustiq

caustiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.04.2008
Ah ce mi-ar fi placut sa dau cu cariocile pacilea ...

View Postcecilia.ghitulescu, on 10th November 2009, 23:40, said:

Tu iti bati joc de mine? E iar vreo farsa?
Greseala la care ma refeream era faptul ca ai crezut ca MISA era mai mult decit era ea de fapt. Si acuma ma iei ca greseala ai facut-o mai tirziu, si asta dupa ce ai trait visul. Pai visul asta era greseala de care ziceam. Si mi-era clar ca erai convins ca e real si ca l-ai savurat.

Esti cam confuz. Si Caustiq pe care il stiu eu nu e asa de felul lui.
Greseala la care ma refeream eu e aceea e ca nu am avut incredere in mine si in ce simteam ca fiind Adevarat cand am vazut ca acesta nu se mai suprapune pe ce vedeam la curs si pe langa el.

Ceci, multa vreme Grig si MISA nu au existat pentru mine.
Am facut yoga in provincie, am avut parte de o instructoare foarte buna care si-a luat rolul in serios si ne-a educat sa fim yoghini, nu "tantrici" superficiali.
Cultul lui Grig si MISA sa au aparut cand deja o parte dintre noi eram deja formati ca yoghini.
Cativa ani, apoi, Grig a fost doar o forma fizica a zeului catre care imi orientam aspiratiile. Nu era nicio legatura intre persoana sa si cel din mintea mea.
Uneori nu aveam incredere in el - persoana - si i-am spus-o in fata. :) Erau de fata doi dintre cei care au scris pe aici, mi s-a parut pentru o clipa ca a aparut si un al treilea care era prin preajma atunci ... ar trebui sa stam mai rasfirati, nu?

Deci eu nu am crezut in MISA.
In yoga da!
Imi place sa-mi amintesc de un moment cand mergeam de la curs spre gara cu o Lacrimioara Visterneanu (si in acest caz eu stiu o alta decat cea pe care o stii tu!) si m-a intrebat ce vreau sa fiu. Am raspuns ca vreau sa fiu yoghin. Acelasi raspuns i l-as da si acum, mult mai nuantat insa. Nu am spus misan - atentie!

Si de confuz, am fost confuz dintotdeauna. Poate in alte dati am rezonat in confuziile noastre. De ce nu putem si acum?

Quote

La pasajul asta in care te ambalezi fara sens iar nu te recunosc. N-am zis nicaieri ca ar trebui sa te uiti cu minie inapoi si sa nu te bucuri de amintirile frumoase. Sau sa le stergi.
Daca ai sa citesti inca o data mesajul meu ai sa vezi ca te-am intrebat doar la ce iti folosesti dupa atitia ani in care ai crezut ca o himera e realitate, sa te gindesti ca ce misto ar fi fost daca era adevarat. Nu e constructiv.Atit.
De la asta pina la aceste intrebari retorice de dat pe spate cititorii neavizati e cale lunga.
Si tu stii bine ce am vrut sa zic. Asa ca nu inteleg de ce tot circul asta.
Nu m-am ambalat. Am imitat ambalarea ta. (ba tu! ba tu!)
Si nu am zis ce misto ar fi fost daca era adevarat.
Am zis ... nu conteaza. Las-o incurcata, nu trage concluzii din ce  zici c-am zis referitor la ce ai zis.

Quote

Quote

Nu regret ce A FOST SI ESTE MISA, deloc!
Si vrei sa te si cred, circoteca mica?
Vrei sa te cred ca nu regreti ca MISA a vindut si vinde spiritualitate si ti-a transformat si iti transforma colegele in curve? Mai sa fie.
Te-ai mutat cu sotiile  de pe exmisa ro pe softpedia?  :D
Bai nene dar ai selectat ce ti-a convenit din ce am zis eu.
Nu am zis doar atat!
Ce puii mei!

Quote

Nu regret ce A FOST SI ESTE MISA, deloc!
Ma gandesc cu drag la ce am fost EU, la ce am trait EU!
Scoti din context, vezi doar ce vrei, te-ai tacanit fato!
Ce am trait eu frumos nu scuza deloc nici cea mai mica ciudatenie misana. Nici in mintea mea, nici in fata lumii intregi.
Cred ca am exagerat cu capcanele astea ... nu iei in serios nici chestiile pe care le scriu serios. Petrica si lupul ... hehehe.
Asa pateam cu sor'mea. O pacaleam de fiecare data iar cand vorbeam serios ma privea cu suspiciune, nu ma credea deloc.
Cred ca in alta viata am fost calugarul ala buddhist si glumets care inainte sa moara a cerut sa fie ars pe rug in roba pe care o purta mereu. Cand i-au dat foc a explodat din el un spectaculos joc de lumini ca-si indesase in haina artificii.

Quote

First of all mi se pare deplasata comparatia, dar pot sa fac abstractie de chestia asta.
Ei bine, am trait o astfel de fantasma in ceea ce priveste un \"Gigel\", fo 20 de ani. Si cind am realizat ca a fost doar imaginatia mea, transfigurare daca vrei sa ii zici asa, m-am simtit ca un rahat. S-a demolat intreaga lume pentru mine.
Dupa o vreme de rumegare am adunat cu farasul ramasitele pamintesti din ceea ce am fost eu si nu mi-am mai facut ginduri in legatura cu ce misto ar fi fost daca ce-am visat eu ar fi fost realitate. Am mers mai departe.
Am ales prost comparatia.
Na ca iti dau dreptate cu chestia asta!
O sa ma contrazici si aici?

Dar daca tot am deschis discutia, pastrand contextul, o sa te intreb ceva:
Deci imaginatia ta te-a facut sa iubesti?
pauza de teorie: Toate cele 5 vrriti (cunoasterea corecta, cea eronata, imaginatia, somnul, memoria) pot creea emotii, stari, chiar sentimente.
Cauza e in minte, efectul e insa cat se poate de real. Gigel a fost doar un catalizator, el a ajutat la producerea reactiei in tine, atat.


Pai daca imaginatia te-a facut sa iubesti si sa te simti bine, de ce nu-ti imaginezi asta mereu, cu oricine?
Ce, nu e bine?
Nu-i placut?
E mai putin valoros si savuros daca stii ca doar iti imaginezi?
De ce e mai tare cand Gigel pare real? In mintea ta ma refer.
Parerea mea e ca daca gandesti asa, nu prea ai terminat de rumegat experienta asta cu Gigel, mai ai oleaca de lucrat in aceasta directie

Si acum sa te aduc inapoi la comparatia mea, sperand ca o sa intelegi.
Cecilia a zis:

Quote

Dar stii ce nu inteleg? De ce e mai putin valoroasa o stare, daca ti-o poti induce singuri si nu vine de la gratia divina?
De ce e mai tare "pomana Domnului"? In mintea ta ma refer.
Parerea mea e ca daca gindesti asa, nu prea ai terminat cu rumegatul experientei de la MISA si mai ai oleaca de lucrat in aceasta directie.
Intelesasi  de ce?
Dar cu putin antrenament poti trece peste faptul ca starea nu vine de la gratia divina si te poti bucura de ea, de oriunde ar veni. Cu putin antrenament ...

Quote

Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca as fi spus ca ar trebui sa nu ai o astfel de atitudine. Eu chiar asta ziceam, ca asta e atitudinea care trebuie avuta. Nu lamentatul pe care il pomeneai tu.

Ti-ai pierdut simtul umorului? Pasajul ala era pus la misto, datorita atmosferei pe care o degajau ultimele posturi. Din pacate softul de aici nu permite sa pui decit un nr limitat de smiley si eu deja trecusem de el. Sau cel putin asa imi arata mie si a trebuit sa sterg din ele.
Dar nu-mi inchipuiam ca tu, care ma stii, sa nu te prinzi de asta. Te-oi fi prins la ciclulet.   :P

Nu cred ca o sa inteleg vreodata glumitele de genul asta, in care te contrazici de la un post la altul si dai impresia unui tip ametit. E in totala contradictie cu Caustiq pe care il stiu eu.

Nene, nene, ce senzatie de deja vu am! Unde sint nene pisicologii aia pe care fi-mea ii numeste pisalogi?  :P
Astea nu le mai comentez, sunt de umplutura ... si vaz ca am primit un raspuns  :eek:

View Postdislexicdistopia, on 11th November 2009, 22:54, said:

Poate am plecat prea devreme de acolo si tu ai plecat exact cand trebuia.
Tattvamãsii!
Nu mai, am plecat mult mai tarziu ... am ramas sa vad si circul in speranta ca o mai fi vreo scamatorie reusita!
Cica pana la urma a fost una, cu busola, dar nu am prins-o!

Edited by caustiq, 11 November 2009 - 23:36.


#28737
Mahashakti

Mahashakti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdislexicdistopia, on 9th November 2009, 00:06, said:

Hmm, sa stii ca nu aceste doua virale m-au facut sa renunt la curs. Probabil omul este un animal atat de adaptabil incat este dispus sa accepte si sa integreze orice.

De acord. Nici pe mine nu chestia asta m-a impins la plecare de la curs. Mai degraba atitudinea oameniilor. Atitudinea increzuta pana in culmea culmiilor, atitudinea de eu sunt mai destept, mai frumos si mai spiritual deci mai bun decat tu. Si faptul ca am observat si in mine aceeasi atitudine fata de ceilalti, cei dinafara cursului.

View Postdislexicdistopia, on 9th November 2009, 00:06, said:

Suna cam ca .. yoghinii anonimi, dar, sincer, chiar nu ar fi nevoie de asa ceva?
Eu votez cu da la acest capitol. Cam acest rol implineste forumurile exmisa.
De AA am auzit niste lucruri rele (cica sunt si ei un fel de secta si metoda de baza este sa-te lasi in vointa divina si sa te rogi sa scoata alcoolicul din tine), dar ceva similar da. Terapie, curatare ma rog, dar ceva ce te ajuta sa-ti clarifici lucrurile ce s-au intamplat si de ce te-ai lasat manipulat, uneori pentru zece sau 19 de ani. Nu pentru ca n-ai ceva mai bine sa faci, ci pentru a te intelege, ce te-a facut sa participi la pacalirea ta proprie (cheia fundamentala a metodei MISA dupa parerea mea), pentru a nu mai cade in aceeasi greseala. Un exemplu de acesta este cand omul se "lasa de yoga", adica se lasa de MISA si se lasa si de yoga, parca cele doua ar fi egale cum in brosurica lui Griguta in care dovedeste ca "calea spirituala yoga" nu este o religie deci nu poate fi o secta, pentru ca sectele se deprind de o religie etc. si dupa aceea omul se intoarce la religia lui sau o alta religie, mai noua, mai buna (spera sarmanul de el, dezamagit si vulnerabil cum e in acel moment) si devine religios, religios in sensul cum sunt muzulmanii fundamentalisti care detoneaza bombe, si omul nostru vorbeste numai de rau despre MISA si numai bune despre religia lui aleasa. Am cunoscut si eu persoane de acest tip si nu cred ca este sanatos. Dupa parerea mea este la fel ca folosind aproximativ exemplul de mai sus cum omul se lasa de baut si se apuca de fumat.
Si inca o parere proprie dependenta de guru si de MISA este o dependenta la fel ca cea de alcool. O dependenta spirituala, sau intelectuala daca vreti.

View Postopo, on 9th November 2009, 12:44, said:

Daca Guru a facut tampenii, sa insemne ca totul trebuie aruncat la gunoi?  Dar daca decanul facultatii de informatica e pedofil... aruncam computerul la gunoi?
Nu vreau nicicum sa ma leg de cuvintele pe care ai folosit dar vad aici iarasi un mod de gandire care dupa parerea mea duce foarte multi (printre care si pe mine) si tine pe multi (printre care pe mine pentru cel putin 2 ani) la curs si anume: nu tot cursul este alb sau negru/bun sau rau. Are cursul si miscare si partile bune. Desigur.
Dar daca Guru ma invata sa-mi fie teama (de francmasoni, de reptilieni, de cutremure, de schimbare politica, de politie, de carne, de pierederea unei meditatii sau unei  initieri ultime, de 2012, de karma etc etc) de tot si de toti dinafara aurei sale de protectie (=celor dinafara cursului) si ma mai invata ca sunt superior tuturor de pe glob si din "macrocosmos" si ca traiesc pe buricul universului si sa ma comport in concordanta cu acestea si ca tot ce trebuie sa fac pentru a atinge iluminarea ultima este sa fac dragoste cu continenta si transfigurare de dimineata pana seara, atunci eu zic sa aruncam nu decanul ci cursul lui pe fereastra. Eu nu doresc nicdecum ca superguru-ul sau amicii lui sa fie pedepsiti si nici nu spun ca nu au facut nimic dar absolut nimic bun, pentru ca desigur nu e asa. A-si dori doar ca sa fie capabili de putina autoanaliza si cand vad ca ceva nu e in ordine sa faca the best they can sa-l imbunatateasca. Acesta este caracteristica de baza care lipseste sectelor (dogma este data de guru si nu poate fi schimbat) si in acest caz MISA este mai aproape de secte decat de un curs de facultate, sa ma intorc la exemplul tau. Daca ar fi capabili de acest lucru atunci chiar ar fi un curs. Pana in momentul in care m-am lasat eu (adica pana inceputul acestui an) acest lucru nu a fost posibil. Nu existau forumuri (nu neaparat virtuale ca acesta) nu exista discutie, nu exista dezbateri, libertate, democratie etc.
Propun si eu un pariu pentru dragii misani care iubesc pariurile de milioane de euro pe care nu le au.
Daca reusesc sa faca organizatia Misa, conducrea, si toate cursurile lui sa fie organizate in mod democratic si sa invete acest mod de gandire cursantilor in loc de supunere absoluta fata de voinata maestrului si celor care-l reprezinta si fara gandire dogmatica sau simt de superioritate, eu ma duc inapoi la curs.

#28738
Mahashakti

Mahashakti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 26.06.2009
Iar legat de articolul saptamanii de pe yogaesoteric:
daca apare cineva si indrazneste sa nu fie de acord cu dogma sfanta a lui grigulita il fac francmason (a-si adauga ca fara dovezi), posedat de demoni etc. si cu asta s-a terminat discutia. Omul este raul intrupat si cursantul bun cu aspiratii spirituale inalte nu poate sa-si permite sa vorbeasca sau nici macar sa asculte sau sa citeasca ce spune omul ala (chiar daca omul are dreptate).

Iar faza cu poza si cu fraza "Cecilica nici nu stii cit de mica incepi sa fii" ma chiar scoate din sarite. BAI FRATIILOR cine sunt francmasonii, cine utilizeaza semne francmasonice si utilizeaza mesaje subliminale?!!!

Dar cu mai mult calm si umor ;) Tot striga "ziaristii" misani care scriu pe saitul yogaesotericc ca stiu-eu-ce ziare nu respecta codul deontologic al ziaristilor, dar ei fac aceeasi lucru. Si utilizeaza semnele masonice. Pai ce e asta un curs de yoga sau curs de francmasonerie?

Tot articolul este o rusine pentru o organizatie care se pretinde scoala de yoga si cale spirituala. Acest tip de comportament are locul lui in gradinita sau in campania eloectorala nu pe site-ul unui scoli spirituale. Rusine.

Dar poate au dreptate, ca si eu m-am lasat in parte din cauza discutiilor de pe forumurile exmisa care m-au facut sa gandesc si sa nu accept totul fara sa intreb ce se spune la Misa si cand am descoperit cum satau lucrurile m-am lasat intai de atitudinea mentala de superioritatea  a cursului fata de viata si dupa aceea de cursul in intregime (conteza chiar si atunci cand nu acesta a dat impulsul final de a pleca).

Edited by Mahashakti, 12 November 2009 - 19:05.


#28739
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006
Caustiq, am inteles acum, partial, ce ai vrut sa spui.
Nu inteleg insa de ce imi pui in gura chestii pe care nu le-am zis si de ce una spui intr-un post si in urmatorul te contrazici.
Dar poate nici nu e nevoie sa inteleg tot.

Si sincer, daca dupa ce admiti ca ai ales prost comparatia te apuci sa despici firu-n patru (pe linga intrebarea retorica - ai sa ma contrazici si pentru asta ? - care nu cred ca ne poate ajuta sa comunicam mai bine cind deja amindoi am constatat ca nu ne intelegem cum trebuie)  incepind cu o minune de genul "Deci imaginatia ta te-a facut sa iubesti?" (concluzie care sa mor daca imi dau seama de unde ai tras-o,eu vorbind despre altceva, dar ma rog), eu nu vad de ce as mai continua o astfel de discutie.

Dupa discutii de genul asta, de genul ping pong, sa imi tot bag picioarele in ceea ce unii numesc "vinatoare de vrajitoare", sa-mi iau frumos pop corn-ul, cum de asemeni fac multi de pe aici, ba chiar si andrelele si niste lina (ca nu-mi place sa-mi pierd timpul chiar asa) sa urmaresc from the distance telenovela MISA si sa ma detasez, nene, in dulcele stil misan, de bataia de joc, de suferintele samd pe care le arunca aceasta MISA in lume.

Dislexia.... si Maha Shakti, daca aveti vreo idee cum se poate materializa mai repede o chestie prin care sa poata fi ajutati cei care parasesc MISA sau alta secta, va rog dati un PM, ca de mult cochetez cu ideea, dar nu prea stiu cum poate fi pusa in practica in Romania. Merci frumos.

#28740
Vali55

Vali55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 04.09.2008
cocheta mica, ce ton ai.

pare a fi asa in urma unei introspectii, scurta ce-i drept, in care te aruncara doi din "pleiada greilor" de pe acest forum/topic.

iar referitor la ajutat, te rog sa-mi imi dai inapoi 12 anisori, a 12 luni, 4 saptamani, 30-31 zile... ore...sec per fiecare an.

ce zici ?  

asta este ajutorul ce-l doresc sa-mi-l dai. 12 anisori inapoi. nu vreau sa-le inlocuiesc continutul. nu, ii vreau inapoi si cine stie, poate voi face tot ce am facut, vad eu.

#28741
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View PostVali55, on 12th November 2009, 22:25, said:

cocheta mica, ce ton ai.

pare a fi asa in urma unei introspectii, scurta ce-i drept, in care te aruncara doi din "pleiada greilor" de pe acest forum/topic.

iar referitor la ajutat, te rog sa-mi imi dai inapoi 12 anisori, a 12 luni, 4 saptamani, 30-31 zile... ore...sec per fiecare an.

ce zici ?  

asta este ajutorul ce-l doresc sa-mi-l dai. 12 anisori inapoi. nu vreau sa-le inlocuiesc continutul. nu, ii vreau inapoi si cine stie, poate voi face tot ce am facut, vad eu.

Papusa, dar ciclul ala pe care ziceai pe undeva ca ti l-ai  suspendat, nu-l vrei inapoi? Ca ala deja a fost livrat. La cupa, sa nu fie cu suparare.  :lol:

@MahaShakti, nu mai fi suparata pe misani ca se dau asa superiori. Exemplare d-astea umbla libere si in afara MISA. Tocmai a fost exemplificat.  :lol:

#28742
Vali55

Vali55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 04.09.2008
Am inteles. Nu poti sa ma ajuti dandu-mi inapoi cei 12 ani de MISA & Bivolaru.

Asta e, oameni suntem.

Superioritatea si detasarea sunt doar vorbe cand se face referire la oameni.

S-ar putea sa fie valori cand se va facem referire la Om. Ehee si mai e ceva de asteptat pana cand se va zice: Cecilia Omul, Vali Omul ...

#28743
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View PostVali55, on 12th November 2009, 23:28, said:

Am inteles. Nu poti sa ma ajuti dandu-mi inapoi cei 12 ani de MISA & Bivolaru.

Asta e, oameni suntem.

Superioritatea si detasarea sunt doar vorbe cand se face referire la oameni.

S-ar putea sa fie valori cand se va facem referire la Om. Ehee si mai e ceva de asteptat pana cand se va zice: Cecilia Omul, Vali Omul ...

Ai inteles o laie.

Spre deosebire de tine, care ai postat doar ca sa te dai de talent, oamenii astia doi chiar cauta sincer ajutor si ar trebui sa facem ceva ca sa il primeasca.

Spre deosebire de tine, care nu scapi ocazia sa mai bagi o strimba cind doi din aceeasi tabara discuta in contradictoriu si iti miroase tie a singe, oamenii astia doi s-au prins ca nu era vorba sa le ofer eu ajutor. Pentru asa ceva e nevoie de oameni cu experienta. Era vorba de organizarea cadrului in care sa poata primi acel ajutor ei si altii care mai au nevoie.

Atitudinea ta a fost foarte "constructiva". Dar vorba neamtului "Papier ist geduldig". Si netul si mai si.

Cit despre inimioara din capul postului... bine ca n-ai pus trei, ca poate ma convingeai ca e trimisa cu energie tripla.

Edited by cecilia.ghitulescu, 13 November 2009 - 00:55.


#28744
Vali55

Vali55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 04.09.2008
Fata draga, de ce ... demnitatea(hai sa te alint) te opreste sa scrii: dragii mei am nevoie de ajutor (si zici onest, cu simplitate, punctual, despre ce ajutor ai nevoie).

Sigur il vei primi daca ai nevoie de un ajutor strict in ceea ce te priveste.

Inimioara este un simbol : "Je t'aime, tu t'aimes, on seme." Maurice Chapelan
In traducere libera ar fi: te iubesc, te iubesti, ne iubim

Si mai lasa-le incolo de clisee ca nu mai valoreaza nici 2 bani(v. triple si alte alea, alea de la MISA & Bivolaru citire).

Ajunge.

#28745
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
E cu dus intors. Pentru o ashramista care se trezeste dupa vchat, la 35-40 de ani , fara bani, fara locuinta ei, fara familie, fara iubit ( aia de la curs nu se iau in calcul ), si fara sa-si fi profesat vreodata meseria, e o reala problema in a stii ce sa faca si cum. Acesta fiind aspectul integrarii in societate.
  Si mai vine partea psihologica, pentru aia tristii : m-am lasat de curs, viata mea nu mai are scop, debusolati, dezorientati, si cu impulsul de a sari in barca religiei ( de regula cea majoritara ), sau in bratele altor secte. Plus ca se va trezi singur, fara cercul de prieteni, fara un mediu in care se simtea inteles, acceptat, bla-bla.
  E dificil sa te trezesti dupa 10-15 ani, ca ai trait intr-o iluzie si intr-o teapa. Nu toata lumea poate pune punct si merge mai departe asa simplu. Multi au nevoie de consiliere si ajutor.
   Cunosc caz concret, de misan rupt dupa multi ani de curs, care merge duminica de duminica la casa cu geamuri colorate la pupat de icoane si popi cantaciosi : are nevoie sa-si continue visul ...

#28746
caustiq

caustiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.04.2008

View PostDeria_Leena26, on 11th November 2009, 11:59, said:

@vasuki

La faza cu "victimele indoctrinarii", tind sa ii dau dreptate Ceciliei. Pentru ca, asa cum a spus si ea, e o reactie in lant.

"Vanatoarea de vrajitoare" sa zicem ca se aplica in cazul cursantilor si cursantelor de rand, care "ie baieti buni si fete bune, are si iei si iele dreptul la o meserie onorabila (medic, avocat etc.)".

Dar cu instructoarele ce ne facem? Unde se sfarseste indoctrinarea si unde incepe discernamantul, responsabilitatea? Ca sunt eu indoctrinata, e una, dar ca ma apuc si "scolesc" fete naive "dupa chipul si asemanarea mea", e alta. Cine sa isi asume responsabilitatea pentru aceste lucruri? Bivolaru, Stoian? Niciodata.
................
Asadar, deja nu mai vorbim de cursanti de rand, ci de propagatori ai ideologiei MISA.
Asta e sectarism anti-misan.
Vanatoarea de vrajitoare e atunci cand uiti ca ai de-a face cu oameni.
Vanatoarea de vrajitoare e atunci cand tu ii/le consideri inamici, dusmani.
E cand lovesti de dragul de a lovi, ignorand efectul, neatent la feedback.
E cand nu ai in minte o alternativa. Nu neaparat sa oferi tu una, poate nu poti, nu stii.

Nu poti sa zici "sa zicem" ... adica asa, un fel de "treaca de la mine, pe astia i-am cam ierta un pic"!
Nu au instructoarele alea discernamant si responsabilitate? Ce e alea?
Voi aveti?
Nu vorbesc de forumistii de rand ci de propagatorii "ideologiei" ex-misa.

Cui te adresezi in "vanatoarea de vrajitoare"?
O faci doar pentru a-i bate la poponet pe Grig Bivolaru, Mihai Stoian si pe instructoarele secsoase si fara discernamant?
Speri sa-i trezesti pe ei, sau e doar satisfactia faptului ca ai dreptate, suprema satisfactie a barfitorului?

Quote

Vai draga, uite ce fac astia: bea pipi, si-o trag in ... grup si fac pipi pe ei (unul pe alta), fac filme porno, se duc la festivaluri porno, fac videochaturi erotice porno(totul e porno in Romania, de ce nu ar fi si la MISA la fel,nu?), danseaza labara pentru japonezi, folosesc cupe menstruale, se inchina la extraterestri, etc!
Da, fata!
Si uite, am dovezi!
Ziua e ingeroaice si noaptea sucubitse porcoase! Si mai presus de toate, vai vai vai, nu respecta yama si niyama, nici macar Satya, fata! Sa-ti mai zic si ca nu mediteaza cum trebuie si ca scriu vipassana cu un s? Auzi tu, fac shirshasana stand pe cap!

Eu am iesit din chestia asta singur, nu am discutat (decat cu putini si prea putin) pana atunci ce indoieli am, ce ma revolta, ce mi se pare ciudat, ce nu se potriveste in peisaj.
Dar daca as fi intrat pe furumurile astea si as fi avut de-a face cu vanatori de vrajitoare, daca m-as fi simtit cumva, in legatura cu orice, o posibila tinta, cred ca ramaneam mai mult la curs, eram mai sectar, mai adormit. Si asta nu pentru ca am jucat prin filme porno, hehe, nu ma cautati prin ele.
Si acum imi dau seama, spun asta din experienta, astfel de vanatori de vrajitoare au practicat ziarele.
Daca ziarele vremii ar fi avut o alta atitudine, Grig si MISA lui nu ar fi ajuns asa departe, nici ca dezvoltare nici ca ciudatenii.

Ce atitudine?
Mare filosofie ... mare enigma ... imposibil si inutil de realizat ...

Hai ca iar ma apuca forumita, se pare. Stric orzul pe gaste.

Tot nu invat o lectie, ce mi-e data mereu.
Oamenii invata si inteleg cand vor, cum vor si ce vor ei.
Orice le-ai zice, isi urmeaza propria natura, raman aceiasi.
Indiferent ce le-ai spune, oricate lectii de inalta morala le-ai da, raman la fel, nu inteleg, prea putin se schimba.
Nu vor sa renunte la masti si sabloane, la ce cred ca stiu, pot si sunt.


@dislexi... ce nume ti-ai luat, bai nene. Ce-i asta? O boala?
Acum, daca tot ti-ai fluturat nelinistile pe aici, cred ca iti dai seama ca o sa ma tin cu lista de intrebari dupa tine si o sa mai vin cu altele.
E o buna terapie, chiar daca o sa te bocaneasca un pic cautatorii de nod in papura de pe-aici, inclusiv eu. Atentie insa ca forumul creeaza dependenta.

Na, voiam sa scriu altceva si m-am luat cu vorba. Altadata, iarasi...

Edited by caustiq, 13 November 2009 - 07:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate