Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

router wifi de la rcs&rds

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
merge si cat 5E pentru gigabit,nu e problema,doar sa fie integral cupru.cablurile well sunt de cupru.

#20
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Pentru gigabit mai trebuie si switch-uri cu port-uri gigabit deci nu e asa simplu.

Din cate stiu acel router vine cu FW custom facut de RDS deci fara VOIP si alte jucari.

Edited by danielavram, 05 October 2013 - 18:43.


#21
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdanielavram, on 05 octombrie 2013 - 18:42, said:

Pentru gigabit mai trebuie si switch-uri cu port-uri gigabit deci nu e asa simplu.

Din cate stiu acel router vine cu FW custom facut de RDS deci fara VOIP si alte jucari.
Ca trebuie switch gigabit e clar.acel router dat de ei oricum nu are treaba cu gigabitul din moment ce el stie doar fast ethernet.
Voip tot ei il pot rezolva cu alt firmware custom facut de ei,la care oricum nu ai avea acces tu ca utilizator,cel putin la datele de conectare de la telefonie.

Nu inteleg de ce nu au ales modelul ZXHN H118N care banuiesc ca ar fi fost mai ieftin din moment ce nu are voip,si ei nu au anuntat intentia de a baga telefonul din routerul instalat.

Edited by crissty, 05 October 2013 - 18:48.


#22
xpedia

xpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 21.08.2013
Am facut cerere pentru unul, trebuia sa-l ridic luni insa am anulat azi comanda. Raman tot cu rooter-ul meu de la Fon, e vechi, are ceva probleme cu antena dar cred ca o sa-mi iau altul tot de la Fon ;)

#23
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postxpedia, on 05 octombrie 2013 - 19:03, said:

Am facut cerere pentru unul, trebuia sa-l ridic luni insa am anulat azi comanda. Raman tot cu rooter-ul meu de la Fon, e vechi, are ceva probleme cu antena dar cred ca o sa-mi iau altul tot de la Fon Posted Image
Iti recomand Fonera SIMPL il am de cand a aparut(bine am vreo 3 modele de la ei),adica de vreo 2-3 ani,si merge de rupe.e tinut non-stop si nu s-a blocat niciodata.Singurele dati cand a vazut reset a fost cand a picat curentul!

#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Manual

Attached Files



#25
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Am facut si eu o cerere asa la misto, sa vad ce ineptii de cerinte au si cel mai important daca au pe stoc asa ceva, da au in Craiova, in loc sa fie gratis pana la 01.11 ei ti l factureaza dupa cateva zile, perioada contractuala de 12-24 luni, am router de la Orange Surfer X 1 care duce pana la 160 mbps nu 100 cat poate conserva lor.
L am anulat din DigiCare, poate are un alt fraier nevoie sa fie inselat ;)

Edited by xperia_ray, 07 October 2013 - 14:12.


#26
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
foarte bine ai facut smechere

Edited by maistoru, 07 October 2013 - 15:32.


#27
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

View Postxperia_ray, on 07 octombrie 2013 - 14:08, said:

Am facut si eu o cerere asa la misto, sa vad ce ineptii de cerinte au si cel mai important daca au pe stoc asa ceva, da au in Craiova, in loc sa fie gratis pana la 01.11 ei ti l factureaza dupa cateva zile, perioada contractuala de 12-24 luni, am router de la Orange Surfer X 1 care duce pana la 160 mbps nu 100 cat poate conserva lor.
L am anulat din DigiCare, poate are un alt fraier nevoie sa fie inselat Posted Image
Nu e chiar asa.

In urma primirii router-ului Wifi de la RDS nu se prelungeste perioada contractuala, iar cei 5 lei se factureaza din prima zi a lunii urmatoare.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,826
  • Înscris: 14.10.2008
Ghici ce se intampla la Romtelepom cand primesti un router nou? Posted Image Mai bine chirie decat prelungire de contract.

#29
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Am achizitionat si eu un router de la rds si in urma testelor sunt foarte multumit de el.

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,826
  • Înscris: 14.10.2008
Marca imi place, ZTE, dar de ce nu l-au facut negru si l-au facut asa de rotund? Prea arata ca o jucarie, ca un ou, parca e pentru useritze, mi-e greu sa ma despart de DIR-615 la care designul este perfect pentru mine, si ca dimensiuni la fel.

ONT-ul ZTE arata cel mai cool dintre cele folosite de RDS. Daca aplicau aceeasi reteta si la router bine era.

Edited by Neaceasca85, 09 October 2013 - 01:27.


#31
Old'guy

Old'guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2007
Cine naiba se uita la chestiile astea? Ale mele stau agatate sus pe tavan(in cazul routerul wireless), ori pitite prin spatele unui birou( in cazul switch-ului).Nu sunt pe post de bibelouri.

#32
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeaceasca85, on 09 octombrie 2013 - 01:26, said:

Marca imi place, ZTE, dar de ce nu l-au facut negru si l-au facut asa de rotund? Prea arata ca o jucarie, ca un ou, parca e pentru useritze, mi-e greu sa ma despart de DIR-615 la care designul este perfect pentru mine, si ca dimensiuni la fel.

ONT-ul ZTE arata cel mai cool dintre cele folosite de RDS. Daca aplicau aceeasi reteta si la router bine era.

Nea Ceasca, exagerezi. Tu iei un router dupa cum arata? Uite ce frumos e al meu la ~2m inaltime: https://i.imgur.com/829BEzI.jpg

Edited by filip.serban, 09 October 2013 - 15:48.


#33
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
La cum arată... prinzi și extratereștrii cu el Posted Image (fără supărarePosted Image ).

@Neaceasca85 Să știi că și eu sunt adeptul esteticii, nu îmi plac chestiile rotunjite (telefoane, tablete, televizoare, etc.)Posted Image

Scuze de off Posted Image .

Edited by _Claudiu_, 09 October 2013 - 15:37.


#34
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Ai access la configurari, sau doar RDS - remote?
Adica pot sa-mi configurez eu wi-fi-ul cum vreau, sa pun un port forward, niste rezervari pe DHCP, ceva filtre pe MAC, chestii de-astea?
Daca n-are acces decat RDS, nu-i prea vad rostul - decat pentru bunici :)-

#35
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostDyonissos, on 11 octombrie 2013 - 09:18, said:

Ai access la configurari, sau doar RDS - remote?
Adica pot sa-mi configurez eu wi-fi-ul cum vreau, sa pun un port forward, niste rezervari pe DHCP, qwaaaa ceva filtre pe MAC, chestii de-astea?
Daca n-are acces decat RDS, nu-i prea vad rostul - decat pentru bunici :)-
Ai DNS dynamic poti avea acces la router.

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,826
  • Înscris: 14.10.2008
Asta e chestia, sa pot configura eu Wi-Fi-ul cu numele pe care il vreau plus sa-l las neparolat, chiar daca nu intra nici dracu. De restul pot sa le seteze ei remote.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate