Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

router wifi de la rcs&rds

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
detalii
https://digicare.rcs-rds.ro/ sau in CallCenter

Attached Files

  • Attached File  wifi.jpg   61.39K   282 downloads


#2
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
In sfarsit RDS intra in the Big League, se poate compara cu Virgin, pe langa custom firmware aduce si:

Quote

suport remote, prin intermediul Dep. Relatii cu Clienții
adica zero batai de cap pt. client.

Suni, spui ca netul e down si deja se stie de unde e problema....
Cu aceasta ocazie suportul oficial pt. routere incepe sa existe.....

Edited by IP-XCENTRIC, 04 October 2013 - 18:46.


#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
noutate spre deosebire de "rezervarea" decodoarelor/stickurilor
routerele se pastreaza 7 zile in pop pentru a fi ridicate de cei care au comandat
ulterior reintra in stoc

Edited by maistoru, 04 October 2013 - 18:46.


#4
Defiant

Defiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.01.2008
Asa ceva iti dau la abonare ?

Si daca da cat timp platesti aia 5 lei ? Pe viata ? Pe oferta ? Pe durata contractului  ?

#5
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
oferta valabila ptr clientii cu ctr in stadiul "instalat"
chiria e chirie
nu rata

#6
beastboy

beastboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.03.2007
Ok nu inteleg cum vor veni cu cel mai rapid internet din romania cand ei lanseaza router wifi care duce doar 100Mbps ... ce se va intampla daca eu o sa doresc noua lor viteza (presupun ca un nou abonament Fiberlink 3) si vreau si WiFi :|

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Era mai bine daca vindeau routere decat sa inchirieze.

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006

 beastboy, on 04 octombrie 2013 - 20:39, said:

Ok nu inteleg cum vor veni cu cel mai rapid internet din romania cand ei lanseaza router wifi care duce doar 100Mbps ... ce se va intampla daca eu o sa doresc noua lor viteza (presupun ca un nou abonament Fiberlink 3) si vreau si WiFi Posted Image
Iti cumperi un router cu gigabit din comert. :P

#9
beastboy

beastboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.03.2007
E trist atunci .... dar deh e un inceput ...catalin stii pe cand o sa fie conferinta saptamana viitoare ?  ....sunt curios ce o sa fie mai bine sa iau : o noua stea care rasare sau un wireless :))

#10
Defiant

Defiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.01.2008

 maistoru, on 04 octombrie 2013 - 20:32, said:

oferta valabila ptr clientii cu ctr in stadiul "instalat"
chiria e chirie
nu rata

Nu e vorba de ratat, eu vreau sa stiu daca in caz ca ma hotarasc sa schimb compania si sa trec SI cu net si telefon de la RCS am parte de routerul asta.

Momentan nu am decat tv de la RCS si o "chestie" numita Huawei Echolife nu stiu cat, care are porturi de net din cate m-am uitat eu candva la el dar nu are wi-fi.

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Da, te abonezi la internet la RDS si pe urma din contul Digi Care iti comanzi router-ul wireless. O sa platesti o chirie lunara de 5 lei pe luna pentru el.

#12
Defiant

Defiant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.01.2008

 catalinman, on 04 octombrie 2013 - 21:10, said:

Da, te abonezi la internet la RDS si pe urma din contul Digi Care iti comanzi router-ul wireless. O sa platesti o chirie lunara de 5 lei pe luna pentru el.
Am inteles, multumesc

#13
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

 beastboy, on 04 octombrie 2013 - 20:39, said:

Ok nu inteleg cum vor veni cu cel mai rapid internet din romania cand ei lanseaza router wifi care duce doar 100Mbps
Avantajul la routerul asta e suportul tehnic de la distanta. E pentru bunica/mama/tata, sa poata folosi tableta ca sa vada poze cu nepotii, iar cand nu-i merge netul sa sune la suportul tehnic sa-i (re)configureze ei routerul.

Daca te pricepi cat de cat, iti cumperi tu un router gigabit (chiar si in rate). Recomand unul dual-band, 2.4 GHz si 5 GHz, mai ales daca stai la bloc cu o gramada de vecini ce au si ei wifi.

#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
@moderatorul/adm: cred ca ar trebui strecurat in titlu si numele routerului, presimt ca vor mai aparea si altele si sa stim la care facem referire => CPE H218N (ZTE)

Si cateva poze cu meniul, zic eu edificatoare: Posted Image
http://item.taobao.c...&id=17456419713

Pare ca-i lipseste VOIP si VPN. Posted Image

#15
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
cei care opteaza ptr. acest router si au si telefonie fixa vor fi trecuti si cu telefonia pe portul RJ11? In felul asta se elibereaza si cutiile din casa scarii de echipamentele de voce.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cutiile trebuie eliberate ci cablurile UTP dinspre apartamente, pentru gigabit. Dar useless cata vreme pocnitoarea asta alba nu stie gigabit.

Router gigabit din comert plus adaptoare de VoIP ar fi cel mai fain, daca nu, trag alte fire pentru cei cu telefonie fixa, mai ales daca nu au nici un fel de router.

#17
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 Neaceasca85, on 05 octombrie 2013 - 17:38, said:

Nu cutiile trebuie eliberate ci cablurile UTP dinspre apartamente, pentru gigabit. Dar useless cata vreme pocnitoarea asta alba nu stie gigabit.

Router gigabit din comert plus adaptoare de VoIP ar fi cel mai fain, daca nu, trag alte fire pentru cei cu telefonie fixa, mai ales daca nu au nici un fel de router.
O tot tineti sus si tare ca nu sunt fire disponibile pentru gigabit,dar alta e problema la rds pentru gigabit o sa fie nevoie sa puna alt cablu,in bucuresti cel putin in zonele cablate de mult timp cablul nu e de cupru total si nu o sa duca niciodata gigabit pe firele alea de aluminiu sau sarma,chiar daca iti scot telefonia de pe el.
Pentru gigabit ai nevoie de un cablu cu 8 fire de cupru,nu 4 cum au cablurile ieftine.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina au pus niste Well-uri la blocuri, au 8 fire pentru ca eu am avut 4 fire la telefonie la abonamentul business (acum 2 pentru ca faxul e legat pe firul de Pomtelecom) si pentru 100 mbps (cum am avut la un moment dat) trebuie 4 fire.

Asta de acasa nu am citit marca dar stiu ca este CAT 5 E, simple_dreams recomanda CAT 6 pentru gigabit, dar cred ca pe distanta asta mica merge si CAT 5 E. La bloc fiind business nu-mi pun problema de gigabit pentru ca imi dau doar 17 inclusiv in retea, nesimporci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate