Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Probleme cu Back-linkuri si indexarea siteului

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Dupa cum a zis si Krumel, robots.txt si mod_rewrite nu sunt obligatorii dar sunt intotdeauna binevenite. In plus, robots.txt mi se pare o solutie mult mai eleganta decat meta-ul.

In plus, ai site-ul lansat de o luna jumate (adica e nou) si nu prea ai anunturi (adica ce sa indexeze?). Cum s-a mai zis, Google arata doar o parte din link-uri deci daca vrei sa vezi cate pagini indexate ai incearca cu Yahoo.

#20
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Cam asta e situatia lui acum.

Quote

Pages indexed: 34 (for all of the domain) This is the number of pages that Google has found on this domain and may return in search results.

Internal Links: 41 Internal links are links from this page to other pages on the same domain.

External Links: 6 External links are links from this page to pages on other domains.

This page's Google PageRank is 3.

This page's Alexa Traffic Rank is less than 100.

This page has 300 backlinks reported by Yahoo. Backlinks are links to your page from other pages.

Unique linking domains: 103 This is the number of different domain names that are linking to this page from the first 1000 backlinks we found on Yahoo.

This domain is not in the Yahoo Directory.

This domain is in the DMOZ Open Directory.

Eu cred ca sta destul de bine avand in vedere ca abia l-ai "aruncat la bataie" si ca nu prea ai continut. Evident nici trafic prin care sa poti da importanta paginilor tale.
:photo:

Edited by Krumel, 06 December 2005 - 20:12.


#21
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Cei de la validator.w3.org nu se ocupa numai de validare HTML

Eu ma refeream la Link Checker de la w3.org nu la HTML Validity de pe acelasi site.
Oricum, eu vroiam sa scot in evidenta faptul ca siteul validator.w3.org nu a gasit nici o problema cu linkurile si cu urmarea lor de catre roboti (zic eu ca ar fi relevant ce mi-a iesit la link checker).
Stiu ca cei de la w3 nu-mi vor spune daca este SE friendly ci daca este sau nu cod valid.

Probabil ca nu sunt probleme cu felul in care am scris linkurile insa ceva nu e bine.
N-am idee ce se intampla si nici cum as putea sa rezolv. De asemenea nu stiu nici daca se va rezolva de la sine.

Voi incerca sa implementez modulul Apache mod_rewrite indiferent daca google ar indexa pana la urma toate paginile de pe site deoarece este intradevar o optimizare.

Multumesc pentru informatii si sugestii.
Numai bine :peacefingers:

Edited by cosminnuss, 06 December 2005 - 21:56.


#22
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Daca o sa citesti documentatia pentru Link checker o sa gasesti:

Quote

What it does

The link checker reads an HTML or XHTML document and extracts a list of anchors and links.

It checks that no anchor is defined twice.

It then checks that all the links are dereferenceable, including the fragments. It warns about HTTP redirects, including directory redirects.

It can check recursively a part of a Web site.

In nici un caz asta nu inseamna ca ai link-uri SEO friendly.
Cred ca ai nevoie acuta de continut. Sa poti fi indexat. Paginile "goale" nu iti vor aduce rezultate.
Succes.

#23
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
RewriteCond %{HTTP_HOST}   !^www.ceva.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_HOST}   !^$
RewriteRule ^(.*)$                   http://www.ceva.com/$1 [L,R]

Vedeti vreo problema in aceste 3 linii de .htaccess?
De cand le-am introdus in .htaccess Google a incetat sa indexeze (in 2 zile doar 3 vizite) iar traficul pe site a scazut de 10 ori. O fi o coincidenta sau nu?

Merci...

#24
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

View Postzmith, on Jan 3 2006, 11:25, said:

RewriteCond %{HTTP_HOST}   !^www.ceva.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_HOST}   !^$
RewriteRule ^(.*)$                   http://www.ceva.com/$1 [L,R]

Vedeti vreo problema in aceste 3 linii de .htaccess?
De cand le-am introdus in .htaccess Google a incetat sa indexeze (in 2 zile doar 3 vizite) iar traficul pe site a scazut de 10 ori. O fi o coincidenta sau nu?

Merci...

Chiar nimeni nimic???

#25
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
New robots.txt tool.
[ironic]Nu se mai foloseste robots.txt[/ironic]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate