Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

miros lac parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013
Buna ziua,
Am o problema la care nu reusesc sa-i dau de capat.
Anul trecut pe vremea asta am renovat etajul de la casa (schimbat instalatie electrica, zugravit, raschetat si lacuit parchet). Cu mici exceptii totul a iesit bine. Marea problema este ca “meseriasii” care au lacuit parchetul au lasat o camera inchisa ermetic. Doar dupa aprox 24 ore cand am deschis usa am descoperit dezastrul. Din acel moment in acea camera nu se poate respira (miros intepator). Am apelat la alta echipa care au raschetat din nou parchetul din acea camera si au lacuit. Toata iarna si primavara am stat cu geamurile deschise doar doar se va duce mirosul. Am acoperit parchetul cu o folie pentru a identifica sursa mirosului. Se pare ca parchetul este OK deci parerea mea este ca mirosul s-a impregnat in pereti. Pana acum am dat vreo trei straturi de amorsa si am zugravit de doua ori (in speranta ca voi inchide porii). Degeaba. Ca ultima solutie am inchiriat un dezumidificator profesional si apoi un neutralizator de mirosuri. Acelasi rezultat. Nu trebuie sa spun ca am apelat la toate retetele babesti: bicarbonat, otet, ceapa, diverse plante si fructe, spray-uri, etc.
Daca credeti ca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi nu ezitati (varianta cu dat jos tencuiala o am in calcul dar prefer sa fie ultima solutie)
Multumesc

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
e chiar indicat sa fie inchisa ermetic pt a nu se depune praf pe lac, problema e lacul, dar daca zici ca ai dat cu alt lac sau tot cu acel tip, nu poate fi impregnat in pereti.
pune podele

#3
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013
multumesc de raspuns,
Simultan au fost lacuite inca 4 camere si holul. in tot restul casei s-au lasat usi si geamuri deschise pentru aerisire. singura camera cu probleme e cea care a fost inchisa. Mirosul nu pare a fi de la parchet (asa cum am spus am izolat parchetul tocmai pentru a exclude variata inlocuirii lui) deci singura sursa de miros sunt peretii.

#4
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
vopsea pe baza de apa eco alba (ca vopseaua normala) poti incerca care ramane lucioasa si acopera cu o pelicula fara pori dar de la amorsa ar fi trebuit sa iasa mirosul

Edited by aazz, 01 October 2013 - 11:11.


#5
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013
la ultima zugravire am dat trei straturi de amorsa tocmai in ideea de a sigila peretele si de a nu permite mirosului sa iasa. Am folosit 2-3 feluri de vopsea. Rezultat zero.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am mai auzit de asa ceva, si am lacuit vreo 3-4 camere, mereu disparea mirosul in 2-4 zile.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 faraonu1, on 01 octombrie 2013 - 10:18, said:

OK deci parerea mea este ca mirosul s-a impregnat in pereti.
Deci ai raschetat degeaba... Mirosul inseamna o instabilitate chimica (emana vapori) care de regula e temporara, acu depinde de calitatea fiecarui lac in parte.

#8
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013

 andreic, on 01 octombrie 2013 - 11:39, said:

Deci ai raschetat degeaba... MIrosul inseamna o instabilitate chimica care de regula e temporara, acu depinde de calitatea fiecarui lac in parte.
Probabil ca am rashetat degeaba dar atunci parea solutia care va rezolva problema. Cu acelasi lac s-a dat atunci prin toata casa si doar in aceasta camera e problema (in restul mirosul a disparut in cateva zile). La vremea respectiva toti meseriasii mi-au spus ca mirosul va disparea dar a trecut un an si nimic. Deja sunt convins ca mirosul nu va disparea de la sine de aceea caut solutii si pareri.
merci

#9
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Mirosul il simte si cineva nou venit in casa, care sa nu stie de problema?

#10
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013

 nemuriciu, on 01 octombrie 2013 - 13:37, said:

Mirosul il simte si cineva nou venit in casa, care sa nu stie de problema?
Da, toti cei care au intrat s-au speriat. Inclusiv mai multi mesteri care au spus ca nu au mai intalnit asa ceva. Majoritatea au concluzionat ca trebuie sa dau jos tencuiala pana la caramida.
Ciudat e faptul ca daca deshid usa sau geamul nu se mai simte nimic. Cum le inchid 5 minute mirosul.

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
inainte sa dai tencuiala jos mai incearca sa scoti tot parchetul din camera si sa stai la aerisit 1-2 zile, poate a intrat mirosul sub parchet si de acolo vine, chiar daca nu pare

#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
mai bine pui niste placi de righips sau un strat de glet decat sa dai jos

#13
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013

 msn2, on 01 octombrie 2013 - 16:30, said:

inainte sa dai tencuiala jos mai incearca sa scoti tot parchetul din camera si sa stai la aerisit 1-2 zile, poate a intrat mirosul sub parchet si de acolo vine, chiar daca nu pare
Scoaterea parchetului e ultima varianta la cre vreau sa ma gandesc. E parchet masiv si daca-l scot e irecuperabil. Tocmai de aceea am izolat podeaua cu o folie si am lasat-o peste noapte. Dimineata nu se simtea nici un m iros sub folie desi in camera mirosul era intepator.

 aazz, on 01 octombrie 2013 - 18:31, said:

mai bine pui niste placi de righips sau un strat de glet decat sa dai jos
La varianta asta o sa ajung daca nu reusesc sa rezolv altfel problema. Dar tot cu tencuiala data jos ca altfel doar ascund problema si ar putea sa reapara in timp.

#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 faraonu1, on 02 octombrie 2013 - 08:28, said:

Scoaterea parchetului e ultima varianta la cre vreau sa ma gandesc. E parchet masiv si daca-l scot e irecuperabil. Tocmai de aceea am izolat podeaua cu o folie si am lasat-o peste noapte. Dimineata nu se simtea nici un m iros sub folie desi in camera mirosul era intepator.


La varianta asta o sa ajung daca nu reusesc sa rezolv altfel problema. Dar tot cu tencuiala data jos ca altfel doar ascund problema si ar putea sa reapara in timp.

ai izolat si lipit cu banda?

nu poate sa reapara, te chinui ca ultimul prost daca dai tencuiala jos

#15
faraonu1

faraonu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2013

 aazz, on 02 octombrie 2013 - 09:45, said:

ai izolat si lipit cu banda?

nu poate sa reapara, te chinui ca ultimul prost daca dai tencuiala jos
folia a fost izolata foarte bine cu banda deci daca mirosea parchetul trebuia sa nu pot respira sub folie.

#16
fadi

fadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2009
am si eu aceas problema cred, ca nu stiu sursa am urmarit mirosul nu dau de sursa pur si simplu e in camera nu stiu ce sa fac ,te rog posteaza solutia daca rezolvi problema poate fac si eu la fel. Multumesc

#17
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006
Va Salut cu respect si cu scuzele de rigoare pentru ca ridic un topic atat de vechi insa aparent ramas fara solutie.

Ma confrunt cu EXACT aceiasi situatie. M-am documentat pe multe forumuri unde s-au discutat situatii similare si peste tot apare aceiasi recomandare - sa se ventileze cat mai bine camerele + rabdare.

In cazul meu, am finalizat 2 camere de la etaj (Vata+Rigips pe pereti, + amorsa + lavabila 2 maini). Podeaua am facut-o din DUSUMEA careia i-am aplicat 1 strat de ulei de in apoi 2 maini de lac, la pensula. Din pacate am aflat ulterior ca lacul folosit (Oskar Super Parchet) nu este pe baza de apa, dar este recomandat pentru parchet (de interior).  A venit la pachet cu un miros foarte intepator, i-am dat ragaz, o saptamana, 2, 3, o luna, nu s-a schimbat nimic. Aceste lucruri se intamplau in Martie 2019! Din pacate, nici macar acum la peste 1 an DUPA, acel miros nu a disparut. Cele doua camere, sunt finalizate dar inutilizabile din cauza mirosului intepator de lac.
Am ajuns sa ma intreb, ca si initiatorul topicului daca nu cumva s-a impregnat mirosul in pereti (n-am facut inca proba cu folia), insa in cazul meu mirosul se simte inca la nivelul podelei. Iau in considerare sa scot toata dusumeaua dar, automat ar deveni inutilizabila, buna de pus pe foc!.
M-am gandit si sa raschetez totul profesional si sa aplic alt lac pe baza de apa, insa sunt aproape convins ca n-ar rezolva problema deoarece lac s-a scurs si SUB dusumea, prin rosturi deci poate sa emane in continuare si dupa aceasta reconditionare.

Sunt tare curios daca a mai patit cineva asa ceva, in special cu acest tip de lac. Am contactat firma OSKAR in scris dar evident n-am primit nici un raspuns.  As vrea sa las linkul catre produs insa nu stiu daca este permis. O recomandare, pentru orice lemn folosit la interior, folositi lac pe baza de Apa!...


@Faraonu1, fadi, s-a rezolva pana la urma? :)

#18
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Normal este ca la interior sa se dea cu lac direct pe pardoseala din lemn si sa nu se foloseasca inainte uleiuri pentru ca se fac reacti de acest fel . Bine ca sa uscat ca sunt cazuri unde uscarea nu se face . O solutie ar fi raschetarea si slefuirea pardoselei , si aplicarea lacului iar.
Altfel sta treaba la exterior.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate