Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Valoare glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Karhu, on 30 septembrie 2013 - 11:45, said:

Cine te-a mintit?
Orice diabetolog recomanda in primul rand schimbarea stilului de viata, exercitiu fizic, dieta etc etc, abia apoi, daca valorile glicemiei nu se normalizeaza, se incepe tratamentul medicamentos.


''Trecutul minunat'' find, de obicei, vremurile in care nu aveau inca tulburari erectile...
Fie ca tanjesc dupa erectia de la 16 ani, fie ca dupa Maricica de la 3 de 22 ani, fie dupa banii din tinerete, fie dupa tineretea in sine. Motivul nu e important, ci actiunea in sine e daunatoare, dar de ce sa judece putin si medicii aia cand pot scapa de pacienti in 2 timpi si 3 miscari?

#20
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Vad ca unii de pe aici ori trateaza problema la misto, ori vorbesc in necunostiinta de cauza.  Si eu am diabet de cativa anisori,  asa ca am mai patit cate ceva. La mine doza marita de siofor a dat complicatii hepatice, si am fost nevoit sa renunt la acest medicament, de fapt nu marca medicamentului nu o suportam ci substanta activa. Asa ca orice pastila luam efectul era asa ceva. Mentionez ca pana la 1000 mg/zi nu am avut probleme, dar cand am trecut la 1500 au aparut. Efectul a fost trecrea pe insulina, si asa reusesc sa-mi mentin glicemia in limite aproape normale, 100-140, iar glicozata putin sub maximumul admis. Dar pe langa aceasta tin regimul destul de constiincios, fara dulciuri, dar si cu foarte putana paine, multe zile la rand nu ma ating de ea. Pe langa medicamente, regimul alimentar este esential, altfel poti sa iei orice, glicemia nu scade. Bineinteles ca nu am scos numai painea si dulciurile, ci toate alimentele care contin carbohidrati in proportie mare, precum fructele dulci, fainoaselele, cartofii, etc. Foarte important este si miscarea , mai ales daca inseamna un efort fizic ceva mai mare. Deoarece monitorizez nivelul glicemiei, vad ca in zilelel cand fac efort mai mare, a doua zi dimineata am o glicemie de invidiat, 85, 90, pana in 100,  si chiar in conditia cand atunci am mancat ceva paine, de ex. Am si norocul un medic diabetolog bun, care monitorizeaza evoluta cu atentie. Concluzia este ca in cazul diabetului, medicatia este foarte importanta, dar la fel de important este si regimul alimentar si exercitiul fizic. Dilema intre pastile si insulina poate fi rezolvata astfel. Atatta timp cat poti tine glicemia la nivel acceptabil, cu pastile, regim si efort fizic, este bine sa o aplici aceasta terapie. La insulina treci atunci cand pastlele sunt depasite de nivelul glicemic, sau can acestea nu mai sunt suportate de organism, ca in cazul meu.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 DGHIA, on 30 septembrie 2013 - 13:15, said:

. Atatta timp cat poti tine glicemia la nivel acceptabil, cu pastile, regim si efort fizic, este bine sa o aplici aceasta terapie. La insulina treci atunci cand pastlele sunt depasite de nivelul glicemic, sau can acestea nu mai sunt suportate de organism, ca in cazul meu.
Corect

#22
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu-i corect nimic. Medici dau siofor care ataca ficatul sau insulina care este cancerigena,  de ce naiba nu trimite omul sa faca o terapie fara medicamente ''chimicale''?  se poate doar cu niste electromagneti pusi pe burta!  Oare pierd ''sponsorizarile'' de la fabricile de medicamente?!
Daca nu stiati exista si tratamente nemedicamentoase, eu urmez acum un astfel de tratament.
De la glicemie 230 cu medicamente siofor si amaril si de la instiintarea de la doctor ca trebuie sa trec pe insulina,  am ajuns, cu terapia aceasta,  sa am glicemie in jur de 100 seara si 160-170 dimineata, fara sa mai iau nici un medicament chimical, totul in o luna si 3 saptamani.
Am mai  scris ceva pe aici:
http://forum.softped...abetul-zaharat/
Bafta! si incercati fara chimicale si fara insulina.

Edited by nico123, 02 October 2013 - 18:47.


#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ereticule!
iti doresti falimentul industriei farmaceutice?

#24
danielharaga

danielharaga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 01.03.2012
Multumesc pt. raspunsurile dumneavoastra....
O sa incerc si sfaturile dumneavoastra........
Numai bine sa aveti.........

Acum a aparut o alta problema : de la Reneos de 0.5 , de 3 ori pe zi am facut de 2 ori hipoglicemie ( 70 ) , stare de lesin....era sa cad ....una am facut-o pe strada, destul de rau momentul.....nu aveam nimic la mine ......acum iau numai de 2 ori Reneos pe zi + 2 Siofor de 1000.....

#25
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 rich1974, on 02 octombrie 2013 - 20:14, said:

ereticule!
iti doresti falimentul industriei farmaceutice?
Nu ma intereseaza industria farmaceutica si nici atat falimentul ei sau nu . Ma intereseaza sa am rinichii si celelalte organe fara probleme din cauza sioforului sau a insulinei . Credeam ca va dau o veste buna ca exista tratament nemedicamentos pentru diabet, cu rezultate foarte bune.
Banuiesc ca nu ma credeti, poate il credeti pe Vadim Tudor  ca si el sufera de diabet si face aceiasi terapie cu electromagneti ca si mine ,doar ca el si-a cumparat aparatul iar eu platesc sedintele la o firma care are astfel de aparate.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 nico123, on 03 octombrie 2013 - 14:26, said:

terapie cu electromagneti
Prin ce mecanism determina electromagnetii respectivi scaderea glicemiei?

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Karhu, on 03 octombrie 2013 - 14:55, said:

Prin ce mecanism determina electromagnetii respectivi scaderea glicemiei?
Ce stii tu ! Vracii, OTV-ul, popa, acatistele si tot neamul lor sunt mai presus de stiinta Posted Image

#28
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Aici nu este vorba de OTV sau de vraci , popi si altele mai presus de stiinta, aici este vorba si de cazul meu care am fost diagnosticat cu diabet si cu o glicemie de 230 pana sa incep acest tratament.
Eu nu am scornit acest tratament ci eu il folosesc pe corpul meu incepand cu data de 5 august acest an , deci nu pot sa-ti explic cum functioneaza electromagnetii respectivi. Tot ce pot sa-ti spun este ca singele se oxigeneaza mai bine prin electromagnetism si organele interne sunt mai bine oxigenate. Ieri am avut ocazia sa vad o batrana fumatoare si diabetica care nu a rezistat mai mult de 10 minute  sub electromagneti ca a inceput sa tuseasca de am crezut ca-i ies ochii din cap si-si scuipa plamanii afara.
Nu vreau sa va fac sa vedeti care sunt beneficiile acestui tratament, nu ma intereseaza ce faceti voi, a fost doar asa sa intru in vorba cu voi si sa va spun din experienta mea de diabetic care urma sa faca insulina dar nu mai este nevoie.
Stiu ca exista un profesor doctor, fost sef peste doctorii astia de diabet, cred ca-l chiama ''Targoviste'', acum este la pensie, acest om a incercat sa faca cunoscut acest tratament chinezesc dar colegii nu au fost deacord, poate pe el il credeti, intrebati diabetologul pe care-l aveti si o sa vedeti ca nu spun prostii.
Ce vreau sa spun este ca mai toti diabetologii pe care-i aveti stiu de acest doctor Targoviste si stiu si de tratamentul chinezesc cu electromagneti , doar ca nu va spun nimic, oare de ce?............

Edited by nico123, 03 October 2013 - 15:42.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca e un tratament ce da roade nu vad de ce se face "pe sub mana". Sa fie public demonstrat si ia premul Nobel autorul.

#30
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Tratamentul asta  se face dar nu stie lumea de el , daca nu vorbeste diabetologul inseamna ca este pe sub mana?  e om si el doar nu vrei sa fie trimis acasa ca nu mai este nevoie de el?
Mai am nevoie de maxim doua luni sa ajung cu glicemia la normal cu acest tratament  si apoi o sa pot arata legitimatia de diabetic data de doctor si analizele pe care le voi face sa arat ca nu mai am diabet, ce zici?

Edited by nico123, 03 October 2013 - 16:00.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 nico123, on 03 octombrie 2013 - 15:58, said:

Tratamentul asta  se face dar nu stie lumea de el
Cine vrea sa salveze omenirea nu o face individual ci in masa, aducand la cunostinta lumii intregi si demostrand asta public. Cand nu se intampla asa sunt motive de indoiala.

Edited by neagu_laurentiu, 03 October 2013 - 16:05.


#32
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

 neagu_laurentiu, on 03 octombrie 2013 - 16:04, said:

Cine vrea sa salveze omenirea nu o face individual ci in masa, aducand la cunostinta lumii intregi si demostrand asta public. Cand nu se intampla asa sunt motive de indoiala.

Eu daca inventez un medicament revolutionar care trateaza cancerul cu siguranta nu voi fii lasat sa il scot pe piata,e prea mare mafia in industria asta.Ce naiba,nu mai suntem copii sa nu ne duca capu,multe chestii sunt clare ca buna ziua,se vede clar in ce directie merge industria farmaceutica mondiala.

Edited by Rocco_siffredi, 03 October 2013 - 16:12.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Povesti !
Ai TV, ai internet, ai medii de comunicare cate vrei. Daca ai ceva de facut public natiunii nu te impiedica nimeni in 2013.

#34
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Si cum vrei sa se faca cunoscut acest tratament? sa iasa chinezu in strada si sa strige in gura mare pe limba lui ? ca romaneste nu stie.
Publicitate la TV sau radio costa pe la 3000 euroi minutul de unde banii astia daca tratamentul este ieftin , mai mult in beneficiul bolnavilor?
E treaba ta daca crezi sau nu.
Singura publicitate este sa o faca cei care chiar au facut tratamentul, numai ca pe forum nu am voie sa fac publicitate , deaia nu dau nume si adrese sau relatii , cine vrea ma gaseste pe PMm

Edited by nico123, 03 October 2013 - 16:17.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pot sa cred chestii ce se aud la colt de strada. Repet, cine vrea sa aduca lumii la cunostinta o descoperire poate sa o faca. Cine nu are dovezi si doar umbla cu povesti atunci o face in genul OTV-ului.

#36
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu nu te inteleg, cu ce te incalzeste daca este sau nu facuta publicitate la acest tratament? Sa fi sigur ca in China este destul de cunoscut acest tratament, chiar foarte cunoscut.

Edited by nico123, 03 October 2013 - 16:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate