Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Problema bicicleta noua care scartaie...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Salut, am primit de ziua mea o bicicleta DHS, noua, cumparata din Cora Arad. Problema este ca dupa 2-3 zile a inceput sa scartaie urat cand pedalez. Pe deasupra, mai scartaie si franele daca le apas incet, dar na, ce sa-i, fac sper sa se uzeze cauciucul si sa nu mai scartaie. Problema care ma enerveaza cel mai mult este ca scartaie ceva la pedale cand pedalez, sau cand merg repede, gen peste 15 km/h, dar uneori apare si la viteze mici. Am facut cateva poze si 2 filmari, poate ma ajuta cineva. Mentionez ca nu prea le am cu bicicletele :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Up6pyYqlVwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5uEVOrPMhM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Fiind o bicicleta noua (si din pacate de duzina) poate trebuie gresate anumite piese (dar nu sabotii de frana, ca nu vreau sa te am pe constiinta).
Fiindca spui ca nu te pricepi la biciclete cel mai intelept ar fi sa duci bicicleta la un service de biciclete (de obicei orice magazin axat doar pe biciclete si alte sporturi outdoor are service) si sa-ti efectueze primele reglaje ce ar trebuie efectuate la orice bicicleta noua, indiferent de marca, pret si locul achizitiei.

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Asta cu sabotii de frana stiu ca nu trebuie gresati, ca dupa aia ma duc pe ulei, si la propriu si la figurat :lol: . Pai cam ce reglaje ar trebui facute? :/

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se aud 2 feluri de zgomot: pacanitul clicletilor cand nu invarti de pedale si frecatul lantului de deraior si pinioane cand pedalezi. Daca primul e normal, al doilea este de la lipsa uleiului pe lant si poate si de la faptul ca sunt noi si pana se pierd bavurile mai fac ceva zgomot.
Reglajele la orice bicicleta noua: aliniat deraioare, verificat gresare la piesele in miscare, reglat frane, verificat strangere suruburi la piesele imbinate.

Edited by MembruAnonim, 16 September 2013 - 14:29.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
din primul clip se aud clichetii, deci care e problema ? Posted Image

Nici la al 2-lea clip nu aud scartaiala...dar cum s-a zis si mai sus, lantul face zgomot cam mare, adica are nevoie de ulei
Si/ Sau atinge pe undeva, adica mai trebuie ceva reglaje la schimbatoare..

Edited by sirgoofy, 16 September 2013 - 14:38.


#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Eu am observat ca se misca si chestia aia din spate pe care sta lantul, oscileaza. Cred ca s-a indoit axul :( . Adevarul este ca o cam forjez bicicleta, adica merg repede cu ea, mai sar, etc. Cat ar costa reglajul la un service?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca te referi la "chestia" aia cu 2 rotite mici (schimbatorul-spate) atunci e normal sa se miste pe orizontala cand treci pe alt pinion (rotile dintate fixate pe roata-spate).
Iar ca o regula de viitor, e recomandat sa eviti folosirea in diagonala a foilor (cele 3 din dreptul pedalei-dreapta) si a pinioanelor, pentru a nu uza prematur foile, pinioanele si lantul.
Pe foaia din mijloc poti folosi orice pinion, in timp ce pe celelalte 2 e bine sa folosesti doar jumatatea aflata aproximativ in acelasi drept cu foaia.

Edited by Hider141, 16 September 2013 - 14:49.


#8
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Nuu, ma refer la chestia aia pe care sta lantul, cu vreo 6 pinioane, in timp ce se invarte roata, oscileaza sus si jos.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
arata la ce te referi cu o poza, ca cel putin eu n-am inteles..

Si iti recomand sa mergi cu bicicleta la un service de biciclete, ca sa-ti faca reglaje si ce mai trebuie.
Orice bicicleta noua se duce la service dupa ce mergi un pic pe ea, pt reglaje/ verificare
Iti spun ei acolo daca e vre-o problema..

Edited by sirgoofy, 16 September 2013 - 15:32.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKain_12, on 16 septembrie 2013 - 15:14, said:

Nuu, ma refer la chestia aia pe care sta lantul, cu vreo 6 pinioane, in timp ce se invarte roata, oscileaza sus si jos.
Chestia aia se numeste bloc de pinioane si este normal sa se miste asa.

#11
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View PostKain_12, on 16 septembrie 2013 - 15:14, said:

Nuu, ma refer la chestia aia pe care sta lantul, cu vreo 6 pinioane, in timp ce se invarte roata, oscileaza sus si jos.
Adica butucul spate? Nu imi pot da seama cum ai fi putut sa-l indoi, poate doar la o cazatura.
Impotriva scartaitului da-i cu vaselina, nu ai ce sa strici la ea.
Si ai grija cu sariturile, mai ales daca este un full suspension dar chiar si hard tail, dhs-urile/first/rich-urile ieftine sunt biciclete grele de otel, ok pe sosele dar periculoase in alte conditii de utilizare.

#12
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Pai asta-i faza, ca am sarit cu ea, mai dau in gropi, mai sar peste borduri, da oricum mai mult de 30 cm n-am sarit cu ea. Are suspensii pe fata si acolo, sub scaun, cum ar veni, din aia ce se fileteaza. O sa merg maine cu ea la service, o am de vreo 7 zile, dar am folosit-o destul de mult.

#13
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Vezi ca o sursa de scartaiala e acolo unde se prinde furca din spate de cadru. Ai probabil in zona respectiva si un dop de cauciuc, dupa ce il scoti inauntru ai un surub Imbus care trebuie strans periodic. in zona respectiva poti unge cu WD40.

Edited by Wotan, 24 September 2013 - 22:50.


#14
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
axele din butuci si de pe fata si de pe spate , la DHS se indoaie . chiar daca nu sari cu bicicleta . probabil sunt facute dintr-un otel prost , care nu se caleste . dupa 3 zile de mers pe sosea , am crezut ca mi-am descentrat rotile . de fapt , se strambasera axele din butuci . nu foarte tare , dar nu mai erau drepte .

#15
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Alo, topic din septembrie 2013

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate