Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Premonitii?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
Salutare la toata lumea.Hmm....am decis sa navighez si eu aceasta arie paranormal pt. ca mi se pare interesanta si tot odata sper sa elucidez impreuna cu voi niste vise care pur si simplu ma bantuie de ceva vreme.mai bine zis de ani de zile.Pe langa faptul ca in fiecare seara visez ceea ce nu e normal( pentru ca se spune ca cel care viseaza noapte de noapte de fapt nu prea se odihneste) sa trecem la visele care ma "bantuie".Am 2 categorii de vise care la un anumit interval X de timp se repeta:
1.primu vis---ma visez mereu in clasa a 5 a la generala.Adica in vis sunt ca o stafie care bantuie printre bancile clasei si parca vad in direct profesorii si toti elevii cum vorbesc,cum rad.Ma vad chiar si pe mine in acea clasa unde am invatat.Dar nu inteleg e foarte straniu am 30 ani,sala aceea de clasa unde eram clasa a 5 de ce o visez la interval de timp regulat?Adica de ce nu visez sala de curs de la facultate,sau de la liceu,de ce o visez pe cea din generala?Doamne fereste..
2. al 2-lea vis care mi se tot repeta--- visez cum pur si simplu vorbesc cu oamenii pe strada,chiar cu cei apropiati si dintr-odata intind mainile precum superman si ma inalt de la pamant si ma tot ridic de la pamant si ma tot ridic, si sunt fascinate dar totodata mi-e frica cand vad blocurile din ce in ce mai mici din cauza altitudinii.De ce cateodata visez ca zbor?Nu ca nu mi-ar place sa zbor dar ce legatura au toate astea cu persoana mea.Tin sa precizez ca sunt o persoana destul de echilibrata,adica nu consum substante sau alte porcarii,nu consum alcool,nu fumez.Sunt pur si simplu un om normal ca majoritatea
De ce aceste 2 cateogorii de vise :zburatul si sala aceea de clasa.Cel putin visul cu sala de clasa din generala incepe sa ma dispere,pur si simplu e un vis obositor cu aceasi actiune...banci,colegi care vorbesc cu profesorii,si care rad dintr-odata.Ce stranii sunt visele...

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Astea nu sunt premonitii .
Premonitiile sunt fapte visate si intamplate mai tarziu la fel ca in vis , identic , cu aceeasi actiune si aceleasi personaje .

Edited by jeffy86able, 16 September 2013 - 11:00.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Primul vis este provocat de o intamplare petrecuta in clasa a -V-a la generala, ceva ce te-a marcat atunci, insa tu ai uitat ori ti-ai ingropat amintirea in subconstient.
Probabil ca daca ti-ai reaminti ce s-a intamplat cand erai in clasa a -V-a la generala, nu vei mai avea acesl vis Posted Image

Al doilea vis reprezinta manifestarea dorintei tale de a te indeparta (prin zbor) de problemele/situatiile tensionante pe care le ai acum.



L.E.:
sustin si eu ideea lui @Adi blondu Posted Image

Edited by tom_1133, 16 September 2013 - 10:59.


#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,725
  • Înscris: 05.01.2007
Ai incercat un psihiatru?Posted Image

#5
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
eu visam ca mai faceam odata armata.....bai,si le spuneam ca am facut-o. se faceau ca ploua.
oricum,aveam deja experienta si treaba mergea struna!

#6
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 lacusta75, on 16 septembrie 2013 - 11:12, said:


oricum,aveam deja experienta si treaba mergea struna!
Ii sugerezi sa faca din nou clasa a 5-a? De data asta va fi premiant ca are experienta. :D

#7
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu-i niciun mister intr-un vis, creierul inegistreaza de-a lungul  vietii un amalgam de informatii si reda fragmente din acest amalgam in momentul in care  dormi si visezi. Visele au doar o functie fiziologica, nu si o anumita explicatie. Somnul, pe langa ca faptul ca ii reda organismului energia necesara unei bune functionari, realizeaza prin intermediul viselor o reprocesare a amintirilor, pe care le transforma in amintiri permanente , inercand sa faca legaturi intre aceste amintiri, pt. ca ulterior (in viata reala) sa le gaseasca o utilitate. Eu singurele vise pe care le consider inca ciudate sunt visele premonitorii, dar  asta se-ntampla pt. ca nu m-am documentat prea bine in ceea ce le priveste si n-am gasit o explicatie stiintifica care sa mi se para cel putin satisfacatoare. Dar la tine, cum a spus si jeffy, nu-i cazul de asemenea vise.
N-are nevoie omul e niciun psihiatru, poate doar de mai multa odihna, nu mai vorbiti prostii.

Edited by On_my_way, 16 September 2013 - 11:58.


#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
La visul cu zborul - controleaza-ti si tensiunea arteriala, poate ai o scadere.
Cu clasa a 5-a - conform Freud ceva zace in subconstient. Daca gasesti un psihanalist si te rezolva - te rog zi-mi si mie, eu inca mai caut de ce nu am nici o amintire inainte de 10 ani.

Edited by Oxigen1234, 16 September 2013 - 14:29.


#9
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu am cateodata vise de genul.Parca sunt o fantoma a trecutului

#10
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
mi-a recomandat direct doctor de nebuni....nici macar psiholog Posted Image
Mda am inteles,sunt f prietenosi cei de pe aceasta arie.Iti spun direct verde-n fata.Se poate inchide acest topic.Va multumesc pt raspunsuri

Cat despre jeffy eu stiam ca premonitiile pot fi si de alta categorie,adica poti sa visezi altceva,iar in realitate sa ti se intample  cu totul altceva ,dar ele totodata sa te avertizeze ca ceva ceva totusi se va intampla.Premonitiile nu sunt doar visele pe care le ai  sa fie identice 100% cu ce se va intampla in realitate.Premonitiile pot fi de mai multe categorii....
In fine rog un moderator sa inchida

Edited by MarshaL-, 16 September 2013 - 16:20.


#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Eu prin premonitie inteleg deja-vu si mi se intampla ( rar , ce-i drept ) sa fac o chestie si apoi sa-mi spun " am mai facut asta odata " , sau " am mai purtat conversatia asta odata ".
Si se intampla fix ca in vis , toate detaliile sunt acolo .

#12
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 Oxigen1234, on 16 septembrie 2013 - 14:28, said:

La visul cu zborul - controleaza-ti si tensiunea arteriala, poate ai o scadere.
Cu clasa a 5-a - conform Freud ceva zace in subconstient. Daca gasesti un psihanalist si te rezolva - te rog zi-mi si mie, eu inca mai caut de ce nu am nici o amintire inainte de 10 ani.
Daca ai de gand sa faci o prostie, nu indemna si pe altii sa faca asta. Psihanaliza e o ramura arhaica a psihologiei, intemeiata pe intuitii, credinte neverificabile si fantezii, cu alte cuvinte, o mare porcarie. In marile universitati ale lumii abia se mai aminteste de psihanaliza, din nefericire, la noi inca i se da atentie  (deh, codasi, ca de obicei). In caz ca tu chiar crezi ca ai nevoie de ajutor, incearca sa gasesti un psiholog specializat in terapie comportamental-cognitiva.

 jeffy86able, on 16 septembrie 2013 - 16:31, said:

Eu prin premonitie inteleg deja-vu si mi se intampla ( rar , ce-i drept ) sa fac o chestie si apoi sa-mi spun " am mai facut asta odata " , sau " am mai purtat conversatia asta odata ".
Si se intampla fix ca in vis , toate detaliile sunt acolo .
Gresesti, premonitia se refera la ceva ce urmeaza a se intampla, pe cand deja-vu este senzatia ca traiesti ceva ce ai mai trait candva.

Edited by On_my_way, 16 September 2013 - 18:59.


#13
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013

 MarshaL-, on 16 septembrie 2013 - 10:15, said:

Salutare la toata lumea.Hmm....am decis sa navighez si eu aceasta arie paranormal pt. ca mi se pare interesanta si tot odata sper sa elucidez impreuna cu voi niste vise care pur si simplu ma bantuie de ceva vreme.mai bine zis de ani de zile.Pe langa faptul ca in fiecare seara visez ceea ce nu e normal( pentru ca se spune ca cel care viseaza noapte de noapte de fapt nu prea se odihneste) sa trecem la visele care ma "bantuie".Am 2 categorii de vise care la un anumit interval X de timp se repeta:
1.primu vis---ma visez mereu in clasa a 5 a la generala.Adica in vis sunt ca o stafie care bantuie printre bancile clasei si parca vad in direct profesorii si toti elevii cum vorbesc,cum rad.Ma vad chiar si pe mine in acea clasa unde am invatat.Dar nu inteleg e foarte straniu am 30 ani,sala aceea de clasa unde eram clasa a 5 de ce o visez la interval de timp regulat?Adica de ce nu visez sala de curs de la facultate,sau de la liceu,de ce o visez pe cea din generala?Doamne fereste..
2. al 2-lea vis care mi se tot repeta--- visez cum pur si simplu vorbesc cu oamenii pe strada,chiar cu cei apropiati si dintr-odata intind mainile precum superman si ma inalt de la pamant si ma tot ridic de la pamant si ma tot ridic, si sunt fascinate dar totodata mi-e frica cand vad blocurile din ce in ce mai mici din cauza altitudinii.De ce cateodata visez ca zbor?Nu ca nu mi-ar place sa zbor dar ce legatura au toate astea cu persoana mea.Tin sa precizez ca sunt o persoana destul de echilibrata,adica nu consum substante sau alte porcarii,nu consum alcool,nu fumez.Sunt pur si simplu un om normal ca majoritatea
De ce aceste 2 cateogorii de vise :zburatul si sala aceea de clasa.Cel putin visul cu sala de clasa din generala incepe sa ma dispere,pur si simplu e un vis obositor cu aceasi actiune...banci,colegi care vorbesc cu profesorii,si care rad dintr-odata.Ce stranii sunt visele...
Nu esti.

#14
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010

 michael-myers, on 16 septembrie 2013 - 23:21, said:

Nu esti.
acum imi spuneti mai nou ca nu sunt nici normal...doamne ok se poate inchide threadul.O sa mai rog odata un moderator sa inchida acest thread

Edited by MarshaL-, 17 September 2013 - 00:24.


#15
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 On_my_way, on 16 septembrie 2013 - 19:02, said:

Gresesti, premonitia se refera la ceva ce urmeaza a se intampla, pe cand deja-vu este senzatia ca traiesti ceva ce ai mai trait candva.
Corect , greseala mea .

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 lacusta75, on 16 septembrie 2013 - 11:12, said:

eu visam ca mai faceam odata armata.....bai,si le spuneam ca am facut-o. se faceau ca ploua.
oricum,aveam deja experienta si treaba mergea struna!

Asta am visat-o de n ori. La fel se faceau ca ploua,nu ai facut-o in TM?

#17
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 lacusta75, on 16 septembrie 2013 - 11:12, said:

eu visam ca mai faceam odata armata.....bai,si le spuneam ca am facut-o. se faceau ca ploua.
oricum,aveam deja experienta si treaba mergea struna!

 daniMMM, on 29 septembrie 2013 - 14:08, said:

Asta am visat-o de n ori. La fel se faceau ca ploua,nu ai facut-o in TM?
Dom'le, ca sa vezi ce coincidenta.
si eu am visat de vreo cateva ori acest lucru.
imi amintesc perfect visele alea.
armata am facut-o in Cluj.
si mi-a placut.
poate de aia visam ca ma intorc acolo.
as fi in stare sa pun pariu ca si voua v-a placut.
mai catre final,
nu cand ati fost bibani.Posted Image

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Inchipuie-ti ca eu am fost sanitar in Lipovei,TM,la graniceri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate