Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

recomandare achizitie ups

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
panther2089

panther2089

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.04.2005
Salutare!
Am si eu nevoie de un sfat. In ultima sapt mi-a cazut curentul de 2-3 ori cate 20-30 min si m-am hotarat sa-mi iau ups. Vreau sa-mi tina 1 monitor led de 24 inch si unitatea centrala. Va multumesc!

#2
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
omul cerea un sfat in legatura cu ce  UPS sa isi ia,si a spus si cauza care l-a determinat sa faca aceasta achizitie,cauza care poate fi un factor hotarator in alegerea UPS-ului.chiar nu inteleg ce ai gasit nelelocul lui in solicitarea initiatorului

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Nu a specificat ce consum are monitorul si unitatea centrala, nu a specificat un buget, nu a spus cat vrea sa foloseasca ups, daca vrea sa isi faca treaba la pc pana revine curentul sau doar sa salveze ce facea in acel moment.

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
rahat, un ups cu 600va minim e suficient. Poate lua orice, oricum bateria cade cam la 2-3 ani si se schimba, e vreo 60-70 lei bateria si se inlocuieste usor, acasa.

#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
pai depinde ce consum ai...

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 xkos, on 15 septembrie 2013 - 11:53, said:

rahat, un ups cu 600va minim e suficient. Poate lua orice, oricum bateria cade cam la 2-3 ani si se schimba, e vreo 60-70 lei bateria si se inlocuieste usor, acasa.
dap.. si iti iei un vmark care poa' sa-ti pice dupa 1 luna...
daca tot n-ai spus un buget, uite aici
sau mai de buget
eu am un cyber power de vre-o 2 ani si mi-a fost ok ce cele catva ori cand s-a intrerupt curentul. de vre-o 2 ori a fost misto ca nici netu nu a picat ca probabil aveau si rds-u ups=uri pe echipamente si routeru meu tot pe ups statea.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
APC neaparat, sa fie un model bun fara buguri si e fain.

#8
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Cum a zis si andreic, APC sa fie. Bateria e bine s-o schimbi la 2 ani.

Vezi ca daca ai o sursa cat de cat noua la pc (cu PFC power factor correction si eficienta mare) n-o sa se impace bine cu un ups care scoate sinusoida aproximata in trepte (majoritatea modelelor ieftine). Cu alte cuvinte e recomandat sa cumperi un APC din gama Smart ceva mai scump, care scoate curent alternativ sinusoidal curat.

[ http://www.marine-deals.co.nz/images/inverter_sinewave.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa explic si in ce consta "n-o sa se impace bine": cand se opreste curentul si functioneaza pe baterie, sursa pc-ului o sa scoata un bazait deranjant cu atat mai puternic cu cat consumul e mai mare si chiar se poate opri (depinde de sursa). In timp asta poate afecta componentele sursei.



@andreic la ce bug-uri te referi? ca ma bate gandul sa trec pe un ups smart sa scap de problema de mai sus

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 BMW, on 15 septembrie 2013 - 13:00, said:

@andreic la ce bug-uri te referi? ca ma bate gandul sa trec pe un ups smart sa scap de problema de mai sus
Sunt chestii mai putin stiute gasite experimental ca exemplu uite modelul APC RS 500 Back UPS are un defect de fabricatie (condensator incorect dimensionat in unitatea de incarcare) care duce la bulirea rapida a bateriei sau incarcare insufucienta. Solutia e aici: http://www.heime.org/post/17
Era cineva pe okazii care avea vreo 20 bucati dinastea toate cu "bug" si le vindea mai ieftin, cine le lua primea ghidul pentru "reparatie" Posted Image

#10
panther2089

panther2089

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.04.2005
Sa revin cu mai multe informatii. Monitorul este http://www.pcgarage....4ms-gtg-black/. Vreau ca 30 min sa pot sa-mi fac in continuare treaba pe pc....nu doar salvat. Buget: 250-300 RONI. Si am uitat de router...sa fie si el prin ups.
Va multumesc pt raspunsuri!

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai iti dadusem un exemplu.
ar mai fi asta
unitatea o bagi direct si restu (monitor, router) le pui intr-un prelungitor.

PS: daca isp-ul tau nu are ups, degeaba bagi si routeru.

#12
panther2089

panther2089

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.04.2005
Salutare! Revin cu acelasi subiect. Nu am reusit sa iau acum 2 luni ups-ul dorit, dar acum, fiind si black friday am zis ca poate gasesc ceva.
@shmu:  Iti multumesc pt sfaturi. M-am uitat peste linkuri si pe acolo la tot ce mi-ai dat scrie timp de back-up sau autonomie 3-6 min. Ideea e ca eu vreau sa ma tina 30 min dupa ce pica curentul. Este foarte importanta autonomia pentru mine.

Va multumesc anticipat pt sfaturi!

PS: Bugetul poate sa mai creasca un pic :)

Edited by panther2089, 21 November 2013 - 11:44.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nush ce sa zic...e cam foarte ciudat ce scrie la mustek.
eu am un cyber power de numaistiucatiwati.... pe site-u producatorului scria ca ma tine 20-25 minute. acum 2 luni am facut un test si m-a tinut vre-o 30 minute si mai avea 20% baterie. asta dupa ce l-am tinut in priza 2 ani si nu prea l-am pus la lucru.

asadar... eh...

ocheste un apc daca ai noroc... daca nu, mergi pe mustek. restul nu mi se par de calitate.

#14
panther2089

panther2089

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.04.2005
Slaba oferta la ups-uri. Credeti ca s-ar merita unul din astea 2?

http://www.emag.ro/u...3/pd/D5TPJBBBM/

http://www.evomag.ro...70W-107382.html

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
legrand. au produse de calitate pe electronice. ma gandesc ca pe ups-uri nu au facut rabat de calitate.
mai cauta totusi pe google.

#16
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Mi-am cumparat un UPS Braun Group de 1000va si putere efectiva 600W si imi tine computerul (amd phenom II x4 945, gt 630, SSD + HDD, sursa delux 450w ieftineanu) + monitorul Acer S22HQL timp de 41 de minute pana incepe sa piuie rapid semn ca se apropie de inchidere fortata. Pe display bateria mai arata intre 4 si 7%.

Pentru mine e multumitor. UPS-ul e cumparat de la Hornbach Brasov. A costat 388 de lei. Nu bazaie, baraie sau alte nebunii cand merge pe baterii desi are unda sinusoida patrata.

Edited by Arkouda, 25 December 2013 - 11:02.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cu cat faci mai multe descarcari complete cu atat termini bateria mai repede, stai cuminte si testeaza pana la 50% alta data, e arhi-suficient. Testul de foc al un UPS este sa deconectezi din priza instant in mers la un calculator cu sursa moderna (protectii complete under voltage) care taie imediat daca pica tensiunea usor si simte lipsa alimentarii mai mult de 50-100msec Posted Image Acolo o sa vezi ca pe majoritatea UPS-urilor de duzina pica pc-ul pana sa cupleze, pe APC merge in continuare Posted Image

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nici nu a clipit PC-ul cand l-am scos din priza. Timp de declansare in specificatii 6ms. Si stiu ca bateriile plumb acid sufera la descarcare profunda, dar am vrut sa testez. E ca si cum nu as fi fost langa calculator, tot dracul ala era, se descarcau bateriile complet.

In alta ordine de idei, am testat sa vad daca imi duce televizorul LCD si receiverul dolce pe sinusoida patrata. Merg fara probleme. In schimb pentru ca nu mai e ventilotorul calculatorului care sa acopere zgomotul, se aude un bazait in functionarea pe baterii. Iar nivelul de incarcare era la fel ca la calculator. In jur de 15-18%. Ceea ce inseamna un consum de aproximativ 100W. Adica imi duce si televizorul in jur de 40 de minute in caz de nevoie. Probabil mai mult daca ii reduc luminozitatea si volumul.

Edited by Arkouda, 25 December 2013 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate