Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Prima inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kta_2063

kta_2063

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2011
Am luat o masina de la un tip, roman. Am facut act de vanzare cumparare cu el. Masina nu a fost declarata in Romania. Totul ok.
Acum intrebare... La inmatriculare imi trebuie decat actul meu de V-C cu cel care mi-a vandut masina? El e trecut pe Brieful mare. Imi trebuie cumva si actul de V-C al romanului cu neamtul. Ca peste tot scrie traducere V-C....
Fiscal banuiesc ca nu imi trebuie....

Daca tin masina in parcare si nu o inscriu, sa zicem 45 de zile dupa ce a intrat in tara, trebuie facut RAR la ea pentru obtinerea de numere rosii?

Edited by kta_2063, 06 September 2013 - 10:35.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
Pt numere rosii nu e necesar sa faci rar-ul.

Iti va trebui fiscal de la cel care ti-a vandut masina, dar daca nu ti-l da (e f posibil sa nu o fi luat in evidenta deci nu are ce fiscal sa dea) mai ramane o solutie, sa faci un contract de vanzare cumparare intre tine si neamt (semnezi tu pentru el) dar nu garantez 100% ca merge treaba asta avand in vedere ca pe brief e trecut deja vanzatorul tau

Edited by bossake, 06 September 2013 - 10:44.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Daca ai facut contract cu romanul, trecand adresa lui din romania, iti trebuie fiscalul lui.
Daca ai facut trecand adresa lui din germania, nu.

#4
kta_2063

kta_2063

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2011
Contractul e pe datele din Romania, am copie dupa buletin. Pe acte (brief) apare cu adresa din Romania, insa el nu a declarat-o in Romania sa obtina fiscal.

Edited by kta_2063, 06 September 2013 - 10:51.


#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De ce cumparati de la samsari oameni buni ?

Edited by mihai!, 06 September 2013 - 11:20.


#6
kta_2063

kta_2063

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2011
pe auto.de nu am gasit una aceptabila, la care adaugand taxele de drum sa ma duca la acelasi pret cu care am luat-o de aici

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postkta_2063, on 06 septembrie 2013 - 11:19, said:

pe auto.de nu am gasit una aceptabila, la care adaugand taxele de drum sa ma duca la acelasi pret cu care am luat-o de aici
Posted Image
Si faptul ca ala iti vinde mai ieftin ca in DE nu iti ridica un semn de intrebare ?
In sfarsit . Nu vreau sa iti stric topicul.
Fara fiscalul lu' ala nu o s-o poti inmatricula. Ala stie ca o sa te intorci la el si te va mai jumuli de niste bani. Asta daca vrea sa se deranjeze.

Edited by mihai!, 06 September 2013 - 11:24.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Fiscal in mod normal nu iti trebuie la politie, desi in unele judete am inteles ca se cere. La politie iti cere fisa de inmatriculare pe care esti trecut numai tu, nu si el.
Problema e ca e posibil sa iti ceara primaria fiscal, pentru a te lua in evidenta. Unele primarii, in special cele din mediul rural nu cer, dar primariile de la oras cam cer.
Ca sa eviti fiscalul faci un contract direct intre tine si neamt.

#9
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Sa sumarizam, ai cumparat o masina mai ieftina decat media pietei fara RAR facut de la un tip pe care nu il cunosti si care nu ti-a oferit fiscal. Bai nene tu esti visul umed al oricarui tepar! Acum mai trebuie sa aflii la RAR ca masina e furata si ca buletinul pe care l-ai primit e fals.

Citandu-l pe slai: ca sa eviti fiscalul faci un contract direct intre tine si neamt.

#10
kta_2063

kta_2063

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2011
Ca si concluzie dupa ce am luat masina.....
Masina se prezinta foarte bine, am fost cu ea la mecanic si nu are nici un fel probleme, cu actele am fost la un birou de acte si nu au avut nimic de obiectat, ca a fi fost ceva inneregula.
Saptamana asta merg pentru numere rosii.
Masina am luat-o cand avea inca in valabilitate numere de tol, crezi ca fuge careva sa declare masina in a 2-a zi cand a luat-o?

Ca si idee care am aflat de la alti samsari..... daca aduci masini si ai prea multe numere rosii scoase pe numele tau, ceva de gen 100 de numere, taxele pentru alte numere cresc.
si acum.. daca eu trimit pe unu sa imi ia o masina de din germania, care imi place, eu neputand ajunge.... cum fac, il pun sa faca acte le numele meu, crezi ca aia sunt nebuni? si dupa ce ajunge in tara, merge el la primarie sa o declare, ca e nebun sa stea la cozile alea? si dupa sa imi dea mie fiscal?

Si in plus unii zic ca nu imi trebuie fiscal, altii ca imi trebuie....

Edited by kta_2063, 08 September 2013 - 16:49.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
Nu e nimic adevarat legat de 100 numere rosii :)) . Vrajeala (oamenii astia cred ca au ajuns sa se distreaze copios cand mint cumparatorii), toata smecheria e ca ei nu vor sa le declare din cauza ca ei nu declara niciun venit si ar batea la ochi sa ia in evidenta si sa scoata 10 masini pe luna. Pe ce cumperi tu alea 10 masini odata? Cum justifica banii? Ar da de banuit grav ca fac samsarie de masini :)

#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postkta_2063, on 08 septembrie 2013 - 16:47, said:

cum fac, il pun sa faca acte le numele meu, crezi ca aia sunt nebuni? si dupa ce ajunge in tara, merge el la primarie sa o declare, ca e nebun sa stea la cozile alea? si dupa sa imi dea mie fiscal?
Saracii de ei ...Da-le banii si atat.
Singur ai luat o masina de-asta. http://stirileprotv....ceste-tepe.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate