Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fisiere WMA si WMV protejate?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ok, am o problema destul de interesanta.
Baietii mei de la servici, englezi isteti de altfel, au tot ripuit CD-uri intr-o veselie, din nefericire in popularul si multiubitul format al fisierelor wma. Ca sa fie totul complet s-a facut un upgrade al tuturor sistemelor de operare de la W2k la XP. Cu ocazia asta adios licenta deci wma-urile respective nu mai functioneaza.
Totul ar fi fost usor daca serverul ala de la Microbuci ar functiona si as putea downloada alta. Insa de 3 zile primesc urmatorul mesaj de rahat.

Attached File  Clipboard02.jpg   52.27K   169 downloads

Acum eu ca naiba le fac???

Edited by Cristist50, 04 December 2005 - 20:13.


#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai incercat o reinstalare de WMP 10?

enjoy,
Mtz

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
NU se poate face update de windows media player decit daca ai windows veritabil, nu pirat. Cel putin asa se lauda microsoft.

#4
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sa revin ...
Toata treaba se petrece la servici unde WIn-ul are licenta. De fapt toate softurile de aici vin au licenta. Asa ca nu poate fi vorba de nimic pirat.
Am incercat tot ce este posibil, din pacate ...
In continuare am acelasi mesaj cretin de la Microsoft ...

#5
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Wma-urile nu merrg cu alt player gen Winamp daca n-ai WMP?

#6
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu merg cu nimic.
Imi spune sa restaurez licenta de la microbuci, imi deschide explorerul si ma intreaba daca vreau sa o restaurez si apoi ... mesajul acela inaltator ...

Eu unul habar nu aveam ca se salveaza un fisier undeva pe calculator ca ii faceam dracu un back-up ...
Si vreau sa va spun ca sunt niste albume grele de tot, mi-ar parea rau sa nu le mai pot asculta pentru ca de asta e vorba, nu de copiat pe altele. Pur si simplu nu mai merg nici ascultate. Sunt aproape 50 Gb de fisiere inutile ...

#7
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eh, nu merg cu nimic... Recunoaste, ti s-a pus tie pata pe WMP!   :)   Am facut o proba cu Winamp Pro 5.112 si nu numai ca reda wma-uri dar si rip-uieste si encodeaza in acest format.

#8
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Este vorba de WMA-uri cu DRM. Nu din acelea simple. daca nu stii despre ce este vorba te rog frumos abtine-te. Nu de alta dar nu imi esti de nici un ajutor.

#9
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Asta e pt ca ai Windows cu licenta. Rusine! Asa ceva e inacceptabil!

Edited by eXXocet, 08 December 2005 - 07:16.


#10
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
te-ai gandit sa dai si un telefon la microsoft romania? Nu de alta, dar daca tot ai totul legal, nu vad unde e problema, te-ar putea ajuta cumva. Si ca o masura viitoare, dezactiveaza-le naibii drm-ul pe media player pe viitor.

#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostCristist50, on Dec 8 2005, 05:57, said:

Este vorba de WMA-uri cu DRM. Nu din acelea simple. daca nu stii despre ce este vorba te rog frumos abtine-te. Nu de alta dar nu imi esti de nici un ajutor.
  Mda... Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita, intr-adevar!  :)  Sorry ca am incercat sa te ajut, promit sa nu se mai intample!

#12
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Deocamdata nu sunt in tara, insa am trimis un mail la Microsoft (inca astept raspuns).
Bineinteles ca sunt convins ca vor spune ceva de genu: Ne doare la motul bastii!

@nexland: Se spune ca tonul face muzica

Quote

Eh, nu merg cu nimic... Recunoaste, ti s-a pus tie pata pe WMP!  Am facut o proba cu Winamp Pro 5.112 si nu numai ca reda wma-uri dar si rip-uieste si encodeaza in acest format.

Tonul din postul tau este rautacios si superior. Un fel de: "Du-te ba ca n-ai dreptate."
Tu numesti asta ajutor?

#13
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Imi cer scuze, n-am vrut sa "sune" rautacios si superior si tocmai de aceea am folosit un emoticon pe care tu l-ai "omis" in quote... Am vrut sa subliniez faptul ca wma-urile pot fi redate si cu altceva in afara de WMP desi tu ai afirmat ca "Nu merg cu nimic". In fine, succes cu cei de la Microsoft!  :peacefingers:

#14
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sunt de acord cu tine ca WMA-urile pot fi redate si cu alte playere insa doar daca nu au DRM.
Daca chiar vrei iti imprumut cu placere unul din fisiere sa imi spui si mie cum il faci sa mearga.

Edited by Cristist50, 08 December 2005 - 22:12.


#15
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostCristist50, on Dec 8 2005, 22:12, said:

...Daca chiar vrei iti imprumut cu placere unul din fisiere sa imi spui si mie cum il faci sa mearga.
Chiar te rog, m-ai facut curios! Cum procedam?

#16
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004

View Postnexland, on Dec 8 2005, 22:36, said:

Chiar te rog, m-ai facut curios! Cum procedam?

Nexland, are dreptate sa stii, wma-urile facute cu win media player care are setarea "copy protect music" activata nu pot fi redate pe alte statii, mp3 playere, etc, fara a exista si o copie a fisierului de copyright generat automat de media player. Practic asta este problema in cauza, nu daca winamp poate sau nu sa redea wma-uri. Nu poate sa redea nimic wma-urile alea fara fisierul de copyright. :death:

#17
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postmnemos, on Dec 10 2005, 08:45, said:

Nexland, are dreptate sa stii, wma-urile facute cu win media player care are setarea "copy protect music" activata nu pot fi redate pe alte statii, mp3 playere, etc, fara a exista si o copie a fisierului de copyright generat automat de media player. Practic asta este problema in cauza, nu daca winamp poate sau nu sa redea wma-uri. Nu poate sa redea nimic wma-urile alea fara fisierul de copyright. :death:
Ma incapatanez sa cred contrariul... Nu poate atasa nimeni un wma de acest gen? Un link, ceva?

#18
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ai pm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate