Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Note 3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
9376 replies to this topic

#8911
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAl_koholic, on 11 mai 2016 - 07:18, said:

Eu am facut trecerea de la Note 3 (de asemenea impecabil) la Note 5. Am iubit Note 3-ul dar daca initial am fost cumva sceptic dupa o zi de folosire a note 5-ului am avut reactia aia de wow.
Ecranul este mult superior. Chiar cu rezolutia asta l-au optimizat bine si la autonomie este asemanator cu Note 3. Receptia gsm(date)/wifi mult imbunatatita. 4G+. Camera este cu ani lumina deasupra celei de la Note 3. Touchwiz-ul este slefuit si arata/functioneaza impecabil. In general telefonul este un vis. Nu vreau sa fac vreo polemica sau sa declansez un versus dar sincer Note 3 acum mi se pare cumva rudimentar, din topor parca Posted Image
Iar S7 Edge este chiar si mai bun in anumite privinte.

Felicitari pentru achizitie !
Totusi, ar fi fost mult mai ok daca pastra traditia dotarilor de pana acum si ar fi venit cu IR si suport microSD. N-ar fi stricat sa aiba si difuzoare stereo (montate pe laturile opuse, desigur). In rest, poate o baterie de capacitate ceva mai mare.

Stylus-ul e mult mai evoluat decat la N3 ?

Apropo, stie cineva unde e pozitionat senzorul de temperatura ambientala la N3 ?

Edited by bgs1000, 12 May 2016 - 21:31.


#8912
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@Bgs1000,senzorul este pozitionat in partea dreapta,in coltul de jos cum privesti normal spre ecran.

#8913
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postbgs1000, on 12 mai 2016 - 21:27, said:

Totusi, ar fi fost mult mai ok daca pastra traditia dotarilor de pana acum si ar fi venit cu IR si suport microSD. N-ar fi stricat sa aiba si difuzoare stereo (montate pe laturile opuse, desigur). In rest, poate o baterie de capacitate ceva mai mare.
amin, atat imi doresc si eu de la Note 6!

#8914
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View Postlawrence74, on 12 mai 2016 - 22:35, said:

@Bgs1000,senzorul este pozitionat in partea dreapta,in coltul de jos cum privesti normal spre ecran.

Esti sigur ? Te intreb deoarece am observat ca indica mai putin daca intorc telefonul cu partea de jos in sus, ceea ce logic ar insemna sa fie sus pozitionat senzorul (caldura din interior urca si influenteaza senzorul) ....
In dreapta jos, pe lateral,  este un orificiu dar cred ca este de la microfon. Banuiesc ca si senzorul ar trebui sa fie prevazut cu un orificiu pentru a fi cat mai aproape de valori reale ?

View Postglumetu, on 13 mai 2016 - 08:09, said:

amin, atat imi doresc si eu de la Note 6!

Daca o sa fie asa, ma tenteaza si pe mine Posted Image
Am uitat de radio FM (de preferat cu antena incorporata)....

Edited by bgs1000, 13 May 2016 - 12:04.


#8915
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Nu,acolo este senzorul,pe partea dreapta jos.Este si o postare a mea pe acest topic,cu tot cu foto unde indica pozitionarea senzorului,dar e pierduta in negura timpului. :D

#8916
bigboi

bigboi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2006
Gaura din dreapta jos este pentru senzorii de temperatura si umiditate.

Edited by bigboi, 13 May 2016 - 12:09.


#8917
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View Postbigboi, on 13 mai 2016 - 12:09, said:

Gaura din dreapta jos este pentru senzorii de temperatura si umiditate.

Ok. ms. M-am convins acuma :) Poate nu strica daca era ceva mai mare acea gaura ?!

#8918
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
Mi s-a defectat Note 3-ul meu: am ecran negru, deși partea dreaptă sus e funcțională.
Aș putea găsi vreo soluție în afară de a-l duce în service?

#8919
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View Postiulian-dronca, on 15 mai 2016 - 15:58, said:

Mi s-a defectat Note 3-ul meu: am ecran negru, deși partea dreaptă sus e funcțională.
Aș putea găsi vreo soluție în afară de a-l duce în service?

O poza ? A fost bruscat ?

#8920
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
Nu, nu a fost bruscat.
I-am dat un simplu restart la un moment dat, dupa care s-a chinuit sa reintre in sistem vreo 3-4 minute, dupa care a intrat dar cu ecran negru.
De fiecare data cand dau restart, sta in asteptare 3-4 minute.
Este interesant ca restul functiilor par sa fie functionale, spre exemplu, pot activa wi-fi sau să încarc bateria.
Momentan nu pot face poză.

#8921
alexsticlaru

alexsticlaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2016
Am si eu o problema mai recenta. Folosesc un telefon Samsung Note 3 (N9005). Am instalat o groaza de aplicatii pana in prezent si nu am avut nicun fel de probleme cu el. Specific faptul ca am telefonul din Noiembrie anul trecut. Versiunea de soft e una originala de la Samsung - 5.0. Repet nu am avut niciun fel de probleme cu el pana ieri cand dintr-o data a inceput sa semnaleze tot felul de erori: "mesaje s-a oprit, sistem ui s-a oprit, android.media s-a oprit". Mai toate aplicatiile dadeau la fel. Am facut un backup pe calculator - am verificat cu un antivirus toate fisierele si se pare ca intr-adevar a fost un virus - Trojan. L-am eliminat dar am facut resetare di fabrica. Am reinstalat toate aplicatiile si era ok. Dar pentru ca inainte am facut un backup la toate numerele am vrut sa le import din contul de google dar la setari / conturi de fiecare data cand dadeam click pe Conturi si apasam pe contul de google primeam acelasi mesaj :"Setari s-a oprit". L-am dus la un service si baiatul de acolo mi-a spus ca trebuie rescris softul. I-a rescris softul.Toate aplicatile merg dar am aceeasi problema. La contul de google din setari cand vreau sa il accesez mi se opresc setarile si mi se deschid din nou cu acelasi mesaj :"setari s-a oprit" . Ar putea ca virusul sa fi ramas in telefon chiar si dupa ce s-a rescris softul sau este alta problema?

#8922
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Incearca Settings -> Apps -> All -> Settings -> Force stop/ Clear cache.

Si mai apasa cateodata tasta Enter cand scrii posturi lungi, e greu de citit asa cum ai scris tu mai sus, fara nici un paragraf.

#8923
alexsticlaru

alexsticlaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2016
Multumesc. E ciudat ca se opresc satarile doar cand vreau sa accesez contul de Google (Aplicatii/Conturi).

#8924
Frumushelu00

Frumushelu00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2010

View Postalexsticlaru, on 17 mai 2016 - 07:29, said:

Multumesc. E ciudat ca se opresc satarile doar cand vreau sa accesez contul de Google (Aplicatii/Conturi).

Se intampla la mai multi posesori de N9005 aceasta problema care se vaita pe diferite forumuri inclusiv pe Magazin Play.
Este din cauza ultimei versiuni de "Google Play Services".
O alta varianta de access la conturile google se poate face astfel: galerie -> optiuni -> setari -> conturi.
Sa speram ce la urmatorul update sa se remedieze aceasta problema.

#8925
gicuta77

gicuta77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.11.2007
Pentru cei care au dus telefonul in garanÈ›ie la ESD, imi puteÈ›i spune adresa? Am mâine drum prin Bucuresti si sper sa ii schimbe rama in ~ 1 ora. Sau dureazã mai mult?

Edited by gicuta77, 17 May 2016 - 16:24.


#8926
alexsticlaru

alexsticlaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2016
Multumesc pentru raspuns. Mai am o problema...poate nu la fel de ciudata. Am luat pentru acest telefon (N9005) o husa flip cover activa. Si intr-adevar au functionat comenzile direct de pe husa - raspunsul la apel si altele. Dupa o zi se dezactiveaza sau nu stiu e se intampla mai exact pentru ca nu mai e activa. Adica daca suna cineva trebuie sa deschid husa sa raspund. Daca opresc telefonul si pun husa din nou va fi activa...dar doar pentru un timp dupa care se dezactiveaza automat. Sa fie de la telefon sau husa nu este activa?

#8927
horizon80

horizon80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.11.2013
Posibil contactele husei sa fie de proasta calitate , încearcã sa le ștergi puțin și verifica sa calce pe contactele telefonului , husa este originalã sau nu?

#8928
alexsticlaru

alexsticlaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2016
Husa nu este originala. Este una cumparata din ceva magazin de telefoane. Dar este no name. Ma intreb: este posibil sa nu fie in totalitate activa? Stiu ca suna aiurea intrebarea dar...nu stiu ce sa cred.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate