Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

DE UNDE POT CUMPARA UN OBIECTIV PT CAMERA DIGITALA SAMSUNG

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Salut!  Am o cameră digitală Samsung ES9 (argintiu) de 12,2 MP, din aceea obișnuită de familie.
Cel mic a scăpat-o din mână și au rămas lentilele obiectivului blocate pe poziția deschis dar și puțin strâmb. Am forțat să se replieze obiectivul dar acum nu mai iese(am citit pe irma pe net ca e mare greseală). Am desfăcut camera, am văzut că la prima vedere nu ar fi nimic rupt în obiectiv(mă refer la piciorușele acelea care 3 care culisează prin canale), poate vreo rotiță să fi fost sărită.
Problema este că desfăcând obiectivul au căzut câteva piesulici de acolo pe care nu sunt sigur că le-am repus cum trebuie.
Întrebarea este: dacă nu am pus bine piesele în obiectiv sau e stricat definitiv, de unde pot cumpăra altul? Vă rog să-mi recomandați un site, magazin online sau clasic de asemenea piese.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Aparatele astea nu-s facute sa fie reparate cand se strica.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
un ES9 nou costa cam 250 lei. la pretul asta nu cred ca gasesti pe undeva piese.

#4
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Mulțumesc pentru răspunsuri. Mă gândeam eu că la un aparat așa de ieftin nu prea se poate repara cine știe, însă pe youtube am văzut ceva filmulețe cu repararea unor asemenea camere. Ăia de unde or face rost de piese? Credeam că măcar în ceea ce privește obiectivul aș putea găsi ceva dar asta e, mă resemnez!

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
poate doar sa gasesti un alt aparat defect si sa iei piese de la el.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.okazii.ro...0&sort=pret_asc

#7
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Singura varianta ok de rezolvare ar fi de reparat obiectivul tau....unul nou ajunge pe la 120-150Ron, cat unul second-hand.Iti recomand sa mergi cu el intr-un service autorizat unde se poate repara corect.Daca nu te descurci da-mi un PM.Numai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate