Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Bani facuti legal pe Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 01:19, said:

Tu sigur traiesti in Romania? Cum naiba sa te duci la fisc de buna voie sa le dai bani?

Aveam luni in care primeam si 4000-5000 lei in cont si nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. Plus ca am prieteni care invart mii de dolari lunar pe card din siteuri, poker, pariuri. Nu are nimeni treaba cu tine.

Plus ca Google din cate stiu eu face plata prin Western, deci ai destule motive sa stai linistit si sa-ti vezi de ale tale...
ai avut pe naiba.... inafara de mentalitatae de rahat.. nu ai nimic.

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 09:30, said:

bine ma inteligentule, sa te vad pe tine cum te duci sa platesti impozit pe 20$. sa-mi zici si mie ce fatza face casiera.
animalule se vede ca in viata ta nu ai facut un ban... nu face nici o fata casiera,.... majoritatea vin sa isi plateasca  1... 2... lei.. sunt batranii aia care au nustiu ce restante sau impozite de cacao. drept dovada am fost si stiu cum se procedeaza!

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 09:30, said:

sa-mi zici si mie ce fatza face casiera.
face fatza de masa!

#21
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Stati fratilor, lamuriti-ma si pe mine. Deci daca eu incasez bani prin google adsense trebuie sa ma duc sa platesc cat si unde ? Posted Image

Edited by w3room, 03 September 2013 - 12:56.


#22
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
nici eu nu as plati impozite si taxe acestui stat ticalos.dupa 14 ani de munca neintrerupta in 2010 am fost dat in somaj si mi s-a taiat indemnizatia de somaj cu 15%.la spital ma duc la privat totdeauna,pt. ca sunt servicii mai de calitate si iesi mai ieftin.la pensie generatia mea va iesi probabil la 80 de ani,pt. ca nu are cine sa ne mai plateasca pensiile.pt. ce sa platesti taxe?pt. autostrazi inexistente,pt. o Justitie corupta unde esti scos vinovat desi ai dreptate 100%?taxele si impozitele sunt bani platiti de tine catre tine via stat care trebuie sa ti-i intoarca sub diverse forme(infrastructura,protectie sociala ,sistem medical acceptabil etc),daca voi sunteti multumiti de cum sunt cheltuiti banii vostri de catre stat,platiti.eu nu sunt multumit si nici nu platesc

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nimanui nu-i pasa de stat, dar cand lui ii pasa de voi... veti zice ca nu merita sa nu platiti taxele, libertatea e mai de pret. De ajuns in evidenta lor poate ajunge oricine indiferent de suma, merge un "amic" la ANAF, da declaratie scrisa ca voi faceti bani online, si de acolo ati pus-o. De autosesizat nu o va face decat la sume mari, daca iti iei un BMW si tu nu declari nici o sursa de venit, cum il justifici?!

#24
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 09:30, said:

bine ma inteligentule, sa te vad pe tine cum te duci sa platesti impozit pe 20$. sa-mi zici si mie ce fatza face casiera.
A fost o situatie in care am platit 1 (unu/one/uno) leu pentru tranzactii bursiere. Nu a facut nimeni nici o fata, de niciun fel.

 w3room, on 03 septembrie 2013 - 12:37, said:

Stati fratilor, lamuriti-ma si pe mine. Deci daca eu incasez bani prin google adsense trebuie sa ma duc sa platesc cat si unde ? Posted Image

Daca mi-ai explica cum functioneaza adsense, poate te-as putea lamuri la ce categorie de venituri te incadrezi.

#25
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 G3lu, on 03 septembrie 2013 - 11:05, said:


ai avut pe naiba.... inafara de mentalitatae de rahat.. nu ai nimic.


animalule se vede ca in viata ta nu ai facut un ban... nu face nici o fata casiera,.... majoritatea vin sa isi plateasca  1... 2... lei.. sunt batranii aia care au nustiu ce restante sau impozite de cacao. drept dovada am fost si stiu cum se procedeaza!

Sezi cuminte. Nu stiu care dintre noi produce mai mult, dar tind sa cred ca eu.

Degeaba sariti de cur la afirmatiile mele, dar asta e adevarul. 99% din cei care fac bani ca persoane fizice nu declara venitul. Si aici ma refer la cei care scot bani din adsense, din facut siteuri, care castiga la pariuri, care vand telefoane etc.

Si nu, nu e mentalitate de cacat. Intr-o tara in care salariile scad, se dau oameni afara pe capete, se scumpesc toate de la o zi la alta ca sa aiba alesii nostri ce fura refuz sa platesc taxe de buna voie acestui stat mincinos care imi fura banii. Daca chiar se facea ceva cu banii mei atunci cu cea mai mare placere plateam taxe, dar din moment ce la doctori dai spaga, medicamente le platesti cu banii tai, sosele nu avem, invatamantu e la pamant si lista continua.

 maryus75, on 03 septembrie 2013 - 12:57, said:

nici eu nu as plati impozite si taxe acestui stat ticalos.dupa 14 ani de munca neintrerupta in 2010 am fost dat in somaj si mi s-a taiat indemnizatia de somaj cu 15%.la spital ma duc la privat totdeauna,pt. ca sunt servicii mai de calitate si iesi mai ieftin.la pensie generatia mea va iesi probabil la 80 de ani,pt. ca nu are cine sa ne mai plateasca pensiile.pt. ce sa platesti taxe?pt. autostrazi inexistente,pt. o Justitie corupta unde esti scos vinovat desi ai dreptate 100%?taxele si impozitele sunt bani platiti de tine catre tine via stat care trebuie sa ti-i intoarca sub diverse forme(infrastructura,protectie sociala ,sistem medical acceptabil etc),daca voi sunteti multumiti de cum sunt cheltuiti banii vostri de catre stat,platiti.eu nu sunt multumit si nici nu platesc

Din pacate asta e adevarul, pacat ca unii au ochelari de cal si traiesc intr-o lume paralela de a noastra.

Edited by oauzor, 03 September 2013 - 18:05.


#26
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 SfPetru, on 03 septembrie 2013 - 06:56, said:

Nu ai nevoie de nimic, mergi doar sa declari veniturile si platesti impozitul de 16%, in rest nu te mai intereseaza altceva.
Unde declar?

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 01:19, said:

Tu sigur traiesti in Romania? Cum naiba sa te duci la fisc de buna voie sa le dai bani?

Aveam luni in care primeam si 4000-5000 lei in cont si nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. Plus ca am prieteni care invart mii de dolari lunar pe card din siteuri, poker, pariuri. Nu are nimeni treaba cu tine.

Plus ca Google din cate stiu eu face plata prin Western, deci ai destule motive sa stai linistit si sa-ti vezi de ale tale...
Nu am chef de probleme. Nu prea sunt de acord nici eu cu taxele astea avand in vedere ca ei nu pot taxa astfel de venituri automat, dar asta e.

#27
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

 Nightm4re, on 03 septembrie 2013 - 19:04, said:

Unde declar?
Eu nu stiu unde declari, dar cand ajungi acolo sa ii zici casieritei "poftiti doamna banii pe adsense, stiti dumneavoastra, internet, click-uri, etc" :lol:

#28
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

 w3room, on 03 septembrie 2013 - 19:14, said:

Eu nu stiu unde declari, dar cand ajungi acolo sa ii zici casieritei "poftiti doamna banii pe adsense, stiti dumneavoastra, internet, click-uri, etc" Posted Image
Ce ti se pare asa amuzant? Si oricum.. nu in felul asta pui problema.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asta, probabil, intrebi si tu cand ajungi acolo sa fii sigur http://declaratia200.ro/

Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice ARAD
B-dul Revoluţiei, nr. 77, C.P. 310130
Tel. 0257/202700, 0257/202729, 0257/202797

#30
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

 puya4ever, on 03 septembrie 2013 - 19:46, said:

Ce ti se pare asa amuzant? Si oricum.. nu in felul asta pui problema.
Era ideea ca nu stiu care ar face asa cineva, si de cand am dat de internet e prima data cand aud o persoana fizica ca vrea sa plateasca statul pentru niste bani castigati cu adsense.

E logic ca se poate. Statul te poate taxa si pe "vanturile" care le dai. Daca vrei sa platesti, iti ia banii pe orice. Numai ca trebuie sa fii destul de fraier sa faci asa ceva, avand in vedere chiar cele spuse de oauzor.

Nici ca SRL, firma, etc n-am auzit sa plateasca ceva la stat pentru ca face bani cu adsense, ce sa mai zic de o persoana oarecare.

PS : Decat sa dau bani la stat, mai bine dau la saraci.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Tu nu asculta de ceilalti, ideea e ca esti obligat legal sa platesti acel impozit pe venit. Daca nu il platesti risti puscaria (de la anumite sume in sus), deci mai bine esti fraier acum decat mai tarziu. Personal eu nu platesc nici un impozit, dar o fac pe riscul meu, nu recomand nimanui sa-mi urmeze exemplul.

#32
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Cred ca e cum am zis eu, daca scoti mai mult de 250 de dolari sau cam asa ceva, te obliga google sa ai PFA, atlfel nu iti vireaza banii....Cel mai simplu e sa dai un mesaj celor de la google si te lamuresc ei.

#33
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 DaniJ90, on 03 septembrie 2013 - 22:42, said:

Cred ca e cum am zis eu, daca scoti mai mult de 250 de dolari sau cam asa ceva, te obliga google sa ai PFA, atlfel nu iti vireaza banii....Cel mai simplu e sa dai un mesaj celor de la google si te lamuresc ei.
Inca nu e cazul dar vream sa stiu dinainte. Asa ramane atunci.

#34
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 DaniJ90, on 03 septembrie 2013 - 22:42, said:

Cred ca e cum am zis eu, daca scoti mai mult de 250 de dolari sau cam asa ceva, te obliga google sa ai PFA, atlfel nu iti vireaza banii....Cel mai simplu e sa dai un mesaj celor de la google si te lamuresc ei.

Whaaaat? Tu chiar crezi ce scrii?

In primul rand, moneda la Googe este euro. In al doilea rand, aia sunt banii tai munciti, nu are cum sa isi permita Google sau oricine altcineva sa puna asemenea conditii de domeniul SF.

Lucrez cu Google de prin 2006 si mai mult ca sigur aflam daca exista acea conditie. E la fel ca si cum l-as pune eu acum pe Gigel sa imi construiasca o casa. Gigel dupa aceea o sa ini ceara banii, si eu il intreb daca are PFA si daca imi scoate factura. Gigel zice ca nu, ii dau o flegma intre ochi si 2 suturi in cur si ii zic sa vina dupa bani cand imi scoate factura. Ti se pare normal asa?

#35
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 oauzor, on 04 septembrie 2013 - 01:06, said:

Whaaaat? Tu chiar crezi ce scrii?

In primul rand, moneda la Googe este euro. In al doilea rand, aia sunt banii tai munciti, nu are cum sa isi permita Google sau oricine altcineva sa puna asemenea conditii de domeniul SF.

Lucrez cu Google de prin 2006 si mai mult ca sigur aflam daca exista acea conditie. E la fel ca si cum l-as pune eu acum pe Gigel sa imi construiasca o casa. Gigel dupa aceea o sa ini ceara banii, si eu il intreb daca are PFA si daca imi scoate factura. Gigel zice ca nu, ii dau o flegma intre ochi si 2 suturi in cur si ii zic sa vina dupa bani cand imi scoate factura. Ti se pare normal asa?
Te rog, taci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate