Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bani facuti legal pe Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Am niste intrebari in legatura cu banii facuti legal pe internet si despre felul in care sunt taxati. Eu as avea posibilitatea in viitor sa fac bani ca partener YouTube, unde banii se fac pe reclame si se poate ajunge la sume destul de mari, sau ca si muzician, caz in care mi-as vinde muzica independent (fara casa de discuri). Mai exista si alte modalitati care implica tot reclame, dar ideea e ca toate acestea sunt moduri de a face bani legal pe internet.

Pe mine ma intereseaza cum procedez ca sa fiu taxat (sa nu am probleme cu FISC-ul)? Si cam cat ar fi.

Edited by Nightm4re, 02 September 2013 - 23:35.


#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Salut :) .Pe youtube sa fac destul de greu bani, depinzi de multi factori...Oricum, am inteles ca de la 250 de dolari in sus iti trebuie PFA, sper sa nu gresesc, in rest, poti sa primesti banii prin Western Union.

#3
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Dani, e prima data cand aud de pfa. Nu te contrazic, dar nici nu cred ca e adevarat.

Oricum initiator, problema cea mare nu pare a fi cum esti taxat de stat sau oricine altcineva, ci cum aduci vizitatori pe canalul tau youtube. Pentru ca din cate stiu eu, daca nu ai un anumit numar de vizualizari pe video-urile incarcate (sau ceva de genu), atunci nu poti sa-ti pui reclame.

Si mai comuna metoda de a face bani in online este google adsense, care mi-e greu sa cred ca nu ai auzit de ea. Si aici ai nevoie de un site, continut bun, constant, etc. Ai putea face ceva bani, poate chiar mai mult decat cu youtube.

In oricare de cazurile de mai sus, youtube sau adsense, nu stiu sa existe vreo taxa pe care sa o incaseze statul sau altcineva.

#4
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai, in primul rand, iti trebuie cont adsense care sa il conectezi cu contul youtube, cel putin eu asa am, cred ca se mai poate face si prin intermediari sau alte prostii, dar nu e ok.Cont adsense, cont youtube plus acceptare in programul de parteneriat, cred ca e la liber acum, plus vizitatori multi.Eu de exemplu, am peste 1000 de click-uri pe reclame si doar 50 de dolari.

Am citit si eu undeva de faza cu PFA-ul si nu mai gasesc unde.Zicea acolo ca in felul asta cei de la youtube se asigura ca platesti taxe pe banii ce ii primesti, sa fie totul legal.

#5
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
^ Eu stiu cum e treaba cu partenerii YouTube. Acum e destul de usor sa ajungi partener (am deja canal partener dar nu intentionez sa fac bani cu ala). 50 de dolari pentru 1000 de click-uri\vizualizari e normal. Primesti intre $0.01 si $0.03 pe reclama vizualizata.

Ma intereseaza strict cu taxele cum e, nu altceva. Nu am nevoie de sfaturi in legatura cu afacerile in sine. Stiu deja cam tot ce trebuie sa stiu.

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Tu sigur traiesti in Romania? Cum naiba sa te duci la fisc de buna voie sa le dai bani?

Aveam luni in care primeam si 4000-5000 lei in cont si nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. Plus ca am prieteni care invart mii de dolari lunar pe card din siteuri, poker, pariuri. Nu are nimeni treaba cu tine.

Plus ca Google din cate stiu eu face plata prin Western, deci ai destule motive sa stai linistit si sa-ti vezi de ale tale...

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 01:19, said:

Tu sigur traiesti in Romania? Cum naiba sa te duci la fisc de buna voie sa le dai bani?

Aveam luni in care primeam si 4000-5000 lei in cont si nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. Plus ca am prieteni care invart mii de dolari lunar pe card din siteuri, poker, pariuri. Nu are nimeni treaba cu tine.

Plus ca Google din cate stiu eu face plata prin Western, deci ai destule motive sa stai linistit si sa-ti vezi de ale tale...

Ce mentalitate de cacat ai..

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 01:19, said:

Tu sigur traiesti in Romania? Cum naiba sa te duci la fisc de buna voie sa le dai bani?

Aveam luni in care primeam si 4000-5000 lei in cont si nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. Plus ca am prieteni care invart mii de dolari lunar pe card din siteuri, poker, pariuri. Nu are nimeni treaba cu tine.

Plus ca Google din cate stiu eu face plata prin Western, deci ai destule motive sa stai linistit si sa-ti vezi de ale tale...
Faptul ca tu(si multi altii) nu respecti/respecta legea nu inseamna ca asa este "normal".

#9
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 puya4ever, on 03 septembrie 2013 - 01:54, said:



Ce mentalitate de cacat ai..

Arata-mi tu mie pe unul care face bani acasa si isi declara veniturile la fisc.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ca sa fii legal, poti fi angajat cu contract de munca sau colaborare (plateste angajatorul taxele pentru tine) sau poti avea PFA (persoana fizica autorizata) sau SRL (societate comerciala cu raspundere limitata). Impozitele pot fi pe venit (3%) sau pe profit (16%).
Daca obtii bani, si nu-ti platesti impozitele si taxele aferente, te poti trezi dat in judecata de stat (frauda, evaziune, venituri nedeclarate, etc) sau executat silit.

E bine sa te gandesti si la ziua de maine, nu numai la ziua de azi.

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Si eu stiu ca legal ai nevoie de SRL sau PFA cel putin daca obtii venituri constante. Daca incaseazi bani o singura date pe an "teoretic" poti scapa, dar daca vei incasa bani de minim 2 - 3 ori pe an atunci situatia se schimba.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu ai nevoie de nimic, mergi doar sa declari veniturile si platesti impozitul de 16%, in rest nu te mai intereseaza altceva.

#13
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008

 oauzor, on 03 septembrie 2013 - 03:13, said:

Arata-mi tu mie pe unul care face bani acasa si isi declara veniturile la fisc.
Cum sa nu, toti care fac bani acasa, din agricultura si zootehnie mai ales, dau buzna la fisc.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

 dadi272, on 03 septembrie 2013 - 07:17, said:

Cum sa nu, toti care fac bani acasa, din agricultura si zootehnie mai ales, dau buzna la fisc.


A, da, de acord.
Si ar trebui sa adaugam si pe altii care fac bani si "platesc taxe" :
-profesorii care dau meditatii
-cei care au firme de comert si "baga" 1-2 din 10 facturi
-doctorii care iau spaga
-politistii care iau mita
-judecatorii care...


-si , cu voia dumneavoastra, acei care vand  averea tarii pe comisioane grase...



Intrebarea care se pune e: cine are interes ca apele sa fie tulburi?

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
O sa platesti cam 32% din venituri daca nu esti angajat undeva.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Intelegeti ca nu e nevoie sa ai nici o firma pentru asa ceva, trebuie doar sa declari venitul si sa platesti impozitul pe venit. Uitati ce zice si un avocat http://www.avocatnet...l#axzz2doByzS3D

#17
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 puya4ever, on 03 septembrie 2013 - 01:54, said:


Ce mentalitate de cacat ai..

De roman, nu de cacat. Asa suntem noi.
Se duce romanul la o institutie publica sa ia o hartie: Vai ce mult am stat. Astia nu au auzit de calculatoare, informatizare, etc. Ce tara de kkt!
Se duce la spital: Nimic nu au avut acolo. A trebuit sa cumpar eu tot. Ce tara de kkt!
Iese la pensie: Nu-mi ajung banii nici macar de paine, nu mai vb de medicamente. Ce tara de kkt!
Il intrebi: -Ti-ai platit impozite si taxe la stat?
               - Da' ce sunt fraier!

ON TOPIC: orice venit isi gaseste reglementarea in Codul Fiscal. In cazul de fata Titlul III (Impozitul pe venit) cuprinde toate categoriile de venituri obtinute de persoanele fizice.

#18
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
bine ma inteligentule, sa te vad pe tine cum te duci sa platesti impozit pe 20$. sa-mi zici si mie ce fatza face casiera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate