Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Antena TV homemade

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Multumesc pt informatii :)

#20
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Decat sa te chinui la antene, mai ales ca esti pufan, cumperi o antena gratar si cu 30 - 40 de roni ai scapat de griji.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdorin_2k, on 31 august 2013 - 19:11, said:

Era pasiune pe vremuri.
DX se numeste aceasta pasiune, TV DX ca FM nu era pe vremuri. In anii '80 toata lumea era obligata sa fie DX-eri, or fi facut si ai mei cu bulgaroii, dar in 1993 cand a aparut CATV-ul am uitat de antena de pe bloc iar in 2000 la casa din aprilie pana in octombrie (atat a durat sa ne bage cablu) am folosit un dipol de camera pe televizor, intra PRO TV Slatina oglinda, din 2002 s-a prostit pana s-a inchis de tot in 2011.

#22
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Fa-ti o antena jpole sau yagi .. cu 10 elementi, si bucla !

#23
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
multumesc pt sugestie :)

#24
Florin_Claudiu95

Florin_Claudiu95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.10.2013
Salutare,am si eu o curiozitate,am auzit la cineva ca daca pui un magnet pe antena imbunatateste semnalul,e adevarat sau. . .?

#25
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2010

View PostFlorin_Claudiu95, on 19 ianuarie 2014 - 17:39, said:

Salutare,am si eu o curiozitate,am auzit la cineva ca daca pui un magnet pe antena imbunatateste semnalul,e adevarat sau. . .?

Mai circula un zvon decenii in urma,mercur pus in dipolul facut din teava si astupat la capete.La cit costa azi mercurul cred ca ar fi mai ieftina o antena din comert,chiar si cea mai eficienta dintre ele.

#26
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Cel mai bun raspuns ti l-a dat flobuc,poti sa pui si 50 de elementi la antena,nu se compara cu una cu amplificator,ti-o spun din experienta.O antena gratar sau palarie (turceasca) sunt cele mai bune solutii pentru receptia terestra.


View Postflobuc, on 31 august 2013 - 23:42, said:

Decat sa te chinui la antene, mai ales ca esti pufan, cumperi o antena gratar si cu 30 - 40 de roni ai scapat de griji.


#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Chestia cu mercurul si cu magnetul sunt tampenii, pardon legende urbanea.
mouse3
Mercurul e si un material 1) toxic.I ntoxicatia cu el genereaza boala numita mercurism. Cautati pe net, nu fac misto, stiu ca suna ca dracu'..
2) nu stiu unde te poti duce sa ceri cateva kg de mercur si aia sa nu te intrebe "domnu', ce faceti cu el..Nu stiati ca e pe o lista cam fierbinte, daca ma intelegeti?"
Florin_Claudiu95
Nu vreau sa intru in fizica, dar in principiu o statie de emisie transforma semnalul audio video intr-un semnal ce este amplificat si radiat prin antena devenind un camp electromagnetic.
care se propaga dupa anumite planuri si legi ale fizicii...
Faptul ca pui un magnet la baza antenei, sau o coloana de mercur, nu influenteaza campul electomagnetic receptionat. E ca o frectia Diana la un picior de lemn..
Practic elementele antenei - numite directoare- precum si reflectorul, dirijeaza unda astfel incat sa aiba o marime, adica amplitudine maxima exact unde este pus elementul care vibreaza sub semnal, deci vibratorul. Acesta transforma toata povestea de mai sus intr-o tensiune.Normal ca cu cat acesta tensiune U este mai mare, se vede mai bine...
care este trimisa prin cablu spre televizor. Daca ai lungimi mari de cablu, un amplificator compenseaza pierderile...Oricum, daca bagi un semnal prost, vezi prost..
Bucla are rolul ca sa ajute antena sa selecteze doar un canal din cele multe care -teoretic- exista in locul unde este montata..
Sper ca v-am explicat pe scurt si mancabil, adica fara prea multa fizica, hi, hi...

#28
DaRkVegaN

DaRkVegaN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.08.2012
Ce antena as putea sa cumpar pentru a receptiona cat mai multe programe din cele platite ?

#29
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Depinde de zona unde vrei sa faci receptia. Terestru, poti receptiona Tvr1, Tvr2, Pro Tv, Antena1, Prima si daca ai si posturi locale, mai adaugi 1-2 canale. In functie de distanta fata de emitator si obstacole, te poti orienta de la o banala antena gratar pana la un atx91 sau ceva de la Televes. Daca stai in vecinatatea capitalei sau a Sibiului, poti receptiona pe digital, cu un receptor cu tuner Dvb-t2 programele televiziunii romane, KanalD, Prima, Antena3 si 1Music. Momentan sunt teste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate