Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

cupru

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Buna ziua,

Am cumparat un cazan de tuica despre care mi s-a spus ca e de arama si arata ca arama. La o privire mai atenta, mi-am dat seama ca ar putea fi o tabla vopsita. Am incercat sa-l zgarii si sa compar cu o teava de cupru obisnuita. N-am sesizat diferente mari.

Cum pot sa verific daca e cupru sau nu? Ideea e ca am dat un avans  deocamdata si n-as vrea sa dau bani pe o porcarie  sinistra de tabla, mai ales ca "vanzatorul" este o persoana de etnie rroma despre care nu stiu nimic.

Multumesc,
Anton


#2
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Rica nu stia sa zica
Riu ratusca ramurica
................
aLama? sau aRama?
Aceasta-i intrebarea.

#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
ARÁMĂ, (2) arămuri, s. f. 1. Metal de culoare roșiatică, extrem de maleabil, de ductil și foarte bun conductor electric; cupru.

#4
blondubuzau

blondubuzau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2008
Pune un magnet si daca se lipeste este tabla daca nu este alama

#5
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Se vede si in buzunarul  tiganilor ca sunt multe prune anul asta :))
Pai puteai pur si simplu sa te interesezi pe la cunoscuti care mai au cazan cumparat de la astia. Oricum putini mai fac asa ceva.
Intreaba pe la batrani ca era o metoda ca sa iti dai seama daca ii autentic(aliaj de cupru), nu stiu sa iti zic exact dar se face o tura de proba si daca nu e ok se observa in "licoare"

#6
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 blondubuzau, on 31 august 2013 - 17:35, said:

Pune un magnet si daca se lipeste este tabla daca nu este alama

multam fain, nu mi-a dat prin cap. Am verificat. E de tabla :)

scop atins, topicul se poate inchide...

 maramicuip, on 31 august 2013 - 17:28, said:

Rica nu stia sa zica
Riu ratusca ramurica
................
aLama? sau aRama?
Aceasta-i intrebarea.

arama, cu R de la Rembrandt

Cuprul (numit și aramă) este un element din tabelul periodic având simbolul Cu și numărul atomic 29.


http://ro.wikipedia.org/wiki/Cupru


Edited by Anton79, 31 August 2013 - 17:48.


#7
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Antoane, fa rost de un butoi de bere din inox si faci un cazan de tuica bun si rezistent.

#8
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
alambicele se fac din cupru (arama) deoarece reduc compusii sulfurosi din distilat care pot da un miros neplacut produsului !

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Alama este un aliaj de cupru, ca de altfel si bronzul, insa este mult mai ductila decat bronzul, si chiar decat cuprul.

Alama este un aliaj de cupru si zinc, care in varianta galbena contine pana la 80% cupru, iar in varianta rosie contine peste 80% cupru.
Cu manopera de aliere si cu un continut de cupru accentuat majoritar, pretul alamei nu poate sa fie mai mic decat cel al cuprului.

Bronzul este un aliaj de cupru si cositor, eventual si cu alte elemente, ca de exemplu plumb.
Alpacaua este un aliaj de CU-Ni-Zn

Legat de sulf, omul vrea sa faca tuica, nu coniac din vin, asa ca un butoi de stainless o sa fie destul de bun.
Eventual ii pune o placa de 1 cm de aluminiu sau de cupru pe fund, ca sa nu se prinda borhotul la foc - oricum se face la foc mic....

Edited by loock, 31 August 2013 - 19:08.


#10
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

 Anton79, on 31 august 2013 - 17:51, said:

... Am verificat. E de tabla Posted Image


Tabla de cupru sau fier?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu vad legatura cu ce vrea omul: vrea sa stie cum poate verifica daca e cupru sau nu. Nu-l intereseaza bronzul, nici alama, cu CUPRUL.
Daca ai putin acid azotic sau clorura ferica, pui o picatura pe cazan, la exterior, daca e atacat, e cupru. Vezi ca acidul azotic e destul de periculos, multa atentie. Clorura ferica nu fiebe in contact cu Cu, dar se vede ca il "curata"  ramanand pata pe locul unde l-ai pus. Dupa probe, spalat locul cu multa apa.Daca e numai acoperit cu Cu, acesta se va lua de pe materialul de baza si poti observa acest lucru.

#12
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011

 loock, on 31 august 2013 - 19:03, said:



Vezi u undeva ca am scris de alama ?

#13
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Daca tabla e de alama sau de lemn nu merge magnetu
Eu am un geam de tabla si magetu nu merge la el

calculeaza densitatea materialului si daca e cu fer e pe la 7,8 g/cm cube daca e de cupru sau kupfer -arama e la 8,9 daca e alama acuma depinde de procent cat zincu are si arama e diferit de alama

Edited by Wazot, 31 August 2013 - 19:41.


#14
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Anton79, on 31 august 2013 - 17:51, said:

multam fain, nu mi-a dat prin cap. Am verificat. E de tabla Posted Image
A rezolvat!

#15
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Dat fiind ca producatorii de cazane fac cazane de tot felul mai putin din cupru un sfat util pentru toti; cand cumparati un astfel de cazan luati cazanul si romulanu de maneca si mergeti la o firma ce se ocupa cu gaze tehnice si imbutelieri majoritatea au aparate cu ultrasunete folosite la verificarea si iscirizarea buteliilor aparat ce poate fi folosit la veificarea cazanului in cauza, eu zic ca 100 sau 200 de lei cat ar fi o verificare se merita tinand cont ca un cazan costa 1500 lei cel putin.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pe saracia asta, dau amarastenii 1500 de lei pe un cazan tiganesc, fie el si din arama ???

Se gasesc oale sub presiune de pana la 30 litri pe la +/- 420 lei ( 14, 20, 25, 30 litri )

Atat ca trebuie evitate cele din aluminiu, fie el si dural alimentar, deoarece aluminiul este considerat toxic si a fost interzis pt. vasele alimentare.

Este preferabil sa alegi una chiar de dimensiune mult mai mica, dar sa fie din inox ( cu fund triplu capsulat si aluminiu doar pe fund capsulat intre placi de inox)
Si la 14, 15, 20 l, inca este f mare o oala, si se poate transforma relativ usor in alambic.
Este obligatoriu cu fund triplu capsulat cu aluminiu la mijloc, altfel este mai proasta decat cazanul de cupru.
Sigur, trebuie sa te ocupi sa faci rost si de tevi de inox pt conectare, eventual de facut rost de elemente de cuplare la oala, plus refrigerator pt. condensare.
Conectica insa nu este complicata, nu este nevoie de presiune.
Probabil se poate lipi traditional cu pasta de faina...

Edited by loock, 01 December 2013 - 00:34.


#17
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Mai sunt care prefera din cupru si am avut si eu prieteni care s-au trezit cu o balta mare de plumb dupa ce au pus cazanul pe foc acesta fiind confectionat din doua foi de cupru subtiri cu o foaie de plumb la mijloc ca sa ii dea greutate.Posted Image

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 barbu78, on 05 noiembrie 2013 - 21:29, said:

A rezolvat!
Dar nu ne-a spus și ce a rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate