Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

[NL] - The Hague University

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Pe scurt : Intentionez ca la anul sa plec in Olanda la The Hague University si sa studiez "International and European Law". Mi-ar place sa fiu judecator in International Criminal Court (180.000 euro/an, tax-free). Bineinteles, doresc sa raman aici.

Am urmatoarele intrebari pentru cei stabiliti, eventual daca exista cineva care a facut ceea ce mi-am propus eu.

Am observat ca in Olanda chiriile sunt foarte scumpe, si cred ca voi cumpara un apartament. Apartamentele sunt in co-proprietate sau eu sunt singurul proprietar (ca in romania)? Cam cat costa utilitatile pt. un apartament cu 2 camere?

As dori sa am si masina proprie, este mai avantajos sa vin cu ea din romania sa o inmatriculez acolo sau sa cumpar una din Olanda/Germania si sa o inmatriculez direct acolo?

Cam cat costa viata aici? Costurile la mancare sunt mai mari sau mai mici fata de romania?

Olandeza stiu ca este grea, cam in cat timp se invata la nivel conversational?

Cam ce as putea lucra in timpul facultatii? Un part-time job de exemplu, pt. a ma intretine?

Multumesc si o zi buna.

Edited by Yukoto, 29 August 2013 - 16:50.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Aha. Fix pe tine, fane dulap din romania, or sa te puna pe 15000 euro. Nu e ca si cum posturile alea sunt limitate. Gen se scot 'la vanzare' unu' la cativa ani. Nu e ca si cum n-ar fi inca 1000 de oameni mult mai competenti si care au crescut acolo. Nu e ca si cum in EU nu tot pe pile s-ar da posturile bune.

Mama mila imi mai e de voi astia cu vise crete. Voua o sa va dea viata cea mai mare bucata... din care posibil sa nu va treziti vreodata...

#3
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Chiar daca nu ajung la ICC, pot alege alte institutii, firme. Ideea e ca in ultimul an voi avea internship prin intermediul facultatii.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În Vest, ca tânăr, normal este să stai cu chirie. Fentele cu "locuinţă proprie" provin de pe vremea comunismului din România.

Ca student, poţi reduce costurile de locuinţă stând într-o locuinţă comună cu alţi studenţi, aşa cum e viaţa de student (şi nu numai, oricine poate opta pt un astfel de stil de viaţă) în Germania sau Austria.

De lucrat poţi lucra orice îţi face plăcere, nu există acest stres ca în România. De la spălat de vase, chelner, până la internship la un barou de avocaţi sau ce alegi tu legat de viitoarea profesie.

Dar lasă-mă să ghicesc, ca român, nu eşti obişnuit să respecţi chiar şi muncile cele mai de jos, ai pretenţii, fiţe. Ei bine, în Vest nu e aşa.

Cu job, îţi poţi permite şi o rablă de maşină, tipic studentului occidental.


Ţi-am spus mai multe din Vest şi nu specific NL, deoarece nu ştiu detalii NL. Dar în general, principiul e acelaşi: nu merg câinii cu covrigii-n coadă; dacă munceşti, ai.

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Faptul ca ai internship nu inseamna mare lucru, si nu ti-l asigura universitatea, trebuie tu sa cauti si sa aplici pentru ele si nici nu-s garantate, adica daca nu te vrea nimeni poti sa ramai p-afara.

Si faptul ca intrebi de part-time job cand zici de cumparat apartament sau masina ma cam pune pe ganduri...

#6
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 OriginalCopy, on 29 august 2013 - 17:33, said:

În Vest, ca tânăr, normal este să stai cu chirie. Fentele cu "locuinţă proprie" provin de pe vremea comunismului din România.

Ca student, poţi reduce costurile de locuinţă stând într-o locuinţă comună cu alţi studenţi, aşa cum e viaţa de student (şi nu numai, oricine poate opta pt un astfel de stil de viaţă) în Germania sau Austria.

De lucrat poţi lucra orice îţi face plăcere, nu există acest stres ca în România. De la spălat de vase, chelner, până la internship la un barou de avocaţi sau ce alegi tu legat de viitoarea profesie.

Dar lasă-mă să ghicesc, ca român, nu eşti obişnuit să respecţi chiar şi muncile cele mai de jos, ai pretenţii, fiţe. Ei bine, în Vest nu e aşa.

Cu job, îţi poţi permite şi o rablă de maşină, tipic studentului occidental.


Ţi-am spus mai multe din Vest şi nu specific NL, deoarece nu ştiu detalii NL. Dar în general, principiul e acelaşi: nu merg câinii cu covrigii-n coadă; dacă munceşti, ai.


M-am referit pe termen lung la locuinta, pt. ca intentionez sa raman acolo.. sau macar pana termin facultatea, dar nu se stie pe unde prind job.

Nu am lucrat niciodata, nu am nicio pretentie, fita, ci doar cat sa ma pot intretine.


 DjMx, on 29 august 2013 - 17:34, said:

Faptul ca ai internship nu inseamna mare lucru, si nu ti-l asigura universitatea, trebuie tu sa cauti si sa aplici pentru ele si nici nu-s garantate, adica daca nu te vrea nimeni poti sa ramai p-afara.

Si faptul ca intrebi de part-time job cand zici de cumparat apartament sau masina ma cam pune pe ganduri...

Nu am spus ca este asigurat de universitate, ci doar ca-l fac prin intermediul ei.

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Un picut de "expectations management" nu strica, intradevar.

Dar daca tot ai intrebari clare, o sa incerc sa-ti raspund.

Daca cumperi apartament singur, esti unic proprietar evident. Tre' sa scoti din buzunar un miiiiiiiiinim 150 mii pentru un apartament micut intr-o zona asa si-asa. Ipoteca nu-ti da nimeni daca nu ai slujba si contract permanent. Deci nu e cazul cand esti student.
Estimativ, pentru o persoana ar fi in medie 2-3 sute euro pe luna (curent, gaz, apa, poate si net). Fara taxele de proprietar care sunt, in functie de valoarea apartamentului si primarie, 500 - o mie pe an.

Internshipurile nu sunt platite sau sunt platite f prost (cu cateva exceptii - majoritatea in engineering - peste 500 euro nu primesti).

Olandeza nu-i neaparat grea, mai mult urata. Depinde de tine evident, dar o poti invata in cateva luni.

Nu poti aduce si inmatricula masina din Romania (sau alta tara) decat daca ai fost proprietar cel putin un an (altfel platesti ...un fel de taxa de prima inmatriculare care face sa nu se merite afacerea). Daca n-ai pretentii extraordinare gasesti masini la toate preturile aici (noi sau sh). Atentie, taxele-s destul de mari. Eu as zice ca cel putin pentru inceput bicicleta iti ajunge. Si-o chirie la comun.

Mancarea, hainele normale etc sunt comparabile la pret cu Romania. Iesirile in oras sunt mult mai scumpe in schimb. Daca stii sa gatesti si mananci acasa iti trebuie cateva sute de euro/luna pt mancare. In oras... Cam 20 euro un fel la un restaurant fara fite. Mai ieftin la fastfood sau la chinezi (6-7 euro).

Nu-i usor sa-ti gasesti de lucru mai ales ca Romania inca n-are portile deschise pe piata muncii. De lucrat, poti lucra orice, in functie de pretentii si gradul de sclifosenie :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate