Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vreau sa-mi iau telescop

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 mbogdanandrei, on 25 august 2013 - 13:41, said:

2 ore am rasfoit forumul si tot nu cred ca am postat pe un subforum bun deci scuze daca e asa.
Si acum sa incepem, vreau sa imi cumpar un telescop si nici macar nu stiu de unde sa incep. M-am documentat 3 zile de pe tot locul si tot nu stiu ce sa aleg. Aveti niste sfaturi pentru mine ??
(o sa fie folosit pentru planete si deep sky objects)

Probabil ca doresti un telescop Newtonian.
In afara de sfaturile privind optica telescopului (diametru' si prelucrare oglinda, etc)  eu cred ca la achizitionarea unui telescop trebuie sa fi atent si la montura lui (stabilitate la vibratii, mecanism de azimut si elevatie).

Telescop newtonian nu am construit...ci doar o luneta Galilei - tub din carton de vreo 150 cm, vopsit cu negru in interior,  cu ocular din lupa 3x si obiectiv lentila de ochelari cu distanta focala masurata dupa "spot fierbinte pe mana". Dar a naibi luneta din carton vibra desi era prinsa pe balustrada de la balcon cu o montura din lemn si o menghina de traforaj. Acum un  telescop newtonian se poate construi relativ usor - se cumpata o oglinda concava din magazin, sectia  "acnee vizibila" sau asemenea.

In prezent, pentru observatii astronomice de amator folosesc un binoclu Praktica Falcon 12x50 montat pe un trepied foto ieftin.

Edited by gabicen, 25 August 2013 - 17:29.


#20
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Sper ca nu e gresit daca iti spun  sa cauti informatii  corespunzatoare aici:


Acolo gasesti o gramada de cunoscatori care iti vor recomanda ceea ce e  potrivit pentru tine, in functie de ce observatii vrei sa faci cu telescopul si in asa fel incat sa nu dai bani aiurea.

Edited by tiestodj20, 25 August 2013 - 18:48.


#21
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am un Celestron Astromaster 130/650 EQ pentru inceput, in timp poate o sa trec si la ceva mai mare daca bugetul imi va permite.

http://astromagazin....03ef0ohj5rihhh6

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zkuV21d9ucg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Un dobsonian ar fi  foarte bun, as vrea si eu unul, e mai usor de folosit :).

Edited by tiestodj20, 25 August 2013 - 20:25.


#22
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
interesant. Cu ocularul de 10mm ai 65x marire. Cam cum vezi lucrurile la 65X ???? spre exemplu daca te uiti spre saturn vezi inelele ??

#23
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Intreaba si pe aria foto. Erau cativa pasionati de astrofotografie pe acolo. Si nu e nici atat de mult off topic.

Edited by miromulus, 25 August 2013 - 20:41.


#24
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 mbogdanandrei, on 25 august 2013 - 20:29, said:

interesant. Cu ocularul de 10mm ai 65x marire. Cam cum vezi lucrurile la 65X ???? spre exemplu daca te uiti spre saturn vezi inelele ??

Vezi inelele lui Saturn daca ai seeing bun. Vezi Jupiter foarte bine, dar si satelitii lui.
Satelitii se vad si cu un binoclu 15x70( eu am Celestron Skymaster 15x70 http://astromagazin....4snh9gnbg0c4jv1) .

Am reusit sa vad chiar si Ring Nebula din constelatia Lyra, desi nu sunt un utilizator experimentat al acestui telescop.


Totusi, un dobson ar fi mult mai bun.

Edited by tiestodj20, 25 August 2013 - 20:57.


#25
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

 petre69, on 25 august 2013 - 13:46, said:

Si ce o sa vezi cu el ?
pai nici el nu stie. ca de-aia isi ia... sa vada... ce nu vede altcumva.
nu?

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi ca sunt doua tipuri de telescoape: refractor (vezi normal, asa cum vezi printr-un binoclu) si reflector (vezi totul cu capul in jos, inclusiv vecinele de la blocul de vis-a-vis Posted Image )
Cele prin care vezi cu capul in jos sunt mai puternice iar cand te uiti pe cer nu conteaza cum sunt aranjate planetele si stelele.
Cele refractoare sunt mai bune pentru incepatori dar costa putin mai mult. O sa te dezamagesc, sa nu te astepti la imagini spectaculoase. Satelitii lui Jupiter (doar 4 se vad bine) ii poti vedea si printr-un binoclu de calitate.
Eu am avut asa ceva:
http://astromagazin....g32glrofnddg621

Ce am vazut cu el: craterele lunare destul de clar, dar micute (sa nu te astepti la detalii importante), Venus (un cerc mai stralucitor si atat), Marte (un cerc mai rosiatic), Jupiter cu 2-3 inele si cu cei 4 sateliti mai mari, cateva nebuloase (2-3) si Saturn (din greseala Posted Image ).

Edited by florinbad, 25 August 2013 - 22:03.


#27
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si la poze pe net nu va puteti uita.
Nu dati ca ma culc acum.

#28
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

Si acum sa incepem, vreau sa imi cumpar un telescop si nici macar nu stiu de unde sa incep.

Quote

un buget ar fi undeva la 800 lei. si din cate am inteles sunt alti factori care conteaza mult mai mult decat puterea de marire.

Puterea de marire ajunge sa fie limitata de atmosfera.
Insa nu asta e factorul principal, ci diametrul obiectivului (lentila/oglinda), care iti dau limita de rezolutie pe care o poti atinge.

800 e cam putin. Daca mai poti strange 100-200, incepe sa devina interesant.
Ideal, pentru un incepator ar fi asa ceva. Marire de pana la ~300x (cu ocularul potrivit, cele din kitul de baza cu care vine (25mm si 10mm) maresc de 60x si 150x respectiv. Versiunea mai scumpa, cu ocularul de 4mm asigura o marire de ~375x. Cam mult IMO, unul de 5mm ar fi suficient.

Strict pentru bugetul de 800, varianta asta - reflector 114/900
Cu performante identice, dar cu potential calitativ al imaginii ceva mai bun, asta - refractor 90/900
O varianta mai buna decat cele precedente ar mai fi asta - reflector 130/900.

Cele mai bune sfaturi le-ai gasi aici. Au si o sectiune de vanzari 2nd, unde poti gasi chestii bune la ~2/3 din pretul de piata.

Quote

ma intereseaza sa stiu daca exista ceva suficient de puternic in ceea ce priveste factorul de marire cu care sa pot vedea spre ex. steagul american de pe luna
Inca nu.
In teorie, ai avea nevoie de un telescop cu un obiectiv de 3-400m diametru pentru asa ceva. In plus, cu stabilizare a opticii pentru compensarea turbulentelor atmosferice.

#29
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
@Ixtl mersi fain, ai pus 2 link-uri la fel in rest e ok, la asta m-am gandit si eu cel mai mult.

#30
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 emyboy, on 25 august 2013 - 13:47, said:


Pe vecina din blocul vecin cand se schimba Posted Image .

Pentru asta e suficient un binoclu de 50 lei, crede-ma pe cuvant...


 mihaicozac, on 25 august 2013 - 14:14, said:

Diametru tub peste 110mm şi distanţă focală peste 700mm. Preferabil cu oglindă, nu cu lentile. Unele măresc de peste 400x şi vezi foarte bine chiar sateliţii lui Jupiter, în nopţile foarte senine.


Ei uite de subiectul acesta am fost si eu pasionat la un moment dat, insa dupa ce m-am documentat putin si am inteles ca nivelul de performanta pe care doresc eu sa-l obtin de la acel telescop m-ar fi costat mii de euro, m-am lasat pagubas momentan.

#31
cosmyn13

cosmyn13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 31.05.2004
Sau poti sa iti construiesti tu un refractor (luneta) , este mai simplu sau un reflector (telescop). Eu mi-am construit un telescop dobson de 8'.Cu totul m-a costat 600 ron. Am reusit sa vad din Sibiu cu toata poluarea luminoasa o multime de DSO . M-am jucat si cu ajutorul unui barlow am marit luna la 60sapm.spam Normal cu un telescop de 8' mergi teoretic pina la 40sapm.spam De obicei nu depasesc 200X -25sapm.spamLa suma aceasta o sa mai adaugi pretul ocularelor , filtre, colimator laser sau chesir.
PS. As fi pus poze cu telescopul dar nu stiu cum.

#32
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ar fi interesante niste poze...

Ca sa adaugi poze (ma rog, sa atasezi fisiere), ai langa butonul "Publica" un buton numit "Mai multe optiuni de raspuns", dai pe el, scrii textul, apoi undeva mai jos ai un buton de "Browse" de unde alegi fisierul din PC, apoi dai pe "Ataseaza fisier" pentru a-l pune efectiv pe server. Mai departe dai pe "Adauga raspuns". Asta-i tot.

#33
Grid_Controller

Grid_Controller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.11.2014

 emyboy, on 25 august 2013 - 13:47, said:

Ar fi bine sa spui si ce buget ai ca sa stie cunoscatorii ce sa iti recomande .



Pe vecina din blocul vecin cand se schimba Posted Image .


hahaha

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate