Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce vă aduce aminte de copilărie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4227 replies to this topic

#4213
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Noi in generala am avut in wc in curte ce era de fapt o gaura in pamant, nici macar buda turceasca 😅

#4214
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Poate era mai bine asa ca nu aveau unde sa fumeze golanii din scoala si mergeam si eu ca omul la toaleta.

 pufonel, on 13 iunie 2022 - 21:45, said:

@Meaceasca:

Am inteels ca ai avut o situatie materiala buna, ca tatal tau lucra la Vinalcool.deci e clar ca nu ti-a lipsit nimic. Poate e in firea ta sa nu-ti dai seama de chestiile faine care ti se intampla, si sa te cramponezi in tot felul de kkturi (de ex. ca n-aveai buda curata in generala. Sincer, nu stiu cati dintre noi am avut toalete curate in scoala, dar n-am mai auzit pe niciunul sa se planga de asta dupa 20 de ani). Nu stiu ce sa zic, dar poate ar trebui sa schimbi putin perspectiva.
Problema tinea mai mult de faptul ca buda era folosita drept loc pentru fumat de cei mai rai baieti din scoala decat faptul ca nu era curata. Insa da, nu pot face treaba mare la WC turcesc, preferam sa fie englezesti, turcesti nici la puscarie nu mai vezi, doar in arestul Politiei.

#4215
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Totusi in 2000 tata a fost debarcat de la Vinalcool, s-a angajat la ITM Olt si se chinuia sa puna pe picioare 2 afaceri, deci in liceu nema bani de televizor nou, de masina noua, ceea ce era nasol de tot, mai ales la televizor.

Intre 1996 si 2000 banii se duceau in casa in constructie si la bloc stateam cu o instalatie electrica vai steaua ei. Posted Image

Primii 2 ani la casa nu am avut lustre. Si nici canalizare.

#4216
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 Sucre_revenitorul, on 14 iunie 2022 - 08:11, said:

Noi in generala am avut in wc in curte ce era de fapt o gaura in pamant, nici macar buda turceasca ��
Si eu, la o scoala unde am lucrat im primii ani de invatamant. Acolo unde am invatat, era apa curenta, dar buda era foarte murdara. In plus, din 3 etaje cat avea liceul, nu mergeau toaletele decat la parter si etajul 1. Si cum am avut intr-un an clasa la 3...

Dar, repet: am supravietuit fara traume psihice. Oi fi eu mai "strong", cine stie...

LE: eu am facut facultatea in niste conditii financiare oribile. mama tocmai fusese data afara de la servici (din atelierul pe care il infiintase si il condusese vreo 30 de ani), tata statea pe o pensie de handicap, iar eu trebuia sa ma duc cu borcane de mancare la camin si sa trag tare sa invat, sa iau bursa, din care sa-mi cumpar haine si alte chestii de necesitate. Dar toate astea m-au calit si m-au facut sa fiu mai responsabil cu banii, fara a fi totusi zgarcit.

#4217
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
O varianta ar fi fost sa merg la toaleta profesorilor, dar nu cred ca aveam voie. In caminul internat erau bude englezesti dar nu stiu de ce nu mergeam acolo. In clasele 11 si 12 mergeam pe santier ca intrase in renovare liceul.

Dupa proba de engleza oral de la BAC se aciuase acolo o catea neagra cu pui care m-a muscat de varful adidasului. Apoi la afisarea rezultatelor a trecut nepasatoare pe langa mine.

Si la plimbare in oras acuma am intrat intr-o buda de muncitori. Aia care renoveaza fostul sediu BNR. Jalnica, arhiplina dar important e sa fie. La plimbare in oras inca duc lipsa de bude. Investitia automatizata de mii de euroi in 2014 e stricata si abandonata. Oricum prea devreme in drumul meu si enervanta ca functiona numai cu fise de 50 de bani mai vechi de 2012. O tampenie cu bani aruncati, Minel Prina a fost cel mai slab primar al Slatinei.

Ar trebui o toaleta publica in zona Zahana. Se spunea ca s-ar face una la Shaorma House, ar fi bine si acolo, la intoarcere.

In benzinarii se pot supara sa mergi la WC fara sa alimentezi masina sau sa cumperi ceva de la ei. Dar in drumul spre Pitesti-Mioveni fac asta la OMV Albota. Si inainte cand veneam dinspre Bucuresti la OMV-ul de la Vama Pitesti.

In 2005 am vazut confortul unei masini cu aer conditionat si am invatat sa folosesc benzinariile si astfel sa nu mai calatoresc nebaut si nemancat cum se intampla cu Dacia spre litoral. Conditii grele de calatorie si lipsa WC-uri pe traseu. In 2006 A2 se daduse in functiune cu WC-uri cam lipsa.

Pe trenul sageata albastra de 2 ori am pus nasul de bilete sa descuie WC-ul uitat incuiat si o data fiind buda defecta m-am mutat in celalalt vagon la celalalt nas care a verificat biletul a doua oara cum ar veni.

Edited by Neaceasca85, 16 June 2022 - 10:23.


#4218
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La benjinărie uneori fac fițe. La tren e nasol când ia uneori curbele și nu știi că vine una... Da' unul dintre motivele pentru care îmi place să merg cu trenul e că pot să mă duc la budă aproape când vreau (în gară teoretic nu ai voie, dar la alea care au fosă septică te poți duce).
În tren poți să faci și duș la vagonul de dormit. Poate fac drum lung spre Viena cu unul care are duș la cabină.
Buda era fumi club cred că mai la toate școlile și liceele. Se mai fuma și în curte, da' acolo mai ușor de văzut de către cine nu trebuie. La fumi club am fost abia în liceu (din fericire). Mai sunt unii care verifică și în bude, dar nu a fost cazul meu. "Smoking in the boys room". Buda e loc de fumat și la trenuri, de când cu interzicerea fumatului în trenuri (la vagon compartimentat, dacă poți deschide geamul, mai fumează unii; nașii mai fumează în compartimentul lor).
O dată, de nevoie, am intrat și în buda fetelor. Venea profa, se terminase pauza și nu am vrut să-mi zică să intru în clasă. Urgență majoră era. La Piața Obor am intrat din neatenție, că un idiot a încălcat regula cu toatele pentru sexul masculin/feminin să fie pe aceiași coloană și la etaj sunt în X față de parter... bine că nu a ieșit cu scandal. La Amerikanski la trenuri budele erau... unisex.
Sucre, credeam că ai făcut școala în mediul urban. Măcar de ar face 50 de școli rurale cu apă curentă într-un an, și ar fi ceva. Dar pe lângă șpăgi și comisione, așa ceva i-ar face pe elevi să se întrebe de ce nu ne modernizăm ca țară, ceea ce grupurile de interese nu vor. Unii aveau la școală așa ceva la sat încă din anii '30-'50... parcă-s o mică familie.

Attached File  288655306_762828854726279_9125730513825674134_n.jpg   257.62K   5 downloadsAttached File  288717775_762828834726281_1070409190921872285_n.jpg   249.14K   5 downloadsAttached File  288772718_762828831392948_418696650346445140_n.jpg   268.6K   4 downloads

#4219
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Dupa proba de engleza oral de la BAC se aciuase acolo o catea neagra cu pui care m-a muscat de varful adidasului. Apoi la afisarea rezultatelor a trecut nepasatoare pe langa mine.
Daca picai, te musca sigur :P

PS Mi se pare doar mie, sau topicul asa a inceput sa capete un miros neplacut? :puke: La dreq, chiar nu aveti alte amintiri in afara de buzile murdare?

#4220
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020

 pufonel, on 14 iunie 2022 - 22:19, said:


Si eu, la o scoala unde am lucrat im primii ani de invatamant. Acolo unde am invatat, era apa curenta, dar buda era foarte murdara. In plus, din 3 etaje cat avea liceul, nu mergeau toaletele decat la parter si etajul 1. Si cum am avut intr-un an clasa la 3...

Dar, repet: am supravietuit fara traume psihice. Oi fi eu mai "strong", cine stie...

LE: eu am facut facultatea in niste conditii financiare oribile. mama tocmai fusese data afara de la servici (din atelierul pe care il infiintase si il condusese vreo 30 de ani), tata statea pe o pensie de handicap, iar eu trebuia sa ma duc cu borcane de mancare la camin si sa trag tare sa invat, sa iau bursa, din care sa-mi cumpar haine si alte chestii de necesitate. Dar toate astea m-au calit si m-au facut sa fiu mai responsabil cu banii, fara a fi totusi zgarcit.

Ce nu te omoară te faceai puternic. De asta nu i bine sa i cocolosesti pe copii. Cu cat ii expui mai multor stimuli cu atat devin mai puternici.

#4221
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Iar unora le fut mintea pe viaţă (cazul meu, care am rămas cu unele moduri de a gândi de care nu am să scap vreodată).
Anormalităţile din trecut trebuie să rămână în trecut, dar nah, tocmai ele supravieţuiesc şi lucrurile normale dispar.
Îmi pare rău că nu am învăţat mai mult în liceu, dar ajunsesem acolo că nu am învăţat bine. Dacă aveam manuale atractive, precum sunt unele cărţi vechi tehnice de stau în dreapta mea acuma (plus altele puse prin diverse locuri din casă), poate era altfel. Dar fără desene şi în mare parte doar scheme tehnice, plictisitor. La Istorie (facultatea) nu ştiu ce diferenţă ar fi fost dacă aş fi luat note mari, acolo a fost mai mult să-mi dezvolte gândirea (lucrurile astea trebuie făcute încă din gimnazială, dar... oricum, mintea mea era mult mai dezvoltată la 24 de ani decât la 18).

#4222
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Djl tie iti plac obiectele vechi ar trebuii sa ti deschizi un magazin de vechituri. La ce mare i Bucurestiu sigur ai avea clienți.

#4223
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 pufonel, on 16 iunie 2022 - 20:36, said:

Daca picai, te musca sigur Posted Image

PS Mi se pare doar mie, sau topicul asa a inceput sa capete un miros neplacut? Posted Image La dreq, chiar nu aveti alte amintiri in afara de buzile murdare?
Buzile exprima calitatea vietii pe care am dus-o, din pacate. Calitate proasta in multe: aparatura, autoturisme, servicii de utilitati (mai ales apa greu cu ea) grupuri ne-sanitare si oameni de rahat (ma refer atat la profii prea duri cat si la colegii bullies).

#4224
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 djl, on 18 iunie 2022 - 12:33, said:

Iar unora le fut mintea pe viaţă (cazul meu, care am rămas cu unele moduri de a gândi de care nu am să scap vreodată).
Exemple, te rog! Sa nu zici ca profii "cretini" te-au facut sa ai pasiune pentru chestii dubioase din trecut...

!neaceasca, am scris si mai sus. Multi au dus-o mai rau decat tine in anii aia si nu se smiorcaie toata ziua. Ar trebui sa te trezesti la realitate si sa te bucuri de lucrurile marunte din jurul tau, fara sa ramai blocat in buda aia mizera din liceu.

Aropo, nu cred ca am scris pe aici ce buda mizerabila aveam cand stateam la camin. Din cauza aia faceam treaba mare de 2 ori pe saptamana, o data vinerea si o data duminica, pentru ca mergeam saptamanal acasa. Dar acum am o digestie aproape perfecta. (Na, ca am spus-o si pe asta :P Promit ca e ultima destainuire coprologica, cu exceptia cazului cand sunt provocat :naughty:)

#4225
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Universitatea particulara este razbunarea perfecta pentru conditiile de arest preventiv pe care le aveau unitatile de invatamant preuniversitar. E o senzatie unica de placere sa schimbi un mediu cazon si ostil cu unul prietenos si confortabil cum era la facultate.

Toate chestiile astea gen camin, cazarma, scoala, sunt distrugatoare de vieti. Mai rau decat la scoala sau camin nu putea fi decat in armata, care din fericire s-a desfiintat.

Mizeria asta cu nu ai nevoie de confort, este rau dar nu mori, ce nu te omoara te intareste, este insasi esenta comunismului.

Copilaria la taranoaia mi-a placut, Buddha taraneasca era bine construita, cu sezatoare, taranoaia a devenit necorespunzatoare incepand cu anul 2000 cand nevoile de igiena au crescut, dar tot atunci am incetat sa mai merg la tara dupa mutarea la casa.

#4226
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
O fi, mai @neaceasca, dar n-a avut toata lumea noroc de parinti cu bani. Noi, astia mai amarati, am fost nevoiti sa ne descurcam. Si macar am invatat sa nu ne smiorcaim cand dam de greu.

#4227
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ai mei au bagat banii in viloi, strangand cureaua in rest. In 2000 dupa mutare, tata a fost nevoit sa schimbe jobul, greu a fost.

#4228
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
Sprinterele din generația dupa 2006, cele cu faruri tip ochi de pisica. Mie mi-o marcat transportul in copilarie cand mergeam la oras. La miros era decent daca avea odorizante. Ca tot spun de miros, mirosul ala de Logan din prima generație. In copilărie, am avut plimbari cu asa model, mirosul il tin minte si acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate