Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Foobar2000

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#253
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asio4all nu se justifica decat pe Windows XP. De la W 7 in sus folosirea WASAPI e mult mai indicata si cu rezultate net superioare ,inclusiv in privinta calitatii audio.

#254
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Multumesc pentru raspuns. Oricum WASAPI folosesc. Am mai instalat pe langa foobar si jriver, parca se aude mai bine cel din urma.

#255
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
jriver ,la fel ca si AIMP suna intr-adevar interesant dar suna clar a sunet procesat. Eu prefer Foobar2000

#256
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Da,este procesat. Folosesc si ceva efecte din setarile programului. Le folosesc alternativ Foobar2000 si jriver.

#257
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Nu inteleg, adica daca nu umblu deloc la eq si nici alte optiuni de modificare a sunetului, muzica suna diferit folosind foobar fata aimp?

#258
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da.

#259
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Problema :
  am observat ca atunci cand rulez sacd multicanal cu foobar se aude aiurea, nefiresc. Redarea se face prin HDMI pe Onkyo tx-nr 3007 La verificarea in "playback device" la setarea 5.1 "test" este o harababura, FL se aude in dr, C in sw, FR in srR, sw se aude in srL. Habar nu am cum le pot aduce la locul firesc. Realtek are drivere OK, Onkyo este setat corect (cu alte surse decat HTPC cu beleua amintita functioneaza absolut OK )Daca folosesc iesirea digitala (SPDIF) a placi de sunet semnalul nu iese multichanel pcm cum il da playerul (VLC spre ex) si doar pcm stereo orice i-as face in setarile "sound" ale placii de sunet.

Edited by kesarion111, 03 February 2018 - 21:09.


#260
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Te referi la fisiere DSD? Din cate stiu acestea sunt convertite intai in wav. Poate de aici problema .
Doar playerele cu licenta redau direct sunet de pe SACD sau stream DSD.

#261
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Rezolvat, in setarile Realtek ramasesem pe stereo la config difuzoare, doar in setarile iesire HDMI ptr tx-nr 3007 lasasem 5.1  Ptr edegee, multumesc, stiu ca esti avizat si opiniile tale converg cu realitatea. Receiverul asta stie direct dsd prin hdmi, in setarile playback-sacd din foobar bifez doar DSD nu si pcm+dsd

Edited by kesarion111, 03 February 2018 - 22:59.


#262
horia00007

horia00007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.06.2012
JRiver are extrem de multe setari, unele destul de criptice pt neinitiati (ca mine).

Dupa multe incercari am ramas surprins sa constat ca setarile bazice de equalizer pt frecventele inalte sunt bune pt unele (majoritatea) flac-uri si duc la distorsiuni pt flac-uri codate la frecvente inalte (de ex 192 kHz/ 24 bits)- cred ca poti distruge tweetere cu ceva setari proaste

Oare exista un tutorial despre jriver in limba romana despre setari avansate ?

#263
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
sa inteleg ca cea mai folosita aplicatie pentru ascultat muzica a ramas Winamp-ul? sau aveti si alte recomandari pentru 2018?:)

Multumesc

#264
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
cum fac la foobar sa nu mai am pauza intre cantece?
ma enerveaza sa ascult Dark Side of The Moon cu pauze intre cantece

#265
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
File-Preferences-Playback-DSP Manager, dublu click in dreapta pe "skip silence"

Ai si un meniu care se deschide unde se muta optiunea, la Active, dai click pe el si setezi ce inseamna "silence", de la cati dB in jos, si de la ce durata incepe sa faca skip


Pentru cei care asculta la casti, va recomand Meier Crossfeed plug-in, se gaseste pe net, se instaleaza, si muta partial (la fel, in functie de setari, nu recomand mai mult de 15-20%) din sunetul de pe un canal pe celalalt, iar cand ai un intrument doar pe un canal, intr-un efect stereo agresiv, muta un pic si pe celalalt canal, sa auzi cum s-ar auzi la boxe, ca la boxe daca ai un intrument doar pe o boxa, il auzi cu ambele urechi, nu doar cu una, ca la casti.

Edited by Notsure, 12 November 2019 - 22:13.


#266
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Sunt mulțumit de program, mult peste alte playere la calitatea sunetului, dar îmi prind urechile când vreau să schimb skin-ul. Am downloadat un skin dar nu știu de unde să schimb, am tot căutat prin Preference... dacă mă ajută cineva, mersi! Așa arată la mine

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate