Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Exista alta metoda de emigrare in afara de Skilled Workers?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Stiu ca exista pana acum pentru emigrare in Canada doar metoda Skilled Workers care trebuia sa indeplinesti o gramada de conditii incepand cu varsta,in care nu m-am incadrat de la bun inceput.Am inteles din auzite ca se poate acum aplica direct pe siteurile canadiene de joburi.Este adevarat?Pot incerca prin aceasta metoda?Multumesc anticipat.

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Cea mai rapida , e sa-ti iei "canadiana" noua !! Vezi ca trebuie sa stai 5 ani cu ea !!

#3
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Da, dar e clandestina....

#4
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Posttidicristi, on 22 august 2013 - 11:01, said:

Cea mai rapida , e sa-ti iei "canadiana" noua !! Vezi ca trebuie sa stai 5 ani cu ea !!
Mi-as lua si o canadiana...daca trebuie.Vorbind acum serios,e posibil sa aplic si sa reusesc pe siteurile de joburi canadiene?Sunt frigotehnist de meserie.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu ai decit sa aplici , dar 2 lucruri trebuie sa sti , franceza si engleza ! Am avut si eu "invitatii" in Canada , dar am fost respins , "ca nu prezint garantie ca ma intorc" .

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlukas43, on 22 august 2013 - 11:08, said:

Mi-as lua si o canadiana...daca trebuie.Vorbind acum serios,e posibil sa aplic si sa reusesc pe siteurile de joburi canadiene?Sunt frigotehnist de meserie.

As zice sa incerci mai degraba in Australia...e o tara mai interesanta ca prospecte zic eu si poate iti va fi mai usor sa ajungi decat in Canada.

Intre timp ti-as recomanda sa mergi si sa stai cateva luni prin UK, sa-ti obtii certificate de practica pentru meseria ta de acolo, chiar daca o sa fie pe banii tai, pentru ca oricum cu alea din Romania nu o sa faci nimic, o sa te frustrezi degeaba. Odata "certificat", sansele o sa fie mult mai mari, plus ca sunt mult mai multe agentii, oportunitati de a gasi ceva pentru CA /  AUS decat in RO. Si cine stie, poate o sa-ti placa UK atat de mult incat o sa ramai acolo cel putin o perioada

#7
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Posttidicristi, on 22 august 2013 - 11:12, said:

Nu ai decit sa aplici , dar 2 lucruri trebuie sa sti , franceza si engleza ! Am avut si eu "invitatii" in Canada , dar am fost respins , "ca nu prezint garantie ca ma intorc" .
Si ce garantii ti-au lipsit de te-au respins?

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlukas43, on 22 august 2013 - 11:25, said:

Si ce garantii ti-au lipsit de te-au respins?

Probabil proprietari, copii la scoala, o slujba buna, etc.

#9
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postlawrence38, on 22 august 2013 - 11:17, said:


As zice sa incerci mai degraba in Australia...e o tara mai interesanta ca prospecte zic eu si poate iti va fi mai usor sa ajungi decat in Canada.

Intre timp ti-as recomanda sa mergi si sa stai cateva luni prin UK, sa-ti obtii certificate de practica pentru meseria ta de acolo, chiar daca o sa fie pe banii tai, pentru ca oricum cu alea din Romania nu o sa faci nimic, o sa te frustrezi degeaba. Odata "certificat", sansele o sa fie mult mai mari, plus ca sunt mult mai multe agentii, oportunitati de a gasi ceva pentru CA /  AUS decat in RO. Si cine stie, poate o sa-ti placa UK atat de mult incat o sa ramai acolo cel putin o perioada
Drept sa-ti spun UK nu m-a atras niciodata.Sunt prea conservatori din fire,iar condusul pe dreapta e complet aiurea.Australia e la fel din pct de vedere al sofatului,dar standardele de viata de acolo sunt super ok.M-as duce acolo fara sa clipesc.

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Dupa ce au cerut , sa am casa pe numele meu , sa am cont in banca , etc . Am dat de o proasta (romanca) , la interviul din ambasada Canadei !!

#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postlawrence38, on 22 august 2013 - 11:17, said:


As zice sa incerci mai degraba in Australia...e o tara mai interesanta ca prospecte zic eu si poate iti va fi mai usor sa ajungi decat in Canada.

Intre timp ti-as recomanda sa mergi si sa stai cateva luni prin UK, sa-ti obtii certificate de practica pentru meseria ta de acolo, chiar daca o sa fie pe banii tai, pentru ca oricum cu alea din Romania nu o sa faci nimic, o sa te frustrezi degeaba. Odata "certificat", sansele o sa fie mult mai mari, plus ca sunt mult mai multe agentii, oportunitati de a gasi ceva pentru CA /  AUS decat in RO. Si cine stie, poate o sa-ti placa UK atat de mult incat o sa ramai acolo cel putin o perioada
Si mie mi se pare UK o varianta mult mai ok.

#12
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
In UK am tot aplicat si nu am primit nici un raspuns.Se pare ca romanii nu sunt doriti acolo.Doar Germania ma curteaza serios.Preferintele mele ar fi fost o tara non UE unde sa ma simt free cu adevarat.De mult cochetez cu Canada sau Australia,dar din pacate e la faza doar de proiect.De aceea am deschis subiectul asta,pentru ca am auzit ca ar fi sanse daca as aplica direct pe siteurile lor de joburi.

#13
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Sunt mai multe metode de aplicare pentru rezidenta permanenta (de ex. pe Quebec, sau unul din programele provinciale). FSW este cel mai dificil) acum datorita limitarilor profesiunilor, a numarului de dosare procesate anual si tampeniei cu data pana la care se aplica dar din cate am auzit este folosit din plin. In conditiile de acum este indicata si varianta cautarii de loc de munca in anunturi, pentru ocupatia dumitale.
Sunt ocupatii extrem de cautate si bine platite, mai ales in vest, e vorba de sute de mii de locuri de munca care nu pot fi ocupate din lipsa de oameni, datorita birocratiei excesive sau necunoasterii posibilitatilor din partea candidatilor. Sa stii o meserie din alea plus limba engleza. Frigotehnist e Ok, doar ca aici ocupatiile difera putin ca nume si indatoriri. Principalul obstacol, prezent in toate ocupatiile, mai putin IT este ca lucrurile, standardele si metodele de munca sunt diferite si trebuie invatate in timp.
Nu va ganditi ca "romanii" ar fi mai putin avantajati sau mai avantajati, nu conteaza. La fel, in practica la angajari varsta este putin importanta (daca nu esti peste 64...) dar pentru "admitere" conteaza.
Certificarile din afara CA sunt zero in practica in schimb pot conta la "admitere", atat vreme cat aia este ceva birocratic.

Nu amestecati conditiile pentru viza turistica cu conditiile pentru emigrare.

#14
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostRosebud09, on 22 august 2013 - 19:00, said:

Sunt mai multe metode de aplicare pentru rezidenta permanenta (de ex. pe Quebec, sau unul din programele provinciale). FSW este cel mai dificil) acum datorita limitarilor profesiunilor, a numarului de dosare procesate anual si tampeniei cu data pana la care se aplica dar din cate am auzit este folosit din plin. In conditiile de acum este indicata si varianta cautarii de loc de munca in anunturi, pentru ocupatia dumitale.
Sunt ocupatii extrem de cautate si bine platite, mai ales in vest, e vorba de sute de mii de locuri de munca care nu pot fi ocupate din lipsa de oameni, datorita birocratiei excesive sau necunoasterii posibilitatilor din partea candidatilor. Sa stii o meserie din alea plus limba engleza. Frigotehnist e Ok, doar ca aici ocupatiile difera putin ca nume si indatoriri. Principalul obstacol, prezent in toate ocupatiile, mai putin IT este ca lucrurile, standardele si metodele de munca sunt diferite si trebuie invatate in timp.
Nu va ganditi ca "romanii" ar fi mai putin avantajati sau mai avantajati, nu conteaza. La fel, in practica la angajari varsta este putin importanta (daca nu esti peste 64...) dar pentru "admitere" conteaza.
Certificarile din afara CA sunt zero in practica in schimb pot conta la "admitere", atat vreme cat aia este ceva birocratic.

Nu amestecati conditiile pentru viza turistica cu conditiile pentru emigrare.
Bun raspuns.Deci sa inteleg ca ar fi o solutie sa aplic pe siteurile lor de joburi.Nu ma sperie ca au alt fel de a munci,totul se invata daca vrei.Stiti un site bun pentru oferte de munca in Canada?Multumesc pentru ajutor.

#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postlukas43, on 22 august 2013 - 21:29, said:

Bun raspuns.Deci sa inteleg ca ar fi o solutie sa aplic pe siteurile lor de joburi.Nu ma sperie ca au alt fel de a munci,totul se invata daca vrei.Stiti un site bun pentru oferte de munca in Canada?Multumesc pentru ajutor.

Rosebud09 a fost foarte domn si nu a vrut sa te sperie.
dar uite:
daca esti IT-ist nu te intreaba nimeni de certificari, echivalari, atestari, etc. dar daca esti sudor (chiar cu 10 ani in belgia, official si certificate) pana nu iei atestarea/certificarea in Canada nu se uita la tine. pe scurt: cei ce au meserie bratara de aur trebuie sa aibe o atestare canadiana (sau, poate, Americana) pt a putea profesa in Canada.
asta ar putea fi o explicatie pt o evenbtuala esuare. DAR nu stii niciodata !

pe de alta parte trebuie sa te intrebi ceva de genul:

in estul Canadei si Ontario este somaj serios (s-au inchis multe fabrici auto in Ontario). in vestul canadei (Alberta si Saskatchewan si partial BC) se cauta muncitori cu bratara de aur. de ce nu se duc majoritatea canadienilor someri din est si Ontario in nordul albertei (caci acolo se cauta) ?
in nordul canadei fiind muncitor poti sa iei peste 100K/an brut dar cauta cat costa cazarea acolo, si in general cheltuielile de viata.
singurele care au castigat si castiga masiv in nordul canadei sunt prostituatele caci la armata de baieti muncitori tineri cu bani (relativ !) si neavand ce face altceva (nu sunt orase mari acolo unde se cauta, chiar si Edmonton este la peste 400 km) fetele si pileala sunt la mare cautare, parca ai fii intr-un western. si apoi vine iarna.
am spus astea numai ca sa incerc sa te fac mai realist, nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada. daca esti tare si bun si ai si noroc atunci totul poate sa iasa foarte bine.
bafta !

#16
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 22 august 2013 - 22:34, said:


Rosebud09 a fost foarte domn si nu a vrut sa te sperie.
dar uite:
daca esti IT-ist nu te intreaba nimeni de certificari, echivalari, atestari, etc. dar daca esti sudor (chiar cu 10 ani in belgia, official si certificate) pana nu iei atestarea/certificarea in Canada nu se uita la tine. pe scurt: cei ce au meserie bratara de aur trebuie sa aibe o atestare canadiana (sau, poate, Americana) pt a putea profesa in Canada.
asta ar putea fi o explicatie pt o evenbtuala esuare. DAR nu stii niciodata !

pe de alta parte trebuie sa te intrebi ceva de genul:

in estul Canadei si Ontario este somaj serios (s-au inchis multe fabrici auto in Ontario). in vestul canadei (Alberta si Saskatchewan si partial BC) se cauta muncitori cu bratara de aur. de ce nu se duc majoritatea canadienilor someri din est si Ontario in nordul albertei (caci acolo se cauta) ?
in nordul canadei fiind muncitor poti sa iei peste 100K/an brut dar cauta cat costa cazarea acolo, si in general cheltuielile de viata.
singurele care au castigat si castiga masiv in nordul canadei sunt prostituatele caci la armata de baieti muncitori tineri cu bani (relativ !) si neavand ce face altceva (nu sunt orase mari acolo unde se cauta, chiar si Edmonton este la peste 400 km) fetele si pileala sunt la mare cautare, parca ai fii intr-un western. si apoi vine iarna.
am spus astea numai ca sa incerc sa te fac mai realist, nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada. daca esti tare si bun si ai si noroc atunci totul poate sa iasa foarte bine.
bafta !

Fetele si pileala sunt la mare cautare printre prapaditi, cu educatie zero. De obicei (sorry guys...) sunt cei nascuti si educati in CA.
Pentru ceilalti, cu un pic de minte si 7 ani de acasa, posibilitatile sunt mai largi. Nu-i obliga nimeni sa-si rupa spatele vreme de 25 ani. Isi fac "suma" si pleaca mai la sud sau unde cred ca e mai bine. Au capatat intre timp acea "certificare" si experienta de care este nevoie pentru a gasi mult mai usor de lucru. Esti intrebat de "certificari" doar pentru anumite functii, depinde de complexitate, altfel nu. Sistemul educational este atat de vast si de accesibil incat oricine (din categoria "cu minte" indicata mai sus) poate sa faca ce vrea. Conditia este sa nu-ti pierzi vremea cautand ceva de nivel mai ridicat la inceput. Va veni si vremea aia.
Nu stiu care site este mai bun pentru domeniul de frigo, sau mai bine zis HVAC pe aici ("Heating, Ventilation and Air Conditioning"). Oricare din ele trimit tot la un angajator, de aceea ar fi indicat de cautat direct, dupa "HVAC", in orice motor de cautare. Nu stiu cat acces este la informatii, din afara CA, mi s-a intamplat din Ro sa nu pot accesa unele site-uri banale. A gasi de lucru in acest fel este de departe cea mai buna metoda de a incerca sa ramai rezident permanent.
Apoi. eu de ex nu am incercat niciodata sa merg in locurile acelea vestite pentru slujbe bine platite, ba chiar nici la 25 km de oras nu mi-a convenit niciodata, chiar platit foarte bine  (nici nu-ti inchipui cat de bine, mai ales comparativ cu Ro...) dar exista acea zicala romaneasca, de care trebuie sa ne re-amintim cu totii, si anume ca uneori "mai binele este dusmanul binelui". Valabila pentru emigrare, pe de-a intregul.
Multe lucruri nu mai poti sa le faci la 50 ani, cu toata experienta acumulata, mai ales daca e vorba de activitate fizica. Vin astia tineri si-ti mananca din farfurie. Nici chiar pentru cei supercalificati, cu multa vechime si mama certificarilor canadiene si americane nu e usor, in primul rand datorita volumului de munca ("ziua" de lucru are 480 minute nu 8 ore!) apoi din partea concurentei permanente, de nivel foarte ridicat.
Chiar azi, dadeam o tura prin firma si am vazut inca 2 figuri noi, ingineri la baza, 35-45 ani, pe functie de desenator. Unii poate vor avansa, vor mai face scoala, in 5-6 ani poate vor fi chiar ingineri recunoscuti, cu siguranta ca unii vor ramane asa pana la pensie. Nu-i vorba, se castiga foarte bine si asa, mai putina bataie de cap oricum, dar cu siguranta ca nu asta era planul lor cand au venit. Deosebirea fundamentala fata de Ro si nu numai, este ca in general, cu aproape orice slujba te poti descurca, nu te intreaba nimeni ce si cum, de unde faci rost de bani si cum te gospodaresti. Ca meserias independent, cu bratara :lol: ai un atuu in plus, mai ales in profesiune liberala, ca accea de care vorbim: nu depinzi de altii, doar ca mai dureaza pana ajungi la nivelul ala. Unii au timp sa ajunga, pentru altii insa, ceasul ticaie...

#17
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Rosebud09  multumesc pentru informatiile date.Un raspuns coerent si la obiect.O sa caut cu Google site-uri.Poate am noroc...:) Toate cele bune!

#18
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Salut.

M-ar interesa si pe mine daca exista alta metoda in afara de cele standard pe care le stim gen:

-sa ai mii de euro in cont
-sa ai certificate IELTS etc
-etc etc

Eu momentan am terminat in domeniul IT si m-ar interesa sa migrez de aici. Engleza stiu, bani peste 5k euro nu am, asa ca..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate