Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Exista alta metoda de emigrare in afara de Skilled Workers?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Incearca un masterat sau orice scoala acolo. Poti aplica pentru rezidenta permanenta dupa aceea. Chiar si ceva abi iti dau ei. In IT se mai gaseste de lucru, oricum mai usor decat in alte domenii.
Sa nu ma intelegeti gresit, un masterat nu valoreaza multi bani acolo, la fel, prea multa scoala strica dar e o portita f. buna de intrare pentru cei cu cap.
Posted Image

#20
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

View PostRosebud09, on 27 august 2013 - 15:56, said:

Incearca un masterat sau orice scoala acolo. Poti aplica pentru rezidenta permanenta dupa aceea. Chiar si ceva abi iti dau ei. In IT se mai gaseste de lucru, oricum mai usor decat in alte domenii.
Sa nu ma intelegeti gresit, un masterat nu valoreaza multi bani acolo, la fel, prea multa scoala strica dar e o portita f. buna de intrare pentru cei cu cap.
Posted Image

Atata vreme cat nu am drept de munca, merg acolo sa toc bani. E greu sa fac treaba asta, plus ca aici muncesc in domeniul IT dar nu ma multumesc !

#21
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postniposs, on 27 august 2013 - 09:36, said:

Salut.

M-ar interesa si pe mine daca exista alta metoda in afara de cele standard pe care le stim gen:

-sa ai mii de euro in cont
-sa ai certificate IELTS etc
-etc etc

Eu momentan am terminat in domeniul IT si m-ar interesa sa migrez de aici. Engleza stiu, bani peste 5k euro nu am, asa ca..
Se pare ca am iscat nicai pasiuni de emigrare in Canada pe aici...Citeste ce a scris colegul de forum @Rosebud09 mai sus.Este foarte interesant...

#22
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

View Postlukas43, on 27 august 2013 - 18:08, said:

Se pare ca am iscat nicai pasiuni de emigrare in Canada pe aici...Citeste ce a scris colegul de forum @Rosebud09 mai sus.Este foarte interesant...

Am citit tot.

Eu am si un var in Canada care este plecat cu familia dar datorita banilor ( iau peste zece mii amandoi, individual ) s-au schimbat si nu are rost sa apelez.

Inca ceva.. au facut un copil acolo si au obtinut cetatenie, in caz ca nu stie cineva.

#23
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013
1.iei o viza de student cind te inscrii la scoala (cauta si tu una ieftina si mai scurta).
2. dupa care iti iei viza postgraduate pe 3 ani
3.intre timp aplici pt emigrare sub canadian experience class

eu asa am facut.Bafta

#24
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

View Postnietzsche_camataru, on 27 august 2013 - 22:14, said:

1.iei o viza de student cind te inscrii la scoala (cauta si tu una ieftina si mai scurta).
2. dupa care iti iei viza postgraduate pe 3 ani
3.intre timp aplici pt emigrare sub canadian experience class

eu asa am facut.Bafta

Atata de simplu?

Si pe ce baza aplic pasul 3?

#25
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013

View Postniposs, on 28 august 2013 - 06:14, said:



Atata de simplu?

Si pe ce baza aplic pasul 3?
daca ai lucrat 2 ani in Canada poti aplica sa ramai de tot. Aia doi ani ii lucrezi sub postgraduate work permit.
Eu am ales un program la care cerința ca sa termini programul era sa lucrez 800 de ore in domeniul studiat.
pe baza la aia am lut un permis de lucru mai devreme asa caam putut sa aplic mai iute. Mai vezi si tu la ei pe site.erau multi deștia ca mine.

#26
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postniposs, on 27 august 2013 - 19:11, said:


Am citit tot.

Eu am si un var in Canada care este plecat cu familia dar datorita banilor ( iau peste zece mii amandoi, individual ) s-au schimbat si nu are rost sa apelez.

Inca ceva.. au facut un copil acolo si au obtinut cetatenie, in caz ca nu stie cineva.
Pai nu stii ca banii ii schimba pe oameni...?O data ce au dat de bunastare nu se mai uita la amarati.Asa e viata...

#27
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Pacat ca noua nu ne ofera tara asta macar jumatate din ce au cei de peste oceane sau chiar si vestul europei !

Sunt convins ca exista si mai rau de atat dar toti cautam sa evoluam, sa trecem la un nivel mai superior.

Edited by niposs, 30 August 2013 - 12:49.


#28
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postlukas43, on 30 august 2013 - 11:21, said:

Pai nu stii ca banii ii schimba pe oameni...?O data ce au dat de bunastare nu se mai uita la amarati.Asa e viata...

Uite care e treaba: nu poti sa "apelezi", pentru ca nu poti fi ajutat, in cele mai multe cazuri.
Intelegeti (chiar daca va vine poate foarte greu !) ca acolo sunt niste legi, care se respecta. Uneori se respecta pana la absurd, la ultima virgula, de catre functionari care nu sunt acolo sa judece ci sa aplice cuvant cu cuvant ce scrie la regulament. Doar intamplarea face ca un oarecare sa fi obtinut ce vroia fara sa aiba exact tot ce trebuie.
Daca "ai pe cineva" acolo, tot ce poate face este sa faciliteze gasirea unui loc de munca pe la firma lor sau a unei cunostinte cu care se afla in foarte bune relatii, ceea ce este in general foarte greu de facut. In toate cazurile, pentru adus cineva de afara trebuie ca solicitarea sa treaca pe la comisii si comitete guvernamentale si nu exista nici o garantie ca se va ajunge la un rezultat favorabil. Mai pot sa furnizeze informatii de la fata locului despre unele programe de educatie sau de recrutare de forta de munca si eventual pot ajuta cu ceva bani de imprumut. Daca credeti ca aia care castiga sa zicem 10.000 pe luna au bani de risipit, va inselati, ei vor cheltui cel putin tot atat... ca asa e obiceiul locului, la care ajung toti.
"Tara asta" de care vorbiti ar putea sa ofere cel putin la fel ca celelalte, ba si in plus, dar nu e ea de vina.

#29
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostRosebud09, on 30 august 2013 - 20:31, said:

"Tara asta" de care vorbiti ar putea sa ofere cel putin la fel ca celelalte, ba si in plus, dar nu e ea de vina.
Asa este,nu tara este de vina,ci cei care o conduc de 23 de ani incoace.Tara este bogata,desi a fost furata la greu toti anii astia.Mentalitatile de aici,din pacate,nu conduc spre bunastarea maselor asa cum ar fi fost normal dupa disparitia comunismului,ci spre autodistrugerea unei natiuni si imbogatirea rapida a celor ce fura tot ce se poate din avutia statului.Tot ce se intampla aici,parca se face total impotriva propriei natii...De aceea tot repet ca tara asta "pute".Repet,nu tara este de vina....

Edited by lukas43, 18 September 2013 - 10:03.


#30
gheareare

gheareare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.10.2011

View Postlukas43, on 30 august 2013 - 11:21, said:

Pai nu stii ca banii ii schimba pe oameni...?O data ce au dat de bunastare nu se mai uita la amarati.Asa e viata...
romanii din Canada sunt niste amarati, da' se lauda in stanga si in dreapta ce mari si tari sunt ei, si ce Cuba servesc :P, si ce case mari pe datorie au :)

#31
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009

View Postgheareare, on 19 septembrie 2013 - 07:58, said:

romanii din Canada sunt niste amarati, da' se lauda in stanga si in dreapta ce mari si tari sunt ei, si ce Cuba servesc Posted Image, si ce case mari pe datorie au Posted Image

Dezvolta !

De ce zici asta?

#32
visitor1

visitor1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.10.2013
"Temporary foreign worker program". Link-ul oficial: http://www.hrsdc.gc....oreign_workers/
Se poate aplica pentru rezidenta dupa 6 luni de sedere, dar nu imi amintesc daca e conditionat de scrisoare de la angajator cum ca oferta de lucru a fost schimbata in "permanent". Ca si fapt divers, un recruiter canadian care colinda lumea in cautare de foreign workers mi-a zis ca a fost in Bucuresti si ca senzatia lui e ca romanii sunt letargici. Spre deosebire de asiatici care fac cozi interminabile la prezentarile lui cu oportunitati lucru Canada...

Edit: numai anumite meserii sunt eligibile pentru programuld e mai sus; o lista completa poate fi gasita pe situl oficial probabil

Edited by visitor1, 25 October 2013 - 00:26.


#33
canro

canro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2014

View Postgheareare, on 19 septembrie 2013 - 07:58, said:

romanii din Canada sunt niste amarati, da' se lauda in stanga si in dreapta ce mari si tari sunt ei, si ce Cuba servesc Posted Image, si ce case mari pe datorie au Posted Image
...vorbesti in cunostiinta de cauza?!...sau doar ca sa te afli in treaba??

#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcanro, on 22 ianuarie 2014 - 04:57, said:

...vorbesti in cunostiinta de cauza?!...sau doar ca sa te afli in treaba??

canro, de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu servesc cuba ci sint marteen (aia saraci), croizetta cei din clasa mijlocie iar cei bogati fidji ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania isi cumpara case cu banii jos, efectiv baietii dau 200K euroi baii jos ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu sunt indatorati si iau totul cu banul jos ?
bineinteles ca pe voi astia din Canada va roade ficatzii de invidie...

#35
canro

canro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2014

View Postavenirv, on 22 ianuarie 2014 - 11:27, said:


canro, de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu servesc cuba ci sint marteen (aia saraci), croizetta cei din clasa mijlocie iar cei bogati fidji ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania isi cumpara case cu banii jos, efectiv baietii dau 200K euroi baii jos ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu sunt indatorati si iau totul cu banul jos ?
bineinteles ca pe voi astia din Canada va roade ficatzii de invidie...
si iar vorbesti ca sa te aflii in treaba! spre deosebire de tine am fost si trait in ambele tari sufficient ca sa am propriile mele opinii.
imi place ca tu reprezinti toate "paturile sociale" din Romania!! ...ca sa fiu mai clar: imi reprezinti parintii care sunt pensionari si toate rudele care muncesc sa traiasca de la un salariu la altu!! si ma reprezinti si pe mine!!!??? ca tot roman sunt! Nu vreau sa intru in polemica cu tine insa vorbeste in numele tau!!

#36
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 22 ianuarie 2014 - 11:27, said:


canro, de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu servesc cuba ci sint marteen (aia saraci), croizetta cei din clasa mijlocie iar cei bogati fidji ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania isi cumpara case cu banii jos, efectiv baietii dau 200K euroi baii jos ?
de ce nu intelegi ca romanii din Romania nu sunt indatorati si iau totul cu banul jos ?
bineinteles ca pe voi astia din Canada va roade ficatzii de invidie...

Corect, baietii de baieti din Ro...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate