Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

cine trebuie sa salute?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa imi tocesc tastarura, pt ca nu am altceva de facut. Desi sunt sigur ca nu voi schimba lumea.
Acum niste ani am ajuns Seful Centralei Telefonice. Sunt inginer electronist pt ca asta am vrut sa ajung, am muncit si invata pt asta, am citit si reparat in draci.
Oamenii mei, unii dintre ei, erau oameni buni. Dar nici pe departe nu se putea masura cu mine. Eu aveam 33 ani, ei +45.
Dupa o jumate de ora de discutii m-am lamurit ca eu puteam si sa trag cabluri, ei nici sa manuiasca un instrument de masura....
Asa ca sincer m-am enervat cand atunci am intrat in camera si am salutat, iar unul s-au facut ca ploua cu acest semn de minim respect.
Evident ca in urmatoarele secunde TOTI au auzit ce i-am ZIS.....
Si cata vreme am fost acolo putin mi-a pasat de diferenta de varsta, pt ca ii pusesem deja stampilelele. Si cand iti cunosti meseria, putin iti pasa ca un oarecare face pe desteptul.
Iar la job vin sa castig bani, nu sa fiu mama, pardon tatal ranitilor, prieten cu absolut toti.
Eu l-am impiedicat sa puna mana sa invete mai mult decat mine? Nu. Atunci, macar poarta-te politicosi, babalicule...
Pe de alta oarte eu in catevasaptamani, ma cam lamurisem despre ce vorba, reparam telefoanele fixe sau fara fir, etc, pe cand el, desi erau in bransa asta de +30 ani nu invatase sa gasesca tranzistiorul defect si sa il inlocuisca. Dar avea un nas pe sus..Culema e ca se plangea ca matur cu el....
Chestia cu salutul la tara.
Nu am nici un merit ca m-am nascut in Bucuresti. Dar cand eram copil si mai traia bunicul, adica pana prin '74, am fost in aproape toate vacantele la tara..Si eram surprins de faptul oamenii aia salutau strainii. Si m-am simtit cam neplacut cand am realizat ca cineva a asteptat sa il salut, pt ca era mai in vartsa.
Ai mei mi-au zis ca e o dovda de minima civilizatie.

Acum 2 saptamani, adica in jur de 1 septembrie 2013, eram in resortul -nu conteaza numele si locatia  -din Republica Dominicana.
Primisem niste vesti foarte proaste triste asa ca eram cel putin suparat, cand am trecut pe langa un negru din resort care vindea excursii.
Va jur ca pur si simplu am auzit "Ola"-ul omului de undeva de departe, afundat in gandurile mele, in timp de purtam o discutie, cum sa zic, APRINSA, cu cineva dintre ai mei...
Omul s-a simtit jignit ca nu i-am raspuns mi-a zis suficient de clar ca "Senor, "Ola' =Salut, e un semn de politete care nu implica nimic,nicio cumparatura."
Desi mai am putin pana fac 50 de ani, mi-a fost omare  rusine ca nu am facut acest gest de minima politete..Evident ca mi-am cerut scuze el a ras, mi-a zis cantand "dont't wory, be happy" si gata..
Culmea e ca aceasta replica, banala altfel, a detensionat situatia grupui meu..
Pana la urma, asta face diferenta dintre un putuflender cu niste  multi bani, aflat la prima generatie de incaltati, si care crede ca e buricul pamantului, si un om educat si bine crescut.
Concluzie
Da, cine e in curte ar trebui sa fie salutat de trecator, daca e cu fata spre strada.
Dar daca trecatorul e un profesor, sau mai in varsta, ar fi culmea sa il salute el pe elev/tanar/a..
Restul sunt vorbe.

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postspeedhubro, on 19 august 2013 - 20:09, said:

daca eu stau in gradina si pe strada trece un vecin, cine ar avea obligatia sa salute primul ? Posted Image
Pune  policarbonat pe gard ca sa nu te vada nimeni in curte si ai scapat de problema.

#39
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cand esti in gradina saluta ala care trece. Cel putin eu asa am vazut. Tu practic stai pe loc si el face o actiune. Deci el e ocupat si trebuie sa-si indrepte atentia catre tine si sa salute primul. Altfel ar insemna sa-l intrerupi din treaba. E vorba de respect de ambele parti.

Si cand e diferenta de varsta ceva mai mare ala mai batran intinde mana la noroc, nu invers. :D

#40
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postspeedhubro, on 19 august 2013 - 20:09, said:

daca eu stau in gradina si pe strada trece un vecin, cine ar avea obligatia sa salute primul ? Posted Image
Asta chiar par(e)anormala la categoria Astrologie si Paranormal.
Depinde in gradina cui stai tu.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Sa luam un caz concret:

Tipul asta era la el in ograda si se pisa in mijlocul ei. Pe langa gard trece masina Google. In cazul acesta se saluta sau nu?

[ http://static6.businessinsider.com/image/4f50e1bceab8ea994600003c-589-313/french-man-google-street-view-pee.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Nu! Ca deja da noroc cu ala mic si nu e frumos sa intrerupi o discutie!

#43
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010
Salutare
Doresc sa adaug o intrebare, chiar daca nu are legatura directa cu topicul.
Intrebarea este> Daca nasul unui copil este presedinte, cum il salutam? (Cumatru presedinte sau presedinte cumatru)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate