Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

cine trebuie sa salute?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

View Postalexandru_1988, on 19 august 2013 - 20:32, said:

Daca stai la tara, nu conteaza, ca aia n-au auzit de bunele maniere.
Ia mai gandeste-te, lumea de la tara e mult mai politicoasa decat smecherasii de la oras!

#20
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
La tara se pune accent mare pe salut . Daca esti venit de la oras le cam dai cu flit cu tot cu salutul lor :))) .

#21
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View PostGonthar, on 19 august 2013 - 20:40, said:

Saluta primul cel intr-o pozitie de inferioritate. Saracul saluta primul pe bogat, tanarul pe cel mai in varsta,etc...Daca sunteti egali ca varsta, avere,etc. cel care merge pe jos saluta primul ptr. ca ala care sta locului e boier. Da' daca ala care se deplaseaza e intr-un Mertzan de pilda, atunci e superior....
De fapt e invers. Cel superior saluta primul. E o concesie adresata celui salutat. Te saluta doar daca vrea.

#22
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
In ziua de azi salutul e altfel . Ala cu pozitie sociala mai mare asteapta sa fie salutat de cei cu pozitie sociala mai proasta .

#23
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
In ziua de azi totul e altfel.

#24
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postemyboy, on 19 august 2013 - 20:55, said:

In ziua de azi salutul e altfel . Ala cu pozitie sociala mai mare asteapta sa fie salutat de cei cu pozitie sociala mai proasta .

Cum iti explici aceasta abordare?

Ce te face sa crezi ca pozitia ocuparii unui rang superior iti da dreptul ca tu sa fi salutat, in timp ce tu raspunzi/sau nu la salut?!

Poti sa crezi ca o abordare de natura superioara (respundenta/ori nu) fata de salutul care ti se adreseaza, te face sa iesi in evidenta in sens pozitiv?!

#25
AlinCosmin

AlinCosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 28.04.2013
E mai complicata treaba cu salutul. Sunt persoane care au idee ce aceasta parte a bunelor maniere, desigur si altii se afla la polul opus, sau stiu treburile invers. Probabil cea mai buna solutie este sa saluti primul, indiferent de imprejurari, aproape. De exemplu cand esti intr-un grup si mai apare unu, poa' sa fie si rege, ca tot el saluta primul. Dar mai bine sa fii vazut drept indraznet, decat prost crescut, asta pentru cei interesati - deci revin: saluti primul si scapi de orice problema.

#26
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View PostAlinCosmin, on 19 august 2013 - 21:40, said:

saluti primul si scapi de orice problema.

Şi, de ce să salut primul? Trece unul cu maşina, mă vede, şi nu mă salută deşi mă cunoaşte? Ghici, ridic mâna, iar el face un gest ca din dos, să nu spun mai urât. Trece unchiul meu pe lângă mine şi nu mă salută? La dracul cu persoanele îngâmfate. Sunt anumite reguli de bază care trebuie respecate. De exemplu, vine şeful meu, se uită la mine nesalutându-mă în timp ce eu îmi desfăşor activitatea de muncă. Aşteaptă să-l salut eu? NU! Îi răspund indiferent şi punct.

Edited by 10nut, 19 August 2013 - 21:49.


#27
Ganymede

Ganymede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.05.2011

View Postspeedhubro, on 19 august 2013 - 20:09, said:

daca eu stau in gradina si pe strada trece un vecin, cine ar avea obligatia sa salute primul ? Posted Image

Daca si chestia asta a devenit o dilema...

#28
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Eu nu Salut niciodată pe nimeni,  în special pe vecini.  Parcă îi și adus Cum mă mănâncă de cu*r că nu dai "Bună ziua". Salutul,  în cazul meu,  este o formă de respect. Nu pot respecta pe cei care nu mă respectă.  Oricum,  prin zonele unde stau eu,  salutul a ajuns mai mult o forma de  linguseala, sa te pui bine. Nu mi trebuie asa ceva.

Edited by Lolopoco, 19 August 2013 - 22:18.


#29
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostPicoDazore, on 19 august 2013 - 21:14, said:

Cum iti explici aceasta abordare?

Ce te face sa crezi ca pozitia ocuparii unui rang superior iti da dreptul ca tu sa fi salutat, in timp ce tu raspunzi/sau nu la salut?!

Poti sa crezi ca o abordare de natura superioara (respundenta/ori nu) fata de salutul care ti se adreseaza, te face sa iesi in evidenta in sens pozitiv?!

Vrei cumva sa zici ca n-am dreptate ? Majoritatea celor cu rang inalt in societate asteapta sa fie salutati . Putini sunt cei care saluta primii .

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Asa arata o dezbatere despre paranormal ?!
Ok luati una si de la mine. Am fost la o pensiune la Moeciu de Sus si acolo pe vasul veceului scria sa pun hartia la cos sa nu o arunc in apa. Iar gunoiul se lua dupa ce se elibera camera, in cazul nostru dupa 4 zile. Ce ziceti, trebuia sa las kktii in cos patru zile sau am facut bine ca le-am dat drumu' pe teava ?

#31
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mi-ai stricat seara cu povestea ta despre hartie igienica Posted Image .

#32
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
De obicei saluta cei mai simtiti.
Dar cind nesimtitii ce se cred buricul pamintului, nu saluta nici pe cei ce-i saluta, transforma pe toti din jur in nesimtiti ca ei.

#33
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
În cazul ăsta,  mă declar nesimțit cu nesimțiții.

#34
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

View PostGonthar, on 19 august 2013 - 20:40, said:

Saluta primul cel intr-o pozitie de inferioritate. Saracul saluta primul pe bogat, tanarul pe cel mai in varsta,etc...Daca sunteti egali ca varsta, avere,etc. cel care merge pe jos saluta primul ptr. ca ala care sta locului e boier. Da' daca ala care se deplaseaza e intr-un Mertzan de pilda, atunci e superior....
Deci tinerii sunt inferiori batranilor? Asa ai face si daca ai deveni tatic acum nu? "Vai, iubito, copilul asta e a atat de frumos! Seamana cu tine! Si e un gunoi de om fiind mai inferior ca oricine!"

#35
hertablumen

hertablumen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2013
Conform codului bunelor maniere, cel mai inaintat in varsta trebuie sa salute, chiar daca ierarhia sociala este alta. Batranetea are prioritate. Daca insa, va intalniti cu o vecina, deci o doamna, indicat este dumneavoastra sa salutati primul.


------------------
website erstellen

#36
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
cel mai tanar ai saluta pe batrani, logic.
cel care vine in vizita la tine acasa ce face prima oara, iti intra in casa direct sau te saluta mai intai? El e cel care se deplaseaza catre casa ta, deci, in cazul tau, cel care trece pe langa tine trebuie sa te salute daca tu esti in stationare, logic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate