Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

lumina cu senzor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Vreau sa pun pe scara la mine la etaj lumina cu senzor.
As vrea ca senzorul sa se poata programa sa nu functioneze non stop, decat cateva ore pe timpul noptii iar ziua sa se stinga fara sa fiu nevoit sa il opresc eu.
Exista asa ceva? Sau macar sa aiba un buton general on-off, cu acces mai usor sa nu trebuiasca sa il dereglez zi de zi.

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
exista lampi de tavan dotate cu sensori de miscare si lumina si se pot regla astfel incit sa se aprinda la sezisarea miscarii, atucnti cind nivelul luminii ambiante scade sub o limita ( reglabila )

#3
vpi

vpi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.08.2013
adica...cand e lumina,nu face nimic...cand e intuneric si te apropii, se aprinde.  2 in 1 ca cafeaua. succes

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista in magazine acele reflectoare cu halogen pentru exterior, care au reglaj de sensibilitate pentru lumina-intuneric si pentru timpul de anclansare. Poti folosi electronica de la acela.

#5
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Am căutat prin magazine dar toate au reglaj decât pentru cat timp sta aprins si pentru sensibilitate, nicidecum reglaj zi noapte :(

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 popik2007, on 17 august 2013 - 21:05, said:

Am căutat prin magazine dar toate au reglaj decât pentru cat timp sta aprins si pentru sensibilitate, nicidecum reglaj zi noapte Posted Image
Pai nu e nevoie, din sensibilitate faci zi/noapte, il faci mai sensibil o sa mearga si ziua altfel numai daca e intuneric.

#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Indraznesc sa presupun ca motivul pentru care doriti ca senzorul sa nu functioneze ziua este de natura financiara (adica mai putina energie consumata). Daca senzorul va comanda un bec economic de putere mica, problema e rezolvata. Eu am un astfel de senzor de vreo 3 ani si comanda un bec economic de 18 W. Consumul lunar de energie (estimat) este undeva la 1 KWh. Nu e chiar o cantitate de energie al carei cost sa ma impinga spre faliment.
Pe de alta parte, orice automatizare suplimentara costa. Daca cumparati nu-stiu-ce electronica pentru a va permite inactivarea senzorului pe timpul zilei, am impresia ca "ce luati pe mere" veti plati triplu "pe pere", asa ca ...adio economie!

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

 popik2007, on 17 august 2013 - 18:45, said:

Vreau sa pun pe scara la mine la etaj lumina cu senzor.
As vrea ca senzorul sa se poata programa sa nu functioneze non stop, decat cateva ore pe timpul noptii iar ziua sa se stinga fara sa fiu nevoit sa il opresc eu.
Exista asa ceva? Sau macar sa aiba un buton general on-off, cu acces mai usor sa nu trebuiasca sa il dereglez zi de zi.
Pune un releu de timp,eventual si un intrerupator pt aprinderea luminii indiferent de programarea releului .

#9
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Sunt interesat de achizitionarea unui corp de iluminat (aplica, led, bec) care sa aiba sensor de miscare si care sa fie alimentat de acumulator sau baterie.
Practic el va fi folosit intr-o incapere de 2 m latime pe 2 lungime si 2.5 inaltime. Aceasta incapere nu are acces la lumina naturala decat daca deschid usa ziua iar seara nu are niciodata.
am gasit asa ceva http://www.eco-ilumi...terii-aaa_10842 si asa ceva http://www.lustre-on...1w-93132.p.html dar nu scrie nicaieri ce suprafata vor ilumina. Mai caut dar vreau sa stiu daca este o solutie viabila sau mai bine sa ma indrept spre ceva alimentat cu 220v.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
intra pe la un Lidl, daca ai prin jur, ei aduc periodic chestii de genul asta.

#11
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
ok, multumesc de sfat. Ai idee daca beculetele alea vor face fata cat macar sa vad sa bag cheia in broasca?

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
da, am vazut la cineva intr-o debara. luminau o.k., nu cat un bec normal, dar oricum mai mult decat suficient ca sa iti dai seama ce tip de compot e in borcan. nu l-am intrebat cu ce baterii merge si cat consuma, dar ma gandesc ca nu mult din moment ce nu sta aprins o perioada mare de timp.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exista sensori care au si detectie de lumina exterioara
asa ceva am pe scara blocului
au fost ieftini, cam 30 lei fiecare
practic au 2 potentiometre mici, cu unul se regleaza la ce lumina ambianta sa functioneze, celalalt e pentru timpul de functionare bec
merg perfect de aproape 1 an

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate