Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

E mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1901 replies to this topic

Poll: Unde preferi/ai prefera sa locuiesti? (321 member(s) have cast votes)

Unde preferi/ai prefera sa locuiesti- la bloc sau la casa?

  1. Bloc. (52 votes [16.20%])

    Percentage of vote: 16.20%

  2. Casa. (256 votes [79.75%])

    Percentage of vote: 79.75%

  3. Nu stiu/nu raspund. (13 votes [4.05%])

    Percentage of vote: 4.05%

Vote

#1891
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post-Diana-, on 03 ianuarie 2015 - 12:37, said:

stelute de raffaello
Sunt si aici, chiar am luat si eu o cutie, ca mi-ai facut pofta...
Poza e de la Lidl.

Attached Files



#1892
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am nimerit si eu aici, nu stiu cum.
Poate intrebarea corecta ar fi fost "unde preferi sa locuiesti la bloc la oras sau la casa la tara (sau limitrof orasului)?"
Caci, din punctul meu de vedere, care, cu familia pana acum 3 ani am lucuit la bloc si apoi m-am mutat la casa, aproape de oras, cel mai bine este sa locuiesti la casa la oras, daca iti da mana si, mai ales, punga. Asta in cele mai multe situatii.
Avantaje si dezavantaje, ca in multe alte situatii. La "bloc" esti aproape de toate cele (scoala, gradinita, servici, etc), lucru care este bun din 2 pdv (cel putin) : castigi timp si cheltuiesti mai putin cu transportul (in majoritatea cazurilor).
Acum, asa ca idee, din ce am vazut ca idei pe aici:
- "cheltuielile la casa sunt mai mari": fara discutie. Pe langa transport sunt permanent cheltuieli "de intretinere": iarba, copaci, gard, anexe, etc. La caldura, pentru cele n luni de frig, in cazul unei case construite corect din pdv termic, nu platesti cu mult mai mult ca la bloc, mai ales daca ai nefericirea sa-ti fie plecati vecinii de apartament prin afara si apartamentele lor sa fie goale.
- "munca mai multa la casa": da. Pe langa curatenia in locuinta mai apare si cea din curte, la caine (ca doar nu stai la casa fara animale Posted Image ), trotuare, alei, zapada. Insa, nu este neaparat un lucrul rau, daca lucrurile sunt puse la punct o parte din aceasta munca se poate considera a fi "sanatoasa"
- "la bloc ai mult zgomot". Si da si nu, depinde de situatie. Daca la bloc se sparg peretii, claxoneaxa masini, la casa poti sa ai fericirea sa se construiasca in jurul tau, asa ca dai una pe alta. Plus ca noaptea mai si latra cainii, asa, ca supliment.
- "la casa iarna dai la zapada": da, dar cand vii acasa seara de la servici ai unde parca masina si nu mai trebuie sa-ti faci loc de parcare
- "timp mai mult pierdut la casa din cauza navetei": in majoritatea cazurilor (ma refer la familii cu copii) naveta este un mare consumator de timp. Daca ar fi numai dus-intors de la/la servici n-ar fi mare lucru, dar : ia copii de la scoala du-i acasa, du-l la engleza pe cel mare la ora 3 pe cel mic la 4 la dans etc etc. Sunt niste timpi morti intre aceste ture. Uneori iti poate manca o dupa amiaza toata o asemenea zi. Exista si solutii/alternative....

Iar acum, sa fac un rezumat din punctul meu de vedere, fata de cele doua situatii (casa langa oras vs apartament la bloc in oras):
- cheltuieli : mai mari la casa
- timp liber: mai mult la bloc
- liniste: in functie de situatie
- socializare: in functie de situatie. Daca nimeresti intr-o zona cu vecini buni deja ti-ai largit cercul de prieteni/amici. Asta este un aspect care eu unul il consider principalul aspect in ceea ce priveste copiii, caci fara alti copii in jur viata la casa este nasoala pentru ei.

La casa e nasol. Naveta de 1-2-3 ori pe zi la oras, primavara curata copacii, sapa gradina, pune rasaduri, pune flori, taie murele, via, aseaza via, leaga murele, mai inlocuieste 2-3 copaci, mici reparatii ba prin curte ba prin casa, vara freaca gazonul, smulge buruienile, stropeste copacii, curata tuia, taie lavanda, toamna curata gradina, grebleaza frunzele, da foc, pune in stiva lemnele pentru semineu, iarna da zapada, curata aleile si terasa....Si cate si mai cate....

Teoretic, la o privire de ansamblu, traiul la casa are multe dezavantaje fata de cel de la bloc. Totusi, exista anumite aspecte (pentru care platesti, desigur Posted Image ) pentru care nu-mi doresc vreodata sa ma mai duc la bloc. Trec pe langa apartament de parca n-as fi stat vreodata acolo. La casa ai mai mult spatiu, atat in interior cat si in exterior. In plus copiii, de cand da caldura, sau iarna daca este zapada, nu mai au treaba cu TV, gageturi si alte alea, uita de toate. Cel mare, ce de felul lui era un pic mai angelic, a capatat un ten sanatos. Seara, vara, ii culcam pe o trambulina din fata casei privind cerul senin, cautand spre stele cazatoare, si dupa ce adorm ii caram in brate in casa (afara nu prea ne permitem sa dormim pentru ca noaptea este frig). Ziua cel mic dormea la pranz sub umbra copacilor. Mancam fructe din livada direct din copaci, pe unele, daca nu ne este lene sa le spalam, le stergem un pic de tricou Posted Image . Cel mare isi ia bicicleta si pleaca pe coclauri cu prietenii sau fac cine stie ce constructii prin curte sau pe terenul liber din jurul curtii. Ploile si ninsorile sunt frumoase la casa. Copiii (mai ales cel mic ce a prins pruncia aici) se catara ca maimutele pe garduri si prin copacii, fiind vioi si pusi pe pozne. "Intrevederile" cu prietenii sunt mai placute si mai relaxante. Avem vecini cu care ne impacam foarte bine si de multe ori ne intanlim la o bere sau un vin asa, inopinat. De multe ori mai si ne lasam copiii unii la altii sau chiar dorm unii la altii. De primavara cand se incalzeste si pana toamna stam aproape toata ziua afara, la foisor sau in curte. Cand pregatim de mancare luam legumele si zarzavaturile proaspete direct din gradina. La bloc erau gandaci, sobolani, era mizerie, aici, in afara de un pic de praf... Urcam in masina si in 3 minute suntem pe dealuri, prin padure. La bloc, vara, fugeam de toropeala zilei intre pereti, aici mergem sub umbra copacilor sau la foisor. Punem o piscinuta si ne mai racorim, sarim la trambulina, jucam tenis de masa, iesim cu bicicletele, ne udam cu apa, ne jucam cu cainele sau pisica, admiram stelele, luna, rasaritul si apusul, tarlalele cu papadia de primavara... ei, cate si mai cate.

Daca este bine sa locuisti la bloc sau la casa...? Depinde de natura, conjunctura si posibilitatile fiecaruia. (sic!).

Edited by vimp, 07 January 2015 - 15:40.


#1893
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Eu stau la casa si nu as da-o pe bloc pentru nimic in lume. Am locuit 27 de ani la bloc, stiu cum e.
Ce-mi place la casa:
- casa ne-am construit-o noi, asa ca am proiectat-o de la bun inceput asa cum ne-am dorit - cu bucatarie mare, spatioasa, baie mare, dressing
- e linisteeee, nu mai am vecini cu copii mici la etajul superior, care sa arunce cu jucarii in podea si sa se plimbe cu bicicleta prin casa la 3 dimineata
- am libertatea de a da cu aspiratorul la orice ora din zi si din noapte, fara sa-mi fie teama ca deranjez vreun vecin
- am petecul meu de verdeata - gradina, de care mi-e foarte drag sa ingrijesc; gradinaritul e foarte placut si relaxant, mai ales dupa o zi stresanta la munca
- casa e bine izolata, asa ca vara nu mor de cald, ca la bloce chiar usor racoare (nu avem aer conditionat)
- in serile de vara e o placere sa stau in leagan si sa citesc
- pot face plaja oricand, in intimitatea curtii
- avem gratar in curte - putem coace legume, frige carne oricand, fara sa afumam casa, asa cum se intampla la bloc
- avem mai mult spatiu de depozitare pentru conserve, fructe, legume (garaj + beci)
- petrec mai mult timp afara

Spre deosebire de vimp noi avem casa in oras, asa ca nu platim pe transport mai mult decat daca am fi stat la bloc. Desigur, avem dezavantajul unui teren mic, nu ne bucuram de mii de metri patrati de curte, ca in mediul rural. Totusi, tinand cont ca timpul nostru liber este limitat, gradina noastra are dimensiunea perfecta; daca era mai mare nu cred ca aveam timp sa o ingrijim asa cum se cuvine.

Avand o curte mica, nici curatatul zapedii nu este o problema - in jumatate de ora am terminat de dezapezit.  In plus avem garaj, spatiul nostru de parcare, nu mai stam sa cautam loc de parcare in fiecare seara, ca la bloc.
Da, la curte treaba nu se termina niciodata, sunt mai multe lucruri de facut decat la bloc, dar e placut.
Cheltuielile de intretinere nu mi se par mai mari decat la bloc, sunt proportionale cu suprafata.

Asa ca pentru noi e mai placut sa locuim la casa - iubim natura si astfel putem fi mai aproape de ea.

#1894
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

View Postvimp, on 07 ianuarie 2015 - 15:39, said:

Am nimerit si eu aici, nu stiu cum.
Poate intrebarea corecta ar fi fost "unde preferi sa locuiesti la bloc la oras sau la casa la tara (sau limitrof orasului)?"
Caci, din punctul meu de vedere, care, cu familia pana acum 3 ani am lucuit la bloc si apoi m-am mutat la casa, aproape de oras, cel mai bine este sa locuiesti la casa la oras, daca iti da mana si, mai ales, punga. Asta in cele mai multe situatii.
Avantaje si dezavantaje, ca in multe alte situatii. La "bloc" esti aproape de toate cele (scoala, gradinita, servici, etc), lucru care este bun din 2 pdv (cel putin) : castigi timp si cheltuiesti mai putin cu transportul (in majoritatea cazurilor).
Acum, asa ca idee, din ce am vazut ca idei pe aici:
- "cheltuielile la casa sunt mai mari": fara discutie. Pe langa transport sunt permanent cheltuieli "de intretinere": iarba, copaci, gard, anexe, etc. La caldura, pentru cele n luni de frig, in cazul unei case construite corect din pdv termic, nu platesti cu mult mai mult ca la bloc, mai ales daca ai nefericirea sa-ti fie plecati vecinii de apartament prin afara si apartamentele lor sa fie goale.
- "munca mai multa la casa": da. Pe langa curatenia in locuinta mai apare si cea din curte, la caine (ca doar nu stai la casa fara animale Posted Image ), trotuare, alei, zapada. Insa, nu este neaparat un lucrul rau, daca lucrurile sunt puse la punct o parte din aceasta munca se poate considera a fi "sanatoasa"
- "la bloc ai mult zgomot". Si da si nu, depinde de situatie. Daca la bloc se sparg peretii, claxoneaxa masini, la casa poti sa ai fericirea sa se construiasca in jurul tau, asa ca dai una pe alta. Plus ca noaptea mai si latra cainii, asa, ca supliment.
- "la casa iarna dai la zapada": da, dar cand vii acasa seara de la servici ai unde parca masina si nu mai trebuie sa-ti faci loc de parcare
- "timp mai mult pierdut la casa din cauza navetei": in majoritatea cazurilor (ma refer la familii cu copii) naveta este un mare consumator de timp. Daca ar fi numai dus-intors de la/la servici n-ar fi mare lucru, dar : ia copii de la scoala du-i acasa, du-l la engleza pe cel mare la ora 3 pe cel mic la 4 la dans etc etc. Sunt niste timpi morti intre aceste ture. Uneori iti poate manca o dupa amiaza toata o asemenea zi. Exista si solutii/alternative....

Iar acum, sa fac un rezumat din punctul meu de vedere, fata de cele doua situatii (casa langa oras vs apartament la bloc in oras):
- cheltuieli : mai mari la casa
- timp liber: mai mult la bloc
- liniste: in functie de situatie
- socializare: in functie de situatie. Daca nimeresti intr-o zona cu vecini buni deja ti-ai largit cercul de prieteni/amici. Asta este un aspect care eu unul il consider principalul aspect in ceea ce priveste copiii, caci fara alti copii in jur viata la casa este nasoala pentru ei.

La casa e nasol. Naveta de 1-2-3 ori pe zi la oras, primavara curata copacii, sapa gradina, pune rasaduri, pune flori, taie murele, via, aseaza via, leaga murele, mai inlocuieste 2-3 copaci, mici reparatii ba prin curte ba prin casa, vara freaca gazonul, smulge buruienile, stropeste copacii, curata tuia, taie lavanda, toamna curata gradina, grebleaza frunzele, da foc, pune in stiva lemnele pentru semineu, iarna da zapada, curata aleile si terasa....Si cate si mai cate....

Teoretic, la o privire de ansamblu, traiul la casa are multe dezavantaje fata de cel de la bloc. Totusi, exista anumite aspecte (pentru care platesti, desigur Posted Image ) pentru care nu-mi doresc vreodata sa ma mai duc la bloc. Trec pe langa apartament de parca n-as fi stat vreodata acolo. La casa ai mai mult spatiu, atat in interior cat si in exterior. In plus copiii, de cand da caldura, sau iarna daca este zapada, nu mai au treaba cu TV, gageturi si alte alea, uita de toate. Cel mare, ce de felul lui era un pic mai angelic, a capatat un ten sanatos. Seara, vara, ii culcam pe o trambulina din fata casei privind cerul senin, cautand spre stele cazatoare, si dupa ce adorm ii caram in brate in casa (afara nu prea ne permitem sa dormim pentru ca noaptea este frig). Ziua cel mic dormea la pranz sub umbra copacilor. Mancam fructe din livada direct din copaci, pe unele, daca nu ne este lene sa le spalam, le stergem un pic de tricou Posted Image . Cel mare isi ia bicicleta si pleaca pe coclauri cu prietenii sau fac cine stie ce constructii prin curte sau pe terenul liber din jurul curtii. Ploile si ninsorile sunt frumoase la casa. Copiii (mai ales cel mic ce a prins pruncia aici) se catara ca maimutele pe garduri si prin copacii, fiind vioi si pusi pe pozne. "Intrevederile" cu prietenii sunt mai placute si mai relaxante. Avem vecini cu care ne impacam foarte bine si de multe ori ne intanlim la o bere sau un vin asa, inopinat. De multe ori mai si ne lasam copiii unii la altii sau chiar dorm unii la altii. De primavara cand se incalzeste si pana toamna stam aproape toata ziua afara, la foisor sau in curte. Cand pregatim de mancare luam legumele si zarzavaturile proaspete direct din gradina. La bloc erau gandaci, sobolani, era mizerie, aici, in afara de un pic de praf... Urcam in masina si in 3 minute suntem pe dealuri, prin padure. La bloc, vara, fugeam de toropeala zilei intre pereti, aici mergem sub umbra copacilor sau la foisor. Punem o piscinuta si ne mai racorim, sarim la trambulina, jucam tenis de masa, iesim cu bicicletele, ne udam cu apa, ne jucam cu cainele sau pisica, admiram stelele, luna, rasaritul si apusul, tarlalele cu papadia de primavara... ei, cate si mai cate.

Daca este bine sa locuisti la bloc sau la casa...? Depinde de natura, conjunctura si posibilitatile fiecaruia. (sic!).
Excelenta analiza.Posted Image

#1895
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dac-ar fi citit  si topicul inainte..

#1896
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostClarra, on 07 ianuarie 2015 - 20:49, said:

Eu stau la casa si nu as da-o pe bloc pentru nimic in lume. Am locuit 27 de ani la bloc, stiu cum e.
Ce-mi place la casa:

Asa ca pentru noi e mai placut sa locuim la casa - iubim natura si astfel putem fi mai aproape de ea.
Bashca ca e mai placut sa mananci un fruct sau o leguma din curte decat din magazin.

Edited by Clovis, 13 January 2015 - 21:59.


#1897
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostClovis, on 13 ianuarie 2015 - 21:58, said:

Bashca ca e mai placut sa mananci un fruct sau o leguma din curte decat din magazin.

Din pacate avem o curte mica, n-am plantat decat ardei iuti, leustean, cimbru si busuioc - dar da, e tare placut sa mananci bunatati din curtea ta Posted Image

#1898
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostKarhu, on 05 ianuarie 2015 - 16:08, said:


View PostMembruAnonim, on 14 decembrie 2014 - 23:23, said:


La cat ati dat / dati pe casele alea, va luati castel in Germania.   :lol:

#1899
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
offtopic: la puscarie e cel mai bine.......
pana una alta io am fost si la bloc si la casa......inca nu prea stiu unde e mai bine.....

#1900
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postvyctoras1985, on 20 ianuarie 2015 - 19:22, said:

la puscarie e cel mai bine.......
OK !  Nu-mi ramane decat sa-ti urez un sincer "LA MULTI ANI !".

#1901
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postvyctoras1985, on 20 ianuarie 2015 - 19:22, said:

offtopic: la puscarie e cel mai bine.......
pana una alta io am fost si la bloc si la casa......inca nu prea stiu unde e mai bine.....

Ma indoiesc, la puscarie:

- nu ai intimitate, WC si dush la comun, stai cu 50 de insi in camera
- nu ai AC si put toti ca e apa calda doar de 2 ori pe saptamana
- nu prea poti sa faci o l@b@ sau un sex ca lumea, camera intima 1 data pe luna+miturile cu scapatul sapunului Posted Image
- mancare naspa
- trezire la 5 dimineata

#1902
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cu topicu' asta de chat cat o mai lalaim?
aceiasi cetateni care-si scot ochii de 100 de pagini si tot povestesc ce fac zilnic. cum unul merge la mega si altul la Lidl.
so?...

View PostNeaceasca85, on 20 ianuarie 2015 - 20:00, said:

Ma indoiesc, la puscarie:

- nu ai intimitate, WC si dush la comun, stai cu 50 de insi in camera
- nu ai AC si put toti ca e apa calda doar de 2 ori pe saptamana
- nu prea poti sa faci o l@b@ sau un sex ca lumea, camera intima 1 data pe luna+miturile cu scapatul sapunului Posted Image
- mancare naspa
- trezire la 5 dimineata
Soon in lockdown...
Hal de postare...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate