Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

transport auto Romania - Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Salut!

Din toamna incep masterul la o universitate din anglia, langa Londra. Dupa ceva calcule am realizat ca e mult mai ieftina naveta cu masina decat folosind transportul in comun (vreo 40 vs 100 de lire pe saptamana)...  Asa ca am decis sa imi duc masina de aici pana am bani sa imi fac asigurare in UK (student, sub 25 de ani...4000 de lire asigurare pentru un harb de Corsa C de exemplu). Mutatul din Londra e exclus (loc de munca).

Ii intreb pe cei care fac transport ro-anglia (stiu ca sunt cativa pe aici), cum ar fi cel mai OK sa procedez cu transportul? Nu as vrea sa conduc (singur!) pana acolo asa ca m-am gandit sa o trimit pe trailer...dar nu am gasit nimic concludent pe net, in afara de o firma din Arad care nu raspunde la telefon :). Ma poate ajuta cineva cu un pret orientativ?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu iesi mai ieftin cu avionul? Oricum, nu cred ca vei veni acasa in fiecare weekend cu masina,

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
@rumegus, omul s-a referit la naveta de acolo de unde va sta pana la scoala, nu din Romania in UK.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi ca o data ce ai capatat rezidenta de UK ar trebui sa iti inmatriculezi si masina acolo.
Ori o inmatriculezi pe numele unei rude din tara (dar asta ar insemna sa platesti rahatul ala de taxa de mediu), ii faci asigurare in Ro (mare pentru cei sub 30 de ani) si circuli linistit cu ea acolo, ori o vinzi pe asta aici si iti cumperi alta acolo. Cred ca ultima varianta ar fi cea mai buna caci in UK masinile sunt mult mai ieftine ca in RO si ai mult mai putine batai de cap.

#5
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Stai asa ca nu am inteles.

 rumegus, on 16 august 2013 - 18:57, said:

Nu iesi mai ieftin cu avionul? Oricum, nu cred ca vei veni acasa in fiecare weekend cu masina,


       Nu ai inteles. Locuieste in momentul asta in Londra sau asa are de gand, dar facultatea e undeva in alt oras din Anglia.
        Nu vrea sa se mute din Londra pentru ca are loc de munca acolo sau asa crede el, dar vrea sa mearga la scoala saptamanal, iar pentru asta ar prefera sa circule cu masina nu cu trenul.
        Pentru un student ar trebui sa se exprime ceva mai coerent.


        Raspuns:
        Daca masina are acte in regula in Romania, recomandat ar fi sa o duci pe roti pana acolo.
Ca sa nu o conduci singur, iei cu tine cateva persoane care merg in Anglia. Salvezi ceva bani la benzina si ai companie pe drum. Ia si un cort cu tine, pentru ca Europa e mare si daca te ratacesti ...
      Pe trailer te costa 500-700 de lire ca sa duci acolo o gramada de fier vechi numai bun de dus la reciclat. Sper ca ai studiat legislatia si stii cat de mult timp poti circula acolo cu numere de Romania si cu permis de conducere de Romania.
      Unde anume e universitatea aia de langa Londra ?

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Si cu volanul cum faci?

#7
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Mai bine cumperi o masina de acolo. Fratele meu si-a cumparat un Ford Focus din 2002 cu 400 de lire, din Londra. Cred ca si tu ai putea face acelasi lucru si ai salva o gramada de bani.

#8
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 Friskey, on 16 august 2013 - 19:10, said:

Vezi ca o data ce ai capatat rezidenta de UK ar trebui sa iti inmatriculezi si masina acolo.

       Despre ce vorbesti ? Ce e aia rezidenta in UK ?
      Asa ceva nu exista. In Uk exista doua tipuri de oameni. Oameni care au dreptul sa locuiasca in Uk si imigranti ilegali. Guvernul britanic nu-ti da nici o hartie la mana care sa indice ca esti rezident si nu esti obligat sa te prezinti la nici o autoritate daca iti stabilesti domiciliul in UK.  Chestia asta este valabila pentru toti cetatenii UE inclusiv romani si bulgari.

Quote


Ori o inmatriculezi pe numele unei rude din tara (dar asta ar insemna sa platesti rahatul ala de taxa de mediu), ii faci asigurare in Ro (mare pentru cei sub 30 de ani) si circuli linistit cu ea acolo, ori o vinzi pe asta aici si iti cumperi alta acolo. Cred ca ultima varianta ar fi cea mai buna caci in UK masinile sunt mult mai ieftine ca in RO si ai mult mai putine batai de cap.

       Da, in UK masinile SH sunt mult mai ieftine ca alea din Ro, dar au si mai multi kilometri la bord si se vand fara asigurare. Asigurarea se face nominal, adica pe numele soferului nu pe masina.
      Pentru un sofer sub 25 de ani, prima asigurare poate sa ajunga si la 7000 de lire. Dupa primul an, daca nu ai accidente, asigurarea scade.
       Si nu, nu poate sa conduca linistit. In Anglia, daca o masina este inmatriculata in strainatate, nu poate circula in UK decat cateva luni. Apoi trebuie scoasa din tara si adusa inapoi, altfel trebuie inmatriculata in Uk.
   Soferii care circula in UK mai mult de 1 an trebuie sa preschimbe permisul de conducere.



 sandel1, on 16 august 2013 - 19:29, said:

Si cu volanul cum faci?

      Volanul e cea mai mica problema.

#9
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Ca student am voie sa imi duc masina, am studiat treaba. Trebuie declarata la HMRC, atat.  Universitatea e in Guildford :)

Toate actele sunt in regula, masina nu are probleme etc. Nu m-as risca sa duc un harb, va dati seama...mai mare bataia de cap. 500 de lire e intradevar cam mult. E mai ieftin sa o conduc pana acolo. Si asta fara sa iau in considerare un eventual bilet de avion...  Cred ca asta va fi varianta cea mai buna daca mai gasesc pe cineva care vrea sa se plimbe :)

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da. Find student trebuie sa declari masina la HMRC si te lasa sa tii masina cu numere de RO pana termini studile.

Edited by George_Catean, 19 August 2013 - 16:12.


#11
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Ca un mic update. Transportul a fost 300 de lire. Masina luata din curte din Romania, pana in fata casei in Anglia, Londra :) Pe cine intereseaza pot da detalii prin PM, sa nu se considere ca fac reclama :P

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu mi-am adus-o pe roti cu 200 lire. Asa, ca idee de costuri.

#13
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

 George_Catean, on 19 august 2013 - 16:11, said:

Da. Find student trebuie sa declari masina la HMRC si te lasa sa tii masina cu numere de RO pana termini studile.

Si cum anume declari masina la HMRC ? Posted Image
http://www.hmrc.gov.uk/
sau
https://www.gov.uk/browse/driving ... DVLA

#14
mitaruionut

mitaruionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2013

 brainium, on 07 octombrie 2013 - 02:00, said:

Ca un mic update. Transportul a fost 300 de lire. Masina luata din curte din Romania, pana in fata casei in Anglia, Londra Posted Image Pe cine intereseaza pot da detalii prin PM, sa nu se considere ca fac reclama Posted Image

ma poti ajuta si pe mine te rog cu niste detalii ?
ti-am lasat mesaj .
iti multumesc .

#15
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

 mitaruionut, on 29 octombrie 2013 - 13:49, said:


ma poti ajuta si pe mine te rog cu niste detalii ?
ti-am lasat mesaj .
iti multumesc .

Sunt si eu interesat de un transportator ptr Anglia serios si ieftin.Cu cine ai dus tu cu 300 Lire?Merci

#16
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Daca aflati cine a dus (sau adus, pe mine ma intereseaza sa aduc) masina cu 300 lire din uk ma bag si eu.

#17
DeOn

DeOn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2007

 cristianromania, on 07 noiembrie 2013 - 09:08, said:

Sunt si eu interesat de un transportator ptr Anglia serios si ieftin.Cu cine ai dus tu cu 300 Lire?Merci
Salut, mi-a spus brianium cine se ocupa ,dar nu aduc masini in Bucuresti ,iar pretul este de 450 lire/ masina.
Mi se pare foarte mult.
Daca gasiti ceva mai iefttin da-ti-mi si mie un pm va rog.

#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cum am spus, e mai ieftin sa o aduci pe roti. Macar mai faci o poza, mai vezi ceva pe drum de banii aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate