Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Post de lucru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
boby_zb

boby_zb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.08.2013
Salutare. Ieri citesem un anunt pe un site de publicitate si m-am gandi sa sun pentru a ma angaja pe post de frizer/coafor intr-un salon. Am sunat am vorbit cu patronul de acolo si mi-a zis ca am doua posibilitati de a ma angaja. 1. sa imi inchiriez scaunul si 2. sa lucrez la procentaj.
Stand de vorba imi suna mai bine ideea de ami inchiria scaunul dar acesta mi-a zis ca imi trebuie firma (pfa, ii, etc) pentru a putea inchiria scaunul..
Voi ce imi recomandati? sa inchiriez scaunul sau sa lucrez la procent? ce avantaje si dezavantaje asi avea la fiecare din aceste variante?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu am treaba cu domeniul , dar cum vad eu lucrurile :

Daca ai clientii / clientele tale care te cauta si vin sa se tunda la tine , sa inchiriezi scaunul .
Daca nu ai clienti / cliente , sa lucrezi la procent .

Editat de mihai!, 16 august 2013 - 16:41.


#3
boby_zb

boby_zb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.08.2013
pai alta e faza ca ma gandesc ca e o super zona cu vad si imi fac repede clientii .. si vreau sa il inchiriez mai mult.. dar asi vrea sa stiu mai multe detalii despre PFA (cam cat ar trebui sa platesc pe luna taxe, impozite, etc)

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Te costa 2 milioane sa faci PFA-ul , iti iei contabila (~200-300 lei /luna )  si platesti si tu acolo in functie de cat te lasa inima si de interes ca nu-ti numara nimeni clientii si spaga din buzunar .
La PFA iti poti tine si singur contabilitatea cu minime cunostinte.

Editat de mihai!, 16 august 2013 - 16:48.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.415
  • Înscris: 11.08.2003
ca pfa tu vei fi patronul, tu iti vei plati darile catre stat, tu iti vei administra costurile si profitul, tu vei avea mult de munca in afara serviciului propriu-zis (sau vei avea o contabila care sa faca toata treaba si pe care o vei plati), ca angajat, iti faci doar treaba.
tu decizi care varianta este mai avantajoasa: mai multi bani, treaba mai multa, mai putini bani, somn linistit. :) in ambele variante spaga tot la tine va ramane, ca presupun ca asta a fost un motiv important pentru care ai ales meseria asta :)

#6
boby_zb

boby_zb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.08.2013
pai in jur de 300 ron ma ajunge deschiderea PFA, iar pe luna cam tot 300 ron trebuie sa dau din cate am citit.. taxa pt somaj, taxa pt sanatate, etc .. m-am ametit cu totul

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Da-i inainte ca-i bine . Le prinzi pe parcurs .

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.415
  • Înscris: 11.08.2003
..la care se adauga impozitul pe profit, profit pe care-l vei avea in urma clientilor. clientul va primi un bon  (fie de la tine fie de la patronul respectiv, cel mai probabil de la el ) iar tu la randul tau va trebui sa-i tai / emiti o factura pentru respectivii clienti. vei avea incasari, din acel moment statul va dori si el o parte din bani.

Editat de sorin147, 16 august 2013 - 16:52.


#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu o sa dea nimeni bon pentru el. Va avea el propria casa de marcat .
Patronul locatiei ii va emite doar o factura pentru chiria scaunului.

Editat de mihai!, 16 august 2013 - 16:57.


#10
boby_zb

boby_zb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.08.2013
asa. deci pe mine m-ar ajunge in total cam 900 lei pe luna .600 ron chiria scaunului si 300 ron taxele la stat . nu? sau taxele astea pot ajunge si mai putin?

impozitul la stat se plateste lunar sau trimestrial?

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.415
  • Înscris: 11.08.2003
600 lei chiria scaunului
~ catva stat: acum ceva vreme era cam 160 lei pensie si asigurare medicala ( un angajat pt pfa- patronul)
~ 200-300 lei contabila
toate astea lunar!!!!!

la sfarsit de an: ai produs n lei,  ai avut m cheltuieli (alea de mai sus  * 12) + alte cheltuieli care pot fi justificare pentru obiectul de activitate (parfumuri, cosmetice, gel de par, transport etc): din n-m statul va vrea o parte (as fi zis 16% dar s-ar putea sa se fi schimbat ceva de ceva vreme Posted Image ). daca vei reusi sa maresti in vreun fel acel m (cheltuieli)legal sau aproape legal, statul va primi mai putin si tu vei ramane cu mai mult.

daca vrei sa te faci patron (pfa) cauta-ti o contabila  / un contabil de incredere!!! stiu cazuri care la sfarsitul perioadei de colaborare cu respectivul cotabil s-au trezit cu gauri imense si dari la stat cat cuprinde!


asa cum am mai spus-o, vrei mai multi bani dar si mai multa bataie de cap, fii patron, altfel angajat.am trecut prin ambele situatii, parerea mea, SI DOAR A MEA, e ca pentru mine, cel putin momentat, e mult mai bine sa fiu angajat!

Editat de sorin147, 16 august 2013 - 23:18.


#12
boby_zb

boby_zb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.08.2013
da, dar ca PFA nu am nevoie de contabil, am citit ca taxa pt pensie e 244 lei / luna, iar taxa pentru asigurarea medicala e 5% (din profit cred).

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.864
  • Înscris: 20.05.2013

 boby_zb, on 16 august 2013 - 23:32, said:

da, dar ca PFA nu am nevoie de contabil, am citit ca taxa pt pensie e 244 lei / luna, iar taxa pentru asigurarea medicala e 5% (din profit cred).
Toate darile la stat sunt calculate ca procentaj din venit (incasari), inclusiv impozitul. Profitul este suma care iti ramane dupa impozitare. Verifica daca nu cumva PFA-ul intra la impozitul forfetar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate