Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4843
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
Seria Viking de la Aquaphor este buna la ceva?
Nu ma intereseaza dedurizare ci doar filtrare particule/compusi la nivel de intrare in apartament.

#4844
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
@stearom: membrana osmotică (200-400 lei) e componenta cea mai scumpă,se schimbă odată la 2-3 ani și comanzi separat de kiturile de 6-9 luni(50-60 lei).
Încearcă la Aqualight
https://www.filtre-a...t-AquaLight.php
Site făcut că în anii 2000 dar se rezolvă telefonic sau WhatsApp.

#4845
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
Salutari! Sunt initiatorul acestui topic: https://forum.softpe...-de-la-robinet/

Pe scurt, locuiesc la ultimul etaj (8) iar cand apa nu este folosita cateva ore vine galbuie cu gust de fier. Dar si cand este folosita mult, tot vine vizibil mai galbuie decat apa plata cumparata, insa cu gust relativ ok. Cum schimbarea tevilor de pe coloana iese din discutie, momentan ma voi orienta catre filtrare, sa vad ce rezolv. De baut nu bem apa de la robinet, dar o (vom) folosi la gatit, spalat vase, igiena.

Inteleg ca un filtru pentru sedimente n-ar rezolva mare lucru si ca am nevoie de unul dedicat pentru deferizare.
Am gasit asta: https://www.aqualine...10-ecosoft.html
Este potrivit?
Vad ca au si carcasa: https://www.aqualine...xxpeco-924.html

Edited by alexcore, 29 October 2023 - 19:57.


#4846
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
La aqualine încă mai au filtre la preț de blackfriday.
Eu am luat vreo 20..

Attached Files



#4847
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
Merci de info. Momentan nu sunt hotarat cum voi proceda in final.. am comandat filtrul de deferizare si carcasa care a venit si ea cu un filtru de sedimente dar nu stiu de cati microni este. Inainte sa stric instalatia de tevi, voi face niste teste si voi conecta filtrul la filetul pipei de la baterie. Vreau sa vad totusi cat reuseste sa filtreze si cat afecteaza debitul. Voi face analiza de fier cu si fara filtru ca sa am si cifre. Ce m-a surprins cel mai tare a fost ce am gasit pe interenet legat de apa cu continut ridicat de fier/rugina. Cica nu prea ar fi daunatoare !? ci mai degraba e o chestie de estetica. De baut oricum nu o bem dar ne spalam cu ea. Mancare momentan fac din apa adusa in bidoane de la fantana din zona. Pe viitor sincer nu stiu cum voi proceda, fie las sa curga cateva minute pana se limpezeste binisor, fie trec pe filtru daca obtin un rezultat mai bun asa.

#4848
oltadi

oltadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 28.12.2004
Salutare .
As vrea sa masor volumul de apa filtrata care trece prin-un filtrul de apa potabila.  Am prin casa un apometru clasic dar e cam greu de instalat ,  instalatia mea de sub chiuveta e complicata  si n-as vrea sa il montez pe acesta .
Va rog sa-mi spuneti ce alternative exista pe piata sau daca cineva si-a montat un astfel de contor  de apa filtata , altul decat cel clasic. Ma gandeam la unul care sa fie usurel , eventual digital. Si o chinezarie ieftina tot ar fi buna daca mi-ar afisa consumul de apa chiar cu o eroare mai mare .Sau o combinatie de senzor de debit cu display separat , ma gandesc ca poate exista  .
multumesc de sugestii .

#4849
ichimcornel9991

ichimcornel9991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.12.2023
Salutare. Ce filtre recomandati sa fie instalate pe coloana principala pentru protectia electrocasnicelor,instalatiilor sanitare,eventual si de baut daca renteaza? Primele doua ma intereseaza mai mult,protectia electrocasnicelor si instalatiile sanitare. Este vorba de casa noua alimentata de la retea,urmeaza fie facuta instalatia sanitara.

#4850
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
De ce crezi ca e nevoie sa protejezi instalatiile? Are apa ceva probleme? Daca da, atunci posteaza rezultatele analizei de laborator ca altfel vorbim... vorbe.

#4851
ichimcornel9991

ichimcornel9991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.12.2023
Unu ar fi calcarul,apoi ca sa poti bea apa , sa protejezi centrala termica si altele.
Chiar daca apa e potabila la noi nu o poti bea de niciun fel, ba mai sparge dorel teava si o perioada vine galbena. Toate astea se depun pe instalatiile din casa.

#4852
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

 ichimcornel9991, on 31 decembrie 2023 - 14:02, said:


La multi ani!
Zici ca stai in Bragadiru. Pai ar trebui sa iei in calcul o baterie de filtre, o statie de dedurizare si poate si un sterilizator UV daca vrei sa incerci sa consumi apa aia. Tot mai bine vorbim cu un buletin de analiza in fata. Mai bine iti faci un put bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate