Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2359
Ank_

Ank_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2014

View Postcipkill, on 28 septembrie 2014 - 18:47, said:

Un raspuns prompt, multumesc. Oficial, apa noastra de retea are 14 grade germane, in fapt, am folosit niste testere de la Atlas Filtri(Dedeman) si mi-a iesit ca ar avea cam 35-40 grade franceze adica cam 20-22 grade germane, asa se explica si faptul ca in 3 luni de utilizare depunerile vizibile de pe baterii erau consistente, nu mai vorbesc dspre cabina de dus ... Dilema mea este in ce masura apa obtinuta acum(are cred intre 7 si 14 grade franceze), mai este potabila si daca osmoza sau ultrafiltrarea ar ajuta la ceva ...

Buna ziua,
Normal apa ar trebui sa fie testata intr-un laborator. Eu nu am incredere in testere.

Iti dau un ex... cand am pus sistemul de dedurizare s-a facut un test si a rezultat 0 duritate. Asa trebuia sa fie dupa montarea statiei, dar am fost foarte sigura de aceasta duritate abia cand am facut analize la laborator si am vazut negru pe alb ca duritatea apei are 0,67 grade germane.

Conform buletinului de analiza nici apa mea de baut nu corespunde ... duritatea apei trebuie sa fie cf Legii  >/= 5 grade germane.
Atata timp cat nu ai o analiza de laborator care sa-ti spuna tot despre o apa nu cred ca merita sa te apuci sa faci investitii.

Recunosc cu mana pe inima ca nu am facut analize apei de la bloc niciodata. Copiilor le dadeam apa plata si eu beam apa de la robinet (era gustoasa).
Acum, la put forat este altceva si mai ales cand sunt numa fose septice in jurul tau.

#2360
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
0.67 grade germane, cel mai probabil este duritatea temporara, asta nu inseamna ca apa ar fi neconforma, intrucat legea face referire la duritatea totala.

#2361
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postrocada, on 07 octombrie 2014 - 15:30, said:

Eu am înțeles ca cel cu filtru UV mai are in plus, inca un filtru de mineralizare si are si pompa.

Daca te-ai hotarat pentru dedeman, du-te si mai stai de vorba cu ei. Eu iti spun ce am inteles eu cand am cumparat filtrul. Erau 3 variante: una fara filtru, cu 5 stagii de filtrare(sedimente, 2x carbon, membrana de OI, postfiltru); a doua varianta, la fel ca mai inainte, dar in plus cu pompa, iar a treia cu 5 stagii de filtrare +UV, dar fara pompa. Si se vedea clar pe modelul expus ca nu are pompa. Pentru pompa mai are si un mic modul de automatizare, iar modelul expus nu avea nimic din astea. Si mie asa mi-au zis vanzatorii. Daca cel cu UV nu are pompa, asa cum iti spun si eu, pompa dupa aia nu poti sa adaugi, e mult prea complicat. La cel cu pompa insa cred ca poti adauga UV. Poate stie cineva pe forum mai bine. Eu nu pot garanta si nici nu m-am uitat foarte atent la acea lampa UV ca sa iti pot spune mai exact. Nici nu stiu in ce loc se pune lampa UV si nici daca are si ea ceva automatizare pentru ca probabil nu trebuie sa mearga chiar tot timpul. Despre rolul mineralizator al lampii UV, nu stiu ce sa iti spun. Mai intreaba in stanga si in dreapta pentru ca pe forumul asta oamenii sunt tare zgraciti cu informatiile pe care le ofera. Dar inca odata, nu stiu daca e cazul de OI pentru apa de retea. Ar trebui niste analize ca sa stii exact care e problema (daca e vreuna) si sa poti alege solutia optima. Vezi ca de obicei companiile care distribuie apa trebuie sa aiba niste analize. In Bucuresti, Apa Nova are analize la zi pe internet pentru apa din diverse locuri publice (piete, parcuri, etc). Foloseste-te in prima aproximatie de astfel de analize pentru probe prelevate de undeva din apropiere. daca alea sunt ok, adica nu au lucruri toxice (ex nitrati, nitriti, metale grele, bacterii) aproape sigur nici la robinet la tine nu vor contine asa ceva si atunci un filtru de sedimente si unul de carbon sunt arhisuficiente.

#2362
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View PostM_ierdnA, on 08 octombrie 2014 - 08:27, said:

Nici nu stiu in ce loc se pune lampa UV si nici daca are si ea ceva automatizare pentru ca probabil nu trebuie sa mearga chiar tot timpul. Despre rolul mineralizator al lampii UV, nu stiu ce sa iti spun. Mai intreaba in stanga si in dreapta pentru ca pe forumul asta oamenii sunt tare zgraciti cu informatiile pe care le ofera.

Pe forumul asta, daca ai rabdare sa-l citesti, gasesti o gramada de raspunsuri !


Adevarul este ca e greu sa le interpretezi daca-ti pui problema ca lampa UV ar avea sau nu un "rol mineralizator".

Pentru asta ar trebui intai niste scoala, care sa-ti explice care si cum e treaba cu radiatiile ultraviolete, cine e si ce face ele !

#2363
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postargonaut, on 08 octombrie 2014 - 08:40, said:

Pe forumul asta, daca ai rabdare sa-l citesti, gasesti o gramada de raspunsuri !

Fara discutie! Dar daca omul tot intreaba de ce sa nu-i dai un raspuns, chiar daca e pe forum mai inainte. Nu e usor sa citesti peste 130 de pagini de forum. Pentru unul care insa e indomeniu si mai stie si ce contine forumul nu e greu de dat un raspuns scurt. De aia am zis ca oamenii sunt zgarciti aici cu raspunsurile. E mai simplu sa zici ca unul nu stie cu ce se mananca radiatiile UV (desi poate ai fi surprins sa afli ca stiu mai multe decat iti imaginezi) decat sa dai un raspuns la o intrebare. Radiatiile UV in sine nu au cum sa aiba efect mineralizator (sincer nici nu mi-am pus problema ca cineva poate sa gandeasca asa ceva), dar cartusul respectiv e mare si poate avea in el orice, chiar si niste "graunte" din alea de remineralizare. Aici nu stiu pentru ca nu am desfacut o chestie din aia niciodata ca sa stiu ce are in ea, si de aia am zis sa intrebe mai departe.

#2364
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View PostM_ierdnA, on 08 octombrie 2014 - 09:27, said:

... dar cartusul respectiv e mare si poate avea in el orice, chiar si niste "graunte" din alea de remineralizare. Aici nu stiu pentru ca nu am desfacut o chestie din aia niciodata ca sa stiu ce are in ea, si de aia am zis sa intrebe mai departe.

[ http://www.monsoonirrigation.com/images/filtration/UV%20Filtration.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Cartusul" acela este de fapt carcasa in care se gaseste lampa UV. Lampa este introdusa intro eprubeta etansa, in asa fel incat apa sa nu ajunga direct la ea. In interior apa este supusa radiatiilor UV care au efectul bactericid cunoscut. Nu exista la interior nici un fel de "graunte".
La majoritatea filtrelor, lampa nu are automatizare in asa fel incat sa functioneze numai atunci cand apa trece prin carcasa.
Se amplaseaza, de regula, la iesirea apei din sistem, inainte de robinetul de consum, pentru a distruge eventualii contaminanti microbiologici existenti.

#2365
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
@M_ierdnA cred ca ai dreptate, la Dedeman cel cu lampa UV nu are pompa. Tu cat ai mai dat pe filtru mineralizator in plus?
Nu stau in București, stau într-un oras de pe malul Dunării , unde apa este execrabila, pompele preluand apa direct din fluviu si clor la greu.

#2366
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View Postrocada, on 08 octombrie 2014 - 11:07, said:

@M_ierdnA cred ca ai dreptate, la Dedeman cel cu lampa UV nu are pompa. Tu cat ai mai dat pe filtru mineralizator in plus?
Nu stau in București, stau într-un oras de pe malul Dunării , unde apa este execrabila, pompele preluand apa direct din fluviu si clor la greu.

Stiam ca numai Calarasiul isi mai ia apa din Dunare !

#2367
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
DTS

#2368
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View Postrocada, on 08 octombrie 2014 - 11:30, said:

DTS

Deci este adevarat ce am auzit ... majoritatea oraselor dunarene isi iau apa din mizeria aia !

#2369
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Exact. Si cat de bine credeti ca o pot filtra uzinele de apa?

#2370
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View Postrocada, on 08 octombrie 2014 - 11:33, said:

Exact. Si cat de bine credeti ca o pot filtra uzinele de apa?

Din pacate, nu prea bine !
E filtrata mecanic si tratata cu clor. Raman in apa o gramada de dizolvate nocive. Partea proasta este ca Dunarea este din ce in ce mai poluata, mai ales cu metale grele, ierbicide si pesticide.

#2371
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Filtrul mineralizator nu costa mult. Nu mai tin minte cat am dat pe el. 20-30 de lei. Numai ca iti trebuie niste piese speciale ca sa il legi in circuitul apei (la final, dupa postfiltru). Cartusul filtrului mineralizator are filet (interior) la ambele capete. Piesele de care zic sunt din plastic cu filet exterior (3/8" as zice din ochi, iar orificiul efectiv prin care trece apa e de 1/4") iar la celalalt capat au o mufa rapida ca si celelalte mufe din cadrul sistemului de filtrare,, in care intra furtunele de 1/4 care leaga toate componentele intre ele. Furtunele care vin in pachet sunt suficient de lungi, si poti taia din unul o bucata ca sa pui la cartusul mineralizator, insa piesele astea din plastic trebuie sa le iei de la cineva care comercializeaza sisteme din astea. Eu am luat de la cineva din Bucuresti, dar probabil ca e prea departe pt tine si nu iti foloseste chiar daca iti spun de unde. Daca te intereseaza imi spui si iti trimit pe PM. Si iti mai trebuie doua cleme/agrafe (tot din plastic) cu care sa prinzi filtrul mineralizator de postfiltru ca sa nu iti ramana cartusul mineralizator flotant. In total piesele astea de care iti zic m-au mai costat vreo 10 lei. Deci cu pana in 50 de lei instalezi si filtrul mineralizator.

#2372
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Mersi mult, zilele astea te caut prin PM

#2373
lumix_silver

lumix_silver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2011
Buna ziua,
Va cer sfatul in rezolvarea problemei pe care o am cu apa din put. In urma buletinului de analize efectuat la Apanova au rezultat cateva valori mai mari decat standardul admis si anume: Turbiditate 13,4 vs  <5; Fier 317 vs 200; Mangan 5200 vs 50; Bacterii coliforme 18 vs 0; Enterococi 10 vs 0; Precizez ca nu folosesc apa nici la baut si nici la gatitul mancarii. Frica mea cea mai mare este modul in care aceste componente pot distruge/sau nu instalatiile sanitare ( tevi, centrala elecrica, hidrofor) precum si faptul ca imi pateaza toate rufele deschise la culoare la spalatul in masina automata. Este atat de mult mangan incat pavelele din curte s-au colorat in negru acolo unde stropesc aspersoarele, dupa numai 3-4 luni de folosire.
Evident ca am cerut oferte la mai multe firme de profil si de asemenea am gasit oameni profesionisti acolo, care mi-au dat solutii tehnice dar din pacate bugetul nu imi permite acum sa le pun in practica.
Intrebarea mea la d-voastra este: v-ati confuntat vreodata cu acest mangan depasit atat de mult, si daca da, cum ati rezolvat-o? Exista soltutii mai ieftine de 2-3000 euro (ca cele care le-am primit deja) care sa imi rezolve macar partial problema ai sa nu aduc stricaciuni mari casei pt o perioada de 2-3 ani? Deoarece apa potabila in comuna se afla la o distanta de 1 max 2 km ma gandesc ca in aceasta perioada ajunge si la casa noastra :) si astfel sa scap de aceasta investitie mare.
Multumindu-va pentru rabdarea de a citi postul meu nu tocmai scurt astept cu interes sa imi impartasiti din experienta d-voastra.

Cu stima,

#2374
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,341
  • Înscris: 29.07.2013

View Postlumix_silver, on 10 octombrie 2014 - 09:55, said:

Multumindu-va pentru rabdarea de a citi postul meu nu tocmai scurt astept cu interes sa imi impartasiti din experienta d-voastra.

Cred ca cel mai economic si sanatos este sa astepti ca reteaua sa ajunga la tine !

#2375
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012

View PostM_ierdnA, on 08 octombrie 2014 - 11:39, said:

Filtrul mineralizator.... Daca te intereseaza imi spui si iti trimit pe PM. Si iti mai trebuie doua cleme/agrafe (tot din plastic) cu care sa prinzi filtrul mineralizator de postfiltru ca sa nu iti ramana cartusul mineralizator flotant. In total piesele astea de care iti zic m-au mai costat vreo 10 lei. Deci cu pana in 50 de lei instalezi si filtrul mineralizator.
Ti-am trimis PM.

#2376
tudorstan

tudorstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.12.2006
Buna ziua, Pentru apa de la reteaua apanova(sector 1) ce filtrare recomandati?Ma gandeam la un filtru cu purjare de 90-100 microni urmat de unul de 5+carbon activ, dar ma intreb daca cel de 100 nu ar fi  prea grosier si implicit inutil.
Momentan am doar filtrul de 5 microni si tine maxim 1 luna pana se infunda ca urmare a nisipului si ruginei  din retea...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate