Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitie TV

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
decomarius

decomarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2012
Buna ziua! Aveam de gand sa achizitionez tv-ul acesta de la altex
http://www.altex.ro/...hd-hdmi-usb   dar am mai cautat pe acolo si am vazut urmatorul model cu 100 ron mai scump si capabil si de 3D cu ochelari inclusi http://www.altex.ro/...cm-lg-32la6130.
Din cate am citit si acest model stie sa decodeze sunet dts. Se merita sa pun 1 milion si sa am si 3D? Stie cineva daca calitatea imaginii si sunetului de la acest LG este la fel de buna ca cea de la samsung?

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am luat anul trecut in decembrie un 3D Samsung 32EH6030 cu 1600 lei (am prins o oferta).Am patit la fel ca tine,vroiam sa iau unul fara 3D care costa 1500 (cu 100 mai putin).
E bine sa studiezi putin forumuri si caracteristici.Stiu ca anul trecut,TV-urile LG aveau ceva in minus fata de Samsung...ceva legat de decodari...nu puteau decoda ceva formate,nu prea ma pricep.
In plus,vezi ca la 3D sunt sisteme diferite intre LG si Samsung.LG e pasiv (ochelari fara baterie,mai ieftini...pasivi),iar Samsung are sistemul cu ochelari activi,cu baterie.Al meu avea 2 ochelari (activi=80-100 lei/buc.)inclusi.Am mai cumparat eu o pereche cu 100 de lei,ca sa am 3.
Gasesti pe net avantajele si dezavantajele fiecaruia din sisteme.Eu prefer "activ" (samsung),cel putin pentru ca la cel pasiv trebuie neaparat sa privesti in plan perpendicular pe centrul ecranului.Daca te muti mai sus sau mai jos,se vede prost (numai in 3D).
Totusi,intereseaza-te daca nu cumva au bagat si la LG (la modelele mai noi) sistemul activ...e simplu de aflat daca ochelarii au baterie.

Link-urile puse,la mine nu merg.
M-am uitat la LG 32LA6130 si dupa faptul ca dau 4 perechi de ochelari,am tras concluzia ca e pasiv (ochelari mai ieftini).

Edited by danpet, 14 August 2013 - 17:39.


#3
decomarius

decomarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2012
Pai de decodat dts stie . Dar nu stiu de mkv daca merg? Ma interesa mai mult daca calitatea imaginii la LG u asta cu 100 ron este cel putin la fel ca la samsung si audio.

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
samsung all the way

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postdecomarius, on 14 august 2013 - 17:46, said:

Dar nu stiu de mkv daca merg?
Cred ca astea (mkv) merg pe Samsung si nu merg pe LG.In rest,calitatea imaginii probabil ca e la fel,difera doar pe 3D,din cauza sistemului pasiv.Eu sunt foarte multumit de Samsung-ul meu.La 3D ma uit rar si numai la filme descarcate de pe net,free (torrent).Simularea (conversia) din 2D in 3D e o prostie (desi face ceva),nu se compara cu 3D adevarat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate