Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

cum scap de gargauni? (viespe de pădure, tăun, bărzăun)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 irinel20, on 06 august 2013 - 08:29, said:

Salut,
Cum pot sai omor ? Cuibul este destul de mare...deci dunt foarte multi gargauni acolo.

Ti-au facut ceva rau de vrei sa-i omori ,sau numai pentru ca sant salbatici n-au voie sa mai traiasca.Eu am un cuib de viespi pe usa de la wc-ul din curte si nu ma deranjeaza.Desi deschid usa aproape zilnic(cand sant in tara) nu au tendinte de razboi.Parerea mea daca le dai pace nu-ti au baiul.La fel ca si cu matele si cainii de pe strada.Numai in romanica vezi sa arunce dupa ei cu pietre si lemne,de ce?

#20
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

 Airbag, on 06 august 2013 - 22:55, said:

Ti-au facut ceva rau de vrei sa-i omori ,sau numai pentru ca sant salbatici n-au voie sa mai traiasca...La fel ca si cu matele si cainii de pe strada.Numai in romanica vezi sa arunce dupa ei cu pietre si lemne,de ce?
Poate aicea lighioanele's mai agresive si sapienșii mai sadici Posted Image

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cum sa stai frate cu barzaunii aia in casa?

Poate omul e alergic sau are albine. Daca dau de un stup de albine praful se alege.
Sunt considerati daunatori.

#22
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 Airbag, on 06 august 2013 - 22:55, said:

deranjeaza.Desi deschid usa aproape zilnic(cand sant in tara) nu au tendinte de razboi.Parerea mea daca le dai pace nu-ti au baiul.

Unele sunt agresive! La mine isi mai fac viespile cuiburi prin poduri si nu am avut probleme, circulam pe langa ele si nu m-au atacat niciodata iar eu le-am lasaat in pace. Dar anul trecut am descoperit fara sa vreau un cuib de viespi sub tablia unei mese metalice de langa fantana si m-au alergat print toata curtea, de-abia am scapat de ele! Asa ca m-am blindat cu gluga, manusi si spray-ul de muste si am dat o doza pe cuib si au plecat, probabil

Edited by claudia313, 07 August 2013 - 13:24.


#23
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Am revenit...
I-am omorat pentru ca eu locuiesc la tara si aici am zarzane, prune si mere pe care le adun sa fac tuica Posted Image si butoaiele unde le depozitez sunt pline de gargauni.
Mai amsi 2 stupi cumparati in vara asta si gargaunii sunt foarte periculosi pentru albine.

Am fost la Tg Jiu sa caut ce mi-ati recomandat dar din pacate la unele magazine nici nu stiau ce sunt aia gargauni...asa ca am venit acasa sa incerc si alte metode spuse de voi.
M-am intalnit cu un coleg de serviciu si mia zis sa dau cu apa fiarta pe ei si asa am si facut. Am fiert o oala de apa si seara pe la 10-11 echipat cu masca si cu manusile pe care le folosesc la stupi am aruncat toata apa pe casuta lor.
Sa ales prafu si de ei si de casuta...au mai scapat cativa dar o sai urmaresc si daca se apuca din nou de ea ii omor cu flit.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Edited by irinel20, 08 August 2013 - 21:00.


#24
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Acei "gargauni' se numesc lupii-albinelor si daca identifica vreo stupina si nu sunt omorati de stupar, se intorc in grup si decimeaza stupi intregi. Se aseaza la urdinis si mananca albinele (le devoreaza capul). Sunt mari si au un bazait gros, si o viteza destul de lenta - seamana putin cu avioanele din al doilea razboi mondial - cum apar ele prin filme ...

 irinel20, on 08 august 2013 - 21:00, said:

... o sai urmaresc si daca se apuca din nou de ea ii omor cu flit.

Ar fi bine sa improvizezi timp de cateva zile o afumatoare in zona unde au avut "casuta" - o caldare cu rumegus umed peste care pui niste jar. Altfel se vor intoarce si vor incerca s-o reconstruiasca.

#25
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Acum nu c-as fi eu mare cunoscator in ale insectelor dar un singur search pe gogu a dat numele lupului albinelor "philantus triangulum" care e ceva asemanator viespilor si isi face cuibul in pamant.Omoara albinele si le duce la cuib pentru hranirea larvelor.
Ce ai tu in pod poate sant viespi mari sau bondari cum le ziceam noi in copilarie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/frart_og6SE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Bondarii nu se strang ca barzaunii astia si sunt aproape inofensivi.

Bondarii sunt ca albinele, zboara din floare in floare, nu sunt pradatori.

#27
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009

 Airbag, on 09 august 2013 - 07:00, said:

Acum nu c-as fi eu mare cunoscator in ale insectelor dar un singur search pe gogu a dat numele lupului albinelor "philantus triangulum" care e ceva asemanator viespilor si isi face cuibul in pamant.Omoara albinele si le duce la cuib pentru hranirea larvelor.
Ce ai tu in pod poate sant viespi mari sau bondari cum le ziceam noi in copilarie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/frart_og6SE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gargauni sunt la culoare la fel ca viespile dar sunt mult mai mari si au casuta ca in poza de mai jos.

    La mine casuta lor era aproape cat o galeata de 10 l

Attached Files


Edited by irinel20, 09 August 2013 - 21:43.


#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Practiker , raionul gradina si intrebi de spray de viespi.
E super eficient!

Grig

#29
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Azi de dimineata, sotia a avut parte de o muscatura de bondar, asemanator cu viespea dar mai mare.
Cum am scris intr-un comentariu anterior, un nene din sat, la vreo 70 m de mine, a dat foc acum cateva saptamani unui trunchi de copac unde se aflau bondari. Cam din acea perioada, am parte in fiecare seara de o multime de bondari care se strang la lumina becului de afara.
Dimineata ii gasesc pe jos, multi din ei sunt morti - nu stiu cauza.
Astazi pe la 6:30, sotia a iesit afara si a luat papucii in picioare - ghinion, un bondar se afla intr-un papuc si asa a beneficiat de o muscatura.
Am stat vreo ora si am vazut ca au aparut inflamatii cam pe tot corpul si sotia avea senzatia ca nu poate respira.
Asa ca am plecat spre dispensar. In drum spre dispensar il vad mergand chiar pe nenea care a omorat bondarii - l-am depasit.
La dispensar sotia a primit o doza de hidrocortizon. Apoi doctora ne-a trimis la spital, la cel mai apropiat oras, pt perfuzie cu hemisuccinat. Am ajuns acolo si am stat un pic la coada. Surpriza: ma trezesc ca vine chiar nenea care a omorat bondarii - avea alte probleme. Dupa perfuzie, problemele au disparut.
Am tinut sa remarc totusi coincidenta intalnirii lui nea bondar-killer chiar la spital, dupa intepatura unui bondar.Posted Image

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu cred ca era bondar. Cred ca era vorba de lupul-albinelor. Nu-s totuna. Bondarul este umflat ca un butoias.

Lupul-albinelor este lung si cu circumferinta constanta si seamana cu un Messerschmitt BF 109E:

Attached File  Messerschmitt-BF109E-1-1024x768.jpg   52.88K   16 downloads

Bondarul seamana cu un Catalina:

Attached File  85501_~1.JPG   10.25K   16 downloads

#31
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Intr-adevar, bate mai mult cu primul, adica probabil era un gargaun/barzaun.
Semana si cu exemplarele astea.
Pe site-ul asta zice si urmatorul lucru:
"In unele tari Europene, specia este protejata; de exemp. in Germania, din anul 1987, este interzisa omorarea insectelor sau distrugerea cuibului, amenda putand fi de pana la 50.000 Euro".

Totusi, nu stiu daca o sa ma abtin sa-i articulez daca ma deranjeaza - intra chiar si in casa.

#32
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Bondarul e ala cu mai mult negru pe el , bondoc.
Ce`i ca viespea si mare e lupul albinelor.
Dati cu spray pe el ca are un ac cit un par!
Nu inteapa ci coase!

Grig

#33
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
http://images.quickb...61-72055/gb.jpg

#34
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Nu stiu ce i-a apucat anu' asta pe gargauni. In fiecare seara trebuie sa omor cativa - ma trezesc cu ei in casa, intrand pe fereastra.
Am mai gasit si o colonie la cativa zeci de metri, langa o salcie. Si am observat ca erau si viespi mici si gargauni asemanatori cu viespile, coabiteaza; sau alea mici or fi tot gargauni, dar n-au ajuns inca la dimensiunea finala.
Am mai gasit si doi pui de sarpe, unul din ei, chiar langa scara de la intrarea in casa. I-au papat mâțele.
Fata de ceilalti vecini, eu ud mai mult gradina si poate si din cauza asta prefera sa vina la mine la petrecere.

Totusi, pare ca a fi un fenomen mai extins:
http://oradedolj.ora...ate/2012/05/07/
http://www.antena3.r...sia-215023.html
http://unimedia.info...auni-64232.html

Edited by cflorin32, 22 August 2013 - 21:38.


#35
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 horia66, on 16 august 2013 - 13:04, said:

Nu cred ca era bondar. Cred ca era vorba de lupul-albinelor. Nu-s totuna. Bondarul este umflat ca un butoias.

Lupul-albinelor este lung si cu circumferinta constanta si seamana cu un Messerschmitt BF 109E:

Messerschmitt-BF109E-1-1024x768.jpg

Bondarul seamana cu un Catalina:

85501_~1.JPG

Hai ca esti tare! Posted Image . Vreo insecta care sa semene cu un F16 stii ? Posted Image

#36
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, pentru ca insectele nu au zboruri supersonice. Ele sunt facute de Al de Sus dupa o masura mai ... omeneasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate