Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Suport bicicleta pe carlig - trebuie pus numar de inmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Dragi colegi,
Am cumparat un suport de biciclete pentru carligul masinii, (ca asta  http://www.peruzzosr...?id_tip=4&id=41) si nu gasesc nicaieri daca trebuie sa pun pe el un numar, si de unde il iau (politie? parca e interzis sa ai 3 placute... fac la xerox?)
Daca cineva s-a lovit de problema asta rog sa spuna si in baza carei legi/ordin/regulament.
Mii de multumiri

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Il scoti pe cel al masinii si il pui pe acel suport atat timp cat il folosesti.
Sa nu pui altul facut artizanal ca nu e voie.

#3
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Am vazut la un vecin ceva de genu... nu avea nici un numar :)

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Sau comanzi la DRPCIV sau alta autoritate abilitata sa elibereze placute de inmatriculare si specifici la ce iti trebuie, cam 40 de lei costa o placuta.

#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
am vazut ceva similar pe o masina si avea numar de inmatriculare pus pe suport.

sfaturile cu datul jos celui de pe masina e o prostie: daca nu il ai pe pozitie, la un control garcesc iti iei amenda :)

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
La politie este interzis sa elibereze al 3-lea numar. Doar daca unul e pierdut/distrus/furat ai voie sa iei altul, dar declari sub semnatura.

Edited by Oxigen1234, 05 August 2013 - 17:00.


#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
atunci intreaba-i pe ei ce se intimpla daca nu ti se vede numarul pe spate

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pe mine m-a oprit Garcea ptr asa ceva. I-am explicat ca datorita traficului si ptr siguranta proprie ma duc in parc cu bicicleta si pana la parc le car astfel. M-a lasat in pace cu promisiunea ca data viitoare nu ma mai iarta daca ne intalnim in trafic. Mai mult mi-a spus ca as face bine sa am placuta iluminata pe timp de noapte. Cam nemultumit de rezultat m-am oprit la rutiera si i-am pus pe aia de acolo sa isi ridice sapca pe ceafa. Concluzia lor: Numarul se vede nu-i bai ptr ca e pozitionat destul de jos dar......cum erau urcate bicicletele unul din stopuri era mascat. Si au zis ca ptr. asta sigur ma beleste vre-un agent din trafic. Recomandarea lor: bara cu numar si stopuri conectata la nu stiu ce mufa, unde se conecteaza de obicei luminile ptr o rulota, remorcuta. Momentan treaba e in aer, prin Constanta ma risc sa merg asa, dar nu mai am tupeu sa ma duc la Azuga cu bicicletele.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Acum 10 ani mi s-a furat numarul de inmatriculare din fata in parcare. Am asteptat 3 luni sau chiar mai mult sa-mi elibereze altul.
Ce trebuia sa fac? Sa nu circul 3 luni cu masina?
Am scos la imprimanta cu un font asemanator, am plasticat-o si am circulat asa. (nu e legal dar ce puteam face)
Pe atunci numerele se faceau doar in cTeva centre in tara, nu in fiecade judet.
Nu stiu de ce a durat asa de mult, pe semne cei de la judiciar il mai cautau.

Edited by dorin_2k, 05 August 2013 - 17:13.


#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu vreau sa plec pana in Grecia. Am luminile conectate, toate, inclusiv cea de la numar, numai ca nu am numar! Adica ce numar trebuie pe bara aia?

Edited by Oxigen1234, 05 August 2013 - 17:15.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
daca nu se vede numarul, iti iei amenda.
in strainatate, de obicei numarul masinii se pune pe remorca si atat. asa era si la noi demult.
chestiile astea nu prea pot fi inmatriculate ca remorca, sa iei numar pentru ele, legea romana nu permite sa muti numarul... asa ca cel mai bine pregatesti spaga.

Edited by slai, 05 August 2013 - 17:18.


#12
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 20.02.2010
Cel mai bine mergi la formatiunea de politie rutiera cea mai apropiata de tine si intrebi.

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Te-a mancat undeva sa-ti iei un astfel de suport...nu era bai prin alte parti dar totusi traiesti in Romania, nu uita asta :naughty:

Sincer, oricum e cam naspa gadget-ul ala, nu prea vad ce avantaj sa aiba fata de un suport de-ala de pus bicicletele deasupra masinii sau chiar unul de-asta, plus ca ieseai si mult mai ieftin probabil. Asta e acum, l-ai luat/montat, trebuie sa te descurci cumva ;)

#14
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 lawrence38, on 05 august 2013 - 18:07, said:

Sincer, oricum e cam naspa gadget-ul ala, nu prea vad ce avantaj sa aiba fata de un suport de-ala de pus bicicletele deasupra masinii sau chiar unul de-asta, plus ca ieseai si mult mai ieftin probabil. Asta e acum, l-ai luat/montat, trebuie sa te descurci cumva Posted Image

Noi avem unul asemanator cu cel din link-ul de mai sus si e foarte bun - il pui usor in portbagaj daca trebuie doar sa transporti o bicicleta si sa vii fara ea. Nu se monteaza chiar asa greu pe cat pare si e stabil.

Edited by T Irina, 05 August 2013 - 18:34.


#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 lawrence38, on 05 august 2013 - 18:07, said:

Sincer, oricum e cam naspa gadget-ul ala, nu prea vad ce avantaj sa aiba fata de un suport de-ala de pus bicicletele deasupra masinii
Cam greu de pus bicicletele sus pe un VW Multivan... doar cu scara... si dupa aia nu prea mai treci pe sub poduri.
Suport pe hayon la 3 biciclete il scoate din balamale. Si oricum cu bicicletele puse e cam greu de ridicat hayonul.
Asta pe carlig se rabate spre spate si poti deschide portbagajul.
O sa ma duc la Politie la Pipera, dar cred ca degeaba, ca aia fac doar inmatriculari.

Edited by Oxigen1234, 06 August 2013 - 10:16.


#16
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Am si eu suport de carlig, dinala pentru 2 biciclete de la decathlon; tot de acolo am luat si suport cu stopuri , pozitii, semnalizare, frana...are si loc de numar; doi ani de zile am circulat asa prin tara si n-am avut problema, chiar si cu echipajul de la rutiera in spate :). Dar vreau sa ies din tara si sa iau si biclele si intr-adevar numarul nu prea se vede; m-am gandit sa fac cerere la politie pentru alta dar declar ca am pierdut o placuta...probabil peste granita nu o sa fie problema daca am acleasi numere si pe masina si pe suport...in tara daca ma intreaba le zic ca am gasit ulterior placuta pe drumul forestier pe unde am pierdut-o si am montat-o pe suport ca chiar nu se vede numarul din spate si nu vreu sa risc.

#17
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca te prinde cu 3 numere montate intra la fapta penala. Daca "pierzi" un numar, cand il "gasesti" esti obligat sa il predai imediat la Politie. La fel si eu pierdusem un talon si dupa vreo 3 luni mi l-a adus o cunostinta gasit sub frigider, m-am dus imediat sa-l predau...

#18
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Cel mai bine fa o hartie catre IGPR in care ceri lamuriri despre treaba asta. Daca ai hartie oficiala de la ei, nici un politist de la noi nu o sa se mai poata lua de tine. E o zona gri a legii si mai bine scapi de dureri de cap. Despre mersul in afara tarii nu stiu ce sa zic, depinde de legile celor de acolo (ma refer aici la varianta in care il dai jos pe cel de pe spate si il montezi pe suportul de biciclete).

Edited by abunea, 06 August 2013 - 10:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate