Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Suport bicicleta pe carlig - trebuie pus numar de inmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Am trimis intrebare prin formularul de pe site.
Parca vad ca o sa zica ca nu se poate si sa-mi cumpar suport sau bicicleta care nu acopera numarul. Sau daca am masina la ce-mi mai trebiuie bicicleta.
Imi scot oricum a treia placuta, o pun dupa ce trec granita, o dau jos cand ma intorc.

#20
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
In Bulgaria e si mai nasol cu placutele, cea din spate e prinsa de masina cu un nit special ca sa nu poata fi data jos si refolosita. Se plangea un texan ca i-a fost furata in parcare si trebuie sa mearga in Bulgaria sa ii nituiasca alta.

Suportul este autorizat RAR, m-am uitat pe acte, deci exista si solutie.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
trebuie sa faci hartie oficiala la IGPR ca sa-ti dea raspuns scris oficial (cum zicea colegul mai sus), nu te baza pe un raspuns verbal primit de la ei. fiecare garcea interpreteaza legea dupa cum ii da lui mai bine, te opreste, iti da amenda chiar daca-i spui tu ca nu stiu care alt politist ti-a zis altfel. si dupa aia ori o platesti, ori mergi in instanta. tot in hartia aia poti specifica ca acel suport e autorizat RAR, ca sa nu poata sa-ti spuna ca nu ai voie sa-l folosesti.

Edited by Fane, 11 August 2013 - 13:31.


#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
A venit raspunsul oficial -  Inspectoratul General al Poliţiei Române   - Direcţia  Rutieră
O sa ma duc sa iau inca o placuta!

La e-mailul dumneavoastră, înregistrat în evidenţele unităţii noastre la numărul menţionat mai sus, prin care solicitaţi informaţii referitoare la montarea plăcuţei cu numărul de înmatriculare la un autovehicul care are montat pe cârligul de remorcare un suport de biciclete dotat cu lămpi de semnalizare şi loc special destinat pentru montarea plăcuţei cu numărul de înmatriculare, vă informăm următoarele:

Conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă conducerea unui vehicul ale cărui plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare.

Prin urmare în situaţia prezentată de dumneavoastră, dacă numărul de înmatriculare este mascat după montarea pe autovehicul a suportului de biciclete, este necesar să montaţi plăcuţa cu numărul de înmatriculare atribuit autovehiculului, pe suportul de biciclete în locul special destinat pentru montarea acesteia.

În situaţia în care doriţi eliberarea unei noi plăcuţe cu numărul de înmatriculare atribuit autovehiculului, este necesar să vă adresaţi autorităţii competente, respectiv Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Edited by Oxigen1234, 23 August 2013 - 08:04.


#23
john_dude

john_dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.03.2006

View PostOxigen1234, on 23 august 2013 - 08:04, said:

A venit raspunsul oficial -  Inspectoratul General al Poliţiei Române   - Direcţia  Rutieră
O sa ma duc sa iau inca o placuta!

La e-mailul dumneavoastră, înregistrat în evidenţele unităţii noastre la numărul menţionat mai sus, prin care solicitaţi informaţii referitoare la montarea plăcuţei cu numărul de înmatriculare la un autovehicul care are montat pe cârligul de remorcare un suport de biciclete dotat cu lămpi de semnalizare şi loc special destinat pentru montarea plăcuţei cu numărul de înmatriculare, vă informăm următoarele:

Conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă conducerea unui vehicul ale cărui plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare.

Prin urmare în situaţia prezentată de dumneavoastră, dacă numărul de înmatriculare este mascat după montarea pe autovehicul a suportului de biciclete, este necesar să montaţi plăcuţa cu numărul de înmatriculare atribuit autovehiculului, pe suportul de biciclete în locul special destinat pentru montarea acesteia.

În situaţia în care doriţi eliberarea unei noi plăcuţe cu numărul de înmatriculare atribuit autovehiculului, este necesar să vă adresaţi autorităţii competente, respectiv Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Salut!
Pana la urma cum ai procedat? Iti muti propriul nr de pe spate pe suport, ori ai primit a 3-a placuta?
Merci.

#24
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
In 2013 mi-am luat si eu portbagaj din asta  de pus pe cirligul de remorcare.Cum nu aveam de gind sa mut nr. de pe masina pe portbagaj, m-am dus la inmatriculari sa cer inca o placuta. Am dat la ghiseu peste o proasta care m-a informat sec ca nu se poate.Dupa vreo 2 ani, in care am facut doar citeva iesiri prin tara fara sa mut nr. de pe masina, am zis sa mai incerc odata si m-am dus din nou la politie.Am luat cu mine bonul fiscal si cartea tehnica a portbagajului care avea si omologare. De data asta era un baietas care a inceput sa dea din umeri si sa imi zica ca nu stie, ca nu a mai avut astfel de cazuri si sa mut eu nr. de pe masina.I-am zis ca nu am chef sa mut nici un nr.,deoarece daca fac asta trebuie de fiecare data sa cumpar alt suport pentru nr..Am avut noroc ca a trecut pe acolo seful serviciului inmatriculari, care mi-a zis sa fac copie dupa cartea tehnica (4pagini), cerere+ taxa si in 2ore am avut a 3a placuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate