Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

stafilococ acnee si multi nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Voi de unde ați făcut rost de Bactroban? Că parcă scria cineva aici că nu se găsește în farmaciile din România.

#20
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013

 peterbald, on 15 octombrie 2013 - 01:24, said:

Voi de unde ați făcut rost de Bactroban? Că parcă scria cineva aici că nu se găsește în farmaciile din România.

http://forum.softped...15g-130200.html

#21
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Am tot citit aici pe forum că dă rezultate bune în cazul stafilococului aureus. Ai idee dacă e eficient și în cazul altor tipuri de stafilococ (gen epidermidis de ex.)?

#22
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
pai eu am avut stafilococ coaguleaza negativ si enterobacter spp si a fost foarte bun, fii atent ce am gasit aici ( pe http://www.romedic.r...afilococica  )

[ http://iceimg.com/UCVadN0O/clipboard02d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://iceimg.com/Dc3SgG2O/clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Bactroban este un nou antibiotic topic cu spectru larg de actiune, utilizat in tratamentul infectiilor bacteriene cutanate. Formula sa cuprinde mupirocina 2% (G/G) inglobata intr-o baza alba, translucida, hidrosolubila, de polietilenglicol.

http://www.sfatulmed...n-unguent_11145
cred ca e cea mai buna crema existenta la ora actuala pentru astel de infectii, uite-te si aici sa vezi ce laudata e de straini

http://www.rxlist.co...ionid=fdb91_pid
http://www.drugs.com.../bactroban.html

deci stafilococul de care zici tu, epidermis, e tot staf coaguleaza negativ

Edited by zjyghczk, 22 October 2013 - 11:27.


#23
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 zjyghczk, on 22 octombrie 2013 - 11:20, said:

pai eu am avut stafilococ coaguleaza negativ si enterobacter spp si a fost foarte bun, fii atent ce am gasit aici ( pe http://www.romedic.r...afilococica  )

[ http://iceimg.com/UCVadN0O/clipboard02d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://iceimg.com/Dc3SgG2O/clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



http://www.sfatulmed...n-unguent_11145
cred ca e cea mai buna crema existenta la ora actuala pentru astel de infectii, uite-te si aici sa vezi ce laudata e de straini

http://www.rxlist.co...ionid=fdb91_pid
http://www.drugs.com.../bactroban.html

deci stafilococul de care zici tu, epidermis, e tot staf coaguleaza negativ

Ideea este ca acest medicament sa duca la disparitia stafilococului, adica la vindecare, nu la ameliorarea simptomelor pe timpul tratamentului, dupa care sa apara eruptiile din nou.

#24
lvnatic

lvnatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.05.2010
@op si unguentul asta l-ai luat de capul tau, sau ai cerut si parerea unui doctor?
Mi s-a gasit si mie streptococ coagulaza negativ si momentan iau antibiotice timp de 10 zile si aplic o crema locala care contine si ea antibiotice la randul ei.
Sunt dispus sa incerc si eu bactroban daca tu zici ca ti-a trecut definitiv. Dar daca cosurile reapar dupa incetarea tratamentului atunci nu ii vad rostul. Am mai incercat antibiotice in trecut si aveau efect strict pe perioada tratamentului. La cateva zile dupa ce il terminam incepeau cosurile, chiar mai agresiv ca inainte.

#25
albinutza2013

albinutza2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2014

 zjyghczk, on 04 august 2013 - 18:30, said:

sper sa nu se considere reclama, am avut o problema cu cosurile de ceva timp, mi-a aparut ca o forma usoara pe ceafa acum ~ 2 ani cred, nu prea i-am dat importanta, apoi usor usor a inceput sa se transforme in cosuri pe ceafa, coji si foarte ingrosat parul, am schimbat o gramada de samponuri, nizoral, inca unu la vreo 50 ron si degeaba
apoi dupa vreo 6 luni stafilococul cum era sa aflu mai tarziu ca am, s-a mutat pe fata si frunte, atunci a inceput calvaru, am fost la medicu de familie, timp irosit aiurea nu m-a ajutat cu nimic, apoi la dermatolog, m-a bombardat cu augumentin, zicea ca am foliculita si acnee severa, mi-a recomandat vaccinul de la cantacuzino
am fost la institut, mi-au luat proba si mi-au facut vaccin, m-au incurajat si asistentele, credeam ca gata scap, la 1 luna parca sau nu mai tin minte exact cand, mi-au pregatit autovaccinul, a fost de preferat sa il fac iarna deoarece este f sensibil la caldura, trebuie tinut la rece, eu mi-am cumparat o geanta frigorifica de la metro parca ca sa-l car, cutia este destul de mica cu 20 de fiole, am inceput sa fac vaccinul, a trecut o sapt, 2, o luna si efecte zero, ma incurajam singur, hai ca tre sa apara ceva, sa dispara din cosuri sau roseala, de unde... am terminat rapelu de injectii si fata , scalpul erau fix la fel, pline de bube Posted Image
am fost iar la alt dermatolog, am consultat vreo 5 cred, a zis sa mai incerc odata cu vaccinul ca alte sanse nu prea am, am asteptat sa treaca o jumate de an, mi-au luat proba iar si mi-au pregatit solutia, la Antibiograma mi-a iesit Enterobacter spp + Stafilococ coagulaza negativ, nu m-a lamurit nimeni pana in prezent care-i treaba cu asta de coagulaza negativ, nici de la doctori nici de pe net
am inceput deci a 2a serie de vaccinare, acum pe timpul primaverii, insa tot asa, efecte 0 , foarte dezamagit am fost
vreau sa va spun ca am incercat cam tot ce exista pe net, am intrebat pe la farmacii, ceaiuri creme si o gramada de bani cheltuiti aiurea, fff multi
am fost in alta tara si mi-a recomandat cineva de acolo Bactroban, la noi am vazut ca nu se mai importa de vreo 10 ani ca am sunat la producator, nu l-am gasit nicaieri si mi la trimis cineva din belgia, am vazut pe net despre asta si mai toti sunt multumiti, de ce nu se gaseste si la noi nu stiu, probabil unde baga toate rahaturile scumpe de creme sa te toace de bani
acum sunt pe ceaiuri random si cu crema asta, sunt 99% vindecat aproape, ce ma bucur cel mai mult e ca s-a retras roseala, cred ca era ca un catalizator ceva pentru cosuri, apareau acolo de m-au disperat, mai ales vara era teroare sa ies afara Posted Image)
de ce am facut postul asta? -am inceput sa-i urasc foarte mult pe dermatologi deoarece m-au tratat cu superficialitate sau poate am avut eu ghinion sa gasesc numa nepriceputi si sa-mi bage pe gat toate prostiile de medicamente si creme
-daca cineva se regaseste in ce am scris il pot ajuta, o sa mai fac o comanda de Bactroban peste cateva zile si pot sa aduc 2-3 cutii, oricum sunt mici, au 15 grame din ce am vazut, poate e cineva interesat, sper sa nu se considere reclama deoarece produsul nu se mai gaseste la noi de ani de zile asa ca..
pe scalp de vreo sapt nu mi-a mai iesit nimic, sper ca si pe fata sa-mi treaca, nu stiu ce o sa fac cu semnele, nu sunt multe dar cu vreo crema cicatrizanta sper sa scap si de astea
asta e versiunea scurta a stafilococului meu, daca era sa scriu in detaliu cred ca bagam 2 pagini pe putin, daca aveti intrebari bagati mare, cu ce pot va ajut Posted Image


[ http://iceimg.com/i/ee/b0/fc93688013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ceva de genu asta aveam, insa erau ca neste noduli foarte durerosi,pielea rosie ca de rac si nu dispareau deloc, si chiar daca in cateva zile apareau la loc, era un cosmar sa ma barbaieresc
Eu am avut o poveste similara, multa bataie de cap cu un stafilococ auriu care imi determina o acnee urata. Dupa ce am luat la picior toti dermatologii din Bucuresti, am ajuns "cu pile" la Prof. Giurcaneanu la Elias, care mi-a prescris clindamicina (cel mai bun antibiotic pe infectii cu stafilococi), mai exact Mask Plus seara (care contine clindamicina dar si tretinoin, un cheratolitic care usuca cosurile) si Maskrym dimineata (doar clindamicina). In prima luna nu am vazut mari rezultate, iar pielea mi s-a exfoliat destul de tare in primele 10 zile, dar m-am tinut de tratament (m-a avertizat ca asa va fi) si sunt foarte multumita, din a 2-a luna tenul a inceput sa se curete frumos, iar dupa 3 luni de tratament, excat cum mi-a zis, mai aveam 1-2 cosuri sporadice. Acum ma dau doar cu Mask Plus seara ca tratament de mentinere si o crema de la Ivatherm pentru tenul acneic si sunt foarte ok, sper sa ma tina....la mine a functionat tratamentul asta, sper sa functioneze si la voi, mai ales ca se gasesc produsele in Romania, nu trebuie sa alergi dupa ele prin tari straine Posted Image

#26
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
Ultimul tratament l-am facut in octombrie 2013, mi-am luat inima-n dinti si am facut Timentin 3.2 g, 30 fiole in vena, 1 fiola la 12 ore la spital si de atunci nu mi-a mai aparut nimic, mai ales acum in periaoda sarbatorilor cand am mancat carne de porc, cola, ciocolata, mananc foarte iute, etc, nu mi-a mai aparut nici macar un cos, am scapat de matreata total si nici nu mai am tenul gras, cel mai bine se simte la zona mainilor, unde zici ca sunt mereu dat cu ceva anti grasime, foarte misto senzatia, ca tot zic toti desteptii ca apare de la mancare sau sistemul imunitar etc, a fost aiurea ca trebuia sa ma duc la spital la camera de garda la fiecare 12 ore si sa-mi faca in vena injectia, aveam venele torpilate :)) insa ma bucur enorm ca le-am facut.

Quote

Nume: TIMENTIN
Producator: Smithkline Beecham
Introducere: Timentin reprezinta o combinatie de ticarcilina disodica, penicilina bactericida cu spectru larg si clavulanat de potasiu, inhibitor progresiv si ireversibil al beta-lactamazelor. Beta-lactamazele sunt produse de catre multe bacterii grampozitive si gramnegative, iar prezenta lor poate duce la distrugerea unor peniciline inaintea actiunii acestora asupra germenilor patogeni. Clavulanatul de potasiu previne aceasta aparare bacteriana blocand efectul enzimelor si facand bacteriile sensibile la ticarcilina la concentratiile atinse in organism. Clavulanatul de potasiu are el insusi o oarecare actiune antibacteriana; totusi, asocierea cu ticarcilina din preparatul Timentin duce la realizarea unui agent antibiotic cu spectru largit, adecvat intrebuintarii in mod empiric pentru o gama mare de infectii tratate parenteral.
Bacteriologie: Timentin este bactericid in vitro pentru o gama larga de microorganisme, incluzand: grampozitivi: Aerobi: Staphylococcus spp., inclusiv Staph. aureus si Staph. epidermidis, Streptococcus spp., inclusiv Strep. faecalis; Anaerobi: Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Clostridium spp. Eubacterium spp.; gramnegativi: Aerobi: Escherichia coli, Haemophilus spp., inclusiv H. influenzae, Moraxella catarrhalis, Klebsiella spp., inclusiv K. pneumoniae, Enterobacter spp., Proteus spp., inclusiv tulpini indol-pozitive, Providentia stuartii, Pseudomonas spp., inclusiv P. aeruginosa, Serratia spp., inclusiv S. marcescens, Citrobacter spp., Acinetobacter spp., Yersinia enterocolitica; Anaerobi: Bacteroides spp., inclusiv B. fragilis, Fusobacterium spp., Veillonella spp."


#27
baiatb

baiatb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2014
Eu am doar pe suprafata pielii capului stafilococ, cosi mari plini cu puroi,cosi sub piele,umflaturi care abia in cateva zile se fac cu puroi, am baut 18 luni sotret , chiar si 3x20 de grame pe zi , dozaj mare, multa vreme, am scapat de cosi pe toata durata tratamentului. In septembrie am incetat sa mai beau si acum in ianuarie imi apare iar. Dupa 18 luni de sotret sa-mi apara iar...imi vine sa...

#28
albinutza2013

albinutza2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2014
Sotret-ul ca si roaccutane functioneaza doar pe durata tratamentului cu ele, apoi acneea revine....incearca sa vezi daca ai o infectie, aplica schema de tratament pe care am scris-o mai sus si vezi ce se intampla....daca nu merge topic, ia un antibiotic oral......iar daca nici asa nu merge, solutia finala e sa-ti bagi intravenos ce zicea baiatu' mai sus, desi mie mi-ar cam fi teama :) Oricum schimba medicul, daca te tine asa mult pe Sotret inseamna ca nu a inteles nimic, ti-a facut varza ficatul degeaba.....

#29
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Prima dată când aud de Timentin. De unde l-ai achiziționat?

#30
lvnatic

lvnatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.05.2010
Cei cu acnee pe fata, incercati sa va verificati si in nas. Eu am coagulazo-negativ pe fata iar azi mi-au venit rezultatele la exudatul nazal: stafilococ auriu. Doctorita mi-a zis ca daca scap de asta nazal ar trebui sa scap si de asta dp fata. Ma dadeam si eu cu tot felul de creme faciale care-mi ajutau doar pe perioada tratamentului, dupa ce intrerupeam, la vreo 3 sapt incepeau sa-mi apara cosurile. O sa vad acuma, poate scap de tot,
Apropo ati ramas careva din voi cu pete rosii pe fata in urma cosurilor? Eu le traumam la barbierit si am o hiperpigmentare nasoala, am inteles ca trece de la sine dar aproximativ in cat timp?

#31
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013

 peterbald, on 14 ianuarie 2014 - 18:41, said:

Prima dată când aud de Timentin. De unde l-ai achiziționat?

asta au zis si doctorii cand i-am intrebat de Timentin, aveam in vedere tratamentul asta de mai mult timp insa am vrut sa aflu si părerea dermato, am fost la 4 sau 5 in buc si am rămas stupefiat: o doctoriță nu auzise de medicamentu asta, un doctor mi-a zis ca nu am citit eu bine, ca probabil ma refer la augumentin, inca o doctoriță a zis ca nu exista la noi asa ceva și ultima a recunoscut ca nu a prescris niciodată asta deci nu știe despre ce e vorba. Sincer, sunt spălați pe creier și acționează ca o turma de oi punandu-ne sa luam aceleași creme și rahaturi cu 0 eficienta folosite in exces de ani de zile, care mai rau fac organismului ( ce sa mai zic de roacutane, e noaptea mintii cand aud ca s-a prescris asta de un doctor pentru stafilococ) pe care le folosesc de ani de zile in combaterea unor infecții ce isi modifica tulpina in permanenta, sunt or prosti sau nepăsători sau slab pregătiți ori toate la un loc, ori am fost eu ghinionist si am dat numai peste incompetenți.
Cineva imi recomandase un regim alimentar, sa scot carnea, laptele etc si sa mananc legume,miere, bauturi din telina, sfecla, morcovi fructe & shit, logic gandind, cum poti scapa de o infectie asa de grava si periculoasa din organism bazandu-te pe mancare, c'mmon Posted Image

Vazand ca nu rezolv nimic cu dermatologii, am zis sa incerc si singur,inhibitor progresiv si ireversibil al beta-lactamazelor . -asta a fost ceea ce m-a determinat sa-l fac, timentin este compus din 2 substante: 0,20g clavulanat de potasiu (amoxicilina) si ticarcilina 3g, am fost la un laborator de analize unde le-am zis sa-mi recolteze o proba dintr-un cos si sa o testeze cu acele componente, am platit 40ron iar dupa 5 zile am avut antibiograma, stafilococu fiind sensibil la ambele substante.
[rezultatul din antibiograma: * AMC - Amoxycillin / clavulanic acid : intermediar  /// * TIC - Ticarcillin : sensibil.]

Cu rezultatul analizelor m-am dus iarăși la doctor, am scos la imprimanta prospectul de la timentin ca doctoru habar avea despre tratament, i-am zis ca pe baza lor este indicat sa fac aceste injectii, ca le fac pe răspunderea mea si a fost de acord sa-mi dea reteta stabilind impreuna dozajul.
Greu mi-a fost iarasi pana am reușit sa fac rost de fiole, a trebuit sa sun direct la GSK unde m-au indrumat cum le pot lua, am fost apoi la multe farmacii pana am gasit o d-na foarte amabila de avea contract cu un distribuitor de la ăștia, am făcut comanda de 3 cutii si apoi am așteptat vreo săptămînă pana le-am primit.
Au urmat drumuri zilnice la camera de garda la 12h, efectele au inceput sa se vadă de la a 3-4a injecție, la mine cel puțin a avut foarte multe efecte benefice si sincer nici nu visam la asa ceva, m-a scapăt de ciuma asta nenorocita cel mai important + ce le-am scris mai sus, efecte adverse nu am avut deloc, au trecut aproape 5 luni de cand am terminat si nu am mai avut nicio problema,(pot spune ca a fost o adevărată aventura cu aceasta infecție invatand foarte multe) mai folosesc doar nivea cand imi aduc aminte; tratamentul asta a fost probabil cea mai buna decizie de am luat-o de cand sunt + ca aportul meu a fost aproape total nefiind ajutat sau sfătuit de nimeni, de doctori ce sa mai zic, avand nevoie decat ptr rețeta si cum sa facă asistenta injecția... incredibil
pentru cei care au dubii la ce am spus, am făcut aici o poza la tratament, le păstrez ca amintire https://i.imgur.com/4GvX5jY.jpg
Părerea mea este ca nu as fi scapăt poate niciodată cu ce imi dădeau doctorii, creme & shit,o lalaiam la nesfîrșit la fel cum s-a intamplat in ultimii ani de cand tot ma lupt cu infecția asta, iar despre antibiotice ce sa mai zic, mai rău i-au întărit tulpina, fără o decizie radicala o sa tot pierdeți timp și bani pe iluziile scumpe din farmacii, nu uitați ca sunteți un izvor fluent și nesfarsit de $$ ptr doctori si farmacii, sau repet, poate am avut eu ghinion si am dat numai peste incompetenți total.

#32
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Poti, te rog, să îmi dai și mie datele de contact ale farmaciei de la care ai achiziționat fiolele de Timentin?

#33
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010
Vreau si eu datele de contact ale farmaciei de la care ati achiziționat fiolele de Timentin !

#34
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010
Am cautat Timentin la producator si inclusiv la fabrica  si nu se mai produce in Romania .

#35
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Am si eu stafilococ auriu coagulazo negativ de pri 2003 nici nu mai stiu cate tratamente am urmat si nimc,
cosuri am si pe fata si prin par in cap ,,,,nici un antibiotic nu are efect mai mult de 1 luna.Vreau si eu Timentin,
am mai auzit de el dar de mult.

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Timentin puteti lua din afara tarii, sunt mai multe siteuri care vand, exemplu http://www.isrameds....1-Timentin.aspx

Aveti nevoie de doua lucruri:
1. bani la discretie
2. reteta scrisa in engleza

Orice medic ar trebui sa stie suficienta engleza ca sa scrie 2 randuri.

Cu astia de la isrameds am vorbit eu si au zis "We request that a doctor prescription to describe in english the active ingredient, dosage, quantity of pills he wishes for you to purchase and amount of refills of this prescription."

Poate gasiti mai ieftin in alte parti, nu stiu. Vedeti voi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate