Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

stafilococ acnee si multi nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
sper sa nu se considere reclama, am avut o problema cu cosurile de ceva timp, mi-a aparut ca o forma usoara pe ceafa acum ~ 2 ani cred, nu prea i-am dat importanta, apoi usor usor a inceput sa se transforme in cosuri pe ceafa, coji si foarte ingrosat parul, am schimbat o gramada de samponuri, nizoral, inca unu la vreo 50 ron si degeaba
apoi dupa vreo 6 luni stafilococul cum era sa aflu mai tarziu ca am, s-a mutat pe fata si frunte, atunci a inceput calvaru, am fost la medicu de familie, timp irosit aiurea nu m-a ajutat cu nimic, apoi la dermatolog, m-a bombardat cu augumentin, zicea ca am foliculita si acnee severa, mi-a recomandat vaccinul de la cantacuzino
am fost la institut, mi-au luat proba si mi-au facut vaccin, m-au incurajat si asistentele, credeam ca gata scap, la 1 luna parca sau nu mai tin minte exact cand, mi-au pregatit autovaccinul, a fost de preferat sa il fac iarna deoarece este f sensibil la caldura, trebuie tinut la rece, eu mi-am cumparat o geanta frigorifica de la metro parca ca sa-l car, cutia este destul de mica cu 20 de fiole, am inceput sa fac vaccinul, a trecut o sapt, 2, o luna si efecte zero, ma incurajam singur, hai ca tre sa apara ceva, sa dispara din cosuri sau roseala, de unde... am terminat rapelu de injectii si fata , scalpul erau fix la fel, pline de bube Posted Image
am fost iar la alt dermatolog, am consultat vreo 5 cred, a zis sa mai incerc odata cu vaccinul ca alte sanse nu prea am, am asteptat sa treaca o jumate de an, mi-au luat proba iar si mi-au pregatit solutia, la Antibiograma mi-a iesit Enterobacter spp + Stafilococ coagulaza negativ, nu m-a lamurit nimeni pana in prezent care-i treaba cu asta de coagulaza negativ, nici de la doctori nici de pe net
am inceput deci a 2a serie de vaccinare, acum pe timpul primaverii, insa tot asa, efecte 0 , foarte dezamagit am fost
vreau sa va spun ca am incercat cam tot ce exista pe net, am intrebat pe la farmacii, ceaiuri creme si o gramada de bani cheltuiti aiurea, fff multi
am fost in alta tara si mi-a recomandat cineva de acolo Bactroban, la noi am vazut ca nu se mai importa de vreo 10 ani ca am sunat la producator, nu l-am gasit nicaieri si mi la trimis cineva din belgia, am vazut pe net despre asta si mai toti sunt multumiti, de ce nu se gaseste si la noi nu stiu, probabil unde baga toate rahaturile scumpe de creme sa te toace de bani
acum sunt pe ceaiuri random si cu crema asta, sunt 99% vindecat aproape, ce ma bucur cel mai mult e ca s-a retras roseala, cred ca era ca un catalizator ceva pentru cosuri, apareau acolo de m-au disperat, mai ales vara era teroare sa ies afara Posted Image)
de ce am facut postul asta? -am inceput sa-i urasc foarte mult pe dermatologi deoarece m-au tratat cu superficialitate sau poate am avut eu ghinion sa gasesc numa nepriceputi si sa-mi bage pe gat toate prostiile de medicamente si creme
-daca cineva se regaseste in ce am scris il pot ajuta, o sa mai fac o comanda de Bactroban peste cateva zile si pot sa aduc 2-3 cutii, oricum sunt mici, au 15 grame din ce am vazut, poate e cineva interesat, sper sa nu se considere reclama deoarece produsul nu se mai gaseste la noi de ani de zile asa ca..
pe scalp de vreo sapt nu mi-a mai iesit nimic, sper ca si pe fata sa-mi treaca, nu stiu ce o sa fac cu semnele, nu sunt multe dar cu vreo crema cicatrizanta sper sa scap si de astea
asta e versiunea scurta a stafilococului meu, daca era sa scriu in detaliu cred ca bagam 2 pagini pe putin, daca aveti intrebari bagati mare, cu ce pot va ajut Posted Image


[ http://iceimg.com/i/ee/b0/fc93688013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ceva de genu asta aveam, insa erau ca neste noduli foarte durerosi,pielea rosie ca de rac si nu dispareau deloc, si chiar daca in cateva zile apareau la loc, era un cosmar sa ma barbaieresc

Edited by zjyghczk, 04 August 2013 - 18:31.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Bactroban - e un antibiotic cu spectru larg.
Ai grija sa nu ii omori pe cei actuali si sa infloreasca altii, care in mod normal sunt saprofiti. Nu exagera...

Compozitie
Bactroban este un nou antibiotic topic cu spectru larg de actiune, utilizat in tratamentul infectiilor bacteriene cutanate. Formula sa cuprinde mupirocina 2% (G/G) inglobata intr-o baza alba, translucida, hidrosolubila, de polietilenglicol.


Poti incerca si CLORHEXIN B pentru igiena locala.

#3
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
momentan nu mai incerc cu nimic, am fata si capul curate aproape in totaliate, deci in cazul in care dau fail astea ma apuc de altceva
pana acum aveam mereu eruptii aproape zilnice , acu au mai ramas semnele, si 1-2 cosuri, le dau cu crema si dispar singure pana a 2a zi, sper sa fi scapat

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Si eu ma chinui cu furungurile de cand ma stiu. Chiar acum am o umflatura mare sub ochi pe aproape tot obrazul nici nu pot sa ma ating de ce ma doare.

#5
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
In povestea asta  o regasesc perfect pe sora-mea. Exact aceeasi treaba,n doctori,n pareri,n creme si tratamente cu antibiotic. Pana la urma s-a tratat la Tg-Mures la o clinica particulara,sedinte cu laser. Are o fata perfecta acum.

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
si pe antibiograma nu scria la ce este senzibil??

#7
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
As vrea sa citesti ( si poate nu numai tu) despre Demodex, e foarte implicat (favorizeaza) in infectiile pielii fetzei.

http://ro.wikipedia....ex_folliculorum

http://pasagera.ro/d...e-a-pielii.html

Si mai citeste o poveste a unei tipe (bloggerita cunoscuta) care se pricopsise cu acnee + Demodex, si a tot fost pe la dermatologi pana a dat de una ca lumea, care i-a facut a analiza mai temeinica:

http://www.printesau...spre-acnee.html

#8
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
stii care e chestia, la sfaturi tot romanu se pricepe, am ajuns la o doctorita din buc, si vroia sa ma bage pe roacutane, m-am uitat pe net ce face si mi-am bagat picioru, decat sa-mi stric organismul de tot..mai bine indur
@ cephalophodes ba da, Stafilococ coagulaza negativ
Sensibil: Amoxicilina+Ac. Clavulanic (AMC), Cefuroxim(CXM), Doxiciclina(DO), Gentamicina(CN), Ofloxacin(OFX), Oxacilina(OX), Rifampicina(RD)

doctoru mi-a prescris augumentin, 1 pastila la 12 ore parca, cum luam o sapt, practic imi dispareau de tot, ziceai ca nu am avut nimic pe fata corp, insa dupa vreo luna dupa ce terminam tratamentu, mai rau aveam eruptia Posted Image) ceva naspa de tot
oricum stafilococu in general nu ai cum practic sa-l distrugi cu medicamente, din contra, mai rau il faci, ii intararesti imunitatea, deci cu cat bagi pastile cu atat devine mai rezistent, nu am scos eu asta, orice doctor mai rasarit stie, deci daca va da pastile pentru staf e clar :))

@ hot_tequila am citit crede-ma cam tot ce exista pe net, si pe forumurile din afara si bloguri si tot. daca merge treaba bine acum de ce so stric ? am facut destule experimente pe mine

Edited by zjyghczk, 05 August 2013 - 01:15.


#9
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Foarte bine ca ai refuzat tratamentul cu Roaccutane. Sora-mea si-a dat tot organismul peste cap,fiindca a luat Roaccutane in jur de 1 an;ciclul menstrual venea aiurea,daca statea la soare mai mult de 3h i se facea rau,chiar a si lesinat.Ca sa nu mai zic de stomac,ficat si altele..
Si da cum ai spus si tu,pe timpul tratamentului nu avea nimic pe fata,cum facea pauza 2 saptamani,cum se umplea iar..si lua 2 pastile pe zi. Inca nici nu se numea Roaccutane ci Sotret(nu stiu daca se mai gaseste acum sub denumirea aceasta).

#10
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
Sotret, roacutane, same shit + ca e medicamentu cu cele mai multe si grave efecte adverse ever made, iar pe langa asta, sa ti-l prescrie un dermatolog din Romania...risc total cu habarnistii astia

oricum, roacutane are efect 0 asupra stafilococului,la fel de util ai putea sa iei o pastila orbit

#11
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Exact..

#12
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
guys, care mai vreti Bactroban imi puteti da un mesaj privat Posted Image

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Bactrobanul nu se mai foloseste in Romania de foarte multi ani, era o forma pentru piele si o forma pentru stafilococul din nas, faptul ca nu s-a folosit decat rar si cand era pe piata (a fost retras din considerente economice de catre GSK) a dus la inexistenta unei populatii de stafilococ rezistenta la mupirocina, la tine a avut efectul scontat. Pe de alta parte Augmentinul si alte antibiotice folosite frecvent, se iau de catre populatie la un simplu rosu in gat de multe ori fara reteta, a dus la selectarea unei "specii" de stafilococ rezistente la aceste antibiotice in randul populatiei. Antibiotice care nu s-au mai folosit de ani buni au la aceasta ora niste efecte spectaculoase in infectii cu germeni rezistenti la antibioticele uzuale. Din pacate rata de descoperire de noi antibiotice e muuult mai mica decat rata de transmitere a rezistentei la antibiotice mediata plasmidic.

#14
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
ai zis bine ca a fost retras pe piata din considerente economice, si normal daca tratamentul are efect iar problema dispare, cabinetele dermatologice isi pierd clientii , profitul lor avand de suferit
asa mai bine prescriu toate rahaturile scumpe care fac mai mult rau decat bine, asigurandusi un flux constant de pacienti si...bani

#15
oanaRsp

oanaRsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.09.2013
eu am avut probleme cu acneea de mult timp, acum 1 an am suferit o accidentare la picior ( am cazut de pe bicicleta) si am reusit sa ma infectez, mi-a ramas ca o gaura de cos, foarte mica insa care nu se vindeca,lasa doar impresia ca trece, iesea din el o subst ca si cand ar fi fost infectie insa trecea, dar apoi aprea si tot mereu asa, am fost la o clinica si mi-am facut exudatul acela, mi-au facut analizele si mi-a iesit ca am stafilococ auriu, ce cauta acolo nu am inteles nici pana in ziua de azi, am cerut explicatii la medici, pe net, pe unde am putut insa fiecare imi zicea altceva mau derutat mai rau, apoi sa constat cu stupoare ca si acneea de o aveam pe fata si putin pe piept aparea tot din cauza stafilococului, mi-am facut alte analize cu probe de pe fata de la 2-3 cosuri ( mi-au luat proba o asistenta de la clinica ) apoi am asteptat 4 zile pentru rezultate si din pacate tot acelasi stafilococ s-a dovedit a fi cauza problemelor,  manifestand-se la suprafata pielii, alte probleme de sanatate neavand
ca la toata lumea, doctorii mi-au recomandat medicamentele la care era sensibil de pe biograma, insa cred ca doar mai rau l-am intarit, am luat si anticon. yasmin dar degeaba, am fost un fel de tester-ita cred pentru dermatologi, am folosit la indicatiile lor skinoren, metroruboril, gel vitella, cicalafate, etc, am dat-o pe ceaiuri, detoxifiere, nu fumez, dar nici gand sa amelioreze problema, prin cineva am aflat de la un medic pediatru de crema asta bactroban si m-am apucat de investigatii, oricum la cati bani am cheltuit ce mai conteaza una in plus
am vrut sa fac comanda de la gsk insa nu am reusit, apoi am gasit aici si am vrut sa vad daca totusi e buna de ceva sau nu
dezavantajele ar fi in primul rand ca nu este in romana prospectul, a trebuit sa-l caut pe net, este destul de putin 15g insa trebuie intinsa foarte bine, ar un aspect de vaselina alba, pretul destul de mare
cum am primit crema, am dat pe chestia de la picior, cateva zile nu am vazut niciun efect, insa am inteles apoi ca intra destul de greu in piele si are actiune lenta, a trebuit sa dau cam 14 zile insa au trecut aproape 3 sapt de cand am terminat si nu-mi vine sa cred, s-a inchis pur si simplu, nu se mai cunoaste nimic pe piele
din pacate nu mi-a mai ramas prea mult din tubu ala, am dat decat pe o parte a fetei sa vad daca are efect si e diferenta de la cer la pamant intre asta si ce mi-au dat doctorii, nu usuca cosurile, acestea pur si simplu dispar, dispare substanta acea din ele si practic pielea revine la normal, nu imi vine sa cred ca am gasit ceva care sa dea rezultate totusi, sper sa si dureze


#16
belzebup

belzebup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2008
am in camin cativa prieteni care au fix aceiasi problema, o sa le arat posturile vostre, am tot incercat sa-l conving pe unu ca nu scapa de cosuri doar cu nivea dar deh
pe mine cel putin Bactrobanul asta m-a ajutat sa-mi rezolv iritatia de pe spate si vad ca nu sunt singurul la care a avut efect, chiar daca problema mea nu a fost asa de grava ca la voi, ciudat cum nu stie lumea de el dar in schimb folosesc toate rahaturile fara efect
oh, sa nu folositi mibazon ala de la veterinar ca subtiaza pielea naspa de tot, mai rau va faceti, si vad ca a dat epidemia in voi cu roacutane, inainte de a il lua, faceti-va analizele ca daca acneea e cauza de infectie stafilococica cum au avut cei de mai sus vad, nu o sa aibe nici un efect si mai rau va distrugeti ficatu, informati-va cel putin inainte
Remicade tu zici ca a fost retras de la noi din cauza efectelor economice ? adica era prea eficient si nu mai puteau restu companiilor sa-si vanda produsele ? ce aiurea frate

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu "frate" Posted Image vanzarile Bactrobanului erau foarte slabe, nu le mai renta sa-l aduca, sa-i prelungeasca APP, sa fabrice ambalajul in romana. Si era si foarte scump comparativ cu media, compensat nu, pe bani nu se vindea. Stiti ca nu toate acneile au treaba cu stafilococul aureu nu ? Si stiti ca Bactrobanul nu se foloseste a ala long ? V-am mai spus de ce are un efect asa de puternic in Romania: nu s-a folosit intens astfel ca stafilococul aureu nu si-a facut o rezistenta la el, in momentul in care veti folosi mai mult timp, mai multi eficacitatera lui va scadea. E ca si cloramfenicolul: nu s-a mai folosit de inspe mii de ani si vezi niste cazuri in care rezultatele sint uimitoare.

Edited by Remicade, 30 September 2013 - 16:28.


#18
easytouch

easytouch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2009
eu ma chinui de foarte mult timp cu cosurile de pe piept si spate insa in ultimul timp cred ca si de la mediul de lucru plin de praf au inceput sa apara din ce in ce mai rau iar din unele iese si o substanta destul de naspa si nu trec deloc, m-am plictisit sa ma duc la doctori sa-mi dea tratament si sa nu rezolv nimic, mi-am luat si eu bactroban si de o sapt vad ca nu mai sunt purulente cosurile sincer nici nu ma asteptam sa aibe efect insa eu cel putin momentan sunt foarte multumit, la analize mi-a iesit stafilococ, acum ce mai sper doar sa nu imi mai apara, as fi dat oricat numai sa scap de rahaturile astea de cosuri
acum vreau sa dau si putin pe frunte, cosuri pe fata nu am numai decat putine pe frunte si tot asa, nu am reusit pana acum sa scap de ele, o sa vad cu asta ce rezolv, oricum pentru mine cel putin e cea mai buna crema de am folosit-o pana in prezent si nu cred ca mi-au scapat multe din farmacie
pentru curiosi am incercat foarte multe creme din farmacie si pot sa zic ca un sfert din ele mai rau mi-au facut sau nu au avut nici un efect, iar chestia cu ceaiurile ca te scapa de asa ceva, apa de ploaie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate