Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

probleme upload web server

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005
Am un web server cu net de la Romtelecom. Am 18mb/sec upload pe speedtest.net . Am pus un fisier de 100mb pe site si m-am logat ssh la un VPS din Romania, imi da 1-2mb/sec maxim. Site-ul se incarca greu. Este vreo problema de configurare server sau e fals rezultatul speedtest.net ?

#2
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Pe speedtest.net iti zice in megabiti pe secunda, iar ce vezi tu prin ssh e in megabytes. 1 byte = 8 biti. De aici trage si tu concluzia ;)

#3
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010

View Postedy_3dz, on 03 august 2013 - 09:29, said:

Pe speedtest.net iti zice in megabiti pe secunda, iar ce vezi tu prin ssh e in megabytes. 1 byte = 8 biti. De aici trage si tu concluzia Posted Image
Exact, deci 18 / 8 = 2,25 ;) asta iti e viteza *maxima*, desi probabil n`o sa prea ajungi la ea, ca mai ai si alte programe deschise care iti consuma mai mult sau mai putin din latimea de banda.

Citeste despre diferenta intre MB si Mb (megabyte si megabit).

#4
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Poate să nu fie nici una nici alta. Ai testat două conexiuni diferite, sunt de așteptat rezultate diferite. Poate serverul de la speedtest.net e în aceeași rețea cu serverul tău, sau poate VPS-ul nu are peering bun cu serverul tău, sau poate în momentul acela se mai transfera ceva pe acea țeavă, sau VPS-ul nu are bandă mare la internet.

Trebuie să faci mai multe teste, dar în principiu faptul că a fost capabil de viteză mare sugerează că gâlma nu e la serverul tău.

#5
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005

View Postedy_3dz, on 03 august 2013 - 09:29, said:

Pe speedtest.net iti zice in megabiti pe secunda, iar ce vezi tu prin ssh e in megabytes. 1 byte = 8 biti. De aici trage si tu concluzia Posted Image

Multumesc de lamurire.. deci uploadul meu e slab - maxim 2.5MB/sec, aici e buba, trebuie sa caut un provider de net sa ma apropii de un ce avema la firma de hosting inainte 10MB/sec.

View Postmishpowerpuff, on 03 august 2013 - 12:55, said:

Poate să nu fie nici una nici alta. Ai testat două conexiuni diferite, sunt de așteptat rezultate diferite. Poate serverul de la speedtest.net e în aceeași rețea cu serverul tău, sau poate VPS-ul nu are peering bun cu serverul tău, sau poate în momentul acela se mai transfera ceva pe acea țeavă, sau VPS-ul nu are bandă mare la internet.

Trebuie să faci mai multe teste, dar în principiu faptul că a fost capabil de viteză mare sugerează că gâlma nu e la serverul tău.

Am facut mai multe teste, e clar am upload de maxim 2.5MB/sec.

Edited by crossing, 03 August 2013 - 13:47.


#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ce anume planuiesti sa servesti de pe acel server? pt un simplu site e mai mult decat suficient.

#7
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005
6 site-uri cu activitate online destul de intensa.. Am plecat de pe un sharing SSD unde totul mergea excelent, am zis sa am serverul meu, a inceput sa mearga treaba si am zis sa am si privacy. Am facut aceasta confuzie inte biti si Bytes la Romtelecom si site-urile se incarca mult mai prost acasa. Solutia ar fi sa gasesc un provider de net cu upload mare in jur la 75-100Mb.

#8
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ia-ti un dedicat undeva, sa-ti explic de ce metoda "hosting acasa" nu functioneaza:

- banda garantata (cea care iti ofera si optiunea de IP fix mai la toti providerii) este scumpa si viteza foarte mica
- peering cu alti provideri relativ prost
- load balancing/ failover nu exista. Daca e congestionata reteaua sau pica ISP-ul slabe sanse sa ai serviciul online
- defectiuni la reteaua electrica (chiar daca tu ai UPS), switchul de pe scara sau MC-ul de la capatul fibrei n-are
- monitorizare/suport
- eterna problema cu portul 25

Initial ai impresia ca o sa iesi mult mai ieftin, realitatea iti va dovedi opusul

Un dedicat pe la nemti e ~30-50E/luna si au peering foarte ok cu rromanica, de exemplu: http://www.server4yo...r-vergleich.php
Preferabil sa-ti iei un dedicat in aceeasi tara cu targetul site-ului, daca targetul tau sunt americanii n-are rost sa-ti iei server in EU.
Deasemenea apeleaza la un CDN, daca ai wordpress based sites ai gratuit CDN de la wordpress.

#9
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005

View PostHuza, on 04 august 2013 - 06:06, said:

Ia-ti un dedicat undeva, sa-ti explic de ce metoda "hosting acasa" nu functioneaza:

- banda garantata (cea care iti ofera si optiunea de IP fix mai la toti providerii) este scumpa si viteza foarte mica
- peering cu alti provideri relativ prost
- load balancing/ failover nu exista. Daca e congestionata reteaua sau pica ISP-ul slabe sanse sa ai serviciul online
- defectiuni la reteaua electrica (chiar daca tu ai UPS), switchul de pe scara sau MC-ul de la capatul fibrei n-are
- monitorizare/suport
- eterna problema cu portul 25

Initial ai impresia ca o sa iesi mult mai ieftin, realitatea iti va dovedi opusul

Un dedicat pe la nemti e ~30-50E/luna si au peering foarte ok cu rromanica, de exemplu: http://www.server4yo...r-vergleich.php
Preferabil sa-ti iei un dedicat in aceeasi tara cu targetul site-ului, daca targetul tau sunt americanii n-are rost sa-ti iei server in EU.
Deasemenea apeleaza la un CDN, daca ai wordpress based sites ai gratuit CDN de la wordpress.

Am folosit mult timp cloudflare avand iluzia ca site-urile se incarca mai rapid, http://tools.pingdom.com/ chiar confirmau acest lucru dar era o iluzie pentru ca incarcarea primei pagini (cache golit) crestea cu 4 secunde.

Targetul sunt Romanii deci mi-ar trebui server dedicat de la noi, caz in care, pentru privacy, trebuie sa ma bazez pe regulile de confidentialitate interne pe care le au firmele de hosting - care sunt nule.

Ca idee, 90 de euro fara TVA(cat e un dedicat in RO la o firma rezonabila) , adica 500 ron cu totul mi e pare prea mult, nu pentru mine sau pentru specificatiile serverului, ci pentru acei 100Mbs/sec pe care ii ofera firma de hosting pentru toate site-urile detinute.  Legat de server din exterior, nu am incercat Germania, dar cu digitalocean.com care au server in Amsterdam am un delay de 5 secunde la incarcarea primei pagini comparativ cu hosting din RO.

- Nu am probleme cu portul 25.

- Monitorizare/suport mi-l ofer singur.

- Din 2 provideri de net trebuie sa fie unul live cand pica unul.

- Am un singur server, din ce am vazut load balancing este pentru mai multe servere, un router cu dual WAN ar rezolva problema.

Edited by crossing, 04 August 2013 - 07:36.


#10
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si un abonament business la ISP cat crezi ca e? :) Mai ales la 2 ISPs?
PS: Latentele alea tin de providerul tau, eu am ~1.5s loadtime la un server din Munchen... depinde ce peering ai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate