Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Camere video pt filmari lungi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Buna seara,

Am nevoie de cateva camere video cat mai ieftine posibil, cum sunt cele Vivitar la 150 de lei, dar spre deosebire de acelea, vreau sa filmeze in mp4 si sa poata fi alimentate la priza de casa si masina.

Vreau sa fie asa de ieftine pt ca am nevoie de mai multe.
Vreau sa filmeze in mp4 si nu in avi pt ca nu am nevoie de calitate (640x480 e de ajuns), ci de ore multe de filmare.
Am nevoie sa fie alimentata la priza de masina si casa pt ca bateriile sau acumulatorii ori de care or fi nu tin ore multe.

M-am gandit ca pana si telefoanele acelea vechi Nokia 5230 ar face treaba cu brio dar nu am de unde sa mai iau la maa a doua 4-5 bucati si noi sunt scmpe. Ca un telefon mobil filmeaza mp4 sau 3gp care nu ocupa mult si poti sa il tii in priza cat vrei tu si nu se terina bateria.

Majoritatea camerelor de parbriz pt masina ar merge, ca unele au si incacare la priza masinii si pot sa le folosesc si in afara masinii, ca imi trebuie si in casa dar acelea filmeaza cam toate in avi.

Va rog, ceva idei ?. Linkuri, magazine, modele ... .

Edited by Vodafonee, 01 August 2013 - 23:37.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Scopul este supravegherea sau?

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
AVI este un container, la fel si MP4 din cate imi amintesc, mai repede sa inregistreze in H264 sau AVC-HD daca vrei calitate cu spatiu mic ocupat.

Trebuie sa spui exact pentru ce le vrei, ca nu poti folosi o camera video consumer in conditii de supravegere video (24/7), ca o omori.

#4
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Am spus ca vreau sa inregistrez ore. Dar nu non stop.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ore ca ore? da in ce conditii? (lumina, intemperii, praf, socuri mecanice, EMI), conteaza.

Poti folosi de la noua Canon Legria Mini pana la GoPro Hero3 sau Canon Legria sau Sony Handicam HD.

Daca nu spui exact, nimeni nu va sti ce sa-ti recomande.

#6
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Cea mai ieftina. Posted Image Indoor bineanteles. Si mp4 si 3gp ocupa foarte putin pe langa avi.

Edited by Vodafonee, 02 August 2013 - 00:03.


#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
M-ai lamurit maxim!

Oricum pocnitorile alea Vivitar si suratele au probleme cu filmarea in indoor si fara "stimulente" nu faci mai nimic cu ele.

Prin stimulente ma refer la surse de lumina. Dar la fel lumina conteaza mult si este si ea in functie de ce filmezi.

#8
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Acum fara nici o suparare, dar eu cred ca se intelege foarte clar din primul meu post  ce doresc. Cine intelege a inteles deja.

Calitatea petardelor alora e ok pt ce imi trebuie mie. Doar ca vreau in mp4 nu in avi.

Edited by Vodafonee, 02 August 2013 - 00:14.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, nu se intelege din primul post. O folosesti indoor pentru ce? Pentru supraveghere video? In cazul asta o sa se duca naiba camerele tale un scurt timp.

#10
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Am mai zis, imi trebuie pt flmare de cateva ore nu supraveghere. Deci sa inregistreze. Off.

Deci, sa o luam altfel : care este cea mai oeftina camera care inregistreaza in mp4 si are incarcare la priza, cum e un tel mobil ?.

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Alea de bord sau un telefon mobil cu incarcare in bucla!, un raspuns pe masura intrebarii tale. Sau iti este frica/rusine cu ceea ce vrei sa faci cu ele?

Oricum nu-ti inteleg problema cu AVI, am avut camera Kodak cumparata de la Emag cu 150 de lei si filma in MOV (tot un container) si se vedea la nivel de MP4 si la filmari de zi rupea, dar doar pe trepied, la filmarea din mana era praf.

#12
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Pe cuvant daca inteleg ce vrei sa iti mai zic. Am zis ca imi trebuie cea mai ieftina camera carw nu filmeaza in avi. Tu zici ca ai luat in Kodak de la Emag care filma in mov. Poti sa imi spuinte rog modelul ?.

Edited by Vodafonee, 02 August 2013 - 00:33.


#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
ZX1, dupa proiect camera arata ca noua, dupa ce am terminat proiectul cu ea am dat-o. Am preferat s-o sacrific pe ea decat GoPro-ul (desi camera nu a patiti nimic in final),

Cauta pe okazii, acolo sunt mai ieftine.
Daca nu, cumpara de pe online si daca nu presteaza cum vrei tu... DA RETUR!

In pachet avea si acumulatori Kodak cu incarcator, cablu USB, cablu TV SD, cablu HDMI cu MiniHDMI si husa. Cablul HDMI a venit manusa la Canon Posted Image

Edited by connectorxp, 02 August 2013 - 00:35.


#14
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Si a fost numai 150 de lei ?. Azi nu mai e in oferta emag.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu, a fost la o "purjare" de stocuri. Cauta la resigilate, sigur gasesti ceva mai ieftin. Kodak-ul ala accepta si filmare cu curent de la priza, unde mai pui ca folosea acumulatorii in mod activ si nu se inchide daca se intrerupea curentul extern (exact cum face telefonul sau o camera normala), singura buba, era ca nu filma in bucla, multi le luau pentru masina.

Edited by connectorxp, 02 August 2013 - 00:44.


#16
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
O sa ma uit. Mie im trebuie si pt indoor nu numai masina, nu numai spatii de locuit, dar oricum ferite de intemperii. O sa vad. Oricum am gasit una de 100 de lei la reducere 50%, deci cu 50 de lei in Real, care filma la 640 in mp4 si exact ce imi trebuie mie dar mergea numai cu baterii sau acumulatori. Erau excelente dar cum sa le fac sa mearga la priza, ca o adaptare cu incarcator de priza la 5v e mult peste 4.5v cat aveau cele 3 baterii LR3 cu are mergea. Si amperajul era mic. Oricum, vreau ceva asemanator dar cu alimentare. Si sa stii ca chiar filma ok, pt ce stia.

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
640x480 este cam putin, Kodak-ul ala tragea in 720p si tot nu era suficient. Teoretic poti improviza o solutie la contactele de la baterie cu un traf de 4.5v (pe Maica Domnului gasesti), dar totusi incearca cu un incarcator de telefon la mufa USB a camerei, adica ia la tine un incarcator de telefon si incearca cu un vanzator de acolo, poate ai surpriza sa filmeze si asa, la Kodak nu specificau ca poate sa filmeze cu alimentare prin USB, doar printr-o mufa dedicata cu un alimentator optional.

Macar Real au politica buna de retur :)

#18
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Sunt din land of chaos, aka Constanta City si aici din ce am vazut cea mai buna politica de retur am vazut de departe la Carrefour si parca si la Auchan. Din Real nu prea cumpar pt ca e la ......in praznic spre Agigea.

Acum sa vedem, ce gasesc. Mai sunt reduceri d'astea mari, cum am gasit aia in Real la jumatate de pret care era si asa f mic, asa am gasit in Carrefour un dvd player la 30 de lei de la 150. Poate gasesc si camere ca sa le golesc raftul dar sa scrie pe cutie in ce format filmeaza ca altfel cu avi nu fac nimic. De exemplu in avi in 2gb intra doar 25 de min, pe cand in mp4 sau 3gp intra si 60 de min.

Edited by Vodafonee, 02 August 2013 - 01:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate