Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1000 replies to this topic

#883
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Salut, m-am gandit ca dupa mult timp sa ma mai joc cu Ubuntu, chiar cu 17.10; mai e stricta nevoie de optimizari pentru SSD, dupa atatia ani de la apartitia lor?! Voi, mai faceti optimizari? Eu am un Intel din seria 520 de vreo...trei ani. Multumesc.

#884
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Te descurci cu Gnome? ;)

#885
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Ce au facut cei de la Ubuntu cu versiunea 17.10 ?
Au sters cu buretele tot ce au investit în unity ?
NU îmi place deloc cum arata acum Ubuntu cu interfata de Gnome, este ciudata rau si a disparut de exemplu simpla functie ALT + TAB.
Spre exemplu este deschid mai multe terminale si ma schimb între ele cu ALT + TAB, e acum am doar o singura fereastra cu toate ferestrele lui Terminal si nu pot alege între ele decat cu mouseul.
Brrrr !

#886
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ar trebui sa te uiti prin centrul de setari pentru comutare intre ferestre cu Alt+Tab.
Poti instala si folosi Unity: https://itsfoss.com/...y-ubuntu-17-10/
Sau alta interfata, Lxde, Xfce, Kde (Plasma5).

LE: de ce deschizi mai multe termninale? Poti deschide mai multe taburi cu Ctrl+Shift+t sau ce hotkey o fi in Gnome/ Unity.

Edited by shogun1, 22 November 2017 - 09:53.


#887
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ar fi trebuit sa functioneze Alt-TAB. Ma surprinde ca nu functioneaza by default. Am gasit aici o rezolvare: http://tipsonubuntu....r-ubuntu-17-10/
Din pacate, Canonical au aruncat la gunoi Unity. Sunt avantajati doar cei care nu s-au putut adapta la el. Ubuntu 17.10 este ca o intoarcere intr-un trecut indepartat si uitat, dupa ce s-au preluat toate problemele care au inceput odata cu Ubuntu 16.04.
Poti instala Ubuntu 14.04 care a ramas probabil cea mai buna versiune de Ubuntu.

#888
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut,
Am instalat recent  ubuntu 16.04 pe un asus cu windows 10 instalat in legacy mode.
Stiam ca Ubuntu e recomandat pentru viteza mai buna in rulare fata de windows. Totusi, dupa ce selectez ubuntu/windows in GRUB, mai astept peste 20 de secunde sa imi afiseze desktopul.  E normal ?
In ubuntu cand incerc sa deschid o aplicatie, la fel, sta cateva secunde pana o deschide.
Ma repet, e normal ?

Am 8gb ram si un proc i7..

#889
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu, nu e normal. Dupa instalare, ai actualizat sistemul? Ai instalat driverele?

#890
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Sistemul l-am actualizat.
Legat de drivere, cam care ar fi necesare ?

#891
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Driverul video, ce placa grafica ai? In Ubuntu ai instrumente care-ti recomanda driverul potrivit (Software and updates- Additional drivers).

#892
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@shogun1  multumesc pentru link.  O sa îl încerc maine !
Folosesc mai multe terminale deoarece vreau sa stiu pe ce masina sunt logat remote si vad asta direct din combinatia ALT + TAB.
Nu îmi place sa folosesc mai multe taburi în terminal.  E o chestie de gust !

#893
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPIonut24, on 22 noiembrie 2017 - 11:04, said:

Salut,
Am instalat recent  ubuntu 16.04 pe un asus cu windows 10 instalat in legacy mode.
Stiam ca Ubuntu e recomandat pentru viteza mai buna in rulare fata de windows. Totusi, dupa ce selectez ubuntu/windows in GRUB, mai astept peste 20 de secunde sa imi afiseze desktopul.  E normal ?
In ubuntu cand incerc sa deschid o aplicatie, la fel, sta cateva secunde pana o deschide.
Ma repet, e normal ?

Am 8gb ram si un proc i7..

Daca le pui invers, Win peste Ubuntu care merge mai repede?

#894
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostGabiM1955, on 04 iulie 2018 - 19:41, said:

Buna ziua, am si eu o problema [...]

Acesta este un topic de interes general. Mutat discutia la topic nou: https://forum.softpe...e-incarca-greu/

#895
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
salut,am Ubuntu 18.04 pe laptop si cand inchid capeta la laptop acesta nu se inchide ci ramane "agatat" si lucreaza procesorul destul de tare dar nu se inchide

#896
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Păi in primul rând care este modelul laptopului?

#897
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
Acer aspire es1-711 cu intel dual core. Încă o problemă,arunci cand vreau sa accesez aplicatiile apăsând butonul Show Application,are un lac destul de mare. Am grafica de la intel dar nu a gasit nici un driver proprietar

#898
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Placile video Intel au support okay sub GNU/Linux nu ai treaba cu driver proprietar. Banuiesc ca ai Gnome, Mate sau alta balarie de DE, deci cauta sa vezi ce e setat sa faca in clipa in care inchizi lid-ul la laptop. In KDE am vazut ca fie e pus pe  lock screen. In alte DE-uri nu am idee unde se acunde optiunea respectiva. Sau instaleaza pachetul / pachetele necesare pentru power management daca nu sunt deja instalate.

#899
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
Imi spui te rog unde gasesc ce sa faca cand închid lid-ul sau ce pachete trebuie descărcate?

#900
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
gata,am rezolvat am modificat ceva intr-un folder de power,problema ramasa este lagul cand deschid acea "pagina" sa vad aplicatiile instalate apasand pe show aplication.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate