Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Linux Mint, topic general.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

#1369
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Fac si eu in decembrie, doi ani de Linux. Sunt extrem de multumit de Mint. L-am facut sa arate cum imi place si nu mi-a facut nicio problema dupa aceea. Ubuntu am incercat inainte. Din cauza lui, era sa renunt.
Imi place ca Linux se misca mai incet cu actualizarile, deci, nu le testam noi.

#1370
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
De azi am intrat si eu in clubul Linux Mint si pe PC-ul de acasa, pana acum am interactionat cu Linux doar pe servere/echipamente de retea, ramanand "fidel" Windows de atatia ani... pana azi.
Posted Image  Microsoft

#1371
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Suntem in 2023, Linux Mint 21.1 Vera, nici pana acum n-au reusit sa rezolve problemele legate de sunet (culprit: pulseaudio), respectiv se decaleaza relativ la imagine (in cazul video), progresiv. De obicei isi revine dupa 2-3 restarturi... Problema fara solutie de ani de zile.Posted Image
Altfel e OK. In Windows-uri nu am probleme.

#1372
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Asa ca idee, am instalat Linux Mint 21.2 "pe curat" in 07.august si inca nu au reaparut problemele cu sunetul, dar trebuie mentionat si faptul ca nu am instalat ulterior nimic de gen update. Deja cateva zeci de update-uri s-au adunat in "Update Manager" si sunt convins 99% ca o sa reapara problema (conflict undeva pe partea de audio) daca le instalez.Posted Image

#1373
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Poti oricand seta blocarea versiunii pachet-ului/elelor care introduc probleme fara a afecta celelalte update-uri.

Verifica documentatia update managerului in terminal pentru optiunile disponibile lock, downgrade, history pentru undo, etc.

Mai poti boota cu preempt=full ca si parametru kernel pentru low latency etc

Edited by Arthos, 13 August 2023 - 14:55.


#1374
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Problema e ca nu se stie ce introduce problemele. Adica nu stiu cunoscatorii care se ocupa de Linux pe forumurile de specialitate, s-a mai discutat.
Ma gandesc sa las lucrurile asa cum sunt, in ideea ca nu trebuie "reparat" ceva ce merge bine.

Eventual o sa fac update de securitate doar la browser (Firefox), desi banuiesc ca e una dintre sursele de probleme.

#1375
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Puteai pana acum sa ajungi la miezul problemei de vreo 15 mii de ori , chiar si babeste fara doctorat in Linux debugging.

De exemplu pe neve : Daca problema se manifesta in Firefox, testezi in alt browser. Daca persista deschizi video-ul cu mpv cu si fara accelerare hardware a decodarii. Daca nu face fitze cu decodare software ai gasit vinovatul aka Nivea :> Nu e rocket science

#1376
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Din moment ce nimeni (dintre cunoscatori) nu a rezolvat problema pana acum, "e rocket science".Posted Image

De ex. problema se manifesta si in alte browsere, doar ca la update de Firefox apare aproape sigur. Dupa ce apare, nu se mai poate repara decat cu instalare  de Linux "pe curat" si fara update-uri. Deja am pierdut mai multe zile cumulate in mai multi ani si am gasit mai multe solutii, dar toate s-au dovedit a fi temporare.

Am mai citat un exemplu in care cineva spunea ca a testat toate solutiile sugerate de oricine pe forumurile de specialitate si tot n-a gasit solutia.Posted Image

#1377
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Pai daca "cunoscatorii" nu ii dau de capat si tu esti convins ca Firefox e problema, dai un uninstall cu purge si bagi varianta snap sau flatpak ca sa nu iti mai strice sunetul la update si sa ii dai clean install ca la Windows :> Reiterez poti oricand bloca versiunea Firefox ce o ai daca updatarea ei strica sistemul ( cum ? coar tu sti :> )

#1378
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Momentan totul merge perfect, nu mai trebuie facut nimic, doar ca renunt la update-uri, preventiv.

#1379
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Problema a revenit astazi, dupa doua saptamani. Ca urmare am facut tot pachetul de update-uri si dupa restartul necesar inca merge bine.Posted Image

#1380
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View PostRamuran, on 15 mai 2023 - 16:19, said:

nici pana acum n-au reusit sa rezolve problemele legate de sunet (culprit: pulseaudio)

Pulseaudio "leaga" mai multe device-uri de sunet intr-un singur frontend. Daca ai un calculator mai nou de 10 ani mai mult ca sigur ai acolo placa de sunet clasica din motherboard si sunetul de HDMI de la placa video. Trebuie sa ai o lista cu ele in configuratie sau poti sa scri in linia de comanda: aplay --list-devices   si vezi acolo lista cu audio devices. Eventual poti sa pui lista in thread ca poate e o combinatie mai neobisnuita.

Incearca sa opresti audio-device care nu le folosesti. Da rclick pe sunet->Configure Audio Device si pune profilul pe "Off" la device-ul care nu-l folosesti.

#1381
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Inca merge bine dupa update-ri, contrar asteptarilor. Adica a mers perfect doua saptamani dupa instalare Linux de la zero, a aparut problema din senin, am facut toate update-urile (cateva zeci, inclusiv la Firefox), si-a revenit la a merge bine (pana acum aparea problema dupa update-uri...).

Merge la fel de bine sau rau atat pe conexiunea HDMI cat si pe iesirile din placa de baza cand e cuplata la un sistem audio, precum a mers la fel de bine sau rau si pe alte combinatii de placi de baza cu alte placi video. Sistemul audio il cuplez la PB doar cand folosesc proiectorul video si doar atunci exista doua linii de sunet (PC-HDMI-proiector si PC-audio analogic-amplificatoare, linia activa fiind spre amplificatoare), dar nu influenteaza problema.

Am citit pe forumurile de specialitate ca problemele legate de pulseaudio sunt vechi si ca au fost rezolvate in mare parte. Deci lucrurile evolueaza spre bine.Posted Image

Cand ma joc ma joc pe Windows, la filme si alte combinatii mai pretentioase audio/video folosesc tot Windows, pe Linux problema se rezolva cu restart daca apare, dpmdv discutia e doar pentru a evidentia o situatie mai deosebita, nu mai insist sa caut o rezolvare.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate