Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Iubirea divinã pentru Domnul Suprem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 31 iulie 2013 - 01:51, said:

Pai chiar se intrupeaza!! Vine o data si 2-3000 de ani, dau si eu un numar asa, ne batem cap in cap daca a fost El sau nu...Ce plm e cacatul asta??!! Ok, a venit! Cine are ochi sa vada o sa vada, cine are urechi sa auda o sa auda... Ce vrei mai mult de atat??!!!

Hai sa dezbatem daca a fost El , nu a fost El, au suferit aia de o iluzie in masa, erau saracii prosti, nu stiau ei ce vad si alte bullshituri de genul asta. Pentru mine ESTE si fara El nu putem face nimic! Daca vrei demonstratii si discursuri motivationale nu ajungi la El. El este deja acolo in tine, totul este sa dai jegul la o parte si sa Il vezi, macar asa ca o parere si tot e bine Posted Image


Eu sincer nu inteleg ce inseamna sintagma asta exact. Poate avea multe sensuri, dar daca vine de la Dumnezeu, trebuie sa fie de bine Posted Image



te intrebam doar ca logica, fiindca tu ai sustinut mai sus ca Dumnezeu este  imaterial:

"Este un adevar mah bostane!! Dumnezeu nu inseamna material bre!! Ca daca era material te intalneai cu el pe aci, dar nu cred ca ai stat cu el la o cafea...."

pe urma a urmat intrebarea mea despre Iisus...

......

concluzia e, ca tu avand in fiinta ta pe Iisus,--despre care nici nu esti macar lamurit ca a fost fiul lui Dumnezeu---

ai un model de viata...


.....

noapte buna., poate dormi deja

#38
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostSerpone, on 31 iulie 2013 - 01:06, said:

MAh iohame! Tu esti mai sarac cu duhul asa, dar asta nu e un pacat, poate fi chiar un atuu!! MAh tu ai auzit mah de inchisorile comuniste in care mii si mii de oameni au fost bagati si schingiuti in feluri la care probabil matale nu te gandesti??!! Buei oameni credinciosi, unii dintre ei cel putin! Ai auzit matale de un Petre Tutea, Valeriu Gafencu, Parintele Aresenie Papacoic, Parintele Arsenie Boca si cate alte sute si mii or mai fi de care nici eu nu stiu, spre rusinea mea...Viata este o puscarie si o binecuvantare in acelasi timp!! Pentru ca fara a experimeta raul nu o sa poti niciodata sa apreciezi binele la adevarata lui valoare, mei!

Las' ca-i raspund eu Posted Image
Este un adevar mah bostane!! Dumnezeu nu inseamna material bre!! Ca daca era material te intalneai cu el pe aci,
dar nu cred ca ai stat cu el la o cafea....
Ai probleme majore de receptare a unui text, mai mult, a unei propozitii simple. Dar si mai rau este ca nu intelegi esenta lucrurilor, exemplul tau nu se pupa cu ce am spus eu.

Iti mai spun o singura data, daca vrei sa bagi la cap bine, daca nu ramai pe aici ca material de modelaj pentru madhukar, și așa nu a convertit nimic. Un istet stie sa-si reconsidere pozitia ca sa nu persiste in greseala, deci:

Viata nu e o inchisoare ca sa-ti doresti eliberarea din ea, omul are in structura sa instinctul de a iubi viata indiferent de greutati.

Oh Mukunda, Cel ce acordă eliberarea din lumea materială (mântuirea)
Acest verset cu „explicatie” mincinoasa in paranteza, este demonic la fel ca „domnul suprem” iubitor de devoturi a lui madhukar. Cand mori nu te eliberezi, asa sa stii, doar MORI, moartea nu e eliberare pentru ca ai fost liber tot timpul. Demonii zeii hindusi se refera la eliberarea spirituala, nu la Jilava, si aduc ofensa lui Dumnezeu care ne-a facut liberi. Viata nu e inchisoare, viata este frumoasa indiferent de conditii, un om normal iubeste viata. Sufletul nu ti-l poate incatusa nimeni daca tu nu permiti acest lucru.

Acum bea o bere in liniste si proceseaza ce am spus, nu te grabi nici cu textul nici cu berea. Sensul unui cuvant este important, el poate deturna adevarul, pe asta se bazeaza astfel de dantelarii care vorbesc frumos 99% și cu restul te baga unde sufletul tau nu ar vrea.

Edited by Jo_Malbun, 31 July 2013 - 10:00.


#39
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 31 iulie 2013 - 02:10, said:




te intrebam doar ca logica, fiindca tu ai sustinut mai sus ca Dumnezeu este  imaterial:

"Este un adevar mah bostane!! Dumnezeu nu inseamna material bre!! Ca daca era material te intalneai cu el pe aci, dar nu cred ca ai stat cu el la o cafea...."




Ok , e greu cu tine. Nu am zis ca Dumnezeu este imaterial sau ma rog, nu asta a fost intentia. Dumnezeu e cum vrea EL unde vrea El. Doar ca manifestarile Lui in lumea materiala sunt trecatoare si de scurta durata. Vine ,spune ceva si la revedere. NU il mai vezi! Deci daca exista o viata materiala si una spirituala, pai atunci in cea spirituala probabil ai sanse sa stai de vorba cu El si sa stii ca este El , sa Il vezi!

View PostJo_Malbun, on 31 iulie 2013 - 09:33, said:


Viata nu e o inchisoare ca sa-ti doresti eliberarea din ea, omul are in structura sa instinctul de a iubi viata indiferent de greutati.


Ok nu iti place cu inchisoarea vad. E cam exagerat poate, mai ales pentru din astia simandicosi si cu cohones mari.  Este o scoala de corectie! Asa iti place? Mai mult ca sigur ca nu... :)

#40
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 31 iulie 2013 - 22:01, said:

Ok , e greu cu tine. Nu am zis ca Dumnezeu este imaterial sau ma rog, nu asta a fost intentia. Dumnezeu e cum vrea EL unde vrea El. Doar ca manifestarile Lui in lumea materiala sunt trecatoare si de scurta durata. Vine ,spune ceva si la revedere. NU il mai vezi! Deci daca exista o viata materiala si una spirituala, pai atunci in cea spirituala probabil ai sanse sa stai de vorba cu El si sa stii ca este El , sa Il vezi!


si viata asta spirituala unde e? e paralela cu cea materiala, sau e numai dupa ce materia moare?

#41
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 07:33, said:

si viata asta spirituala unde e? e paralela cu cea materiala, sau e numai dupa ce materia moare?
Pai dupa cate stiu eu, este dupa ce materia moare. Dar nu e obligatoriu! Adica nu inseamna ca daca mori gata hop top ai ajuns in lumea spirituala. Nu cred ca merge asa....Din punct de vedere al vedelor, cel putin, lumea spirituala , aia cu adevarat spirituala, nu tot felul de naluciri pe care unii oameni le mai au...lumea aia e foarte greu de atins. Este deschisa pentru toti, dar tocmai faptul ca suntem mult prea atatasati de materie, face intrarea noastra acolo foarte dificila, pentru unii imposibila...

Prima ''lectie'' in scolile astea vedice este  ''Tu nu esti corpul tau'' Daca poti intelege si accepta asta se poate merge mai departe, daca nu... e cam greu. Dupa care la nivelul doi ar veni '' tot ce ne inconjoara este energie emanata din Dumnezeu, deci eu nu pot sa detin nimic pe lume asta, pentru ca nimic nu este facut de mine'' :) Ergo, falsul ego si falsul sentiment cum ca noi suntem proprietari si stapani pe materie ne tine departe de lumea spirituala .

Detasarea de lumea material este litera de lege si in crestinism, doar ca din pacate cei mai multi trec  cu vederea chesti asta :(. Pentru ei Dumnezeu a ajuns un fel de Mos Craciun care trebuie sa le indeplineasca lor tot felul de dorinte, culmea toate materiale! Si de aici se impute treaba...

#42
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 01 august 2013 - 21:35, said:

Pai dupa cate stiu eu, este dupa ce materia moare. Dar nu e obligatoriu! Adica nu inseamna ca daca mori gata hop top ai ajuns in lumea spirituala. Nu cred ca merge asa....Din punct de vedere al vedelor, cel putin, lumea spirituala , aia cu adevarat spirituala, nu tot felul de naluciri pe care unii oameni le mai au...lumea aia e foarte greu de atins. Este deschisa pentru toti, dar tocmai faptul ca suntem mult prea atatasati de materie, face intrarea noastra acolo foarte dificila, pentru unii imposibila...

Prima ''lectie'' in scolile astea vedice este  ''Tu nu esti corpul tau'' Daca poti intelege si accepta asta se poate merge mai departe, daca nu... e cam greu. Dupa care la nivelul doi ar veni '' tot ce ne inconjoara este energie emanata din Dumnezeu, deci eu nu pot sa detin nimic pe lume asta, pentru ca nimic nu este facut de mine'' Posted Image Ergo, falsul ego si falsul sentiment cum ca noi suntem proprietari si stapani pe materie ne tine departe de lumea spirituala .

Detasarea de lumea material este litera de lege si in crestinism, doar ca din pacate cei mai multi trec  cu vederea chesti asta Posted Image. Pentru ei Dumnezeu a ajuns un fel de Mos Craciun care trebuie sa le indeplineasca lor tot felul de dorinte, culmea toate materiale! Si de aici se impute treaba...


ok


si nalucile tale care sint si unde s-ar incadra?

#43
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 21:51, said:



ok


si nalucile tale care sint si unde s-ar incadra?
Nu am nici  o nalucire! Mai sunt si oameni relativ normali, nu doar sfinti si vizionari.... Nici naluci nu am!

#44
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 01 august 2013 - 21:59, said:

Nu am nici  o nalucire! Mai sunt si oameni relativ normali, nu doar sfinti si vizionari.... Nici naluci nu am!


te intrebam ca pe un om normal

"Detasarea de lumea material este litera de lege si in crestinism, doar ca din pacate cei mai multi trec  cu vederea chesti asta :(. Pentru ei Dumnezeu a ajuns un fel de Mos Craciun care trebuie sa le indeplineasca lor tot felul de dorinte, culmea toate materiale! Si de aici se impute treaba..."

#45
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 22:04, said:



te intrebam ca pe un om normal

"Detasarea de lumea material este litera de lege si in crestinism, doar ca din pacate cei mai multi trec  cu vederea chesti asta Posted Image. Pentru ei Dumnezeu a ajuns un fel de Mos Craciun care trebuie sa le indeplineasca lor tot felul de dorinte, culmea toate materiale! Si de aici se impute treaba..."

Pai nu inteleg ce vrei sa ma intrebi....

#46
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 01 august 2013 - 22:15, said:


Pai nu inteleg ce vrei sa ma intrebi....


sint vorbele tale redate acolo

#47
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 22:18, said:



sint vorbele tale redate acolo
Pai da sunt vorbele mele,dar nu vad legatura cu nici o intrebare si cu nalucile....

#48
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSerpone, on 01 august 2013 - 22:30, said:

Pai da sunt vorbele mele,dar nu vad legatura cu nici o intrebare si cu nalucile....


compromis??

eu nu te inteleg, nici tu pe mine

scor egal

#49
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 22:32, said:





eu nu te inteleg, nici tu pe mine

scor egal
ok... :)

#50
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
V-a atins madhukar cu divinu lu supremu?Posted Image

Edited by Jo_Malbun, 01 August 2013 - 22:59.


#51
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostJo_Malbun, on 01 august 2013 - 22:52, said:

Va atins madhukar cu divinu lu supremu?Posted Image


v-a atins, cultule, ioham

#52
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostJo_Malbun, on 01 august 2013 - 22:52, said:

Va atins madhukar cu divinu lu supremu?Posted Image
Iohame te plicitsesti pe ''mahalaua'' crestina si vi pe aici sa te disterzi ? :)

#53
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostDr_Hais, on 01 august 2013 - 22:54, said:

v-a atins, cultule, ioham
Asa am scris initial, dar am sters nu-s de ce, modific acum, poti s-o faci si tu.
Cine-i ioham?  je suis jo, ma „propui”.

Ma cu alde voi si cu mine da faliment madhukar, isi ia devoturile si pleaca.Posted Image

ps: mergea scris gresit ca e la sto si restul.
modific iar oare?  lasa... merge asa, ori cu-n devot ori fara.Posted Image

Edited by Jo_Malbun, 01 August 2013 - 23:03.


#54
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013

View PostJo_Malbun, on 01 august 2013 - 23:01, said:

Asa am scris initial, dar am sters nu-s de ce, modific acum, poti s-o faci si tu.
Cine-i ioham?  je suis jo, ma „propui”.

Ma cu alde voi si cu mine da faliment madhukar, isi ia devoturile si pleaca.Posted Image

si tu la fel

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate