Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Recomandare orga

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Ce orga yamaha noua intr-un buget mai mic, sa zicem un maxim de 1500 lei ar mai merita cumparata in ziua de azi? Pe scurt am avut vreo 11 ani un PSR 275, acum 6 luni l-am vandut si am luat un Roland G800 sh care mi-a scos peri albi cu defectele lui, am bagat si bani in ea sa ii schimb contactele, butoanele si acuma face alta figura (am scris si pe forum despre aceasta). Asa ca m-am hotarat, doresc sa cumpar una noua, numai imi trebuie sh, asa am si garantie macar 2 ani.
Ce as dori eu de la orga:
1. Sa pot incarca ritmuri in ea.
2. Sa aiba touch sensitivity ca la pian, adica daca apesi incet sa se auda incet si daca apesi mai tare - sa se auda mai tare si tot asa.
3. Sa o pot folosi si legata la calculator in programe de muzica prin midi sa suporte midi in si out.
4. Sa fie rezistenta in timp, sa nu se duca contactele sau butoanele ca la Roland G800. (daca o exista asa ceva).
5. Cel putin 5 octave.
6. Sa sune bine, macar mai bine decat psr 275.
Am vazut la magazinele online doua modele mai ieftine: PSR E-433 - dar nu are midi si PSR A300 - dar nu cred ca se pot incarca style pe ea.

ps: Daca exista si alte marci care merita mentionate, nu exitati sa o faceti. Eu am zis de Yamaha deoarece nu cred ca se gaseste alta marca ieftina, in afara de chinezarii cu sunete de copii mici.

#2
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Vrei pentru utilizare profi sau amator?
Eu am o Yamaha  PSR E423 şi sunt mulţumit de ea. Nu cânt profi, doar amator de amator (parcă nu ştie mid-uri).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xWrRaHcfZ-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.senia.ro/...-yamaha-20860-3

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Avand in vedere ca nu am bani de profi (ma bucurasem cu rolandul asta care e o orga profi dar din pacate prea obosita), as fi multumit si cu ceva decent.  De asta ma si uitam la E-433 care vad ca e ultima din seria PSR mai ieftina ( vreo 1250 lei) si e de fapt un PSR E423 cu ceva upgrade-uri, usb pt memorie flash, 5 locuri de memorie pt syle-uri. In orga ta cate ritmuri poti sa bagi? Unul?

#4
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008
Salut!
Ca să nu deschid topic nou, am nevoie exact de același sfat. Aș dori un instrument cu clape mai profi, dar cu un buget de maxim 3500 lei. Ce îmi recomandați? Aș dori sfaturi/recomandări (dacă e posibil), de la cei care cunosc mai bine instrumentele. Totuși, 3500 de lei sunt ceva bănuți și să nu fie păreri de rău după achiziționare. :D Vă mulțumesc! :)

#5
rarestoom

rarestoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2012
Salut,
Tot pentru a nu deschide un topic nou, intreb aici pe cei care cunosc, daca Korg TR88 merita 500 euro.
Multumesc

#6
Onipiano

Onipiano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2013
Salut, am avut mai multe serii de  yamaha si una mai potrivita pentru un pianist incepator sau chiar profesionist este Yamaha NP-V60 Piaggero BK la un pret de 1.584,18 RON.
http://www.thomann.d...amaha_npv60.htm

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pana la urma am reparat Rolandul G800, nici o alta orga de buget mic din gama Yamaha nu suna ca Rolandul. Am ascultat si para-ascultat demo-uri, nu se compara. Rolandul suna de zici ca e formatie live, mai ales chitara bass. toate Yamaha astea mai ieftine pana pe la 2000 lei suna exact la fel ca PSR 275 pe care am avut-o, nici o diferenta. Cam aceleasi ritmuri, cu mici exceptii si cam aceleasi facilitati, doar ca unele acuma au USB ceea ce 275 nu avea. Nu prea merita. Acuma depinde si ce vrei de la o orga, daca vrei doar sa canti ca la pian, fara ritmuri fara nimic, sunt bune. Daca vrei si ritmuri, nu prea. La pian Yamaha e buna.

Edited by gerbil, 03 October 2013 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate