Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Mini-investitie la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
In cazul tau spunei sa ia stupi. Nu trebuie hraniti, insa trebuie vazut de ei.
Am vazut un reportaj in care niste tarani cresteau porci vietnamezi. Pretul unui Kg de carne este de 3 ori mai mare fata de porcii obisnuiti.
Insa pentru a creste porci, trebuie sa ai ce sa le dai de mancare. Porumb, cartofi, iarba, ....etc

#38
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 15:56, said:

Ceva folositor ai de spus? O idee de "investitie"? Sau trollezi doar?

Tot nu mi-ai spus ce si cat manca acel porc intr-un an. Si cat m-ar costa.

stii ceva ? daca am avea idei sa investim 1000 euro si sa scoatem 6-700 lei/luna, bazindu-ne pe munca rudelor, nu ti-am spune care sunt astea. le-am aplica noi si am sta cu aia in sus.
antevorbitorii mei incearca sa-ti deschida ochii si sa-ti explice mai calm sau mai iritati ca ceea ce vrei tu nu se poate.
( ca fapt divers eu stau la tara , lucrez in oras si nu pe 2 lei ca tatal tau si nu am timp sa ingrijesc gazonul si cei citiva pomi fructiferi, dar incerc sa invat si cind ma voi retrage la pensie sa am unde pierde timpul, nu sa traiesc de pe urma agriculturii - aici se fac bani daca ai teren - zeci sute de ha, utilaje, noroc la ploaie si paza )
bafta la vinzarea porcilor ce cresc singuri !
inainte pune mina pe google si cauta un curs de crestere porci sa vezi macar cit maninca, vaccinuri, crotal, medic veterinar etc.

#39
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Ok, deci raspunsuri serioase si utile am primit cateva, cretinisme si frustrari ale taranilor ratati cu mult mai multe, trolli plictisiti asijderea.

Ce mai , este un topic de succes.


Ceea ce vreau eu se poate foarte bine, dar cei care raspund trebuie sa aiba ceva experienta in viata la tara si, conditie sine qua non, sa nu fie complet cretini.

andule,tu in care categorie te incadrezi ?:lol:

#40
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 11:52, said:


Contributii sociale? pentru ce? Posted Image

Tatal tau... pensionar... parazit care suje sanjele si vigoarea dreptacilor... naspa! Posted Image  ( LOL. am glumit)

De ce nu incearca cu o pantatie de zmeura? Sau ceva de genul asta? Azi am vazut la mine pe piata ca zmeura era cu 20 lei/kg.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 15:56, said:

Ceva folositor ai de spus? O idee de "investitie"? Sau trollezi doar? Tot nu mi-ai spus ce si cat manca acel porc intr-un an. Si cat m-ar costa.
Despre porci poti sa intrebi ce si cum aici => http://forum.softped...6#entry13516293
'cristinaptudor' a crescut porci si pe deasupra a facut calcule cu ce si cum, probabil poti obtine mult mai multe detalii in ce priveste porcii si cresterea lor.

#42
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postdraculescu, on 23 iulie 2013 - 17:54, said:


Tatal tau... pensionar... parazit care suje sanjele si vigoarea dreptacilor... naspa! Posted Image  ( LOL. am glumit)

De ce nu incearca cu o pantatie de zmeura? Sau ceva de genul asta? Azi am vazut la mine pe piata ca zmeura era cu 20 lei/kg.

Asta este. Din pacate pentru unii vizionari "da dreapta", unii dintre romani mai ajung si la pensie :lol: Mersi de idee, o sa ma interesez.

@poadol
ms, o sa citesc cate ceva de-acolo

#43
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Intreaba pe acel topic si vei primi raspuns cat se poate de documentat.

#44
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 17:32, said:

Ok, deci raspunsuri serioase si utile am primit cateva, cretinisme si frustrari ale taranilor ratati cu mult mai multe, trolli plictisiti asijderea.




Deci daca cineva iti spune ca ce vrei tu nu e rentabil si nu e fezabil inseamna ca e un taran ratat si frustrat... :)) Esti de treaba. Daca ai sti cu cine stai de vorba...te-as mai intelege. Dar asa... incearca sa nu te mai descrii singur.

#45
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 16:12, said:

Pai e bunica-mea si unchiu'meu, din moment ce oricum dau de mancare animalelor lor, care e problema daca mai trantesc o galeata de porumb unor porci sau niste iarba acelor iepuri? E greu? Posted Image

Da, e greu! Iarba aia pentru iepuri trebuie cosita, carata (ca ma indoiesc ca au in curte iarba suficienta). Si presupun ca bunica-ta nu are 30 de ani! Mancarea aia la porci- nu doar golesti galeata in troaca, trebuie pregatita, ca ma gandesc ca nu-i tii cu conserve, ca atunci ii vinzi la pret de vaca Kobe, atotstiutorule! Ce simplu e pentru tine, zici ca am fi pe enterprise, avem procesatorul de alimente pentru porci si iepuri,comandam si gata, doar rasturnam galeata Du-te tu si fa ce trebuie facut, inclusiv curatenie, macar o saptamanala animalel alea si pe urma mai vorbim daca e greu sau nu

Edited by claudia313, 23 July 2013 - 20:25.


#46
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Mai "tarani ratati si troli plictisiti" nu vedeti ca nu aveti cu cine?
"Daca ai sti cu cine stai de vorba...te-as mai intelege".Asta nu il intereseaza,el ii domn,proletarii si taranii is un moft care trebuie extirpati sa aiba ei loc de cabane si vile si pensii de 27 mil. lei.Si nu sint frustrat,sint doar realist.
Mai bine sa mearga inapoi in poiana lui iocan si sa isi deie pe acolo cu parerea,acolo poate ii si da dreptate cineva.
Dupa ce ca jigneste pe mai toti,tot el se supara.
Posted Image Si mai cere si sfaturi.

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 14:17, said:

voi sunteti dilii ! Posted Image
Cine m-a pus sa fac topic pe SP despre asta Posted Image

Edited by alexbjorg, 23 July 2013 - 21:01.


#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Alex, vorba aia cu o bâtă la un car de oale, ţi-o mai aminteşti ?
Tot de actualitate-i.

Nu consider că-i corect să fac un click şi să închid topicul, poate vine careva şi ne lămureşte că nu-i utopie vrerea lui Kabul.

Da' chiar dacă nu va veni nimeni, haideţi să schimbăm totuşi tonul discuţiei, aşa cum şade bine la niştea ţărani.

#48
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postclaudia313, on 23 iulie 2013 - 20:24, said:

Da, e greu! Iarba aia pentru iepuri trebuie cosita, carata (ca ma indoiesc ca au in curte iarba suficienta). Si presupun ca bunica-ta nu are 30 de ani! Mancarea aia la porci- nu doar golesti galeata in troaca, trebuie pregatita, ca ma gandesc ca nu-i tii cu conserve, ca atunci ii vinzi la pret de vaca Kobe, atotstiutorule! Ce simplu e pentru tine, zici ca am fi pe enterprise, avem procesatorul de alimente pentru porci si iepuri,comandam si gata, doar rasturnam galeata Du-te tu si fa ce trebuie facut, inclusiv curatenie, macar o saptamanala animalel alea si pe urma mai vorbim daca e greu sau nu

Pai hai tu cu o idee mai buna,ca te vad isteata. Ca si pe astialalti domni "experimentati" intr-ale agriculturii.

"presupun ca bunica-ta nu are 30 de ani!", "ma gandesc ca nu-i tii cu conserve" , "atotstiutorule" etc.

asta e exprimare? vai si amar

Puteati ma sa spuneti  ca voi nu sunteti in stare, ca nu e posibil, ca nu e vrerea lui Dumnezo' etc dar vorbind frumos si strict la subiect.

Cu astfel de personaje (precum Claudita de la Jeaca) n-am ce sa discut . In frunte cu tovarasu' moderator.

#49
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ete ca stim da' nu vrem sa iti spunem :)

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postclaudia313, on 23 iulie 2013 - 20:24, said:

Da, e greu! Iarba aia pentru iepuri trebuie cosita, carata (ca ma indoiesc ca au in curte iarba suficienta). Si presupun ca bunica-ta nu are 30 de ani! Mancarea aia la porci- nu doar golesti galeata in troaca, trebuie pregatita, ca ma gandesc ca nu-i tii cu conserve, ca atunci ii vinzi la pret de vaca Kobe, atotstiutorule! Ce simplu e pentru tine, zici ca am fi pe enterprise, avem procesatorul de alimente pentru porci si iepuri,comandam si gata, doar rasturnam galeata Du-te tu si fa ce trebuie facut, inclusiv curatenie, macar o saptamanala animalel alea si pe urma mai vorbim daca e greu sau nu.
Nu-i corect asa. :D Trebuie sa o faca pentru animalele unchiului sau si de abia atunci tacamul este complet.

#51
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
no ca e Caritas...bagi 1 leu si vrei sa scoti 2 intr-un an :)

#52
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postscaiba, on 23 iulie 2013 - 21:15, said:

Nu consider că-i corect să fac un click şi să închid topicul, poate vine careva ...

Uite ca venii io si ma prinse prost dispus pe caldura asta si-i dadui o pauza de 3 zile, ca sa cujete la zicala care zice ca si de la un prost ai de invatat... Noapte buna si racoare !

#53
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Cred ca nici "incalzirea" nu a fost facuta bine si deja "s-o gatat" ?

#54
myosotish

myosotish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.03.2010

View PostKabul01, on 23 iulie 2013 - 14:22, said:

Da? Eu ma gandeam ca iau cativa purcei, cativa saci de procumb, "renovez" un cotet si gata-i treaba.

De sarbatori ii vand  cu 2.000 de lei bucata (sau cat mai e un porc)

Te-ai suparat pe colegii de forum care au incercat sa-ti arate ce cheltuieli pot sa apara (cu transportul, etc.)
Stii cat mananca un porc ? Fa intai un calcul cat te costa mancarea, cat te costa porcul  (la cumparare) si apoi vezi daca iesi in castig. Porcii s-au vandut in medie cu 8-10 lei/kg in ultimii ani, in perioada Craciunului. Asta ca sa poti face un calcul estimativ. In afara de mancare este foarte probabil sa ai nevoie de medicamente si / sau vitamine, veterinar.
Iti spun din proprie experienta (locuiesc la tara de ceva ani, venita din oras) ca nu iesi in profit, daca procedezi asa cum zici tu. Probabil o sa te superi din nou, dar cu rudele, mare lucru nu o sa poti face. Este parerea mea.
Zici ca iei cativa saci cu porumb - eu cumpar acum porumbul de la targ cu 40lei/sac (pentru pasari).
Daca nu ai porumbul/cerelalele/pamantul tau e foarte greu sa faci vreun profit din cresterea animalelor.


Edit - m-am trezit la spartul targului :) .......acu am vazut ca s-au aplicat masuri....

Edited by myosotish, 24 July 2013 - 09:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate