Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Mini-investitie la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Salutare.

  Ma intereseaza posibilitatea unei mici investitii la tara, in care sa plec de la o suma in jurul a 1.000 de euro si care sa aduca un venit anual de 6-7 mii de lei (minim, bineinteles :) ).

   Ideea e urmatoarea: tatal meu este pensionar, dar si lucreaza la o firma unde castiga foarte putin, undeva la 6-7 sute de lei /luna. Se trezeste la 6 dimineata si se intoarce de la munca la 6 seara. As vrea sa gasesc o solutie pentru el , pentru ca salariul acesta este ridicol si chiar nu merita sa-si piarda toata ziua acolo, cand ar putea face altceva care sa-i aduca un venit similar.
   Stiu ca ar fi interesat de activitati la tara, deoarece in ultima perioada merge din ce in ce mai des la casa bunicii (care locuieste la un sat aflat la 50 de km de orasul in care locuim) si chiar se simte foarte relaxat si linistit cand organizeaza lucrurile pe acolo.
  De-asta m-am gandit la o mica investitie acolo, unde exista conditii- teren agricol, spatiu de crestere a animalelor, etc. Bunica mea e batrana si nu prea mai tine animale, decat pentru consumul propriu - gaini si rate

M-ar interesa sa stiu cam ce activitati ar putea aduce anumite venituri la tara cu o asemenea mini-investitie ; ma gandeam la cresterea porcilor. Merita sa cresti 5-6 porci, cam ce profit obtii?
Ideea e ca ar fi cine sa se ocupe acolo, am rude care locuiesc acolo si s-ar putea ocupa ei de hranirea animalelor, curatirea cotetului etc.

Daca aveti alte idei, le ascult

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
mergi "la tara", gasesti vreo firma pe acolo (in general birturi, magazine etc), dar cei 1000 euro spaga si-ti angajezi tatal pe un salariu de 6-7 sute de lei/luna.

#3
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
El nu se muta la tara, merge acolo din cand in cand, in vizita  si cu ocazia asta isi va supraveghea si "investitia" :)

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
am auzit ca si prepelitele ar fi ok
sau gaini
astea mai dau si un ou care se poate vinde prin vecinii de la oras
eventual si un porc doi
o mica ferma de vanzare in vecini
chiar si o leguma ar merge

 Kabul01, on 23 iulie 2013 - 11:35, said:

El nu se muta la tara,
cat de des merge

#5
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

 petre69, on 23 iulie 2013 - 11:38, said:

cat de des merge

Pai acuma merge cam la 2 saptamani, dar daca n-ar fi legat de serviciu ar merge cred de vreo 2-3 ori pe saptamana. Mai ales daca ar avea si treaba pe acolo, ar avea de munca.

Pai asta zic si eu, ceva care sa-i ocupe timpul cat de cat si sa mai iasa si un ban de acolo.

Edited by Kabul01, 23 July 2013 - 11:40.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Kabul01, on 23 iulie 2013 - 11:39, said:


Pai acuma merge cam la 2 saptamani, dar daca n-ar fi legat de serviciu ar merge cred de vreo 2-3 ori pe saptamana. Mai ales daca ar avea si treaba pe acolo, ar avea de munca.

pai atunci ceva legume si cateva animale la care nu trebuie prea multa curatenie
din mia aia de euro amenajezi grajd si ce o trebui pt pasarime
nu ma pricep eu la agricultura dar si bugetul e mic
ar trebui sa se orienteze catre ceva mic si sa vanda in vecini numai ca probabil va trebui sa produca mai mult de 700 pe luna ca sa plateasca si contributiile sociale sa nu ramana in aer

#7
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

 petre69, on 23 iulie 2013 - 11:43, said:

contributiile sociale

Contributii sociale? pentru ce? :)

#8
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Agricultura la "fara frecventa"... Asta-i buna !

#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Daca ar fi asa simplu toti s-ar muta la tara. Nu se poate face agricultura de la distanta iar ca sa traiesti din agricultura este foarte greu, munca multa si rasplata mica sau deloc.

Edited by pufarin, 23 July 2013 - 12:24.


#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Mi-am luat un teren de casa la tara, unde vreau sa ma retrag peste 10-15 ani. Din ce am vazut pana acum nu cred ca se poate castiga din munca agricola bruta peste cei 700 lei /luna = 8500 lei/an - mai ales ca toate activitatile agricole sunt sezoniere. Apoi mai este si problema monopolurilor agricole - iei sa cresti purcei de rasa buna, dar trebuie sa le dai nutreturi combinate ca sa creasca si in final ai porci de aceeasi calitate ca la ferma dar cu costuri mai mari, ca productivitatea muncii e mai mica (nu ai linii automate de hranire / curatenie). La fel cu pasarile si mai ales prepelitele (eu credeam ca prepelitele sunt crescute la soare in aer liber ...) trebuie nutreturi speciale. Iar problema de vanzarea produselor e si mai mare. Nu mai spun ca animalele trebuie hranite de cateva ori pe zi, nu la 2-3 zile, si nu exista concediu la asta. Eventual daca tatal tau are ceva spirit tehnic, ia-i un tractor sa presteze in sat.
Poti sa te gandesti altfel - tu si cu ai tai (eventual alti vecini de la bloc) cheltuiti peste 700 lei / luna pe mancare - poate gasesti o modalitate sa redirectionezi acei bani. De 1000 euro faci o sera capabila (cu automatizari la aerisiri si irigatie picatura) si produci din cat mai multe feluri, spre o auto-suficienta. Cateva gaini, 2-3 porci de Craciun, cateva capre de lapte, cativa stupi, iti faci singur vinul si tuica si renunti la bere, si asa traiesc toti mai sanatos...
Intrebarea mea este de alta natura - ce suprafata agricola poate asigura complet hrana pentru o familie (sa zicem 4 persoane) ?

Edited by Oxigen1234, 23 July 2013 - 12:30.


#11
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

 Oxigen1234, on 23 iulie 2013 - 12:26, said:

Mi-am luat un teren de casa la tara, unde vreau sa ma retrag peste 10-15 ani. Din ce am vazut pana acum nu cred ca se poate castiga din munca agricola bruta peste cei 700 lei /luna = 8500 lei/an - mai ales ca toate activitatile agricole sunt sezoniere. Apoi mai este si problema monopolurilor agricole - iei sa cresti purcei de rasa buna, dar trebuie sa le dai nutreturi combinate ca sa creasca si in final ai porci de aceeasi calitate ca la ferma dar cu costuri mai mari, ca productivitatea muncii e mai mica (nu ai linii automate de hranire / curatenie). La fel cu pasarile si mai ales prepelitele (eu credeam ca prepelitele sunt crescute la soare in aer liber ...) trebuie nutreturi speciale. Iar problema de vanzarea produselor e si mai mare. Nu mai spun ca animalele trebuie hranite de cateva ori pe zi, nu la 2-3 zile, si nu exista concediu la asta. Eventual daca tatal tau are ceva spirit tehnic, ia-i un tractor sa presteze in sat.
Poti sa te gandesti altfel - tu si cu ai tai (eventual alti vecini de la bloc) cheltuiti peste 700 lei / luna pe mancare - poate gasesti o modalitate sa redirectionezi acei bani. De 1000 euro faci o sera capabila (cu automatizari la aerisiri si irigatie picatura) si produci din cat mai multe feluri, spre o auto-suficienta. Cateva gaini, 2-3 porci de Craciun, cateva capre de lapte, cativa stupi, iti faci singur vinul si tuica si renunti la bere, si asa traiesc toti mai sanatos...
Intrebarea mea este de alta natura - ce suprafata agricola poate asigura complet hrana pentru o familie (sa zicem 4 persoane) ?

Mai eu nu ma mut la tara. Nici el nu se muta la tara.
Dar avand in vedere ca avem spatiu acolo si rude care se pot ocupa, am zis sa bagam ceva bani in niste chestii care sa aduca un anume profit la sfarsitul anului, sau vara viitoare, sau lunar, cum o fi.
Sa cumpar vreo 6-7 purcei, care sa creasca si din care sa vand 4-5 de sarbatori.
Sau niste pui, sau ceva. Prepelite, cum zicea Petre.

Pe mine m-ar interesa raspunsurile unora care chiar locuiesc la tara si cresc animale, fac agricultura etc.

Edited by Kabul01, 23 July 2013 - 12:43.


#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca nu te ocupi si le lasi pe rude, la profit o sa ai o plasa cu mere si un kil de vin.
Sa cumpar vreo 6-7 purcei, care sa creasca - singuri asa, din aer?
Daca nu ai de gand sa treci macar saptamanal pe acolo, mai bine cauta o afacere la oras.

P.S. la tara acum e campanie agricola, nu sta lumea pe softpedia...

Edited by Oxigen1234, 23 July 2013 - 13:00.


#13
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

 Oxigen1234, on 23 iulie 2013 - 13:00, said:

Sa cumpar vreo 6-7 purcei, care sa creasca - singuri asa, din aer?
Daca nu ai de gand sa treci macar saptamanal pe acolo, mai bine cauta o afacere la oras.


Am mentionat ca o sa treaca taica-meu de 2-3 ori pe saptamana, citeste ce am scris. Nu, purceii vor creste cu porumb si ce mananca ei pe-acolo, habar n-am, astea vor fi cumparate.

Eu nu inteleg, care e problema ta? Daca nu ai ceva la obiect si util de spus, stai in banca ta.

N-ai tu treaba daca sta sau nu sta pe softpedia, eu am facut un topic la care sa raspunda oameni care chiar au ceva de spus cu privire la subiect, nu toti plictisitii care baga strambe.

Edited by Kabul01, 23 July 2013 - 13:15.


#14
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
O plantatie de Goji, investitie minima, munca putina, profit foarte bun. Un arbust produce aproximativ 5Kg de fructe pe care le poti vinde cu minim 45 - 50Lei/kg iar daca le ambalezi singur chiar mai mult. Un arbust intra pe rond in anul doi dupa ce l-ai plantat.
Eu cred ca asa ceva as face...

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Kabul01, on 23 iulie 2013 - 13:14, said:

Am mentionat ca o sa treaca taica-meu de 2-3 ori pe saptamana, citeste ce am scris. Eu nu inteleg, care e problema ta? Daca nu ai ceva la obiect si util de spus, stai in banca ta.
Pe rudele care s-ar ocupa de animale in ce fel le rasplatiti?
Ori considerati ca ajunge un simplu multumesc?
Voi cu investitia si profiturile iar rudele cu munca, o treaba foarte bine gandita n-am ce zice. Posted Image

Edited by poadol, 23 July 2013 - 13:45.


#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 Kabul01, on 23 iulie 2013 - 13:14, said:

Eu nu inteleg, care e problema ta? Daca nu ai ceva la obiect si util de spus, stai in banca ta.
N-ai tu treaba daca sta sau nu sta pe softpedia, eu am facut un topic la care sa raspunda oameni care chiar au ceva de spus cu privire la subiect, nu toti plictisitii care baga strambe.

Esti obraznic fara rost, eu nu te-am atacat. Ti-am raspuns in primul post cu toate raspunsurile mele privind agricultura, asa cum o vad eu in calitate de orasean care merge de 2-3 ori pe saptamana la tara si face ce si cat poate. Si nu doar trec pe acolo, cand merg incep munca de la 6 si termin cand se intuneca. Sa te duci intai sa prasesti cateva randuri de porumb, apoi vei intelege ce ti-am spus in primul post, din trecut de 2-3 ori pe saptamana nu ai cum sa scoti un venit de 7000 ron pe an, mai viziteaza satele romanesti. Poate doar sa ai angajati si sa ii supraveghezi. Intreaba cat costa munca cu ziua. Si vezi si cum "dispar" din curte toate cele cand esti plecat. Oricum nu-ti mai raspund, ca trebuie sa ma duc sa imi fierb tuica.
E o vorba la tara - ochiul stapanului ingrasa vita.

@pufarin - respect! Trebuia sa iau tractor nu loncin...

Edited by Oxigen1234, 23 July 2013 - 13:57.


#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Fructe de padure+irigare prin picurare.
Animale nu poti creste fara sa le dai de 2 ori pe zi de mancare,in fiecare zi.
Tu te-ai multumi sa mananci 1 la 2-3 zile?
In conceptia asta,care e animalul?
Vis-a-vis de Goji,tare is curios la cine le-ai vinde,practic,ca de teorie sint satul.Eu cultiv cartofi si morcovi anual,de aia intreb.Sa/si vad realitatea din fata nasului si nu avioanele dintre urechi.
Momentan cel mai prifitabile ar fi fructele de padure,din cele altoite,cu irigare pe masura.asta inseamna gard si paza (romanul s-a nascut poet...in completarea lipsei de acasa)
Altfel pun eu problema.
3 zile pe saptamana x 50kmx2 (dus-intors) asta inseamna1200 km pe luna.La benzina /motorina de acum,consum de 5,5l/100km,inseamna 50 litri carburant,pe usor,adica 300 roni pe luna numai plimbarea la tara.
Da banile de plimbarica de unde?
Deci naveta cam pica.
Hai sa fim un pic realisti.

Edited by alexbjorg, 23 July 2013 - 14:00.


#18
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 alexbjorg, on 23 iulie 2013 - 13:57, said:

3 zile pe saptamana x 50kmx2 (dus-intors) asta inseamna1200 km pe luna.La benzina /motorina de acum,consum de 5,5l/100km,inseamna 50 litri carburant,pe usor,adica 300 roni pe luna numai plimbarea la tara.
1200 km cu 5.5 L/100km fac 66 litri, vreo 400 RON

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate