Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Deschidere cont TD Ameritrade

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
As dori sa aflu mai multe detalii despre procedura de deschidere a unui cont la TD Ameritrade. Am trecut deja printr-o procedura de deschidere la Interactive Brokers si a mers foarte rapid, in sensul ca totul s-a desfasurat electronic, am transmis toate documentele prin mail si imediat am fost acceptat.
La TD Ameritrade este mult mai complicat mai ales pentru cei din afara SUA. Documentele trebuie neaparat trimise prin posta clasica si esti nevoit sa completezi un anumit ITIN. Desi mi-a fost acceptata aplicatia fara codul ITIN completat, in formularele pe care trebuie sa le trimit trebuie sa bifez cum ca am completat codul ITIN corect.

IB nu au cerut un astfel de numar, care am inteles ca are de a face cu taxele. La IB completezi un formular W-8 parca si atata tot. Taxele le vei plati in Romania.

Dintre cei ce aveti un cont la TD Ameritrade, cum ati reusit sa deschideti un cont la ei?

Multumesc. :-)

Edited by lamborghini, 20 July 2013 - 18:42.


#2
VFlagler

VFlagler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2013
Salut
Am avut cont la TD dar vreau sa zic ca TradeStation sunt mult superiori si ca platforma si viteza de executie si fees. La TD la fel ca la Scottrade, sogotrade si inca cateva din cate stiu tre' sa fii in USA pt ca te obliga sa le dai ssn sau ITIN e numar de platitor de taxe, nu-l poti lua decat fiind in usa. Ca strain TradeStation sunt cei mai ok si nu-ti cere nici un fel de itin Posted Image
Exista o metoda sa iei ITIN prin legal-zoom dar tre' sa ai o adresa in usa sa vina plicul.
Succes

Edited by VFlagler, 21 July 2013 - 05:26.


#3
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Merci de raspuns. Am contactat departamentul de suport si mi-au spus ca daca nu am ITIN pot sa las liber. Acum sa asteptam sa ajunga plicul tocmai in State si sa speram ca totul o sa fie ok. Posted Image
Cand am selectat Romania automat m-au pus sa completez W-8BEN prin care declari ca vei posta castigurile la fiscul roman.

Edited by lamborghini, 21 July 2013 - 23:25.


#4
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Pentru ITIN nu-ti trebuie adresa din SUA. Iei ITIN pur si simplu prin posta. Am luat acum mai multi ani cand am deschis cont la TD Ameritrade. A trebuit sa scanez pasaportul. Nu mai tin minte exact procedura dar va puteti informa de pe site-ul IRS.
http://www.irs.gov/I...TIN-Information

Who needs an ITIN?
IRS issues ITINs to foreign nationals and others who have federal tax reporting or filing requirements and do not qualify for SSNs. A non-resident alien individual not eligible for a SSN who is required to file a U.S. tax return only to claim a refund of tax under the provisions of a U.S. tax treaty needs an ITIN.
Other examples of individuals who need ITINs include:
   • A nonresident alien required to file a U.S. tax return
   • A U.S. resident alien (based on days present in the United States) filing a U.S. tax return
   • A dependent or spouse of a U.S. citizen/resident alien
   • A dependent or spouse of a nonresident alien visa holder

#5
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Desi am trecut de formularul online fara sa fie nevoie sa completez campul pentru pasaport sau viza SUA, acum imi cer sa le scanez una din cele doua pentru a imi deschide contul. Cred ca nu o sa pot deschide contul doar cu cartea de identitate.

La TradeStation este nevoie de pasaport sau viza?

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă tot ai cont la IB, care mai e avantajul de a avea și la TD?
Ai atâtea milioane încât să vrei să faci diversificare inclusiv la portofoliu de brokeri?

#7
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Vreau sa tranzactionez optiuni si nu ma incadrez in limita de varsta ceruta de IB. Posted Image

Pana la urma au acceptat o copie a buletinului trimisa prin e-mail. Se misca foarte greu cu deschiderea contului.

Edited by lamborghini, 12 August 2013 - 18:11.


#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Deci practic abia ai terminat liceul, nici cont la broker nu l-ai deschis bine și vrei deja să te arunci la cele mai riscante și complicate operațiuni bursiere...
Nu mai bine jucai la cazinou?

#9
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Din cate imi dau seama esti un troll in cautare de posturi. Contul la IB l-am deschis in urma cu doi ani si am tranzactionat intens de atunci stocks iar options am tranzactionat pe contul paper.

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Sper sa-ti dai seama ceva mai bine la mersul bursei decat la "cititul" oamenilor.

Ce te-ai suparat, nepoate? Am atins vreun punct sensibil cu bacu'?
Sau ca n-ai suficienta experienta? Pai daca ai 2 ani de "tranzactionat intens" la IB si aia tot nu te-au aprobat pe optiuni e si mai grav.
Crezi ca daca iti deschizi cont la altii ii poti imbrobodi mai usor? Mai era pe aici cineva care a incercat tot la TD, si n-a reusit. Mult succes iti urez.

Daca tranzactionarea ta de 2 ani la IB seamana cu contul de Softpedia de 5 ani si 50 de posturi, atunci e clar de ce nu intelegi nici macar ca un cont pe forum presupune sa faci posturi daca ai ceva de zis, altfel poti foarte bine sa le citesti si ca un ilustru anonim fara nicio opinie.

#11
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
A treia postare a ta pe subiectul acesta si a treia care nu are nicio legatura cu ce am intrebat eu. Daca stiai sa citesti atunci aflai ca la IB trebuie sa ai peste 21 de ani pentru optiuni. Cei de la TD nu au o limita de varsta.

Daca nu ai nimic de zis in legatura cu ce am intrebat eu, te-as ruga sa nu mai postezi aiurea. Multumesc!

Edited by lamborghini, 14 August 2013 - 09:38.


#12
MrPanjabi

MrPanjabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.11.2007
Dupa 2-3 saptamiini odata ce ai deschis contul la TD, vezi avea surpriza sa primesti un mesaj de genul:
28% BACKUP WITHHOLDING (As Of ..) ($...)
Orice suma vei avea in cont IRS iti va lua 28% automat. Plus pe langa asta vei avea in fiecare zi sau cel putin la 2 zile cate un bank sweep de 1$

Edited by MrPanjabi, 30 August 2013 - 06:43.


#13
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Gata. Am reusit sa deschid contul dupa alte cateva documente trimise prin email. Iar in legatura backup withholding nu cred ca ma supun pentru ca am completat W-8 si voi plati taxele in Romania.
Multumesc!

Edited by lamborghini, 31 August 2013 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate