Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#73
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,560
  • Înscris: 27.01.2012
Dar te-ai gandit cum arata dovlecioii culesi la trei saptamani odata?
Radacinoasele sunt ok, fara probleme daca mai da o plicica...

#74
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am uitat sa spun ca am avut si dovlecei. Si ei au fost ok Posted Image

#75
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
jumbo, mie ceapa mi se face pe randul de vita in cant.industriale fara nicio irigare. oricum eu am descoperit ca irigat bun e ploaia aia torentiala de intra in pamant la 10-15 cm ca irigatul cu pipeta pe care-l dam noi nu ajuta extrem de mult. si da...se fac, eu cand ma duc prin vita si vin cu galetile pline fara irigat se cruceste vecina-mea care are rosii in fata casei si le uda meticulos in fiecare seara si...prin aug.se topesc.

View Postsubway_guru, on 11 februarie 2014 - 21:46, said:

Dar te-ai gandit cum arata dovlecioii culesi la trei saptamani odata?
Radacinoasele sunt ok, fara probleme daca mai da o plicica...


am si acum dolvecei zuchini verzi si galbeni in beci. i-am lasat sa se supra-coaca (invatata de o vecina) si...nu numai ca au tinut f.bine in beci, da' sunt chiar destul e cruzi in interior.

#76
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postanasstasia, on 11 februarie 2014 - 21:24, said:

Rasadurile le voi face aici, in Bucuresti. O sa le pun pe holul comun unde am extrem de multa lumina.
"extrem de multa lumina" intr-o cladire?! pentru cine, pt tine sau pt rasaduri? hmm, (re)citeste topicul "semanat si repicat" si vei reveni singura asupra acestei afirmatii...

#77
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005
Imi permit sa-ti dau un sfat...Desi poti sa mergi si pe rasad la rosii cu o udare foarte buna la plantare dupa care pauza, mai ales daca le si pui devreme, cat e inca racoare si posibil sa prinzi si sezonul de ploi din iunie, eu sunt de parere ca poti sa incerci sa semeni direct, asa planta va fi mai bine adaptata conditiilor si dezvoltarea radacinii va fi optima. Eu as incerca determinate, ce ziceam, prunisoare, rio , marzano, etc...

#78
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postanknic, on 11 februarie 2014 - 21:50, said:

jumbo, mie ceapa mi se face pe randul de vita in cant.industriale fara nicio irigare. oricum eu am descoperit ca irigat bun e ploaia aia torentiala de intra in pamant la 10-15 cm ca irigatul cu pipeta pe care-l dam noi nu ajuta extrem de mult. si da...se fac, eu cand ma duc prin vita si vin cu galetile pline fara irigat se cruceste vecina-mea care are rosii in fata casei si le uda meticulos in fiecare seara si...prin aug.se topesc.

anknic, tu ai vita, si conteaza. Ea daca nu are vita pentru umbra sau pomi nu prea mari si la ceva distanta intre ei, ar putea sa puna randuri de porumb si intre ele sa bage legumele.

Si folie de mulcire (agrotextil), buruienile nu sunt bune nici in cizme. Asta daca vrei sa faci cat de cat ceva, daca vrei o semijungla de efect, e altceva.

Edited by jumborom, 11 February 2014 - 22:05.


#79
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vreau sa seman si direct. Incerc si cu rasad sa-mi fac mana, insa mai degraba ma bazez pe cele plantate direct. La rosii am ales san marzano, rio grande si cherry.
Holul meu este total atipic. Unul dintre peretii scarii de sus pana jos este doar geam si chiar acel perete are expunere sudica, adica chiar este lumina si soare toata ziua. Iar geamul are inaltime de cca 4 m pe 2 m.

#80
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postparintele, on 11 februarie 2014 - 22:01, said:

Imi permit sa-ti dau un sfat...Desi poti sa mergi si pe rasad la rosii cu o udare foarte buna la plantare dupa care pauza, mai ales daca le si pui devreme, cat e inca racoare si posibil sa prinzi si sezonul de ploi din iunie, eu sunt de parere ca poti sa incerci sa semeni direct, asa planta va fi mai bine adaptata conditiilor si dezvoltarea radacinii va fi optima. Eu as incerca determinate, ce ziceam, prunisoare, rio , marzano, etc...

pb.cu cele semanate direct e ca nu le poti semana suficient de adanc incat sa le dai un avantaj in caz de uscaciune. am facut asta si...au mers muuult mai bine cele semanate in casa (si chinuite la geam si...care m-au chinuit pe mine cu plimbat casa-balcon ca sa le fac adaptarea) si apoi transplantate f.adanc (aka cazmaua e prietena mea). cel mai bine au mers alea semanate in rasadnita semi-calda si puse apoi cat s-a putut de adanc.

View Postjumborom, on 11 februarie 2014 - 22:03, said:

anknic, tu ai vita, si conteaza. Ea daca nu are vita pentru umbra sau pomi nu prea mari si la ceva distanta intre ei, ar putea sa puna randuri de porumb si intre ele sa bage legumele.

Si folie de mulcire (agrotextil), buruienile nu sunt bune nici in cizme. Asta daca vrei sa faci cat de cat ceva, daca vrei o semijungla de efect, e altceva.


crezi tu ca buruienile nu-s bune. nu mai lasa pamantul gol ca se desertifica. vita mea e mai mult de forma intrucat tata a mutat randurile astfel incat vitei ii convine, da' chestiilor din golurile vitei mai mult nu...intrucat au expunere la soare fix la orele cele mai arzatoare (chestia asta am descperit-o de vreo 2 ani asa ca ma straduiesc sa mai bag si pomi prin vita ca sa tina totusi umbra...)

#81
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postanknic, on 11 februarie 2014 - 22:14, said:

crezi tu ca buruienile nu-s bune. nu mai lasa pamantul gol ca se desertifica.

N-ai niciun control asupra buruienilor si mai atrag si boli + paraziti.

Pamantul nu va fi gol, ci plin cu plantele pe care vreau eu sa le cultiv.

#82
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
LE: Anastasia, vezi ca gomezu acum ceva ani povestea ceva despre un "guler" care se pune la tomate la tulpina. gulerul ala ajuta sa nu creasca buruieni chiar f.aproape de tulpina si mai era si ceva cu culoarea...ca la verde ar fi productie mai mare. per total probabil ca daca pui un guler din folie in jurul tulpinii rosiilor o sa ajute cu buruienile (eu de ex.am rochita randunicii care e nasoala ca se incolaceste pe orice)

View Postjumborom, on 11 februarie 2014 - 22:19, said:


N-ai niciun control asupra buruienilor si mai atrag si boli + paraziti.

Pamantul nu va fi gol, ci plin cu plantele pe care vreau eu sa le cultiv.

ce anume? te intreb nu ca sa te contrazic,ci ca sa invat ceva...

la mine a fost clar ca in anul in care habar nu aveam cum e treaba cu gradina si am lasat buruienile in treaba lor a mers cel mai bine. apoi am ras tot (cu sapa) si a mers totul f.rau. anul trecut am incercat ceva la mijloc si nu am fost f.multumita pt.ca am fost acolo si am vazut cum au inceput rosiile sa se arda si sa se imbolnaveasca fix dupe ce le-a defrisat eu buruienile din jur!

#83
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ma gandeam sa pun cartoane pentru pastrarea umiditatii si starpirea buruienilor. In jurul pomilor fructiferi plantati in toamna asa voi face si la fel ma gandeam si pentru rosii.

#84
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

pb.cu cele semanate direct e ca nu le poti semana suficient de adanc incat sa le dai un avantaj in caz de uscaciune.

ASta e total eronata.
Stii probabil cam cat se duce rosia in jos dupa apa... aia 10-15 cm despre care e vorba in afirmatia ta sunt nimic.
  Daca planta primeste in anumite momente ale dezvoltarii apa suficienta, devine lenesa. Cand vine seceta si ea are si fructe si crestere vegetativa samd... e posibil sa nu se mai descurce.
Printre altele tocmai de aia in camp se seamana, pe langa ca e mai ieftin si pentru ca nu e necesara timpurietatea, planta avand suficiente grade si ore de lumina pt a fructifica satisfacator...
  Tocmai de aia dupa plantarea rasadului, cand se foloseste rasad, se uda  bine de tot la plantare sa ajunga pentru pridere, eventual se mai da cate putina apa DACA e absolut necesar, si apoi se da pauza de apa ...cat te lasa sufletul...pana la 2-3 saptamani uneori...
Tocmai ca sa fortezi planta sa-si dezvolte sistemul radicular, o pui la treaba.

Ideea este ca ea munceste , ca tot omul, daca este obligata sa o faca. si se descurca mai bine daca e insamantata direct, ma refer la genul asta de conditii.
Nu neg ce ai experimentat tu dar eu am alta parere si cred ca si meseriasii spun tot ceva de acest gen.

#85
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Daca tomatele cresc impreuna cu buruienile, disparitia ierburilor le vor afecta, caci ele le tineau intr-un fel umbra.

Tu cultivi putin in alt sistem, unul semirustic, care pentru cazul tau e foarte bun. Poate ca si pentru anasstasia ar merge.

Eu sunt de principiul 0 buruieni, dar nu cu erbicidare, ci cu mulcire + umbrire. Folosesc o plasa de umbrire, ca nu am spatiu mult, dar am mers intr-un an si pe porumb pe latura sudica a randului. Porumbul tine umbra si poate sustine si o fasole cataratoare.

Attached File  Rand afara 03.jpg   514.87K   165 downloads Attached File  Randuri afara.jpg   384.64K   164 downloads

#86
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postparintele, on 11 februarie 2014 - 22:34, said:

ASta e total eronata.
Stii probabil cam cat se duce rosia in jos dupa apa... aia 10-15 cm despre care e vorba in afirmatia ta sunt nimic.
  Daca planta primeste in anumite momente ale dezvoltarii apa suficienta, devine lenesa. Cand vine seceta si ea are si fructe si crestere vegetativa samd... e posibil sa nu se mai descurce.
Printre altele tocmai de aia in camp se seamana, pe langa ca e mai ieftin si pentru ca nu e necesara timpurietatea, planta avand suficiente grade si ore de lumina pt a fructifica satisfacator...
  Tocmai de aia dupa plantarea rasadului, cand se foloseste rasad, se uda  bine de tot la plantare sa ajunga pentru pridere, eventual se mai da cate putina apa DACA e absolut necesar, si apoi se da pauza de apa ...cat te lasa sufletul...pana la 2-3 saptamani uneori...
Tocmai ca sa fortezi planta sa-si dezvolte sistemul radicular, o pui la treaba.

Ideea este ca ea munceste , ca tot omul, daca este obligata sa o faca. si se descurca mai bine daca e insamantata direct, ma refer la genul asta de conditii.
Nu neg ce ai experimentat tu dar eu am alta parere si cred ca si meseriasii spun tot ceva de acest gen.

nu vreau sa fac teoria chibritului pt.ca nu imi sta in caracter. dar...retine ca o ajuti daca o ingropi mai adanc pt.ca rosia va face radacini adeventive. per total sigur am mai scris pe aci' cum e la mine: rosiile semanate direct au mers cel mai naspa (de aia de vreo 2 ani nici nu ma mai chinui cu ele). rosiile din casa (ap.) au mers bine la timpurietate si mai naspa la productie per total (da' ma chinui cu ele ca sa mananc rosii din gradina cand altii mananca din solar). rosiile din rasadnita transplantate cat mai adanc nu au parut sa fie afectate de ne-udat.

#87
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Eu ma tot intreb ce as putea semana pe randurile dintre culturi, de tomate de exemplu, ca sa pastrea pamantul acoperit pe timpul caldurilor de vara , sa fie o planta scunda si sa nu ma invadeze si pe unde nu vreau si, daca se poate, sa fie benefica solului

#88
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postjumborom, on 11 februarie 2014 - 22:35, said:

Daca tomatele cresc impreuna cu buruienile, disparitia ierburilor le vor afecta, caci ele le tineau intr-un fel umbra.

Tu cultivi putin in alt sistem, unul semirustic, care pentru cazul tau e foarte bun. Poate ca si pentru anasstasia ar merge.

Eu sunt de principiul 0 buruieni, dar nu cu erbicidare, ci cu mulcire + umbrire. Folosesc o plasa de umbrire, ca nu am spatiu mult, dar am mers intr-un an si pe porumb pe latura sudica a randului. Porumbul tine umbra si poate sustine si o fasole cataratoare.

Attachment Rand afara 03.jpg Attachment Randuri afara.jpg

am vazut o data in drumulspre mare rosii puse pe arac de porumb. am zis sa incerc si eu o data :)

tu cultivi intensiv. tu uzi cu picatura. eu si anastasia nu o facem. mai degraba le lasa anul asta in dorul lor sa vada cum merge si dupa aia adapteaza.

#89
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postanknic, on 11 februarie 2014 - 22:48, said:

rosiile semanate direct au mers cel mai naspa

Experienta mea e extrem de scurta, eu practic cultiv rosii doar de 2 ani, dar legat de semanatul direct am observat o chestie: acum 2 ani am semanat direct cateva cuiburi in aceeasi zi in care am plantat in gradina rosiile rasad. Au mers extraordinar si intre ele diferenta a fost de doar 2 saptamani la maturarea fructelor. Am repetat treaba anul trecut si n-am facut nici o branza, cele semanate direct au fost vai de mama lor. Eu am tras concluzia ca a fost de vina vremea, acum 2 ani a fost cald si seceta, apa au primit la nevoie iar anul trecut a fost un frig crancen de la jumatatea lui mai pana spre sfarsitul lui iunie si a plouat aproape non-stop si nu le-a priit deloc

#90
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postclaudia313, on 11 februarie 2014 - 22:49, said:

Eu ma tot intreb ce as putea semana pe randurile dintre culturi, de tomate de exemplu, ca sa pastrea pamantul acoperit pe timpul caldurilor de vara , sa fie o planta scunda si sa nu ma invadeze si pe unde nu vreau si, daca se poate, sa fie benefica solului

eu la asta nu prea pot sa iti raspund...eu pun diverse pe randul de vita si in goluri rosii si ardei. treaba e ca benefice solului ar fi: fasole oloaga, mazare (astea s-ar putea sa isi da obstescul sfarsit cand da caldura aia mare, da' la tine s-ar putea sa nu fie asa mare caldura), apoi merg bine: ceapa, usturoiul (nu tin umbra, da' tin ceva daunatori la distanta) si mai merge de incercat mustarul. mustarul nu ca sa iei boabe de la el, ci ca sa il folosesti drept paravan si apoi drept ingrasamant verde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate