Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#55
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Asa cum zice Virg am procedat si eu la inceputuri, mergeam la fiecare sfarsit de saptamana, nu aveam pompa, scoteam apa din put cu galeata, irigam prin inundare, brazde "ingropate", apoi am luat pompa si am irigat pe "santuri", apoi aspersoare, apoi picatoare...
Din cele doua zile, una era irigatul, cealalta defrisatul balariilor, ca eram tot pe "parloaga"...epuizanta treaba...

#56
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
acum, face fiecare cum vrea, dar fara a dori, cu postarile mele, sa jignesc pe cineva, sau sa aduc vreun afront , si-mi cer scuze daca am suparat pe cineva, dar, multi dintre d-voastra ati descoperit agricultura, legumicultura , in cazul nostru, din carti, treaba nu sta chiar asa.
multi dintre d-voastra, faceti legumicultura  numai pt familie, dar vad ca mergeti doar pe metodele moderne, cu chimicale si tot tacamul, cand aduce cineva vorba si de "traditional", deja e invechit.
pai cum vrem sa mancam cat mai bio daca de la semanat le indopam cu chimicale, de mranita, de pamant de padure sau pamant luat dintr o aratura de toamna, care a degerat peste iarna, asta pt semanat, iar pt plantat doar in mranita, pusa la radacina plantei, vad ca nu mai vb nimeni.
lumea a inceput sa faca solare pt ca nu mai mergea afara cu toate stropirile pe care le faceau, acum in solar ce rost mai are sa stropesti cum scrie la carte daca plantele sint protejate deja.
cultiv la solar sa stropesc cat mai putin sau deloc, nu sa le indop cu chimicale, asta daca vreu sa mananc cat mai bio.
ma rog, cum am mai spus, fiecare face cum vrea.
dar, cred ca ar fi bine de facut o arie separata cu metode de producere a legumelor cat mai natural.

#57
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 11 februarie 2014 - 13:54, said:

Claudia, depinde foarte mult si de zona dar si de conditiile din curtea respectiva.
cand afara sunt 35-39 la umbra, in soare mori,

tocmai de-aia am specificat ca era vorba de vara de acum 2 ani, cand si la mine, pentru prima data, s-au inregistrat acele temperaturi! Daca cineva mi-ar fi spus ca rezista rosiile neudate o luna in acele conditii, i-as fi ras in nas!  Si totusi au supravietuit, au si produs! E drept ca alea erau rosii insetate din prima lor zi de viata, au fost udate cateva zile dupa plantare si pe urma nu le-a mai bagat nimeni in seama, deci presupun ca s-au acomodat ele cumva si or fi zis "na, lasa ca va aratam noi ce putem" :))))

#58
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Hai sa iti spun o mica poveste.
Dupa revolutie s-au retrocedat pamanturile...aveam o gradina de 2000 mp in lunca, panza freatica sus, aveam gradina...am pus castraveti, pepeni, am avut si rosii la cuib, pe vremea aia nici nu erau 100 de soiuri ca acum si nici nu prea stiau astia cu determinate de camp, draci laci...
Si acum rad cand imi amintesc cum la un moment dat bunica-meu, dupa ce carasem cu cosul la caruta rosii si castraveti de ne rupsesem cocoasa, la un moment dat da cu cosul de pamant si zice:
- Da ia hai ma Lica acasa, mai da-i dracu, pai nu stau aici pana la noapte sa ma manance tantarii, ca n-om face patule de castraveti...

Nu irigam, stropeam o data sau de doua ori cu piatra vanata, de regula cand stropeam la vie a doua sau a treia oara...chimicale nu aveam si nu stiam ce-s alea, ma refer la astea moderne...
Culegeam in prostie si dadeam la porci si pasari.

Toata lumea punea in camp...la fel la toti....

Azi la 1 august majoritatea au gradina goala de rosii, gradina din curte pe care o ingrijesc, o uda samd...
In camp nici pepeni nu prea mai cultiva pt consum propriu, rosii nici aia putini care mai au cativa ari de pepeni nu mai cultiva la capatul lotului...

Pur si simplu nu mai merg...
Am mai incercat si eu sa pun... in aceeasi gradina de care iti spuneam...acum vreo 5-6 ani...am mai incercat si acum vreo 3 ani, la misto, cateva cuiburi...

La seceta ar rezista, rosia isi intinde radacina dupa apa daca trebuie...dar tot contextul, nu doar apa, si caldura, si soarele, si mizeriile care cad de sus, si mizeriile care le ataca de jos, TOTUL face ca practic plantele sa nu mai mearga ...

DE aia sunt rezervat, am vazut si eu in ultimii ani si chiar am fost curios de rosii...de seceta propriuzisa mai rezista, unii chiar le mai udau cu caruta, carand apa din garla, o data sau de doua ori..... nu neaparat apa ar fi marea problema dar cand apa nu e problema in mod sigur apar altele...

Chiar n-am mai mancat o rosie crescuta de capul ei, in camp, la soare, cu apa mai putina, cat da ala de sus... ce cel putin 6-7 ani... Altfel nici nu cred ca o sa mai mananc prea curand rosie atat de gustoasa si aromata, fara sa fie neaparat un soi special...pur si simplu faptul ca nu are atata apa si face efort sa isi caute atat apa cat si nutrientii, le face sa produca niste fructe incredibil de bune...

Deci ce sa zic mai mult...nimic nu e imposibil pe lumea asta si plantele vor sa traiasca, e in firea vietii treaba asta... dar practic e atat de greu incat pragmatic vorbind , mai ales in astfel de conditii, cu vizite la 3 saptamani, eu sunt extrem de rezervat.
Sper din tot sufletul sa mearga, e si o buna lectie pt cel care incearca si e o super satisfactie sa mananci o rosie care rodeste in astfel de conditii, mai gustos nu prea cred ca se poate....

#59
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@virg
Sa nu-ti faci griji,nu vei jigni pe nimeni si multi vor aprecia /sau au apreciat deja postarile tale ! Oamenii vor alege intotdeauna ce li se potriveste mai bine,mai comod,e in firea lucrurilor,e evolutie ! Acum,nici tomatele nu s-au inventat ieri ! Cele de camp se uita lung pe camp dupa picatura,pe care nu o vad decat prin voia Domnului ,si totusi....
Cred ca trebuie un pic nuantata treaba !
Prin irigare si copilire,ai performante banuiesc mult mai mari decat in cazul clasic ,in care exista si riscuri majore,pana la a pierde cultura ,daca vreo boala "moderna " iti loveste gradina ! SI NU ESTI PREZENT !
Aici pare a fi partea delicata la care fac colegii referinta,plus temperaturile ridicate specifice Campiei de Sud, aici cred vital alegerea soiurilor rezistente la stres,uscaciune,etc! Un soi determinat ,cu frunzis bogat,mulcit cred ca s-ar apropia de cerintele Anastasiei mai mult decat un hibrid performant dar pretentios in exploatare!
Tine de experienta si dorinta de cercetare !
Virg,eu nu as fi avut nici o sansa sa seman pe pat de balegar cald,chiar daca am in curte peste 8m3...Pur si simplu ,nu cred ! Am ales varianta cu neoane din sufragerie ! Mi-a iesit! In afara de factura la Renel nimic nu m-a suparat ! E pretul pe care l-am ales sa-l platesc !
Mai departe incerc sa limitez influentele chimicalelor si sa merg mai mult pe tratamente si fertilizari mai putin agresive ! Asta ma face sa urmaresc cu atentie postarile tale si altor colegi ,incercand sa le adaptez la situatia mea !
Asa ca....Virg....nu te opri !Posted Image

#60
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Va multumesc tare mult tuturor! Ma bucur ca aud pareri pro si contro si incerc sa le iau in calcul pe toate.
Asa cum am spus, eu voi incerca. Sunt extrem de capoasa, iar asta de cele mai multe roi nu este un lucru bun, insa pe mine indrajirea m-a ajutat sa perseverez in viata. Sunt o persoana extrem de rabdatoare asa ca nu ma va supara daca dau chix anul acesta. Asta este, eu stiu ca am incercat. Decat sa regret ca nu am incercat, macar la anul am cateva idei,  un pic de experienta acumulata.

Asa ca anul acesta va fi un experiment cu atat mai mult cu cat casa de la tara se afla in sudul extrem, deci mai rau nu se poate. Asa ca daca eu voi reusi, se poate orice Posted Image

#61
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Cum sa dai chix ?! Cu noi ?

Hai, spune unde e gradina, ce suprafata are, unde-i putul, la ce adancime e oglida apei, ai curent electric ?

#62
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Gradina se afla intre Alexandria si Turnu Magurele, iar terenul are o suprafata de 1500 mp. Din acest spatiu pe cca 500-600 mp sunt plantati cam 200 de trandafiri. Spatiul destinat pentru gradina va fi de cca 800 mp. Am plantat in toamna 20 pomi fructiferi.
Am 2 fantani, una la intrarea in curte si alta care trebuie reparata (s-a rupt scripetele), chiar langa gradina. Apa este la suprafata la cea de langa gradina la cca 1-2 m chiar si pe timpul verii si se umple repede in momentul in care este golita. Avem lumina curenta.

#63
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vrei sa pui rasad mai mare da? dupa aia vine intrebarea unde faci rasadurile...

treaba sta asa: tb.sa le uzi un pic dupa ce le pui (vb.de rasad mai la 15 cm asa...macar) ca sa se prinda. daca urmaresti prognoza meteo si le pui si dupa aia vine o sapt.de ploaie e super! si-or sa se faca! acu' vreo 4 ani habar nu aveam care e treaba cu rosiile si mi-a dat vecinul niste rasaduri (nici nu stiam cum sa le pun...mi-a dat indicatii tata) si le-am pus si...am avut noroc sa ploua sapt.urmatoare si s-au prins 80% si adunam cu galeata din vie rosii (fara sa le mai fi udat cineva intre timp...ba mai mult, au crescut cumva salbatice ca io fata de asfalt nu le-am copilit deloc, a venit soacra-mea intr-o sambata si le-a luat buruienile din jur...)

#64
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Rasadurile le voi face aici, in Bucuresti. O sa le pun pe holul comun unde am extrem de multa lumina. Stand la parter casa este destul de intunecata.
Am in plan plantarea lor la inceputul lunii mai cand voi sta ta tara in concediu 8 zile, deci le voi putea uda zilnic.
Mai am un concediu de 2 saptamani din 15.06 pana in data de 30.06. Si atunci voi sta cu galeata pe ele. Partea prosta o sa fie in iulie si august cand nu va fi nimeni cu ele decat o data la 2-3 saptamani.  Acum, Dumnezeu cu mila....

#65
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai le lasi ceva buruieni in jur si or sa fie bine!

go for it!

#66
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Cam cate vrei sa plantezi si de care ? Doar tomate ?

Fara buruieni.

Edited by jumborom, 11 February 2014 - 21:29.


#67
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc Anknic.
Nuuuuuuu, vreau sa plantez mai multe. Daca-i bal, bal sa fie!
In afara de rosii vreau sa plantez salata, morcovi, ridichi, pastarnac, dovlecei, pepeni rosii si galbeni, marar si sfecla.
La anul voi planta de toate, mai putin cartofi. Solul este extrem de bun insa nu pentru cartofi.

#68
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ete craci...ale mele cat au avut buruieni in jur au mers super bine, s-au ars cand le-am defrisat. anul asta chiar o sa experimentez defrisat mai rar...asa...

deja se vede diferenta de pamant si productie eu versus vecina-mea care baga sapa de 3 ori pe vara (io niciodata...da' intru o data sa defrisez). ei au 2500 mp de vita si noi 1000 si am scos aproape cat ei vin.

LE: asta era pt.jumbo.

LLE: anastasia: pune de toate, asa experimentezi si vezi ce merge si ce nu. salata si mararul si ridichile sa le pui mai devreme, cam dupa ce se duce zapada (inceput de martie...). daca sfecla e mangold sa faci rasad ca merge extrem de bine din rasad si dupa aia, daca ii gasesti un loc nu in plin soare, nu mai necesita udat. la dovlecei s-ar putea sa fie pb....da' tu pune multe cuiburi si vezi cum merg :)

Edited by anknic, 11 February 2014 - 21:36.


#69
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postanasstasia, on 11 februarie 2014 - 21:31, said:

Nuuuuuuu, vreau sa plantez mai multe. Daca-i bal, bal sa fie!
In afara de rosii vreau sa plantez salata, morcovi, ridichi, pastarnac, dovlecei, pepeni rosii si galbeni, marar si sfecla.

Eh, aveam eu o banuiala, ca vrei o gradina adevarata pe Marte, nu doar niste rosii, acolo ...

Edited by jumborom, 11 February 2014 - 21:34.


#70
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pai din celelalte am mai testat si a fost ok. Am plantat in anii trecuti atat morcovi cat si salata fara probleme mari. Nu mai spun de ceapa si de usturoi, ca nici acum nu am terminat ceapa de anul trecut.

#71
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Tot fara irigare, doar cu ce a plouat ?

#72
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Doar cu ploaie de la Dumnezeu si ce am udat si noi cand am ajuns pe acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate