Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

De ce Asigurare (in general) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Stim cu totii ca firmele de asigurari traiesc pe bani frumosi. De ce?

   Sa luam un exemplu: Un oras intreg isi face asigurare de locuinte la mai multe firme, toate ies pe profit, mai mare sau mai mic.
  Asiguratorul plateste o taxa lunara de nu stiu cat (chiar nu stiu cat costa o asigurare, nu e problema mea, momentan), daca se intampla ceva cu locuinta sa in caz de cutremur, incendiu etc. firma il va despagubi, dar de fapt nu total (sau poate total, depinde.). Avand in vedere numarul redus de incidente raportat la cantitatea de bani investita in total de catre contribuabilii respectivi, chiar pare o afacere de succes.
   Dar am aflat, nu mai stiu sursa, ca o tanara care avea masina avariata (adica era zgariata la vopsea) a fost la mai multe service-uri si i s-au cerut ~3000 lei pentru reparatii. Compania de asigurare i-a oferit maxim 1000 lei. Si de aici scandalul. Eu pun pariu ca ea a investit in total mai mult de 1000 lei in asigurare pana sa isi avarieze masina. Asa incat apare intrebarea:

De ce mai cotizati la companiile de asigurari ? Banii pot sa fie stransi si intr-o banca, iti retii nu stiu cum din salariu si ti-i mentii in banca. Sau sub saltea, mai scapi si de taxele si comisioanele bancii. Desigur, trebuie control, de acei bani sa nu te atingi decat in caz de nevoie maxima.
In afara de ideea ca asigurarea este obligatorie, ceea ce e o prostie.

Edited by bogdan_z, 10 July 2013 - 18:45.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
La masini e si normal ca asigurarea sa fie obligatorie, eu daca ma supar lovesc 4 masini deodata si produc pagube de zeci de mii de euro. Daca n-am banii astia in buzunar sa-i dau aia pe care i-am lovit ce naiba fac ?

#3
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Da, dar poti sa ii ai tu deja stransi. :naughty:

Edited by bogdan_z, 10 July 2013 - 18:55.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
si la case la fel, pot sa ma supar si sa lovesc 4 case,(de ex. ale lui nastase) si sa n-am bani  de amenda. Nu?

#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Da, dar fie ca ii dai la asigurator fie ii pui tu sub saltea / banca, nu e tot aia ? Mai putine acte, mai putin drumuri..

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
ce idee tampita....ia pune tu sub saltea banii de reparat un autoturis de lux sau dou trei....

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si daca fac o masina de 100k euro dauna totala si eu lucrez ca somer ? Asa asiguratorul ii plateste aluia dauna si tu n-ai batai de cap, toata lumea pleaca acasa fericita.

#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
asigurariile obligatorii care nu tin de locul de munca sunt tampenii
de ex. e bine ca x care lucreaza la institutia/compania A sa aiba asigurare a.i greselile lui sa fie acoperite

dar RCA, locuinta, sanatate OBLIGATORII sunt prostii

daca tu vrei sa iti asiguri masina iti faci casco si punct
daca tu vrei sa-ti asiguri servicii medicale, iti faci asigurare dar iti faci unde vrei TU nu obligatoriu CAS
daca vrei sa faci asigurare de locuinta ca stai cu un piroman in preajma, o faci pentru ca vrei tu

View PostOctavian_SK, on 10 iulie 2013 - 19:05, said:

ce idee tampita....ia pune tu sub saltea banii de reparat un autoturis de lux sau dou trei....

View PostDjMx, on 10 iulie 2013 - 19:11, said:

Si daca fac o masina de 100k euro dauna totala si eu lucrez ca somer ? Asa asiguratorul ii plateste aluia dauna si tu n-ai batai de cap, toata lumea pleaca acasa fericita.

asta e, intra la bulau daca n-are bani de dat
dar daca ii dai unuia in cap si n-ai bani de despagubiri ca l-ai lasat paralizat ce se intampla ?

in cazul locuintelor, e obligatorie asigurarea ca sa ce ? daca vine un cutremur de se darama un cartier intreg (care are blocuri identice/ ca sa nu zic oras) ce credeti ca o sa despagubeasca firmele de asigurare ?

Edited by opop, 10 July 2013 - 19:17.


#9
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View Postbogdan_z, on 10 iulie 2013 - 18:54, said:

Da, dar poti sa ii ai tu deja stransi. Posted Image
Tu cati bani ai deja stransi (la salteaPosted Image)?
Sau, sa te iau mai usor, tu cati bani poti sa pui sub saltea un an de acum incolo?

#10
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Eu deocamdata sunt preocupat de formarea mea ca resursa umana.
Strang personal bani, nu i-am numarat, ii tin la loc sigur si bine ascunsi.

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postbogdan_z, on 10 iulie 2013 - 19:32, said:

Eu deocamdata sunt preocupat de formarea mea ca resursa umana.
Strang personal bani, nu i-am numarat, ii tin la loc sigur si bine ascunsi.

Bun , numai sa nu ne tii usa cand o sa batem la tine la poarta cand o sa venim sa cerem imprumut :)

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postopop, on 10 iulie 2013 - 19:13, said:

daca tu vrei sa iti asiguri masina iti faci casco si punct
Gindesti mult prea simplist (dar poti sa te bucuri mai este cel putin un softpedist care gindeste ca tine: Josef_Mengele). Masinile pot produce pagube multor chestii, nu numai altor masini. Nu poate toata lumea sa se apuce sa isi asigure gardul, vaca picioarele, casa, utilajele, etc numai pentru ca tembelica vrea sa se plimbe cu 1.5 tone de metal care pot prinde (punem o cifra de Logan) 150 km/h dar nu vrea sa plateasca 50 lei RCA

#13
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postmarius87ism, on 10 iulie 2013 - 19:36, said:

Bun , numai sa nu ne tii usa cand o sa batem la tine la poarta cand o sa venim sa cerem imprumut Posted Image
nu, exista banci.
:naughty:

Edited by bogdan_z, 10 July 2013 - 19:47.


#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Stiu si io daca e bine sa avem asigurari ?  Cel putin la auto : cum ar fi sa nu poti circula pe drumuri pubice daca nu ai extrasul  de cont pentru 25000 euro ( sau cat e limita actuala la RCA ) ?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postggelu, on 10 iulie 2013 - 20:15, said:

Stiu si io daca e bine sa avem asigurari ?  Cel putin la auto : cum ar fi sa nu poti circula pe drumuri pubice daca nu ai extrasul  de cont pentru 25000 euro ( sau cat e limita actuala la RCA ) ?
25k ?!
GLUMESTI!
In 2012 daca nu ma insel era un milion (EURO) pentru daune materiale si 5 milioane pentru vatamari corporale si decese. Pe accident.
Plus ca RCA-ul te asigura automat in EU unde limitele sint mult mai largi, chiar de ordinul 100 milioane.

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postf300, on 10 iulie 2013 - 19:39, said:

Gindesti mult prea simplist (dar poti sa te bucuri mai este cel putin un softpedist care gindeste ca tine: Josef_Mengele). Masinile pot produce pagube multor chestii, nu numai altor masini. Nu poate toata lumea sa se apuce sa isi asigure gardul, vaca picioarele, casa, utilajele, etc numai pentru ca tembelica vrea sa se plimbe cu 1.5 tone de metal care pot prinde (punem o cifra de Logan) 150 km/h dar nu vrea sa plateasca 50 lei RCA

si topoarele,sabiile,pietrele,gloantele,brichetele,chibritele pot produce muuulte pagube, stai, am uitat de ELECTROCASNICE (iau foc, unele, stii ?) si aragazul/cuptorul

unde e asigurarea la astea ?

normal ca e mai simplu sa dai permisul la toti inconstientii care apoi sa plateasca asigurare/amenzi etc.

Edited by opop, 10 July 2013 - 20:42.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postopop, on 10 iulie 2013 - 20:36, said:

si topoarele,sabiile,pietrele,gloantele,brichetele,chibritele pot produce muuulte pagube, stai, am uitat de ELECTROCASNICE (iau foc, unele, stii ?) si aragazul/cuptorul

unde e asigurarea la astea ?

Ia repejor, gaseste niste topicuri unde se plinge careva ca i-a facut vreo dauna accidentala (ca sintem inca pe civil, nu penal) cu ce spui tu, respectiv:

- topoare
- sabii
- pietre
- gloante
- brichete
- chibrite
- electrocasnice
- aragazul
- cuptorul

si eu iti gasesc de n ori mai multe unde e vreo problema legata de vreun accident de circulatie.

Da, poate esti berbec si te impiedici si spargi geamul de la usa de la scara blocului cu capul dar totusi nu se compara cu ce poti face cu tona de metal condusa cu 150 km/h.

#18
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postf300, on 10 iulie 2013 - 20:20, said:

25k ?!
GLUMESTI!
In 2012 daca nu ma insel era un milion (EURO) pentru daune materiale si 5 milioane pentru vatamari corporale si decese. Pe accident.
Plus ca RCA-ul te asigura automat in EU unde limitele sint mult mai largi, chiar de ordinul 100 milioane.

No, ma scuzi acu'Posted Image  !  Hai sa fie cum spui tu :  ai drept de circulatie pe drumuri publice daca ai extras de cont de ..'jde milioane ...( cat spui ) , stampilat de banca in ziua curenta. Cum e ?  Taxa de mediu pare o mica gluma comparativ cu asta ! Nu  se gandea organu' sa introduca RCA si pentru scutere ?

Edited by ggelu, 10 July 2013 - 20:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate