Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Televizoare Sharp: pareri si experiente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2443 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Apropo, să povesteşti cum funcţionează.

Probleme nu cred că o să aibă...

Oricum, eu am văzut în magazin, mare lucru să stai la un metru jumate de ecran şi să vezi imaginea clară, la o diagonală mare.

#38
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View PostMarianBanciu, on 01 august 2013 - 13:08, said:

Gata.... am ales -  Sharp LED TV LC-40LS240EV, Full HD, USB/DivX, diagonala 102cm.
• Time shift (inregistrare programe TV) USB (stick sau HDD)
• Media Player pentru muzica, fotografii si filme• Certificat DivX
• Dimensiune cu piciorul montat (mm) 959 x 627 x 232
• Greutate (kg) 16,7
Ce parere aveti de pret: 1900 lei! Oricum l-am luat Posted Image
Am vazut in fisa tehnica pe situl oficial Sharp in lb. romana ca are unghi de vizualizare orizontală / verticală 178° / 178°
care e o treaba foarte buna!
[ http://www.sharp.com.ro/cps/rde/xbcr/ro/productimages/img-P-lcd-tv-sharp-LC-40LS240E_full_frontal_view-logo-EEL-960.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S.
Apropo de functia USB PVR (Personal Video Recording) and Timeshift de care ai pomenit  - sunt curios ce extensie au fisierele cu inregistrarile TV, daca sunt criptate, daca pot fi vizualizate de pe stickul USB pe un laptop/PC.
Eu am Toshiba (40TL938G) cu functia asta. Am făcut un test de înregistrare pe stick USB - 60 minute emisie canal Digi24HD, spaţiu ocupat 4 GB, cca. 30% din capacitatea stickului de 16GB, rezultă că se pot face 3-3½ ore înregistrari emisie HD pe un stick de 16GB. Calitate înregistrare/redare 1:1. Fisierele au extensia *.ts sunt criptate şi pot fi vizionate doar pe televizorul care a făcut înregistrarea.

Edited by dracon, 16 August 2013 - 16:28.


#39
rrogue

rrogue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 29.05.2006
Vad ca acum este la eMag si o promotie la TV Sharp de 52" cu panel Quattron:

Televizor LED Sharp, 132cm, FullHD, LC-52LE820EV

...daca nu apucam sa iau plasma de la Panasonic era foarte tentant si ieseam si mai ieftin :)

Nu stiu in ce masura subpixelul galben adaugat in aranjament are un rol in asta dar Sharp-urile mari de anul asta se vad foarte fain.
Pe forumurile straine parerile sunt impartite in legatura cu utilitatea Quattronului si unii spun ca adauga inutil in costurile de productie (si de asta Sharp ar fi un pic mai scumpe) dar parerile sunt unanime ca se vad foarte bine.

#40
MarianBanciu

MarianBanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.06.2013
Revin din nou cu mai multe detalii despre achizitia mea. Incep prin a va spune ca am facut alegerea corecta in ceea ce priveste raportul pret/calitate si nu regret. Stiu sigur acum ca imaginile pe care le scoate Sharp-ul sunt mult mai vii decat cele ale unui Samsung spre exemplu. Parerea mea, dupa ce l-am forja deja vreo 2 saptamani. Nu imi pare rau ca nu am ales unul Smart. Acesta este ok si inca nu am folosit la maxim partea de inregistrare, fiind plecat ceva vreme si in concediu. :)! M-am pierdut initial prin setari, dar imi plac sa descopar zi de zi cate ceva nou si apoi sa ma laud in fata sotiei … Am vazut cateva filme HD, dar si meciurile transimise de DIGI pe HD. Mai pot spune ca fotoliul este la o distanta de circa 2m de Tv si nu am nicio problema.. Incantat…

#41
mcstiri

mcstiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2009
Bravos! Ce alt TV mai ai acasa pentru a face o comparatie?

Offtopic: Am "zapat" si eu in weekend pe eMag cateva minute si am vazut ca Sharp organizeaza si un concurs cu premii importante daca vei cumpara un model din noua gama 2013. Dar doar daca o sa cumperi un TV de la ei in perioada 15 Iulie 2013 – 15 Septembrie 2013.
Premiul 1 - Excursie la Ferrari World – Abu Dhabi
Premiul 2 – Camera Action Ion Pro
Premiul 3 – Ceas Forerunner 10 Garmin

L-ai luat de la ei? :)

#42
MarianBanciu

MarianBanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.06.2013
Pai mai am un Philips mai vechi, dar nu se pune :)! este diferenta mare intre Sharp-ul asta si ce am eu. Sunt modele diferite din "epoci" diferite. Nu am participat la concurs, asta e :). Legat de ei, am citit si eu ca in testele din afara sunt foarte apreciati in ceea ce priveste calitatea imaginilor. Culori fabuloase, un contrast excelent şi imagini omogene, în mişcare rapidă. În acelaşi timp, folosesc noi filtre suplimentare care îmbunătăţesc calitatea imaginilor la noua gama de Tv-uri. Pot confirma ca imaginea este super k!

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttybanu, on 01 iulie 2013 - 13:53, said:

Ti-as recomanda un Samsung.

Ce treaba are Samsung cu Sharp? Sharp e un televizor, Samsung produce doar gadgeturi pentru cei care pun mai presus orice altceva in afara calitatii imaginii. Marian, ai facut o alegere inteleapta ,eu consider ca Sharp e peste restul marcilor privind strict calitatea imaginii. Felicitari pentru achizitie.

#44
MarianBanciu

MarianBanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.06.2013
thanks man! Eu unul sunt multumit de faptul ca Tv-ul meu Sharp este prevăzut cu tunere Tuner HD (DVB-T / DVB-C), MPEG2 / MPEG4 H.264, care imi permit accesul la televiziunea digitală terestră. De asemenea, am pe el si un player media prin intermediul căruia pot accesa fotografii, clipuri video şi muzică stocate pe un suport USB sau pe serverul DLNA al reţelei de acasă.

#45
mcstiri

mcstiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2009
In testele din afara am vazut ca cei de la Sharp sunt foarte apreciati in ceea ce priveste calitatea imaginilor. Culori fabuloase, un contrast excelent şi imagini omogene, în mişcare rapidă. În acelaşi timp, folosesc noi filtre suplimentare care îmbunătăţesc calitatea imaginilor la noua gama de Tv-uri. Gama din 2013 are si unele modele cu preturi acceptabile.

#46
stefanionescu1980

stefanionescu1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.07.2013
eheeeee.chiar am avut noroc cu ai mei. vor sa imi ia cadou un TV si sa il las pe ala vechi lor... Acum e randul meu sa caut un model nou de la Sharp, undeva la 3.000 de Ron. Credeti ca gasesc un 3D cu banii astia? M-am gandit la Sharp dupa ce am citit aici, dar si cateva forumuri de afara in care se specifica plusul la imagine fata de alte firme si chiar un sunet mai bun.

#47
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View Poststefanionescu1980, on 29 august 2013 - 14:07, said:

caut un model nou de la Sharp, undeva la 3.000 de Ron. Credeti ca gasesc un 3D cu banii astia?

La 2999 lei, ăsta:
LED TV 3D Sharp LC46LE730EVNET + ochelari 3D, 117 cm, HDMI, USB

sau ăsta:
TV Smart 3D LED Sharp, 98 cm, Full HD, LC39LE650V

Edited by dracon, 29 August 2013 - 15:12.


#48
megaptera

megaptera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.12.2004
Va salut,
Nu mai deschid un alt topic nou, pun si eu o intrebare aici.
Am cumparat recent un tv Sharp LC-32LE244EV, am cateva filme pe un hard disc extern si nu pot sa vad diacriticele deloc, am aceasta problema indiferent de formatul fisierelor.
Daca are cineva o rezolvare multumesc anticipat.

#49
MarianBanciu

MarianBanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.06.2013
Mie imi place si Time Shift + de la Sharp. Poti pune pauza la transmisiile live cu funcţia USB Time Shift (Înregistrare temporară USB). Apoi o sa poti relua redarea sau să întrerupi transmisia unui program când pleci din faţa televizorului, astfel încât să nu ratezi nicio secvenţă. Mai mult, poti derula înapoi pentru a vizualiza ceea ce doresti, când ai chef. In plus, noua tehnologie Time Shift + (Înregistrare temporară +) iti permite să înregistrezi imaginile atât pe stick-ul de memorie USB, cât şi pe hard disk, putând astfel derula uşor înainte şi înapoi programele pe care le înregistraţi.

PS. legat de subtitrari... la mine le ia cu diacritice :(! no ideea cum ai putea sa rezolvi. poate e cineva mai istet ca mine :)

#50
megaptera

megaptera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.12.2004
vezi filmele dupa o sursa externa ?
in ce format sunt filmele tale si subtitrarile ?
ce model de sharp ai ?

#51
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Posttitoo, on 23 august 2013 - 08:58, said:

Ce treaba are Samsung cu Sharp? Sharp e un televizor, Samsung produce doar gadgeturi pentru cei care pun mai presus orice altceva in afara calitatii imaginii. Marian, ai facut o alegere inteleapta ,eu consider ca Sharp e peste restul marcilor privind strict calitatea imaginii. Felicitari pentru achizitie.

Nu sunt fan Samsung dar mergand prin magazinele de profil am vazut ca televizoarele Samsung aveau cea mai buna luminozitate, se diferentiau de toate celelalte marci si nu stiu de ce e o diferenta asa mare, usor de observat

Edited by galeo, 03 September 2013 - 23:20.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@galeo
Aia nu-i cea mai buna luminozitate,pentru mine si pentru multi altii ce ai constatat tu e de fapt o meteahna a tuturor modelelor de la Samsung, nivelul de alb e redat la o intensitate prea mare (albul arde), de aici si senzatia de luminozitate puternica. Eu unul tocmai datorita acestei probleme si a faptului ca au culori denaturate nu agreez aceasta marca de televizoare. Daca vrei sa te edifici, pune pe un stick niste imagini cu mult alb, zapada de exemplu si uita-te la detaliile pe care le mai poti distinge, compara imaginile alea cu orice alta marca si vei constata realitatea. Daca spuneai despre Sony ca reda imagini mai luminoase eram de acord cu tine, dar Sony reda corect albul si are culori mult mai naturale. Si cele mai naturale culori le gasim la Sharp sau la marcile care folosesc paneluri de la Sharp...Philips de exemplu, e vorba de panelurile UV2A. Fac referire aici la lcd-uri si led-uri.

Edited by titoo, 04 September 2013 - 02:23.


#53
MarianBanciu

MarianBanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.06.2013
sal again!am luat Sharp LED TV LC-40LS240EV, Full HD, USB/DivX cu diagonala 102cm. Le vad de pe stick cu subtitrarea .txt sau .sub... aceasi denumire cu filmul. Ma uit de obicei la HD-uri. 720 p

#54
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Posttitoo, on 04 septembrie 2013 - 02:21, said:

@galeo
Aia nu-i cea mai buna luminozitate,pentru mine si pentru multi altii ce ai constatat tu e de fapt o meteahna a tuturor modelelor de la Samsung, nivelul de alb e redat la o intensitate prea mare (albul arde), de aici si senzatia de luminozitate puternica. Eu unul tocmai datorita acestei probleme si a faptului ca au culori denaturate nu agreez aceasta marca de televizoare. Daca vrei sa te edifici, pune pe un stick niste imagini cu mult alb, zapada de exemplu si uita-te la detaliile pe care le mai poti distinge, compara imaginile alea cu orice alta marca si vei constata realitatea. Daca spuneai despre Sony ca reda imagini mai luminoase eram de acord cu tine, dar Sony reda corect albul si are culori mult mai naturale. Si cele mai naturale culori le gasim la Sharp sau la marcile care folosesc paneluri de la Sharp...Philips de exemplu, e vorba de panelurile UV2A. Fac referire aici la lcd-uri si led-uri.

Asa o fi, nu te contrazic, insa ochii mei au fost impresionati ca si calitate a imaginii de modelele Samsung comparand diversele marci de televizoare puse unul langa altul in magazine, desi repet nu sunt fan Samsung.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate